کد خبر: ۱۲۲۸۲
۲۶ آذر ۱۳۸۸ - ۱۶:۲۲
0
ديروز بهای طلا در بازار‌های جهانی 20 دلار افزایش یافت، در حالی که سکه‌بهار‌آزادی در روز گذشته 2 تا 3 هزار تومان ارزان شد. از آغاز معاملات اين هفته بازار‌های جهانی، قیمت طلا از سطح 1115 دلار تا 60/1135 دلار متغیر بوده است.
دنياي اقتصاد- ديروز بهای طلا در بازار‌های جهانی 20 دلار افزایش یافت، در حالی که سکه‌بهار‌آزادی در روز گذشته 2 تا 3 هزار تومان ارزان شد. از آغاز معاملات اين هفته بازار‌های جهانی، قیمت طلا از سطح 1115 دلار تا 60/1135 دلار متغیر بوده است. در این مدت، بهای سکه بهار آزادی از 266هزارتومان به 263 هزار تومان، سکه طرح قدیم از 270 هزار تومان به 264 هزار تومان، نیم سکه از 135 هزار تومان به 134 هزار تومان و ربع سکه از 68 هزار تومان به 67 هزار تومان رسیده است.

طلا 20 دلار گران شد
حراج سكه در بانك كارگشايي ادامه مي‌يابد؟
گروه بازار پول- بهای طلا در بازار‌های جهانی 20 دلار افزایش یافت، در حالی که قیمت سکه‌بهار‌آزادی در روز گذشته 2 هزار تومان ارزان شد.
روز گذشته بهای هر اونس طلا در بازار‌های بین‌المللی با 20 دلار افزایش نسبت به روز قبل، به حد 1133 دلار تا ساعت 15 به وقت تهران رسید. بهای طلا دیروز بین 40/1121 دلار تا 60/1135 دلار تا این ساعت در نوسان بود.
با وجود افزایش قیمت طلا در جهان، نرخ سکه بهار آزادی با 2 هزار تومان کاهش 263 هزار تومان، سکه طرح قدیم با 3 هزار تومان کاهش 264 هزار تومان و نیم سکه و ربع سکه نیز هریک با 1000 تومان کاهش به ترتیب 134 هزار تومان و 67 هزار تومان در بازار غیر بانکی به فروش رسیدند. از آغاز معاملات اين هفته بازار‌های جهانی، قیمت طلا از سطح 1115 دلار تا 60/1135 دلار متغیر بوده است. در این مدت بهای سکه بهار آزادی از 266هزارتومان به 263 هزار تومان، سکه طرح قدیم از 270 هزار تومان به 264 هزار تومان، نیم سکه از 135 هزار تومان به 134 هزار تومان و ربع سکه از 68 هزار تومان به 67 هزار تومان رسیده است.بهای انواع سکه بهار آزادی در بانک‌ها روز گذشته برای سکه بهار آزادی 266 هزار و 300 تومان، برای نیم سکه 133 هزار و 500 تومان و برای ربع سکه 66 هزار و 850 تومان تعیین شد. بر اساس نرخ 1004 تومانی دلار آمریکا و نرخ 1133 دلاری طلا در روز گذشته، قیمت واقعی هر قطعه سکه بهار آزادی بدون حق‌الضرب 272 هزار و587 تومان بود.
تقاضا برای خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی به ویژه روسیه در روز‌های اخیر از جمله دلایل افزایش قیمت طلا عنوان شده است. درحالی که رشد ارزش دلار آمریکا به دلیل بروز نشانه‌هایی از رونق اقتصادی در آمریکا، طلا را طی روز‌های اخیر از اوج 60/1226 دلاری تاریخی خود نزدیک به 100 دلار پایین آورده است.
روسيه 30 تن طلا مي‌خرد

منابع خبري اعلام كردند بانك مركزي روسيه قصد دارد30 تن طلا به ارزش يك ميليارد دلار از بازارهاي جهاني خريداري كند. به گزارش فارس، بانك مركزي روسيه تصميم گرفته است 30 تن طلا به ارزش يك ميليارد دلار را از بازارهاي جهاني خريداري كند. اين رقم معادل 16 درصد توليد طلاي روسيه در سال گذشته و 25/1 درصد كل مصرف جهاني طلا است.
پيشتر كشورهاي هند و سريلانكا نسبت به افزايش ذخاير طلاي خود اقدام كرده‌اند. هند 200 تن طلا از صندوق بين‌المللي پول در ماه گذشته خريداري كرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌هاي روسيه مقامات بانكي اين كشور نگران هستند انتشار خبر مذكور بر بازار طلا تاثير بگذارد و قيمت‌ها را افزايش دهد و از همين رو بلافاصله پس از انتشار اين خبر آن را تكذيب كردند.

رييس‌جمهور روسيه در 7 دسامبر با صدور حكمي دستور خريد اين حجم طلا را صادر كرد.
برخي منابع نيز مي گويند روسيه قصد دارد 20 تا 50 تن طلا خريداري كند. با توجه به قيمت تاريخي 1226 دلاري طلا در برابر هر اونس، تحليلگران معتقدند دولت روسيه نسبت به تعديل قيمت طلا و عرضه اين فلز به بازار داخلي يا خارجي تمايلي ندارد.

ادامه حراج سکه در بانک کارگشایی به وضعیت بازار بستگی دارد
مدیرعامل بانک ملی ادامه حراج سکه در بانک کارگشایی را بستگی به وضعیت بازار دانست و گفت: نیاز بازار حراج روزانه سکه را ایجاب مي‌کند.
محمودرضا خاوری در گفت‌وگو با مهر، درباره ادامه عرضه سکه در بانک کارگشایی گفت: ادامه حراج سکه در بانک کارگشایی بستگی به وضعیت بازار سکه دارد و بانک ملی و کارگشایی تنها به عنوان عامل در این بخش عمل مي‌کنند، یعنی به موجب قانون پولی و بانکی کشور تنظیم بازار پول، ارز و طلا بر عهده بانک مرکزی است. مدیرعامل بانک ملی افزود: هر زمان که قیمت سکه از وضعیت عادی خود خارج شود و اختلالی در نظم آن به وجود آید، قطعا بانک مرکزی وارد عمل مي‌شود و عرضه سکه را در بازار آغاز مي‌کند، بنابراین هم‌اکنون با توجه به نیازی که در بازار مشاهده مي‌شود، بانک مرکزی حراج سکه به صورت روزانه را در بانک کارگشایی انجام مي‌دهد.
وی در ادامه با بیان اینکه در زمان اعیاد، جشن‌ها و غیره که با افزایش تقاضا در بازار سکه مواجه مي‌شویم، بانک مرکزی وارد عمل مي‌شود، تصریح کرد: هم‌اکنون با دو مساله در بازار طلا و سکه مواجه هستیم، اول اینکه نرخ طلا در بازارهای جهانی که تابعی از بورس است، دچار نوساناتی است و دائما کاهش یا افزایش مي‌یابد. خاوری ادامه داد: در ایران نیز قیمت سکه و طلا که تابعی از قیمت‌های طلای جهانی است، تحت تاثیر نوسانات جهانی آن قرار مي‌گیرد. در مواردی نیز ممکن است، تقاضا زیاد باشد، بنابراین قیمت‌های داخلی فراتر از قیمت‌های جهانی افزایش یابد که البته با ورود بانک مرکزی و کارگشایی به بازار موضوع حل مي‌شود. گفتنی است، از زمانی که قیمت‌های داخلی سکه با افزایش شدیدی مواجه شد و اختلاف قیمت سکه داخلی و جهانی به وجود آمد، بانک مرکزی حراج سکه به صورت روزانه و در دو نوبت صبح و عصر در بانک کارگشایی را در دستور کار قرار داد.

قیمت سکه داخلی کمتر از قیمت‌های جهانی
مدیرعامل بانک کارگشایی با بیان اینکه قیمت سکه‌های داخلی از قیمت‌های جهانی نیز پايین‌تر آمده است، دلیل آن را افزایش میزان فروش سکه اعلام کرد.علی عادلی در گفت‌وگو با مهر درباره آخرین وضعیت بازار سکه گفت: بازار سکه هم‌اکنون متعادل شده و حتی قیمت انواع سکه در بازار داخلی نسبت به قیمت جهانی پايین‌تر آمده است. مدیرعامل بانک کارگشایی دلیل کمتر بودن قیمت سکه بهار آزادی در بازار داخلی نسبت به قیمت‌های جهانی را بالا بودن میزان فروش سکه عنوان کرد. وی از ادامه حراج سکه در بانک کارگشایی به صورت روزانه در دو نوبت صبح و عصر تا اطلاع ثانوی خبر داد و درباره زمان توقف حراج سکه در این بانک اظهار داشت: هر زمان که بانک مرکزی دستور توقف حراج سکه به صورت مذکور را صادر کند، بانک کارگشایی آن را انجام مي‌دهد.

عادلی در پاسخ به این سوال که آیا با وضعیت موجود نیازی به ادامه حراج روزانه سکه بهار آزادی وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: ادامه این روند نیز بستگی به تصمیم و تشخیص بانک مرکزی دارد.
رایزنی برای تعدیل عیار مصنوعات طلا

عباداله محمدولی، ريیس انجمن صنفی کارفرمایان طلا و جواهر در گفت‌وگو با سایت طلا درباره عزم این انجمن برای کاهش عیار طلای ساخته گفت: از دوسال و نیم پیش بحث‌هایی برای کاهش عیار طلای ساخته شده در محل انجمن انجام گرفت تا این که ما به یک جمع‌بندی و طرح جامع برای تعدیل عیار طلا رسیدم.

وی گفت: در این راستا طرحی را به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ارائه کردیم که در آن تقاضای تعدیل عیار مصنوعات طلایی را داشتیم.در این طرح پیشنهادی، تعدیل عیار از 18 به 14، 12، 9 داده شده و برای نظارت و کنترل این عیارها در بازار راهکار جامع و کاملی به این موسسه ارائه شد.

محمدولی که بازرس کانون کارفرمایان ایران نیز مي‌باشد، درباره اهداف این طرح افزود: اجرای کاهش عیار مصنوعات طلا، باعث تقویت واحدهاي صنفی و تولیدی و حفظ اشتغال و جذب نیروی کاری در این صنف مي‌شود.
علاوه براین تعدیل عیار موجب بالارفتن قدرت خرید مصرف‌کننده و مهم‌تر از همه زمینه احترام و ارزش به مصرف‌کنندگان را نیز فراهم مي‌آورد.وی که دارای مقالاتی در زمینه طلا و جواهرات نیز هست، درباره مخالفت‌های انجام گرفته در مقابل این طرح گفت: طرح تعدیل عیار ممکن است در کوتاه مدت به دلیل تغییر عیار رایج و عدم آشنایی فروشندگان و خریداران با طلای عیار پایین، دیرتر جواب دهد، ولی در دراز مدت منافع این طرح برای همه کسب خواهد شد.
محمدولی تصریح کرد: برخی توزیع‌کنندگان و فروشندگان طلا برای اجرای این طرح مانع ایجاد مي‌کنند ولی انجمن با مباحث علمي ‌و تحقیق به این نتیجه رسیده که کاهش عیار با توجه به روند رشد بهای طلا برای همه بالاخص تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان منفعت ایجاد مي‌کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: