کد خبر: ۱۱۹۴۴۷
۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۱
0
زندگی مدرن امروز با همه جذابیت ها و مشغولیت هایی که برای ما ایجاد کرده، هنوز هم دارای نقاط پر از خلئی است که آن را با حضور در میان آسمان خراش های غول پیکر و پیشرفته ترین مراکز سرگرمی و تجاری نمی توان پُر کرد.
پول‌نیوز-دیدار با مرجان‌ها و صدف‌ها در تنها جزیره مرجانی دنیا همه ما نیاز داریم در کنار زیستن و لذت بردن از زندگی مدرنمان، گاهی هم سری به گذشته بزنیم و از میان بناهای کاه گِلی و قدیمی که هنوز بوی عجیب توام با نَم،  خاک و گذشتگان را در خودشان دارند، عبور کنیم. شاید که کمی خلأ هایی را که زندگی مُدرن برایمان ایجاد کرده، پُر کنیم و کمی با هویتی ایرانی بودنمان که بخش زیادی از آن را باید در گذشته جست وجو کرد، بیشتر آشنا شویم.

خصوصا زمانی که به شما بگویند شهری زیرزمینی در عمق 16 متری زمین با 2500 سال قدمت در جنوب کشورتان وجود دارد و شما می توانید از آن بازدید کنید تا با زندگی 2500 ساله بخشی از مردم سرزمینتان از نزدیک آشنا شوید.
بنابراین اگر کمی کنجکاو باشید و روحیه ماجراجویی برای گشتن میان سه رشته قنات قدیمی با 274 حلقه چاه را داشته باشید،  همین الان بار سفر می بندید و به دیدن شهر زیرزمینی "کاریز" در جزیره کیش می روید.

شهری در اعماق زمین در سودای جهانی شدن
شاید شما هم جزو آن دسته از افراد پرمشغله ای باشید که در طول سال زمان کمی برای گشت و گذار دارید و به همین دلیل هم زمانی که فرصت مناسبی را پیدا می کنید تا با همراهانتان، از دوستان تا خانواده، راهی سفر شوید، علاقه مند هستید تا قبل از سفر مکان مناسبی را پیدا کنید که از هر جهت خوب باشد و موجبات لذت و آرامش شما و همراهانتان را فراهم کند. شهر زیرزمینی <<کاریز>> کیش از همه لحاظ می تواند یکی از بهترین  گزینه های شما باشد، چراکه هم مکانی دیدنی و تاریخی است، هم دارای امکانات رفاهی همچون رستوران سنتی و جدید و هم دارای جاذبه های دیگر گردشگری هم چون غرفه هاي صنايع دستي ايران و جهان و گالري هاي هنري است. از طرفی این شهر زیرزمینی در میان جزیره زیبای کیش واقع شده که این امکان را به شما می دهد علاوه بر بازدید از این شهر قدیمی از مناطق دیگر جزیره هم دیدن کنید. اما اگر می خواهید هم سفرانتان را هم علاقه مند کنید،  باید به آن ها اطلاعات بیشتری درباره این شهر بدهید.
شهر زیرزمینی کاریز یا قنات کیش بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد که در جزیره کیش بعد از میدان المپیک واقع شده است و آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می  کند. قنات کیش از نظر طول رشته قنات و عمق چاه  ها قابل مقایسه با قنات  هاى دیگر نقاط ایران نیست .
با توجه به شیب بسیار کم جزیره ، چگونگى هدایت آب هاى زیرزمینى به سطح زمین در کیش بسیار مهم است و نشان مى دهد که سازندگان این قنات  ها در زمان خود از پیشرفته  ترین روش ها براى حفر قنات استفاده مى کردند. کاریز واژه پارسی قنات است که در گذشته از آن برای هدایت آب های زیرزمینی استفاده می کردند.
آب شیرین کاریز حاصل بارندگیهای فصلی جزیره است که از مرجانها به صورت یک فیلتر طبیعی عبور و در لایه گل مارن جریان پیدا میکند. گل مارن نوعی گل رس است که در حالت طبیعی نرم و انعطاف پذیر است و چنان چه در معرض هوا قرار گیرد، خشک و محکم میشود. گفتنی است که خاکهای برداشت شده از کاریز دارای خواص درمانی زیادی است که در "گل درمانی" استفادههای فراوانی از آن می شود. این گل علاوه بر استفاده هاي درماني براي درد مفاصل، با ترکيبات اضافي براي توليد آجر، کوزه و سيمان مورد استفاده خاص قرار مي گيرد.
کارگزاران شهر زیرزمینی کاریز بر این باورند که دو ویژگی این شهر باعث خواهد شد تا این بنای قدیمی در فهرست ابنیه جهانی ثبت شود. اول این که کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع است. دوم آن که تنها بنایی است که سقف آن مملو از صدف ها و مرجان های طبیعی است. صدف ها و مرجان هایی که برای بازدید آن ها دو راه وجود داشته؛ بازدید از موزه های طبیعی و غواصی در آب های آزاد. حال آن که اکنون کاریز فصلی جدید و استثنایی پیش روی تمامی دوستداران طبیعت گشوده که بی واسطه خواهند توانست از بزرگ ترین مجموعه مرجانی دنیا بازدید کنند. سقف مرجانی کاریز کیش به قطر هفت متر که زمانی در بستر دریا قرار داشته، مملو از صدف ها و آبزیانی است که هم اکنون به صورت فسیل در سقف مرجانی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش قابل مشاهده است.
آزمايش هاي انجام شده در دانشگاه مونيخ آلمان روي فسيل هايي كه از سقف مرجاني تونل به دست آمده، نشان مي دهد اين سقف بين 53 تا 570 ميليون سال قدمت دارد و شناسنامه انواع مختلف آن در موزه شهر زير زميني کيش (کاريز) به نمايش گذاشته خواهد شد. اگر با دقت بيشتري به اين فسيل ها نگاه كنيد، لاك پشتي را مي بينيد كه از 570 ميليون سال قبل خود را براي امروز ما جاودانه كرده است.

خالق شهر زیرزمینی کاریز، از آلمان تا ایران
به نظر می رسد اگر شما این اطلاعات را تا همین جا با هم سفران خود در میان گذاشته باشید، احتمالا آن ها را در حال جمع کردن چمدان ها و ساک های سفر خواهید یافت. اما شاید دلتان بخواهد درباره فرد یا افرادی  که سازنده این شهر زیرزمینی هستند، بیشتر بدانید. ایجاد یك شهر زیرزمینی در مسیر قنات ها به  گونه ای كه بتواند مجموعه ای طبیعی تاریخی و فرهنگی را برای گردشگران فراهم آورد، از سال 78 با انگیزه یك مهندس ایرانی مقیم آلمان آغاز شد. <<همه چیز از یك برنامه تلویزیونی در شبكه جهانی جام جم شروع شد.
تصاویر جزیره كیش را پخش می كردند و من با مشاهده آن مناظر زیبا و ساحل مجذوب كننده، مصمم شدم بعد از 30 سال دوری از وطن به ایران و ساحل كیش سفركنم.>> این را منصور حاجی حسینی، موسس شهر زیرزمینی كیش یا همان كاریز كیش، می گوید.
او مردی است كه به گفته خودش سرمایه  اش را از آن سوی آب ها به این جزیره آورده است تا شهری بسازد كه تاریخ ایران را در پیكره  اش دارد. او در ادامه می افزاید: در همان سفر بود كه با این قنات آشنا شدم. با مشاهده قنات قدیمی کیش و نوشیدن آب زلال آن به قول محلی ها پاگیر آب جزیره شدم و بعد از سال ها دوری از وطن، اقامت در كشور آلمان، تحصیل در رشته مهندسی در آن كشور، ازدواج با زنی تبعه آلمان و دو پسر تبعه آن كشور راهی ایران شدم. ولی نه تنها من، بلكه آن ها نیز مجذوب این خاك شدند.
حاجی حسینی با اشاره به این که در حال حاضر طراحان شهر زیرزمینی سقف مرجانی را برای بازدید مردم به  صورت یك موزه حفظ كرده اند و دیوارها و محیط های داخلی كاریز را با الهام از شیوه های كهن معماری ایرانی آراسته اند، توضیح می دهد: به زودی در تالارهای كاریز مجموعه ای شامل موزه، آمفی تئاتر، بازارچه های صنایع دستی، رستوران و چای خانه های سنتی ایجاد می شود. روی كاریز هم مجموعه تفریحی بزرگی شامل سینما، آمفی تئاتر، پاركینگ و پاویون و دو قلعه شبیه قلعه های باستانی با بخش هایی مانند رستوران، فروشگاه، محل بازی كودكان و سوییت های اقامتی ساخته خواهد شد. نمی گویم چقدر هزینه ساخت این شهر زیرزمینی شد، ولی فقط می گویم كه امروزه این مجموعه قنات با تغییر كاربری، به یك شهر زیر زمینی بدل شده كه بیش از 10 هزار مترمربع وسعت دارد و اكنون "كاریز كیش" خوانده می شود.
اكنون تونل های شگفت انگیز این مجموعه كه موزه ای است از تاریخ و طبیعت خلیج فارس، برای بازدید عموم مهیاست. مهم ترین بخش این مجموعه تونل شاهنامه است كه گردشگران در آن سوار بر قایقی كوچك بر آب جاری قنات به حركت درمی آیند و در هر پیچ تونل با یكی از صحنه های شاهنامه و هفت خوان رستم آشنا می شوند. هم چنین با بهره گیری از روش های سنتی نقالی، بازی نور و صدا اطلاعات لازم در اختیار گردشگران گذاشته می شود.

کنکاش میان شاهنامه و افسانه ها
البته نکات جالب و دانستنی دیگری هم در مورد این مجموعه قنات وجود دارد؛ باید بدانید که اين کاريز ها به طور استادانه و ماهرانه به دست ايرانيان باستان حفاري شده که با شيبي ملايم در طول 15 کيلومتر حرکت، هم از آب آن جهت آبياري استفاده می شده و هم امکان برداشتن آن با چيزي شبيه به دلو نيز فراهم بوده است. پاياب ها مکاني پيش بيني شده براي فراهم شدن امکان برداشتن آب از کاريز است که در طول مسير کاريز شش پاياب وجود دارد که يکي از آن ها در مجموعه فرهنگي سياحتي شهر زيرزميني کيش موجود و قابل مشاهده است.
در گذشته دور اهالي بومي نشين جزيره کوزه به دوش، آب شرب خود را از اين محل تامين می کردند. قدمت اين پاياب ها به بيش از 800 سال مي رسد. در گذشته دور، به خصوص قرون پنجم و ششم هجري که جزيره کيش مرکز تجارت خليج فارس و درياي عمان بوده، آب آشاميدني جزيره کيش براي مصرف کشورهاي حاشيه خليج فارس از ارزش بسيار بالايي برخوردار بوده است.
نکته جالب و بامزه دیگر در مورد این شهر زیرزمینی این است که افسانه های كهن ایران باستان همواره بر قداست آب تاكید داشته اند.
این جا نیز یكی از این باورهای كهن رایج است كه آب این قنات ها حاجت می دهد و اگر كسی سكه ای درون یكی از چاه های آن بیندازد، آرزوی او به سرعت برآورده می شود! حالا با خودتان تصور کنید، 16 متر در اعماق زمین، تونل های طولانی، شاهنامه، تاریخ و افسانه های قدیمی ایرانی، قایق سواری و صدای آب های روان، دیوارهای پوشیده از فسیل، مرجان و صدف همه و همه در یک شهر زیرزمینی گرد هم آمده اند تا شما را با خود به سفر زمان ببرند و بگذارند رویاهایتان اوج بگیرد و پاها و افکار خسته تان که همیشه در حال دویدن در میان شلوغ  پلوغی های زندگی شهری پر از استرس هستند، کمی آرام بگیرند.
البته یادتان باشد، زمانی که خواستید سفر را آغاز کنید، حتما چک کنید که بلیت های کیش را گرفته باشید، چون ما در کشور وسیع ایران،  شهر دیگری هم به نام "کاریز" در استان خراسان رضوی داریم که بسیار دورتر از شهر زیرزمینی مدنظر شماست.

منبع: ویژه نامه جزیره کیش ـ روزنامه شرق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: