کد خبر: ۱۱۸۹۴
۲۱ آذر ۱۳۸۸ - ۱۰:۴۹
0
سهميه مناطق، سهميه شاهد و ايثارگر، سهميه آموزگاران و سهميه بهياران از سهميه‌هاي كنكور 89 هستند كه داوطلبان مي‌توانند بر اساس شرايط خود، متقاضي يكي از سهميه‌ها باشند.
فارس: ثبت‌نام از داوطلبان شركت در آزمون سراسري سال 1389 از 16 آذر آغاز شده و تا 24 آذر ادامه دارد،‌ در كنكور 89 هر داوطلب مي‌تواند بر اساس شرايط خود، متقاضي يكي از سهميه‌ها باشد، جزئيات سهميه‌هاي كنكور 89 توسط معاون سازمان سنجش آموزش كشور تشريح شد.

داوطلبان كنكور 89 براي مشاهده و كنترل اطلاعات ثبت‌نامي خود با شماره پرونده و كد رهگيري مي‌توانند از 8 تا 12 دي از طريق سايت سازمان سنجش اقدام كنند، كارت شركت در جلسه آزمون داوطلبان از ‌شنبه 5 تير براي پرينت توسط داوطلبان، بر روي سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org قرار داده مي‌شود، داوطلب در صورتي اجازه ورود به جلسه كنكور را دارد كه كارت شركت در آزمون را همراه داشته باشد.

آزمون سراسري سال 1389 براي داوطلبان گروه‌هاي آزمايشي پنج‌گانه پنج‌شنبه 10 تير، جمعه 11 تير و شنبه 12 تير به طور همزمان در حوزه‌هاي سراسر كشور برگزار مي‌شود. نتايج اوليه داوطلبان كنكور 89 به صورت كارنامه و بر اساس نمرات علمي مكتسبه توسط هر داوطلب و با لحاظ شرايط و مقررات مصوب در نيمه اول مرداد 1389 از طريق سايت اينترنتي سازمان منتشر مي‌شود. نمره كل داوطلبان مشمول احتساب سوابق تحصيلي براساس 85 درصد نمرات آزمون و 15 درصد سوابق تحصيلي لحاظ مي‌شود.


مشروح مصاحبه خبرنگار اجتماعي فارس با ابراهيم خدايي درباره جزئيات سهميه‌هاي كنكور 89 را بخوانيد.

 چند نوع سهميه در كنكور 89 وجود دارد؟

خدايي: سهميه مناطق، سهميه شاهد و ايثارگر، سهميه آموزگاران و سهميه بهياران از سهميه‌هاي كنكور 89 هستند كه داوطلبان مي‌توانند بر اساس شرايط خود، متقاضي يكي از سهميه‌ها باشند.

 سهميه مناطق شامل چه داوطلباني مي‌شود؟

خدايي: شركت‌كنندگان در آزمون سراسري سال جاري بر اساس بخش محل اخذ مدرك تحصيلي 3 سال آخر دوره متوسطه جزو يكي از سهميه‌هاي مناطق 1، 2 و 3 محسوب مي‌شوند. داوطلبان متقاضي سهميه مناطق بايد قسمت مربوط در بند 10 قسمت اول (اطلاعات فردي) فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي را علامتگذاري كنند.

اساس مصوبه سي و پنجمين جلسه كميته مطالعه و برنامه‌ريزي كنكور سراسري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، فارغ‌التحصيلات و دانش‌آموزان دوره پيش دانشگاهي بر اساس بخش محل اخذ مدرك تحصيلي دوره پيش دانشگاهي و 2 سال آخر دبيرستان يا هنرستان (سال دوم و سوم دبيرستان يا هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي يا كار و دانش) جزو يكي از سهميه‌هاي مناطق 1‌، 2 يا 3 محسوب مي‌شوند.

فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي كارداني پيوسته آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي وزارت آموزش و پرورش در آزمون سراسري سال 1389 بر اساس بخش محل اخذ مدرك تحصيلي 3 سال آخر دوره دبيرستان يا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبيرستان و يا هنرستان)، كه تحصيل كرده‌اند جزو يكي از سهميه‌هاي مناطق 1، 2 يا 3 محسوب مي‌شوند.

 ‌سهميه شاهد و ايثارگر كنكور 89 شامل چه افرادي مي‌شود؟

خدايي: رزمندگاني كه بر اساس ماده يك و تبصره‌هاي چهارگانه ماده مذكور در آئين‌نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسيجي به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي از 31 شهريور 59 تا 31 شهريور 67 حداقل 6 ماه متوالي يا متناوب داوطلبانه در مناطق عملياتي جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل حضور داشته‌اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذيربط(سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد كشاورزي) نسبت به تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان اقدام كنند تا آمار و اطلاعات آن‌ها بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (نيروي مقاومت بسيج) يا وزارت جهاد كشاورزي مورد تأييد نهايي قرار گيرد.

داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بايد پس از تكميل فرم مخصوص استفاده از سهميه رزمندگان، نسبت به دريافت كد رهگيري 12 رقمي از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلي كه در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي در نظر گرفته شده است، درج كنند.

داوطلبان بايد توجه داشته باشند كه بسيجيان فعال و عادي پايگاه‌هاي مقاومت بسيج، مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‌شوند. فرزندان و همسران رزمندگان (داوطلباني كه پدر يا مادر آن‌ها فقط داراي مدتي حضور در جبهه هستند) مشمول استفاده از سهميه رزمندگان نمي‌‌شوند.

جانبازان 25 تا 69 درصد، فرزند و همسر جانبازان 50 درصد و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آن‌ها و همچنين فرزندان و همسران شهدا، مفقودان و اسرا و جانبازان 70 درصد و بالاتر و خانواده شهدا (خواهر، برادر، پدر و مادر شهيد) براي استفاده از سهميه مربوط بايد بر اساس ضوابط عمل كنند. اين داوطلبان بايد ضمن مراجعه به سايت اينترنتي ايثار به نشاني www.isaar.ir با درج كد ملي و كد ايثارگري و اطلاعات لازم در لينك مربوط كد 12 رقمي رهگيري دريافت كنند و آن را در بند 13 قسمت اول (اطلاعات فردي) فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي درج كنند.

پس از آن ضمن مراجعه مجدد به سايت ايثار، ‌در قسمت پيگيري سهميه از وضعيت تأييد يا عدم تأييد سهميه خود مطلع شوند و در صورت هرگونه مشكل با شماره تلفن‌هاي مندرج در سايت ايثار (سامانه تأييد سهميه) تماس بگيرند.

كد رهگيري 12 رقمي ارگان‌هاي استفاده كننده از سهميه شاهد و رزمندگان براي هر آزمون و هر سال متفاوت است و داوطلبان بايد براي هر آزمون، كد رهگيري جديد از ارگان ذيربط دريافت كنند.

سهميه جانباران در كنكور 89 به چه صورت است؟

خدايي: جانبازان با درصد جانبازي حداقل 25 درصد و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، ضمن درج كد رهگيري دريافتي از سايت ايثار در بند 13تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي، به ارگان ذيربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا وزارت جهاد كشاورزي) مراجعه و با ارائه كارت جانبازي يا آزادگي، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تكميل كنند تا آمار و اطلاعات آن‌ها بعد از زمان ثبت‌نام، توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (نيروي مقاومت بسيج) يا وزارت جهاد كشاورزي مورد تأييد نهايي قرار گيرد و در گزينش نهايي به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازي يا مدت اسارت اضافه شود. اين داوطلبان نيازي به دريافت كد 12 رقمي رهگيري از سپاه پاسداران را ندارند.

داوطلباني كه با استفاده از سهميه شاهد و ايثارگر، ‌يك بار در رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي روزانه آزمون سراسري (براي پذيرفته شدگان رزمنده از سال 1368 به بعد و براي پذيرفته‌شدگان سهميه شاهد از سال 1376 به بعد) پذيرفته شده‌اند، اعم از اين‌كه از رشته قبولي انصراف داده يا در رشته قبولي ثبت‌نام كرده يا نكرده باشند، حق استفاده مجدد از سهميه مذكور را در آزمون سراسري نخواهند داشت.

بر اساس مصوبه پنجاه و چهارمين جلسه كميته مطالعه و برنامه‌ريزي كنكور، آن دسته از داوطلبان سنوات قبل (از زمان تصويب سال‌ 1387 به قبل) كه با استفاده از سهميه‌هاي شاهد و ايثارگر در رديف پذيرفته‌شدگان رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي شبانه و نيمه حضوري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، دانشگاه پيام نور، مؤسسات آموزش عالي غير‌دولتي ـ غير‌انتفاعي يا دوره‌هاي مجازي (به جز دوره‌هاي روزانه در دانشگاه‌هاي دولتي) قرار گرفته‌اند، در صورت انصراف از رشته قبولي خود فقط يك بار، مجاز به استفاده مجدد از سهميه‌هاي مربوط در آزمون سراسري خواهند بود.

فرزندان و همسران جانبازان 25 تا 49 درصد پس از شركت در آزمون، در صورتي كه مجاز به انتخاب رشته شوند، پس از دريافت كارنامه اوليه مي‌توانند با مراجعه به سايت ايثار به نشاني www.isaar.ir با درج كد ملي و كد ايثارگري پدر يا مادر يا همسر (حسب مورد) كد رهگيري 12 رقمي دريافت كنند و آن را در محلي كه در فرم انتخاب رشته در نظر گرفته خواهد شد، درج كنند.

 سهميه آموزگاران در كنكور 89 چگونه است؟

خدايي: آموزگاران ديپلمه رسمي (قطعي ـ آزمايشي) يا پيماني كه حداقل 3 سال در مناطقي كه آموزش و پرورش تعيين كرده است، خدمت كرده باشند و در حال حاضر نيز شاغل باشند، مي‌توانند براي استفاده از سهميه رشته تحصيلي راهنمايي و مشاوره دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي با دريافت فرم مخصوص از نواحي يا مناطق آموزش و پرورش (مطابق فرم شماره 3 مندرج در صفحه 43 اين دفترچه) و نگهداري آن نزد خود از سهميه مزبور استفاده كنند. داوطلبان بايد توجه داشته باشند كه پذيرفته‌شدگان رشته تحصيلي راهنمايي و مشاوره با سهميه آموزگاران، بورسيه وزارت آموزش و پرورش نيستند.

كمي برايمان از سهميه بهياران در كنكور 89 بگوييد.

خدايي: بهياران دارنده ديپلم نظام قديم يا نظام جديد (كار و دانش) مورد تأييد وزارت آموزش و پرورش كه به حرفه بهياري اشتغال دارند، مي‌توانند با تهيه گواهي لازم از سازمان متبوع و نگهداري آن نزد خود منحصراً براي ورود به رشته پرستاري از سهميه بهياران استفاده كنند.

داوطلبان بايد توجه داشته باشند كه دارا بودن مدرك پيش دانشگاهي براي دارندگان مدرك ديپلم بهياري نظام جديد (كار و دانش) يا اشتغال به تحصيل در دوره پيش دانشگاهي به شرط فراغت از تحصيل تا 31 شهريور 89 الزامي است.

داوطلباني كه با توجه به ضوابط علاقه‌مند به استفاده از سهميه بهياران در رشته پرستاري باشند، لازم است علاوه بر انتخاب يكي از سهميه‌ها، بر حسب مورد وضعيت خود را با علامتگذاري قسمت مربوط در بند 18 در قسمت اول (اطلاعات فردي) فرم تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي مربوط تعيين كنند و مدارك لازم را نيز تهيه كنند تا از اولويت اختصاص داده شده براي رشته ذيربط استفاده كنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: