کد خبر: ۱۲۲۶۱
۲۶ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۱۶
0
کسری بودجه امسال به قدری شدید است که چنانچه راهکارهای منطقی برای آن پیش‌بینی نشود می‌تواند از بودجه عمرانی 22 هزار میلیارد تومانی سال جاری تنها 5 هزار میلیارد تومان را باقی بگذارد.
به گزارش اکو نیوز ، کسری بودجه واقعی امسال بین 27 تا 30 هزار میلیارد تومان خواهد بود. این میزان کسری بالغ بر 30 درصد کل بودجه سالانه است و با توجه به موجودی 12 میلیارد دلاری حساب ذخیره معلوم نیست سرنوشت کسری های بودجه سال جاری به کجا می کشد.

مجلس در یک اقدام بی‌سابقه، در یافتن راه‌هایی برای تامین کسری بودجه سال جاری با ارائه طرح یک فوریت 10 هزار میلیارد تومانی در آستانه آخرین فصل نسبت به دولت پیش دستی نشان داد. این پیش دستی ناشی از نگرانی مجلس نسبت به حجم بالای کسری بودجه سالانه به دلیل ساختار نامناسب بودجه امسال است.

کسری بودجه امسال به قدری شدید است که چنانچه راهکارهای منطقی برای آن پیش‌بینی نشود می‌تواند از بودجه عمرانی 22 هزار میلیارد تومانی سال جاری تنها 5 هزار میلیارد تومان را باقی بگذارد و حدود 17 هزار میلیارد تومان را برای پوشش کسری بودجه جاری دستگاه بخش پرداخت های هزینه ای منتقل کند که طبعا این مسئله امکانپذیر نیست و باید سرنوشتی مبهم را برای بودجه امسال پیش بینی کرد.

محل‌های کسری بودجه

کسری بودجه امسال بنا بر اعلام معاون بوجه ای معاونت برنامه ریزی بالغ بر 17.5 میلیارد تومان است . بدین شکل که حدود 8.5 هزار میلیارد تومان منابع حاصل از هدف مند کردن یارانه‌ها که در بخش مصارف بودجه تخصیص داده نشد و بعدا در اواسط تابستان مجلس طی اصلاحیه‌ای، دولت را موظف کرد تا 6.5 هزار میلیارد تومان آن از طریق کاهش بودجه 28.6 هزار میلیارد تومانی ععمرانی کاسته و 2 هزار میلیاردو تومان هم از طریق کاهش 3.4 درصدی بودجه همه دستگاه ها به صورت یکسان جبران شود.

این اتفاق در واقع به معنای پنهان کردن و به تعویق انداختن کسری بودجه نه جبران آن است و بالطبع باید در سال جاری فکری برای جبران آن بکنند.

از سوی دیگر در پایان هر سال دولت برای تامین اعتبارات برای پرداخت عیدی و پاداش کارکنان خود طی اصلاحیه ای با جابجایی ردیف، بخشی از بودجه عمرانی را به بخش جاری منتقل کرده است. تجربه بودجه هایی که دولت نهم تدوین کرده نشان از رشد سالانه حدود 60 درصدی این اصلاحیه ها دارد. در سال 85 حدود 2.3 هزار میلیارد تومان، در سال 86 معادل 3.6 هزار میلیارد تومان و در سال 87 معادل 6 هزار میلیارد تومان رقم اصلاحیه ها بوده است. بنا بر این در شرایط متعارف اصلاحیه اخر امسال رقمی حدود 9.5 تا 10 هزار میلیارد تومان خواهد بود. از آنجا که مجلس در ابتدای سال زمینه کاهش 6.5 هزار میلیارد تومانی بودجه عمرانی را فراهم کرد، در نتیجه برای تامین 10 هزار میلیارد تومان حجم اصلاحیه ای مورد اشاره که در نهایت از جابجایی بودجه عمرانی به جاری جابجا می شد پیش دستی کرد تا وضعیت پروژه های عمرانی بیش از این در محاق کمبود بودجه فرو نروند.

به تعبیر دیگر چنانچه دولت در پایان سال مجبور به ارائه لایحه اصلاحیه 10 هزار میلیارد تومانی به شمل متعارف بودجه شود در واقع بودجه عمرانی کشور در سال جاری شاهد کاهش 15 تا 16هزار میلیارد تومانی وشد و به رقم 12 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا می کرد. این رقم بودجه عمرانی حدود 40 درصد کمتر از بودجه حدود 20 هزار میلیارد تومانی سال گذشته است و چنانچه تورم سالانه را بر این بوجه تاثیر دهیم در واقع کاهش 60 درصدی بوجه عمرانی کلید خورده است. در واقع مجلس با ارائه طرح جبران کسری خواسته که بودجه عمرانی کشور از 22 هزار میلیارد تومان پایین‌تر نیابد.

کسری واقعی بودجه
با توجه به کسری پنهان شده 8.5 هزار میلیارد تومانی ناشی از عدم تخصیص منابع حاصل از هدفمند کردن یارانه ها و 10 هزار میلیارد تومانی پایان سال برای حقوق و مزایا و عیدی و پاداش کارکنان دولت، همچنین حدود 9 هزار میلیارد تومان نیز خود دولت اعلام کرد که به دلیل عدم پیشبینی در بودجه سالانه برای تامین یارانه کالاهای انرژی لازم دارد. با این حساب در واقع کسری بودجه واقعی دولت بدون توجه به کسری ناشی از اجرای قانون خدمات کشوری در سال جاری بالغ بر 27.5 هزار میلیارد تومان است. دولت برای تامین منابع لازم برای تامین یارانه هدف مند کردن یارنه ها قرار بود لایحه 6.5 هزار میلیارد تومانی به مجلس بیاورد. حتی اگر همین مقدار را نیز معیار قرار دهیم کسری امسال دولت بالغ بر 24 هزار میلیارد تومان است.

کسری نهایی
چنانچه طرح مجلس بتواند 10 هزار میلیارد تومان کسری را پوشش دهد باز هم بین 14 تا 17 هزار میلیارد تومان باقی ماند معلوم نیست چگونه تامین خواهد شد. این در حالی است که به گفته قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی، موجودی حساب ذخیره تنها 12 هزار میلیارد تو مان است. این برآورد ها در حالی انجام شده که دولت درباره تامین اعتبارات برای پرداخت تعهدات مربوط به مدیریت خدمات کشوری نیز دچار کسری قابل توجه 2 تا 3 هزار میلیارد تومانی خواهد شد.
بنا بر این به نظر می رسد کسری واقعی و نهایی بودجه سال 88 به احتمال زیاد به مرز 30 هزار میلیارد تومان برسد. این میزان کسری بالغ بر 30 درصد بودجه سال جاری و شاید در کل بودجه های سنواتی کشور که تا بحال قبل و بعد انقلاب نوشته شده بی سابقه است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: