کد خبر: ۱۱۹۹۶
۲۲ آذر ۱۳۸۸ - ۱۵:۲۶
0
وي افزود: هدف از اجراي طرح منطقه‌اي کردن سهميه هاي بنزين در خودروهاي عمومي و به ويژه تاکسي ها جلوگيري از عرضه خارج از شبکه تعريف شده بنزين است.
به گزارش مهر، محمد رويانيان امروز يکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اجراي طرح منطقه اي کردن سهميه هاي بنزين گفت: هم اکنون طرح منطقه اي کردن سهميه هاي بنزين در استان سيستان و بلوچستان به طور آزمايشي اجرايي شده و برخي از مشکلات نرم افزاري پيش روي اجراي اين طرح شناسايي و در حال مرتفع شدن است.

وي افزود: هدف از اجراي طرح منطقه‌اي کردن سهميه هاي بنزين در خودروهاي عمومي و به ويژه تاکسي ها جلوگيري از عرضه خارج از شبکه تعريف شده بنزين است.

رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور با اشاره به اينکه در حال حاضر حدود يک ميليون و 700 هزار دستگاه وانت بار در سطح کشور تردد مي کنند، گفت: بسياري از اين وانت بارها از سهميه بنزين خودروهاي عمومي استفاده مي کنند در حالي که در ناوگان حمل و نقل عمومي کشور فعاليتي ندارند.

سه سناريوي دولت براي سهميه بندي بنزين

اين مقام مسئول در ادامه درباره برنامه هاي دولت براي تعيين سهميه هاي بنزين خودروهاي شخصي و عمومي در سال آينده توضيح داد: در اين باره در دولت دو برنامه جداگانه تعريف شده که اجراي هر يک از اين برنامه ها منوط به اجرايي شدن طرح هدفمند کردن يارانه ها در کشور خواهد بود.

وي با اشاره به اينکه در صورت عدم اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها سهميه هاي بنزين خودروهاي شخصي وعمومي بدون تغيير حفظ خواهد شد، بيان کرد: اما در صورتي که طرح هدفمند کردن يارانه ها در مجلس مصوب و توسط دولت ابلاغ شود، دو سناريوي مختلف تعريف شده است.

رويانيان با اشاره به اينکه در سناريوي اول سهميه هاي بنزين برداشته مي شود و بنزين با يک نرخ به صورت آزاد در سراسر کشور عرضه خواهد شد، يادآور شد: همچنين در سناريوي ديگري عرضه بنزين با دو نرخ متفاوت ديده شده است.

وي افزود: در اين برنامه سهميه‌هاي بنزين خودروهاي شخصي و عمومي با نرخي بالاتر از 100 تومان به ازاي هر ليتر عرضه خواهد شد و قيمت بنزين آزاد نيز به بيش از 400 تومان افزايش مي يابد.

اين مقام مسئول تاکيد کرد: اما بدون شک طرح هدفمند کردن يارانه ها در مجلس مصوب و از سال آينده اجرايي خواهد شد.

رئيس ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور در ادامه و در پاسخ به سئوالات متعدد خبرنگاران مبني بر ارائه متمم بودجه واردات بنزين و گازوئيل در سالجاري گفت: هم اکنون ميزان رقم متمم بودجه در حال نهايي شدن است اما متاسفانه در اين باره موضوع بسيار سياسي شده است.

رويانيان با بيان اينکه دولت بر اساس قانون مکلف بود تا سال 1390 براي ساماندهي حمل و نقل عمومي و آزاد سازي تدريجي قيمت حاملهاي انرژي کار کند، بيان کرد: اما متاسفانه قانون بودجه سالجاري محدوديتهايي را براي دولت براي اجراي اين برنامه قانوني ايجاد کرده است.

وي با بيان اينکه امکان کاهش سهميه هاي بنزين بر اساس قانون بودجه از ابتداي سال جاري به دليل مسائل مختلفي همچون سفرهاي تابستاني و نوروزي ، فصل بازگشايي مدارس و انتخابات رياست جمهوري وجود نداشت، اظهار داشت: اما دولت تلاش کرده است که بدهکار مجلس باشد اما مردم دچار مشکل نشوند.

استيضاح وزير نفت با عدم اجراي قانون بودجه

اين مقام مسئول همچنين با اشاره به اينکه برخي از کميسيونهاي مجلس خواستار استيضاح وزير نفت شده اند، بيان کرد: موضع اين نمايندگان مجلس آن است که اگر وزير نفت متمم بودجه سال جاري و قانون بودجه را اجرايي نکند وي را در مجلس استيضاح خواهند کرد.

رويانيان همچنين در مورد رقم نهايي متمم بودجه واردات بنزين و گازوئيل اعلام کرد: در اين رابطه با توجه به اينکه عرضه، توزيع و واردات سوخت توسط وزارت نفت انجام مي شود وزير نفت بايد پاسخگو باشد.

تبديل توسعه حمل و نقل به يک بازي سياسي

رئيس ستاد مديريت حمل و نقل سوخت با تاکيد بر اينکه هم اکنون توسعه حمل و نقل به ويژه ناوگان عمومي کشور شامل اتوبوس، تاکسي، ميني بوس و مترو در اولويت برنامه هاي دولت قرار گرفته است، اظهار داشت: يکي از برنامه هاي دولت در اين بخش اصلاح ميزان مصرف سوخت در خودروهاي توليد داخل است.

اين عضو کابينه دولت با اشاره به برنامه ريزي هاي صورت گرفته براي کاهش متوسط مصرف بنزين خودروهاي ساخت داخل به 5 ليتر در 100 کيلومتر پيمايش ادامه داد: اما متاسفانه فضاي کنوني کشور و به ويژه در بخش توسعه حمل و نقل و سوخت فضايي کاملا سياسي شده و اگر فضاي موجود سياسي از بين برود دولت متعهد مي شود که تا دو سال آينده يک تحول اساسي در حوزه حمل و نقل کشور ايجاد کند.

تسريع در صدور کارت هوشمند بنزين مسافربرهاي شخصي ساماندهي شده

 رويانيان در پايان با اشاره به اينکه تاکنون 20 هزار مسافربر شخصي ساماندهي شده به تاکسي تبديل شده اند، در مورد تاخيرهاي ايجاد شده در توزيع کارتهاي هوشمند جديد اين دسته از خودروها گفت: در حال حاضر توزيع کارت هوشمند جديد اين خودروها در حال انجام است که در وزارت نفت و ستاد مديريت حمل و نقل سوخت کشور پيگيريهاي لازم براي تسريع در کوتاه شدن پروسه تحويل کارت هوشمند انجام بگيرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: