کد خبر: ۱۱۸۷۴۶
۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۶
0
پول‌نیوز - مدیرعامل کارگزاری بانک سامان در پی سخنان رییس جمهور در خصوص ضرورت بازنگری در نرخ سود تسهیلات بانکی و تقسیم کار برای تأمین مالی بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ بین بانک و بازار سرمایه، گفت: بانک و بورس باید بازوی تولید باشند و این موضوع در گروی ارتباط تنگاتنگ این دو بازار با محور رونق گرفتن تولید داخلی ممکن است.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، حمیدرضا مهرآور افزود: بانک و بورس باید بازوی تولید باشند و این موضوع در گروی ارتباط تنگاتنگ این دو بازار با محور رونق گرفتن تولید داخلی ممکن است.

وی با بیان این مطلب درباره ضرورت تعدیل نرخ سود سپرده های بانکی، گفت: نگاه بانکی ها و بورسی ها به موضوع نرخ سود تسهیلات متفاوت است و هر یک از طرفین به دنبال پیدا کردن، راه هایی برای جذب نقدینگی بیشتر می گردند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: تعدیل سود سپرده های بانکی برای جذب نقدینگی در بازار سرمایه اقدامی مبارک برای بورس و تولید است البته مشروط به اینکه بازار سرمایه را بازوی تولید بدانیم.

مهرآور با بیان اینکه هدف دولت و هر ایرانی باید رونق تولید داخلی باشد، گفت: اگر تولید رونق پیدا کند، کشور از طرفی از رکود خارج می شود و از طرفی با افزایش تولید، تورم از بین می رود و این بهترین راه برای از بین بردن تورم و خروج از رکود است.

وی با بیان اینکه واحدهای تولید کمبود نقدینگی دارند، خاطرنشان کرد: یک راه حل برای این مشکل این است که دولت هر چه سریعتر بدهی هایش را به واحدهای تولیدی و صنعتی بدهد که برای این کار با توجه به نبود بودجه لازم ، دولت به دنبال انتشار اوراق صکوک است.

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان گفت: اگر ابزار کنترلی برای رصد دقیق تسهیلات اعطایی بانک ها به واحدهای صنعتی و تولیدی نباشد باز هم مانند ادواری که بانک ها نسبت به تورم با سودهای حداقلی تسهیلات می دادند، شاهد هزینه شدن تسهیلات در بازارهای غیرتولیدی خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بهترین راهکار تأمین مالی بنگاه ها از طریق بازار سرمایه است، گفت: رییس جمهور نیز در همایش تببین سیاست های اقتصادی دولت برای خروج از رکود به درستی به اهمیت تأمین مالی از طریق بازار سرمایه اشاره کردند چون در این بازار به راحتی میزان و محل هزینه کردها مشخص می شود و احتمال انحرف نسبت به بازار پول کمتر است.

وی با اشاره به بخش دیگری از سخنان رییس جمهور در خصوص تخصیص تأمین مالی بنگاه های بزرگ به بازار سرمایه، خاطرنشان کرد: بنگاه های بزرگ به منابع زیاد نیاز دارند که شاید یکی دو بانک از پس تأمین آن برمی آیند که آنهم ممکن است نخواهند در آن حد تسهیلات بدهند و ریسک بازپرداخت را بپذیرند، بنابراین بهترین روش برای این بنگاه ها بازار سرمایه است.

مهرآور با تأکید به سوق دادن بنگاه های بزرگ به بازا رسرمایه، گفت: بازار سرمایه از طریق ابزارهای متنوع چون انتشار اوراق صکوک، اوراق مشارکت، اوراق استصناع، افزایش سرمایه و سایر ابزارها می تواند به تأمین مالی پروژه بنگاه ها کمک کند.

این کارشناس بازار سرمایه درباره مزایای این روش تأمین مالی نسبت به تأمین مالی از طریق بانک ها، گفت: با توجه به اینکه تأمین مالی در بازار سرمایه گران است و خود بنگاه های اقتصادی و منابع شان درگیر تأمین مالی می شود، مدیر پروژه واحد صنعتی دقت بیشتری برای صرف منابع دارد.

وی تأمین مالی بنگاه های کوچک از طریق بازار سرمایه را عادی و منطقی ندانست و گفت: بسیاری از بنگاه های کوچک و حتی متوسط با ابزارهای بازار سرمایه آشنا نیستند و حتی دسترسی به بازار سرمایه ندارد بنابراین منطقی تر است برای تسهیلات مورد نیاز به بانک ها مراجعه کنند.

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان با بیان اینکه بازار سرمایه و بازار پول می توانند دو بازوی کارآمد رونق تولید باشند، اظهار داشت: برای اینکه بانک ها بتوانند در امر تولید کمک کنند دو راه حل اصلی وجود دارد. یک راهکار همان پرداخت تسهیلات است که برای جلوگیری از انحراف در صرف منابع نیاز به نظارت ویژه از طرف بانک مرکزی و نهادهای ذیربط است تا منابع در مسیری تعیین شده صرف شود نه اینکه به اسم تولید تسهیلات گرفته شود و صرف خرید ملک و زمین شود.

وی با بیان اینکه انحراف در هزینه تسهیلات رشد فزاینده تورم را به همراه دارد، گفت: بانک ها یک راهکار دیگر برای حضور جدی در امر تولید دارند و آن مشارکت مستقیم در امر تولید است که باید در این خصوص بسترهای لازم فراهم شود.

مهرآور گفت: برخی با این عنوان که تا کنون مسبوق به سابقه نبوده که بانکی به طور مستقیم در پروژه های تولیدی مشارکت کند مانع فعالیت بانک ها در امر تولید می شوند به جای اینکه با در نظر گرفتن مزایای این امر به دنبال رفع موانع قانونی آن باشند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در بخش پایانی خاطرنشان کرد: چه ایرادی دارد که بانکی در ساخت واحد پتروشیمی، ذوب آهن، ساخت فرودگاه و راه سازی مشارکت کند و بعد از دل این مشارکت کسب سود کند؟!

وی با بیان اینکه این روش به نفع تولید داخلی و توسعه ساختارهای عمرانی کشور است، تصریح کرد: دولت در قالب یک لایحه و ارائه آن به مجلس می تواند دست بانک ها را برای حضور مستقیم در بخش تولید و عمران باز کند.

مهرآور خاطرنشان کرد: صحبت از نقدینگی بالای 600 هزار میلیارد تومان است و این میزان نقدینگی در خانه های مردم انباشته نشده است بلکه بخش عمده آن در بانک ها سپرده گذاری شده است که اگر فقط 50 درصد آن در مسیر تولید و سازندگی صرف شود اتفاق بزرگی برای تولید و رشد اقتصادی کشور می افتد.

مدیرعامل کارگزاری بانک سامان، افزود: در این روش به دلیل درگیر شدن بانک ها در انجام پروژه های صنعتی و تولیدی علاوه بر سرعت بخشیدن به راه اندازی پروژه ها، مشکلات معوقات بانکی نیز رفع می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: