کد خبر: ۱۳۶۶۹۰
۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۷:۲۳
0
90 درصد کارآفرینی کشور در بخش کشاورزی است و درس قنات ایرانی در دانشگاه‌های کالیفرنیا تدریس می شود در حالی که در ایران به آن توجه زیادی نمی شود و یکی از دلایل خشکی منابع آبی کشور نیز همین بی توجهی است.
پول‌نیوز - در میزگرد چالش‌های تولید و صادرات محصولات کشاورزی که با حضور شاهرخ ظهیری ، صدرالدین نیاورانی ، حسن احمدی جزنی ، ابراهیم جمیلی ، ایرج حسابی و خانم شعبانی در محل مجمع فعالان توسعه اقتصاد ایران برگزار شد، فعالان بخش کشاورزی چالش‌های تولید و صادرات محصولات کشاورزی ایران را بررسی کردند.

به گزارش گروه کشاورزی و دام‌پروری پول‌نیوز، در این میزگرد با اشاره به اینکه مشکلات مالیاتی، قانون انتزاع، عدم تامین سرمایه در گردش و صادرات در بخش کشاورزی همچنان پابرجاست، بر ضرورت اعلام نظرکارشناسی اعضای اتاق بازرگانی دور هشتم در قوانین تصویبی این بخش تاکید شد.

صدرالدین نیاورانی نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان میوه با اشاره به بازار مناسب برخی محصولات کشاورزی ایران در اروپا ،گفت: محصولات کشاورزی با کیفیت ایرانی همه روزه از طریق مرزهای هوایی و زمینی به کشورهای عربی و اروپایی صادر می‌شوند و هم اکنون سیب ایرانی در کنار سیب آمریکایی و فرانسوی در سوپرمارکت‌های امارات متحده عربی با قیمت و کیفیت بالاترعرضه می شود.

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان میوه ، افزود: همچنین محصولات کشاورزی ایران به چین، هند و پاکستان صادر می شود و وضعیت بسیار خوبی دارند، به نحوی که کاملا رقابتی و باکیفیت هستند.

وی با تاکید بر اینکه صادرکنندگان محصولات کشاورزی و از جمله میوه باید کاملا بر مبنای استانداردهای روز دنیا حرکت کنند ، در پاسخ به این اظهارنظر که عراقی ها هم بر شیوه بسته بندی و صادرات محصولات کشاورزی ایران انتقاد دارند ، گفت: نباید از کشاورز انتظار داشت کار صادرات را انجام دهد ، بلکه باید زنجیره تولید و صادرات کاملا به هم پیوسته و از استانداردهای لازم برخوردار باشند تا بتوانند سودآوری لازم در دنیا را داشته باشند.

به گفته نیاورانی، برخی کشورهایی که واردکننده محصولات کشاورزی و به خصوص میوه از ایران هستند، به دنبال محصول ارزان بوده و عمدتا به میادین میوه و تره بار برای خرید مراجعه می کنند که نمونه آن کشور عراق است اما صادرکنندگان به نام ایرانی میوه‌ها را دسته بندی کرده، متوسط ها را برای کشورهای عربی و اروپایی، میوه‌های درشت را برای بازار داخلی و میوه‌های کوچک را برای صنایع تبدیلی به کار می‌گیرند.

وی از حضور برخی ترخیص کاران غیر حرفه ای در مرزهای زمینی ایران خبر داد که با کارت بازرگانی خود و دیگران، محصولات کشاورزی نامرغوب را به کشورهای همسایه صادر می کنند ودر تشریح مشکلات صادرات محصولات کشاورزی به روسیه، خاطرنشان کرد: دولت به معنای واقعی بر گسترش تبادلات تجاری با روسیه با بخش خصوصی وارد مذاکره نمی‌شود، این در شرایطی است که موانعی همچون تعرفه های بالای گمرکی برای ورود محصولات کشاورزی ایرانی نسبت به سایر رقبا باعث کاهش حضور ایران در این بازار شده است.

وی از دولت تقاضا کرد تا با مذاکره خود با روس‌ها، تعرفه 36 درصدی روسیه برای واردات محصولات کشاورزی از ایران را به 20 درصد کاهش دهد تا ایران هم بتواند همچون رقبا از تعرفه 20 درصدی برای صادرات محصولات کشاورزی برخوردار باشد.

عضو کنفدراسیون صادرات همچنین در ادامه خواستار ایجاد ارزش افزوده بیشتر در بخش صادرات میوه شد و گفت: ایران می تواند میوه مرغوب را از سایر کشورها دریافت کرده و پس از تغییر بسته بندی و واکس آن، مجدد به سایر کشورها صادر کند؛ کاری که ترکیه آن را انجام می دهد.

وی در ادامه در خصوص تنظیم بازار میوه شب عید، تصریح کرد: تنظیم بازار میوه شب عید چند سالی است که از سوی دولت صورت می‌گیرد و البته این کار به خوبی نیز صورت نمی‌گیرد بلکه برعکس ، تنظیم بازار را هم به هم می زند؛ بنابراین به نظر می‌رسد دولت باید پای خود را از تنظیم بازار شب عید بیرون بکشد و اجازه دهد بازار به صورت رقابتی قیمت را تعیین کند.

پیش خرید میوه ایرانی توسط خارجی‌ها

همچنین در ادامه ، شاهرخ ظهیری رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به اینکه از زمان تصویب قانون انتزاع در مجلس، مشکلات بخش کشاورزی بیش از پیش شده است، گفت : این قانون مشکل دار است و اتاق بازرگانی نیز بارها در خصوص اصلاح این قانون اظهارنظر کرده است.

وی افزود: هم اکنون صنایع غذایی کشور با مشکلاتی همچون سرمایه در گردش و مالیات مواجه هستند در حالی که براساس طرحی که اتاق بازرگانی به دولت ارائه داده، تهیه غذا باید از مالیات معاف باشد؛ همان طور که در دنیا نیز این گونه است.

ظهیری تصریح کرد: هم اکنون مشکلات مالیاتی، قانون انتزاع، عدم تامین سرمایه در گردش و صادرات پابرجاست و دولت باید برای آنها تدبیر کند.

به گفته وی، برخی محصولات کشاورزی ایران از سوی خارجی ها پیش خرید می شود در حالی که ژاپن نیز یکی از این کشورها است که بهترین انار ایران را پیش خرید می کند؛ بنابراین ایران باید از این فرصت استفاده کند و میوه های مرغوب خود که قابلیت صادرات دارند را پیش فروش کند.

همچنین در این میزگرد، ابراهیم جمیلی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: بخش خصوصی باید به معنای واقعی در واردات و صادرات محصولات کشاورزی نقش آفرین باشد، این در شرایطی است که ایران هم اکنون از قزاقستان، روسیه و اوکراین گندم وارد می کند در حالی که اگر موافقتنامه های دوجانبه میان ایران با این کشورها وجود داشته باشد، ایران نیز می تواند در مقابل واردات گندم، سیب و سایر محصولات کشاورزی خود را به این کشورها صادر کند اما این نیازمند عزم جدی دولت است تا این موافقتنامه ها را امضا کند.

وی افزود: سال‌ها است که ایران از هند برنج وارد می‌کند ولی سیبی به هند صادر نمی شود در حالی که به نظر می رسد در مقابل ارزی که از کشور خارج می شود، باید ارزهای جایگزینی به ایران وارد شوند.

جمیلی در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به ثبت نام برخی از فعالان معدنی ، صنعتی و بازرگانی در بخش کشاورزی در جریان انتخابات اتاق بازرگانی صورا گرفته ، گفت: بخش کشاورزی ایران پتانسیل مناسبی دارد، ضمن اینکه افرادی که هم اکنون در کنار کارهای صنعتی، معدن داری و تجاری، کار کشاورزی نیز انجام می‌دهند و کارآفرین کشاورزی نیز شده اند، اگر در اروپا باشند مورد حمایت‌های جدی واقع می‌شوند در حالی که هم اکنون چنین افرادی در ایران مورد انتقاد هستند!

وی اظهار داشت: باید در راستای منافع ملی برنامه ریزی هایی را برای تجارت در بخش کشاورزی برنامه ریزی کرد و در چارچوب آن بخش‌های صاحب مزیت را جدا کرده و به صورت تخصصی در آن وارد شویم، این در شرایطی است که نه در تولید و نه در تجارت خوب عمل نکرده‌ایم و بازار تجارت محصولات کشاورزی رقابتی نیست.

همچنین در این نشست، شعبانی عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز گفت: دولت مشوقی برای صادرات محصولات کشاورزی نمی‌دهد و برای همین تجارت در این بخش موفق نبوده و سیستم پایدار صادراتی شکل نگرفته است، ضمن اینکه بانک‌ها اعتبارات کم بهره را به موقع به بخش کشاورزی نمی‌رسانند.

وی افزود: البته مشکلات مرزی نیز پیش روی صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد و برخی اوقات مرزها بسته می‌شود و محصولات کشاورزی روزها را پشت درهای مرز ایران با سایر کشورها سپری می کنند در حالی که به نظر می رسد این کار استاندارد نیست و به صادرات لطمه می زند.

به اعتقاد شعبانی، تکنولوژی روی زمین کشاورزی به کشاورز داده نمی‌شود و متاسفانه هدررفت محصولات کشاورزی بسیار بالا است، ضمن اینکه در تربیت نیروی انسانی، سیستم حمل و نقل و ماندگاری در بازار نیز مشکلات بسیاری داریم.

وی اظهار داشت: اتاق بازرگانی به دنبال این است که متخصصان را به کار گیرد و البته در شرایط فعلی نیاز به افراد چند جانبه گرا داریم تا تنظیم فضای کسب و کار را با توجه به سیاست‌های کشور و به نفع کارآفرینی و اشتغال صورت دهند.

شعبانی گفت: افراد باید روحیه مشارکت جویی داشته باشند، در حالی که اکنون دولت بزرگترین کارفرما است و وقتی بخواهیم سیاست‌های بخش کشاورزی را تدوین و یا تغییر دهیم، باید از هفت خوان رستم بگذریم.

وی اظهار داشت: کشاورزی باید از بعد اقتصادی پایدار شود و دانش بومی را با تکنولوژی روز دنیا مخلوط کنیم.

همچنین حسن احمدی جزنی نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان آبزیان نیز گفت: امسال 500 میلیون دلار صادرات آبزیان صورت گرفته که این رقم معادل صادرات فرش است در حالی که می توانیم این رقم را ارتقا دهیم.

وی گفت: باید فرهنگ استفاده از آبزیان را در داخل کشور جا بیندازیم و البته زیرساخت‌های پرورش آبزیان را فراهم کنیم.

احمدی با تاکید بر اینکه هنوز دولت متقاعد نشده است که بخواهد زیرساخت‌های توسعه تولید آبزیان را فراهم آورد، گفت:بسته بندی، ارزش افزوده محصولات را بالا می برد در حالی که آبزیان ایرانی در کشورهایی همچون اسپانیا مجددا بسته بندی شده و به سایر کشورها صادر می‌شود.

همچنین ایرج حسابی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران درخصوص اینکه گفته می شود کشاورزی در ایران به دلیل کمبود منابع آبی مقرون به صرفه نیست و در آینده ایران باید به واردات این محصولات بپردازد ،گفت: 90 درصد کارآفرینی کشوردر بخش کشاورزی است و درس قنات ایرانی در دانشگاه‌های کالیفرنیا تدریس می شود در حالی که در ایران به آن توجه زیادی نمی شود و یکی از دلایل خشکی منابع آبی کشور نیز همین بی توجهی به قنات ها است.

 

 

 

    < قبلی
    بعدی >

نوشتن دیدگاه

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

آدرس سایت

1000 حرف باقیمانده

مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
JComments
گزارش تصویری ثبت نام اعضای ائتلاف

دیگر رسانه ها

    دوشنبه, 27 بهمن 1393 دنیای اقتصاد:اخبار کوتاه از انتخابات
    دوشنبه, 27 بهمن 1393 اتاق پرس:توصیه های انتخاباتی میرمحمد صادقی: همه اخلاق مدار باشند
    یکشنبه, 26 بهمن 1393 اقتصادنیوز: رانت در اتاق ممنوع!
    یکشنبه, 26 بهمن 1393 اتاق بازرگانی:هیات تجاری بلاروس در اتاق تهران

مطالب بیشتردیگر رسانه ها  
نظرسنجی
استقبال از انتخابات دوره هشتم اتاق بازرگانی را چگونه ارزیابی می کنید؟
خیلی خوب خوب متوسط ضعیف بسیار ضعیف

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: