کد خبر: ۱۲۱۵۱
۲۴ آذر ۱۳۸۸ - ۱۶:۱۴
0
دانشگاه را باید به عنوان یک هسته پیشتاز، نظریه ساز، نقاد و رصد کننده تحولات در سطح ملی و بین الملی مورد توجه قرار داد و این ابعاد را به جامعه معرفی کنیم.
یک درک و تلقی نادرستی در جامعه در حال شکل گیری و گسترش است که دانشگاه کانون بحران ساز در جامعه است و متاسفانه صدا و سیما هم این القائات را افزایش می دهد.

به گزارش مهر فرهاد رهبر صبح سه شنبه در مراسم هجدهمین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران با بیان این مطلب افزود: دانشگاه نهاد مسئول درک نارسایی های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه است و برای حل این نارسایی ها موظف به ارائه راه حل های مناسب است.

فرهاد رهبر با بیان اینکه دانشگاه را نهاد بحران ساز دانستن درک نادرستی است، اضافه کرد: دانشگاه را باید به عنوان یک هسته پیشتاز، نظریه ساز، نقاد و رصد کننده تحولات در سطح ملی و بین الملی مورد توجه قرار داد و این ابعاد را به جامعه معرفی کنیم.

وی گفت: از طرفی نیز نظام مدیریت کلان جامعه باید این نقش دانشگاه را تقویت کند و مشوق های لازم را برای دانشگاه در مسیر حل مشکلات جامعه قرار دهد.

فرهاد رهبر با بیان اینکه نگاه آمیخته به سوء ظن به دانشگاه و دانشگاهیان باید تغییر کند، گفت: برای اینکه این شکاف پر شود باید از طریق گسترش فعالیتهای علمی به جامعه تفهیم کرد که اقتدار ملی از مسیر اقتدار علمی به سرانجام می رسد و دانشگاه دارای چنین جایگاهی است.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: باید بین هنجارهای خاص محیط علمی و هنجارهای محیط عمومی تفکیکی قرار داده و پذیرش هنجارهای نقد، بی طرفی، شک سازمان یافته در بین دانشگاهیان را تقویت کرده و کرسی های نظریه پردازی، آزاداندیشی و نقادی را در درون دانشگاه ها گسترش داد تا از این کرسی ها در طرح تحولات درون جامعه و دانشگاه استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه باید فرآیند تولید علم به ثروت را درون خود و جامعه نهادینه کند، افزود: مسئولان کشور باید دانشگاهها را در پروژه های بزرگ ملی، محافل تصمیم گیری و تصمیم سازی مشارکت دهند و تلاش کنند این امر یعنی مشارکت دانشگاه و دانشگاهیان را نهادینه و قانونمند کنند.

وی تاکید کرد: دانشگاه هر چند نهاد واسط بین نظام علمی و سایر نظامهای اجتماعی است باید پل ارتباطی خود و مردم را از طریق افزایش انجمنهای علمی و فرهنگی در درون دانشگاه که نه فقط مختص اعضای دانشگاه بلکه دیگر افراد جامعه از جمله فارغ التحصیلان، کارآفرینان، صنعت گران و غیره است را نیز گسترش دهد.

وی با طرح این سئوال که چرا دانشگاه نتوانسته نقش نهاد واسطه ای را بین نظام علمی و سایر نظامها فراهم آورد اضافه کرد: نقش و جایگاه متناسب و پویای دانشگاه در جامعه به خوبی شناخته نشده و از طرفی نیز انتظارات از دانشگاه به شکل منسجم و سازمان یافته ای تعریف نشده است. انتظار جامعه از دانشگاه تنها آموزش و تربیت نیروی انسانی است و هنوز نقش پژوهشی دانشگاه در جامعه نهادینه نشده است.

فرهاد رهبر افزود: نظام علمی در بستر نظام های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رشد می کند و حول این نظام ها سازماندهی می شود. رشد علم تحت نفوذ شرایط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در هر جامعه قرار می گیرد و محصول مهیا شدن این شرایط در نزد آنها است.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: همیشه مراکز علمی در روند تحولات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در هر جامعه ای دخالت داشته و در بعضی از مواقع کناره گیری و گاهی نیز به صورت فعال ظاهر شده است. ضعف و قوت تعامل دانشگاه و جامعه می تواند به سطح توقع فعالان اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و سیاستگذاران جامعه بستگی دارد.

هجدهمین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران صبح سه شنبه با حضور اساتید و دانشجویان این دانشگاه در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد تالار علامه امینی برگزار شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: