کد خبر: ۱۱۸۷۳۶
۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۳
0
هر فردی که تصمیم بر راه اندازی کسب و کاری دارد، تنظیمات به صورت پیش‌فرض برای مدیریت وی هماهنگ شده است! اما آیا به‌راستی او تمام دانش لازم برای هدایت یک مجموعه را به همراه دارد؟!

پول‌نیوز، مازیار دانیالی - یکی از مهم ترین دلایل موفقیت یک کسب و کار را می توان در "مدیریت" مجموعه فعال جستجو کرد. پیشرفت یک  مجموعه اقتصادی و تلاش های صورت گرفته در راستای تحقق اهداف آن، بدون هدایت و اثرگذاری یک مدیر کارآمد ممکن نخواهد بود. حتی آن دسته از فعالیت های اقتصادی که با حضور تعدادی از دوستان تشکیل می شود و نتایج موفقی نیز به دنبال دارد ناخواسته از یک مدیریت کارآمد بهره برده است. به عبارت دیگر در چنین مجموعه هایی نیز یکی از اعضا عملکردی شبیه مدیر دارد و با توصیه های خود گروه را به سمت تحقق اهداف اقتصادی هدایت می کند.

بنا بر تعاریف و استانداردهای جهانی، مبحث مدیریت مبحثی کاملا علمی و مبتنی بر آموزه های روز است. هر چند نمی توان منکر عامل تجربه در افزایش قابلیت های یک مدیر بود اما بر طبق تعاریف و استانداردهای موجود؛ برای مدیریت ابتدا نیازمند دانش روز هستیم. برخلاف تصور خیلی ها، علم مدیریت بسیار پویاست به نحوی که قوانین و آموزه های آن پیوسته در حال به روز رسانی بر اساس نیازهای جدید دنیای تجارت هستند. پس یک مدیر موفق نمی تواند با محدود نگاه داشتن خود به میز مدیریت، انتظار هدایت یک مجموعه بسوی شکوفایی را داشته باشد.

یکی از دلایل اصلی عدم موفقیت بسیاری از فعالیت های تجاری، آن است که صاحبان مشاغل بدون هیچگونه پشتوانه علمی، خود تبدیل به مدیر مجموعه می شوند و این بحران "خود مدیرپنداری" آفتی بر تلاش های اقتصادی آنها می شود.   

حتما نمونه های بسیاری را در خانواده و یا دایره دوستان خود سراغ دارید. هر فردی که تصمیم بر راه اندازی کسب و کاری دارد، تنظیمات بصورت پیش فرض برای مدیریت وی هماهنگ شده است! اما براستی تمام دانش لازم برای هدایت یک مجموعه را به همراه دارد؟! این پرسش بویژه در رابطه با کسب و کاری که وسعت بیشتری داشته باشد، اهمیت ویژه ای به خود می گیرد. زیرا در نمونه های محدود و کوچک که بحث پرسنل چندان مطرح نیست شرایط تا حدودی متفاوت است البته در چنین مواردی نیز مطالعه و دانش اندوزی در رابطه با دانش مدیریت قطعا آثار مفیدی خواهد داشت.

در ادامه بحث خود را با چند پرسش پیش می بریم:

پیش از آغاز تلاش به منظور راه اندازی کسب و کار، سمت مدیریت را برای خود برگزیده اید؟ قطعا پاسخ های مثبت بیشتر از نوع منفی خواهد بود. اما توصیه ما: چنانچه صاحب کسب و کاری با حداقل 8 تا 10 کارمند هستید و پیش سرمایه مناسب در اختیار دارید. یکی از نیروهای استخدامی خود را از دانش آموختگان علم مدیریت گزینش کنید و سمت "صاحب کار" یا "کارآفرین" را برای خود درنظر داشته باشید. با این سیستم در واقع مدیر هم یکی از کارمندان شماست و در عین حال مجموعه را بصورت علمی هدایت می کند.

باخود صادق هستید؟ به عنوان یک کارآفرین آیا در رابطه با توانایی های خود اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در اختیار دارید. به عبارت دیگر خود را به اندازه کافی می شناسید. علمی تر به توانایی خود فکر کنید. شما کسب و کاری را راه اندازی کرده اید اما لزوما نباید تمام امور اجرایی را با "سطح فکری" خود پیش ببرید افرادی داناتر از شما هم وجود دارند.

با خطرات "خود مدیرپنداری" آشنا هستید؟ همه ما خود را یک مدیر تمام عیار می دانیم و این حسی است که از دوران کودکی ما را رها نمی کند. از بازی های کودکانه گرفته تا رویاهای نوجوانی عملکرد ما همیشه بهترین است! اما در رابطه با کسب و کار ممکن است اشتباه ما در محاسبات، هزینه های سنگینی حتی به قیمت از دست رفتن تجارت به همراه داشته باشد. پس از توهم خودمدیرپنداری فاصله بگیرید.

یک مثال خوب در این رابطه را می توان به طراحی داخلی فضای منازل ارجاع داد. برای مثال زمانی که تصمیم به نوسازی فضای داخلی منزل خود داریم تمام تفکرات و برنامه های خوب ذهنمان را پیاده می کنیم اما در پایان کار شاهد هستیم که نتیجه تغییرات در فضای داخلی منزل هیچ هماهنگی ندارد و چندان دلچسب نیست. در مقابل دوستانمان که با کمی هزینه بیشتر از طراح داخلی بهره برده اند منزلی زیباتر و بسیار هماهنگ تر دارند! در کسب و کار هم شرایط اینچنین است و البته بسیار پیچیده تر! مدیر همانند طراح داخلی عمل کرده و یک مجموعه هارمونیک برای شما ایجاد می کند.

علم مدیریت و مدیریت علمی را اساس فعالیت اقتصادی خود قرار دهید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: