کد خبر: ۱۲۰۵۲
۲۳ آذر ۱۳۸۸ - ۱۲:۵۴
0
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران نوشت:

تورم مساله ای است که کمابیش اغلب کشورهای جهان با آن مواجه هستند . اما ایران و برخی دیگر از کشورها بیش از سایرین مضرات آن را به چشم می بینند . در گزارش پیشین مساله تورم در ایران مورد بررسی قرار گرفته است .آنچه پیش روست معرفی اجمالی از کشورهایی است که نرخ تورم بالا را تجربه می کنند . کشورهایی که هر ساله بیشتریم میزان رشد تورم را در اقتصاد های بیمار و ناتوان خود تحمل می نمایند :

میانمار :

زمانی کشور میانمار ثروتمندترین کشور در میان کشورهای آﻻسیای جنوب شرقی بود اما حالا فققر در تاین کشور به حدی است که کار کودکان مساله ای عادی تلقی می شود و نه فقط دولت که مردمان نیز این مساله را به سادگی پذیرفته اند . مینامار که قبل تر ها برمه نامیده می شد کشور ثروتمندی است . اما طی این سال ها علیرغم ثروت های خدادی به دلیل سوء مدیریت فقیر شده است . حیات میانمار به چین وابسته است . اگر چین کمک های خود به این گکشور را قطع کند بی شک میانمار خفته در بستر بیماری دیگر نخواهد توانست برخیزد . میانمار در حدود 43 میلیون نفر جمعیت دارد . میانمار در قرن نوزدهم به تصرف بریتانیایی‌ها درآمد و پس از مدتی به هند تحت استعمار بریتانیا منضم شد. برمه تا سال 1937 به عنوان یکی از استان‌های هند اداره می‌شد. این کشور درنهایت در 4 ژوئیه سال 1948 استقلال خود را از بریتانیا به دست آورد.از سال 1962 نظامیان بر برمه استیلا یافتند و از آن پس دولتی دموکراتیک و غیر نظامی در این کشور بر سر کار نیامده است. حتی در سال 1990 که حزب مخالف دولت نظامی در انتخابات عمومی میانمار به پیروزی رسید، نظامیان اجازه تشکیل یک دولت غیر نظامی در این کشور را ندادند. اتحاد ملی برای دموکراسی (NLD) متعلق به آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل که در سال 1990 در انتخاباتی که به رسمیت شناخته نشد، به پیروزی رسید .
میانمار از نظر منابع طبیعی کشوری ثروتمند محسوب می‌شود، اما به دلیل آنکه تمام اقتصاد این کشور تحت کنترل دولت نظامی است و به دلیل سو مدیریت منابع مالی، این کشور از نظر اقتصادی پیشرفت چندانی نکرده است.رانگون پایتخت سابق میانمار با داشتن معابد و مجسمه‌های زیادی از بودا، یکی از عمده‌ترین مراکز جذب توریست در این کشور است.در عین حال باید اشاره داشت علبیرغم وجود پتانسیل های عظیم گردشگری در این کشور ، این صنعت طب سال های اخیر رکود سختی را تجربه کرده است و تعداد مسافران این کشور به شدت کاهش یافته است .

در سال 1989 مقامات نظامی برمه نام میانمار را برای این کشور آسیایی برگزیدند. اکنون نیز نام میانمار به جای برمه در سازمان ملل متحد رسمیت دارد.

بیش از 50 درصد اقتصاد میانمار را کشاورزی ،‌‏2/15 درصد صنعت و 7/34 درصد را خدمات تشکیل می‌‏دهد. حجم تجارت میانمار در حدود 5/5 میلیارد دلار بوده که 5/3 میلیارد دلار آن صادرات و 2 میلیارد دلار آن واردات است, سهم کشورهای آسیایی از این تجارت 9/89 درصد، ‌‏اتحادیه اروپا 1/4 درصد و کشورهای آمریکایی 5/1 درصد بوده است.عمده کالاهای صادراتی میانمار را برنج ،‌‏ماهی، ذرت ، لوبیا ، پوشاک و گاز است و عمده کالاهای وارداتی این کشور سیمان، پودر شیرخشک ، روغن حیوانی ، کودهای شیمیایی ، کاغذ و شیر غلیظ شده است.اقتصاد میانمار برپایه کشاورزی استوار است؛ به نحوی که این بخش ‌٦/٥٤ درصد ارزش تولید ناخالص داخلی و ‌٧٠ درصد نیروی کار را به خود اختصاص داده است.

میانمار نیز از سوی بسیاری از کشورهای غربی و آمریکا تحریم شده است . این کشور بارها به دلیل عدم رعایت حقوق بشر از سوی مجامع جهانی ملامت شده است . حبس خانگی برنده جایزه صلح سو چی از سال 2003 همواره میانمار را در صد راخبار قرار داده و توجه محافل خارجی را به این شکور جلب کرده است . نرخ تورم در میانمار بالاست . این کشور یکی از پرتورم ترین کشورهای جهان و آسیاست . وسعت این کشور در حدود وسعت:676.578 کیلومتر مربع است. نرخ تورم در این کشور بالای 30 درصد است . در سال گذشته میلادی این کشور 9/36 درصد تورم را تحمل کرد .


زیمباوه :


اینجا پول ارزشی ندارد . کارگران بزرگترین مشکلشان را دریافت حقوقشان به پول خارجی می دادند . پول خارجی ارزش دارد اما اسکناس های زیمباوه انگار هر لحظه تحلیل می روند و کم می شوند . کارگران زیمباوه در حالی که حقوق خود را دریافت می کنند که به فاصله صبح تا شب کم و سبک شدنش را به عینه می بینند . صحبت از تورم سی درصد و چهل درصد و صد در صد نیست . این کشور نرخ تورم 231 میلیون درصد در سال را نیز به خود دیده است . موگابه رییس جمهور زیمباوه حتی پس از توافق با رهبر اپوزیسیون برای تقسیم قدرت نیز نتوانست مشکلاتش را حل کند . قصه پر غصه زیمباوه را پایانی نیست . رودزیای جنوبی پیشین شبکه بی نظیر راه آهن و جاده های عالی داشت. شهرهایش متمدن و پاکیزه بود. همه چیز در آن کاشته میشد: میوه های استوایی ــ آناناس، مانگو، موز، پاپایا ــ و میوه های مربوط به آب و هوای معتدل ــ سیب، هلو یا آلو. ذرت که خوراک اصلی کشور است فراوان بود و می‌توانست حتی کشورهای مجاور را سیر کند. همه نوع مواد معدنی در آنجا یافت میشد: طلا، کروم، آزبست (پنبه ی کوه ی) ، پلاتین و معادن غنی زغال سنگ. پشت سد زامبسی دریاچه کاریبا ایجاد شده بود و به شمال و جنوب برق می‌رساند. زیمبابوه برای سفیدها بهشتی واقعی بود. اما این بهشت برای آفریقایی ها جهنمی واقعی شد. رودزیای جنوبی از سرکوبگرترین دولتهای پلیسی بود. زمانی که سیاهان سر به شورش گذاشتند و در جنگ خود پیروز شدند، با چنان ثروت و امکاناتی روبرو شدند که نظیر آن را در هیچ کجای آفریقا حتی در آفریقای جنوبی نیز که با جنگ و نزاع قبایل رقیب و حلبی آبادهای وسیع خود فلج شده بود، یافت نمی‌شد. سه دهه گذشت تا از آن ثروت و امکانات چیزی باقی نماند . موگابه برخلاف شهرتی که در ابتدای استقلال کشورش کسب کرد و برخی حتی توقع تولید ماندلایی دیگر را با دین او در سر می پروراندند نتوانست حسن شهرتش را حفظ کند و زود تر از آنچه پبش بینی می شد به ورطه هولناک مشکلات افتاد و کشورش را نیز با خود همراه کرد . نرخ بیکاری 85 درصدی ‏ اقتصاد متکی به وادرات ، ان هم وادرات مواد غذایی و اجرای بدون مطالعه برنامه هایی مانند اصلاحات ارضی و تقسیم زمین بین دهقانان همه ان چیزی را که قبلا برای زیمباوه اتکا بود از میان برد . امروز زیمباوه ای هات که با تحریم های متعدد غرب دست و پنجه نرم می کنند فقیر ترین میلیونر های جهان هستند . هر چند زیمباوه 10 صفر از پولش حذف کرده است اما باز هم مشکلاتش تمامی ندارد .

اسکناس های یک میلیارد دلاری این کشور تبدیل شد به یک دلار اما دور باطب دوباره شروع شد و اسکناس های بیست و پنجاه هزار دلاری در این کشور چاپ شد . زیمباوه جاذبه های فراوانی برای گردشگران دارد . از جمله آبشار ویکتوریا اما به دلیل همین بحران ها صنعت گردشگری اش نیز با مشکل روبروست .زیمباوه حدود 13 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد . بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور طی این سال ها برای فرار از بحران از این کشور گر یخته اند .انگار موگابه نتوانست نصیحت سامورا ماشل ، رییس جمهور موزامبیک، و جولیوس نایرره، رییس جمهور تانزانیا را که در ١٨ آوریل ١٩٨٠، روز استقلال زیمبابوه به وی گفتند : «تو در دستهایت جواهر افریقا را گرفته ای. و اکنون از آن خوب مراقبت کن....» آویزه گوش کند .


ونزوئلا :


نیازی به معرفی ونزوئلا نیست . رابطه ایران و ونزوئلا در این سال ها ان قدر خوب بوده است که مردم ایران چهره چاوز را چهره آشنایی بدانند . ونزوئلا از شرق با گویان، از جنوب با برزیل و از غرب با کلمبیا هم مرز است. کوهای پر برف آند در غرب و جنگلهای سرسبز آمازون در جنوب، جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده‌اند.ترینیداد ‌و‌ توباگو، باربادوس و آروبا مجاور ساحل شمالی ونزوئلا قرار دارند. این کشور در نیمکره شمالی و نزدیک به استواست و جزومناطق حاره ای محسوب می‌شود.بخش اعظم جمعیت این کشور در شهرهای شمالی و نزدیک کاراکاس پایتخت ونزوئلا زندگی می‌کنند.از شهرهای عمده این کشور می‌توان کاراکاس،والنسیا و ماراکای را نام برد.ونزوئلا درگذشته بخشی از مستعمرات اسپانیا بوده و اکنون ساختار فدرال دارد.

ونزوئلا یکی از ثروتمند ترین کشورهای آمریکای لاتین است و از نظر طبیعی از 4 منطقه تشکیل شده است: کوههای آند در غرب، زمینهای کم ارتفاع و مرطوب در اطراف دریاچه «ماراکائیبو» در شمال، پوشش ساوان در جلگه مرکزی، و ارتفاعات گوئیان که نیمی از کشور را می پوشانند. آب و هوا در مناطق جنوبی ، گرمسیری ، و در سواحل شمالی، معتدل و مرطوب است. اکثر جمعیت ونزوئلا در طول ساحل شمالی زندگی کرده و صنعتگر می باشند. اقتصاد این کشور وابسته به استخراج نفت، در ناحیه ماراکائیبو بوده و75درصد درآمدهای ارزی کشور از صادرات نفت حاصل می شود. از دیگر صادرات ونزوئلا می توان، بوکسیت- سنگ آهن – منگنز و باریم را بر شمرد.نرخ تورم در این کشور بالاتر از 20 درصد گزارش شده است . ونزوئلا حدود 27 میلیون و 600 هزار نفر جمعیت دارد .


گینه :


جمهوری گینه کشوری است که به دلیل داشتن منابع معدنی فراوان می‌تواند ثروتمندترین کشور آفریقا باشد اما جزو فقیرترین کشورهای غرب این قاره است.

این کشور از شمال با سنگال و گینه بیسائو، از شمال شرق با مالی، از جنوب شرق با ساحل عاج، از جنوب با لیبریا و از جنوب غرب با سیرالئون همسایه است.گینه در سال 1890 مستعمره فرانسه شد. در سال 1985 با رهبری شارل دوگل فرانسه رفراندومی در مستعمره‌های خود، به جز الجزایر، برگزار کرد تا مردم از میان استقلال فوری و باقی ماندن به عنوان مستعمره یکی را انتخاب کنند. گینه‌ای‌ها که آن زمان به عنوان گینه فرانسه شناخته می‌شدند تنها مردمی بودند که به استقلال فوری رای دادند.
برخی این کشور را گینه کوناکری هم می‌نامند تا از گینه بیسائو تمیز داده شود. کوناکری پایتخت گینه است. تولید ناخالص داخلی این کشور 741/9 میلیارد دلار است. سه میلیون و 700 هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند که 76 درصد از آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

47 درصد از مردم گینه زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در آن در سال 2007 میلادی 20 درصد بود.محصولات صادراتی این کشور شامل بوکسیت، آلومینیوم، طلا، الماس، قهوه، ماهی و محصولات کشاورزی است که به کشورهای روسیه ، اوکراین، اسپانیا ، کره جنوبی ، فرانسه ، آمریکا، آلمان و ایرلند صادر می‌شود.محصولات وارداتی این کشور شامل محصولات نفتی، آهن‌آلات، ماشین‌آلات، تجهیزات حمل و نقل، منسوجات، حبوبات و دیگر مواد خوراکی است.جمعیت این کشور حدود9/9 میلیون نفر است . ابن کشور نیز یکی از کشورهایی است که نرخ تورم بالایی را نسبت به دیگران تجربه می کند . تورمی بالاتر از بیست درصد .


اریتره :


از استقلال این کشور 16 سال می گذرد . اما در همین مدت یک بار با یمن درگیر جنگ شده است و یک بار با اتیوپی . 16 سال زمان طولانی برای درگیر شدن در دوجمگ نیست اما در اریتره این اتفاق افتاده و برخی معتقدند بخشی از بحران های اقتصادی این کشور ریشه در همین دو جنگ دارد . این کشور در اوایل قرن بیستم جزو مستعمرات ایتالیا بود. اریتره که به صورت پایگاهی برای تسخیر اتیوپی در سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ درآمده بود، در سال ۱۹۴۱، زمانی که ایتالیایی‌ها از شرق آفریقا اخراج شدند، تحت حکومت بریتانیا درآمد.در سال ۱۹۵۲ این سرزمین به صورت ایالتی خودمختار با اتیوپی تشکیل فدراسیون داد. در سال ۱۹۷۷ چریک‌های اریتره‌ای این سرزمین را تقریبا به طور کامل از وجود نیروهای اتیوپی پاکسازی کردند، ولی دولت اتیوپی به رهبری سرهنگ منگستو به جنگ پرداخت و در سال بعد وضعیت را بر عکس کرد.در سال ۱۹۹۱ سرانجام جبهه آزادی‌بخش اریتره موفق شد استقلال را برای این کشور به دست آورد. همه پرسی در اریتره در آوریل ۱۹۹۳ با اکثریتی جامع استقلال را مورد تائید قرار داد و طبق برنامه، این سرزمین در ۲۴ مه ۱۹۹۳ به استقلال کامل رسید.

تولید ناخالص داخلی این کشور 751/4میلیارد دلار است که در سال ۲۰۰۷ میلادی دو درصد رشد داشت.

۸۰ درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. نیمی از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در سال ۲۰۰۷ میلادی 5/15درصد بود.محصولات صادراتی این کشور شامل حیوانات زنده، ذرت، منسوجات، مواد غذایی و تولیدات کوچک کارخانه‌ای است که به کشورهای ایتالیا ، فرانسه استرالیا، سودان، آمریکا ، چین، عربستان سعودی و اردن صادر می‌شود.
این کشور 4 میلیون و نهصد هزار نفری نیز در این سالها با تورم بالا دست و پنجه نرم می کند . تورمی بالاتر از بیست درصد .تحمل این تورم در کشوری که نیمی از مردمش زیر خط فقر زندگی می کنند و اقتصادی که وابسته به کشاورزی است بسیار سخت است.


عراق :


هنوز صد سال از استقلال عراق نمی گذرد . عراق تحت حکومت امپراتوری عثمانی قرار داشت. عراق در سال۱۹19 از عثمانی جدا شد و به سرپرستی بریتانیا درآمد و در سال ۱۹۳۲ استقلال یافت. عراق نیز طی سال های اخیر نرخ تورم بالایی را تجربه کرده است . بعد از سقوط صدام یک دوره پر تورم را پشت سر گذاشت . نرخ تورم در این کشور حتی به بالاتر از 50 درصد رسید اما آخرین آمارها ناشن می دهد در حال حاضر نرخ تورم در این کشور بیش از بیست و کمتر از بیست و پنج درصد است . عراق سال های سختی را پشت سر گذاشته است . ااز سی سال پیش سه جنگ را شاهد بود . یکی را خودش پیش قدم شد و به ایران تحمیل کرد . اما محاسباتش اشتباه بود . جنگ با ایران هشت سال طول کشید و برایش بسیار گران تمام شد . عراق هم اکنون هزار میلیارد دلار به ایران بدهکار است . بابت غرامت های جنگی . یکی دیگر را کویت آغاز کرد و بعد از مداخله آمریکا شکست سختی خورد و بعد زا آن بود که در سرازیری افتاد . حمله آمریکا به عراق نیز که پایان مارجرای صدام بود و اشغال این کشور . عراق وضعیت اقتصادی بغرنجی دارد . حدود یک میلیون نفر از جمعیت این کشور اصلا امنیت غذایی ندارند . 23 درصد مردم این کشور زیر خط فقر هستند . عراق از منابع طبیعی بسیاری سرشار است . چاه های پر نفت دارد و زمین های پر بار و کشاورزی مناسب اما به دلیل بحران هایی که طی سه دهه اخیر تحمیلش شده است نم یتواند به راحتی از پس مشکلات اقتصادی اش برآید . عراق در حدود 30 میلیون نفر جمعیت دارد .


جزایر سیشل


جزایر سیشل در اقیاونس هند واقع شده اند . سواحل بسیار زیبای این جزایر هر ساله توریست های فراوانی را راهی آن جا می کند . نکته قابل توجه این است که جزایر سیشل میردم بومی ندارد و اغلب ساکنان آن را فرانسوی ، آفریقایی، هندی و چینی تشکیل می‌دهند. جمعیت این کشور کمی بیش از 82 هزار نفر است . این کشور مجموعه ای از 41 جزیره است که ویکتوریا بزرگترین جزیره آن بخش مهمی از جمعیت این منطقه را در خود جای داده است . زیباترین نقطه جهان آب و هوایی استوایی دارد . با این وصف معلوم است که چرا نرخ تورم در این نقطه از جهان بالاست . پیش بینی می شود نرخ تورم در سال جاری در این جزایر به بیش از 39 درصد برسد .


اتیوپی :


اتیوپی کشوری آفریقایی با حدود 76 میلیون جمعیت همان حبشه است . یونانیان باستان از ابتدا آن را اتیوپی می خواندند . تورم در این شکور بسیار بالاست . پیش بینی می شود در پایان سال 2009 میلادی نرخ تورم در این کشور به حدود 40 درصد برسد . اقتصاد اتیوپی بر کشاورزی استوار است و مهمترین محصول صادراتی این کشور را قهوه تشکیل می دهد . همراه مجامع بین المللی از حضور تعداد زیاد گرسنگان در این کشور ابراز نگرانی می کنند . برخی آمارها نشان می دهد در حدود 6 میلیون نفر در اتیوپی گرسنه اند . جمهوری فدرال دموکراتیک اتیوپی قدیمی‌ترین کشور مستقل در قاره آفریقا است و به جز یک دوره پنج ساله، هیچ‌گاه مستعمره کشور دیگری نبوده استجنگ و خشکسالی از مهمترین دلایل بحران در این کشور فقیر است که 80 درصد اقتصاد آن را کشاورزی تشکیل می دهد .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: