کد خبر: ۱۱۸۹۹۶
۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۳
0
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اظهارداشت: تحقق عدالت، اشتغال، فقرزدایی و ارتقا سرمایه های اجتماعی از جمله اهداف توسعه بخش تعاون در کشور است، هرچند ارتقا سرمایه اجتماعی موجب ارتقا در بخش تولید و رشد اقتصادی می شود.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه با اعلام اینکه سهم تعاونی ها قرار بود سهم تعاونی ها از اقتصاد به 25 درصد افزایش یابد گفت: به دلیل کم کاری های صورت گرفته، این سهم در حال حاضر 5 درصد است.

به گزارش  مهر، حمید کلانتری با اشاره به عملکرد 5 ماهه نخست سال جاری تعاونی ها گفت: یکهزار و 850 تعاونی در کشور ایجاد شده که 517 تعاونی کشاورزی، 630 تعاونی خدمات، 35 تعاونی معدنی، 58 تعاونی چند منظوره، 19 تعاونی حمل و نقل، 50 تعاونی مسکن و 45 تعاونی عمرانی در کشور است. تعداد مشاغل ایجاد شده از تعاونی های یادشده 24 هزار و 150 نفر است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اظهارداشت: تحقق عدالت، اشتغال، فقرزدایی و ارتقا سرمایه های اجتماعی از جمله اهداف توسعه بخش تعاون در کشور است، هرچند ارتقا سرمایه اجتماعی موجب ارتقا در بخش تولید و رشد اقتصادی می شود.

وی با اشاره به توسعه اعتدال که از برنامه های دولت تدبیر و امید است افزود: یکی از گزینه ها برای رسیدن به چنین توسعه ای، توجه به بخش تعاون در کشور است.

کلانتری در خصوص چالش های مهم بخش تعاون گفت: متاسفانه فرهنگ تعاون در کشور به درستی تبیبن نشده و هنوز شناخت ناقصی از این مهم در کشور وجود دارد که باید به این شناخت عمق بیشتری بخشید.

این مقام مسئول در وزارت کار تاکید کرد: در کنار توسعه بخش خصوصی در کشور باید بخش تعاون را در کشور فعال کرد، ضمن اینکه هم اکنون تعاونی های کشاورزی و دامداری نقش موثری در تامین مایحتاج عمومی دارند.

معاون امور تعاون وزارت کار بیان داشت: مدیریت منابع انسانی در کشور باید تقویت شود زیرا این مدیریت می تواند شبکه های تعاونی، اتحادیه های استانی و اتاق مرکزی تعاون را در برگیرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون 110 هزار تعاونی در کشور فعال است اظهارداشت: هرچند امروز تعاونی ها با مشکل تسهیلات بانکی مواجه هستند اما باید با مدیریت صحیح این مشکلات را کاهش داد تا منابع مالی مورد نیاز خود را از بانک ها تامین کنند.

کلانتری تصریح کرد: در صورتی که تعامل میان تعاونی ها افزایش یابد بی تردید هم افزایی درون شبکه تعاونی ها ارتقا می یابد و باعث تقویت بنیه تمام تعاونی ها خواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت کار گفت: براساس برنامه های چهارم و پنجم توسعه باید سهم تعاون در اقتصاد کشور به 25 درصد می رسید اما متاسفانه به دلیل کم کاری های صورت گرفته در سال های اخیر هم اکنون سهم تعاون در اقتصاد کشور حدود 5 درصد است.

وی در خصوص اینکه تا پایان برنامه پنجم (دو سال آینده) به چه رقمی می رسیم؟ تاکید کرد: نمی توان پیش بینی کرد که تا پایان برنامه پنجم به چه میزانی دست می یابیم، اما توسعه این بخش نیاز به تلاش مضاعف دارد.

کلانتری در خصوص سهام عدالت برای توسعه بخش تعاون افزود: پیش بینی شده که در همه شهرستان ها، شرکت های سهامی عدالت تشکیل شود. هم اکنون 353 تعاونی شهرستانی سهام عدالت تشکیل شده که برای مدیریت آنها 100 هزار میلیارد تومان ارزش تقریبی سهام واگذاری کارخانه هایی که از طریق سهام عدالت است، به مجموعه واگذار شده است.

معاون وزیر کار اظهارداشت: در سند توسعه تعاون پیش بینی شده که شرکت های سهامی عام مدیریت سهام عدالت را برعهده داشته باشند. تاکنون سهام 62 شرکت، به سهام عدالت واگذار شده است.

این مقام مسئول در وزارت کار افزود: در سال گذشته 117 طرح صنعت و معدن با 118 میلیارد تومان اعتبار و امکان ایجاد دو هزار و 100 فرصت شغلی و 177 طرح با 92 میلیارد تومان تسهیلات و ایجاد یکهزار و 600 شغل در کشور تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای 4 هزار و 350 فرصت شغلی در حوزه فرش دستباف در 7 استان به شکل پایلوت در حال ایجاد است. به هر نفر در حوزه یادشده 10 میلیون تومان در قالب تعاونی تسهیلات پرداخت شده است.

کلانتری از تشکیل 2 هزار و 203 تعاونی پرورش گاو شیری با 27 هزار عضو و 11 هزار شغل و 2 هزار و 500 تعاونی پرورش دامپروری با 23 هزار عضو و 17 هزار شغل در کشور خبر داد و گفت: 18 درصد گوشت قرمز و 13 درصد شیر کشور از طریق این تعاونی ها در کشور تولید می شود.

معاون وزیر کار اظهارداشت: در بخش طیور 2 هزار و 23 تعاونی با 13 هزار فرصت شغلی در کشور فعالیت می کند. 20 درصد تولید پرورش میگو و آبزیان برعهده بخش تعاون است.

وی در خصوص توسعه تعاونی های عمرانی نیز گفت: در هر شهرستان با عضو شدن نیم درصد جمعیت شهرستان ها می توان تعاونی توسعه عمران را در شهرستان ایجاد کرد که پس از تشکیل می توان پذیره نویسی را انجام داد.

کلانتری ادامه داد: تاکنون 5 تعاونی عمرانی در شهرستان ها تشکیل شده و حداقل 20 مورد تعاونی شهرستانی در حال شکل گیری است. مدیریت در این تعاونی ها مهم است زیرا منافع آن به خود شهرستان برمی گردد و این تعاونی ها در اولویت کارهای عمرانی در شهرستان قرار می گیرند.

وی اعتبارات ویژه پرداخت تسهیلات به بخش تعاون را بخشی از طریق وجوه اداره شده عنوان کرد و افزود: 200 میلیارد تومان برای توسعه بخش تعاون از طریق صندوق توسعه ملی مصوب شده که بانک عامل، بانک توسعه تعاون خواهد بود.

این مقام مسئول در وزارت کار همچنین از تخصیص 950 میلیارد تومان اعتبار دیگر از طریق وجوه اداره شده برای توسعه بخش تعاونی خبر داد و گفت: تا 2 برابر این مقدار نیز از طریق بانک ها در اختیار تعاونی ها قرار می گیرد.

معاون وزیر کار گفت: 12 تا 18 شهریور ماه هفته تعاون است که نهمین جشنواره تعاونی های برتر در هفته یادشده برگزار می شود. تاکنون 10 هزار و 576 تعاونی برای شرکت در جشنواره تعاونی های برتر اعلام آمادگی کرده اند که این رقم نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد داشته است.

کلانتری همچنین از افتتاح چندین طرح تعاونی در هفته دولت خبر داد و گفت: به دلیل متوالی بودن هفته تعاون و دولت طرح های زیادی در طی 2 هفته یادشده در بخش تعاونی ها در کشور افتتاح می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: