کد خبر: ۱۱۸۱۵۰
۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۱
0
عرضه و تقاضا قیمت اوراق تسهیلات مسکن را تعیین می کند و نرخ آن تابع پارامترهای ویژه خود است، بنابراین پیش بینی دقیقی در این رابطه نمی توان داشت اما می توان برای تعادل قیمت این اوراق در فرابورس بر عوامل موثر بر قیمت تاثیر گذاشت.
به گزارش باشگاه خبرنگاران در خصوص افزایش قیمت اوراق تسهیلات؛نیز کار تحلیلی با این هدف که در اوراق تسهیلات مسکن چه مقدار معامله با انگیزه سفته بازی انجام می شود در فرابورس صورت گرفت و در شورای عالی بورس هم مطرح شد.

همچنین شاخصی تحت عنوان معاملات مازاد مبنی بر این که چه میزان اوراق معامله می شود که به وام مسکن منجر نمی‌شود طراحی و مورد بررسی قرار گرفت که خروجی آن نشانگر این بود که تنها 3 درصد از کل معاملات در ماههای گذشته به خرید خانه منجر نشده است و استثنائا در بهمن سال گذشته که مصادف بود با افزایش حجم تسهیلات وام مسکن از 20 به 30 میلیون تومان، این شاخص 4 درصد بیشتر بود؛ یعنی 7 درصد معاملات اوراق مسکن داشتیم که به گرفتن وام مسکن منتج نشد و این اوراق با هدف سفته بازی خرید و فروش شده است.
 فرابورس به متقاضیان خرید اوراق تسهیلات مسکن قیمت این اوراق احتمالادر چند هفته آینده کاهش می‌یابد بنابراین اگر عجله ای برای خرید ملک ندارند با تامل بیشتر نسبت به خرید اوراق تسهیلات مسکن اقدام کنند.


در خرداد امسال نیز این عدد به 1.7 درصد رسید؛ یعنی تنها 1.7 درصد از کل معاملات به اخذ تسهیلات از بانک مسکن منجر نشده و بنابراین سفته بازی کم بوده است.

اوراق تسهیلات مسکن زمانی که در سال 89 به فرابورس آمد حدود 90 هزار تومان بود؛ یعنی وام 20 میلیون تومانی حدود 3.6 میلیون تومان هزینه داشت؛ اما به مرور که معاملات به روال افتاد و رکود در معاملات مسکن پیش آمد، قیمت این اوراق تا 35 هزار تومان هم پایین آمد و برای خرید وام 20 میلیونی مردم باید حدود 1.4 میلیون هزینه می‌کردند.

در پایان سال گذشته  که در شورای پول و اعتبار که افزایش حجم تسهیلات مسکن از 20 به 35 میلیون تومان مصوب شد، با افزایش وام جعاله از 5 به 10 میلیون تومان نیز در عمل کل وام 45 میلیون شد و این افزایش قدرت خرید باعث بالا رفتن قیمت اوراق از حدود 35 تا 40 هزار تومان به حدود 65 تا 70 هزار تومان شد.


در جلسه‌ای که چندی پیش با حضور مدیران فرابورس و بانک مسکن برگزار شد روسای این بانک اعلام کردند هیچ گونه برنامه ای برای افزایش سقف وام مسکن ندارند و این موضوع باعث کاهش قیمت اوراق در فرابورس طی چند روز گذشته شده است.

با پیش بینی انتشار تکذیب خبر افزایش وام مسکن به 80 میلیون تومان حجم فروش این اوراق افزایش بیابد و قیمت آن نیز بین 70 تا 75 هزار تومان در هفته های آینده کاهش پیدا کند.

خرید هر ورقه در فرابورس قابلیت تبدیل به وام 500 هزار تومانی دارد. بنابراین وام 45 میلیون تومانی شامل 90 برگه می شود که با درنظر گرفتن ارزش 90 هزار تومانی برای هر برگه وام تسهیلات مسکن برای متقاضیان حدود 8 میلیون تومان آب می‌خورد.

در ابتدای امسال نیز شایعاتی مطرح شد که بانک مسکن و شورای پول و اعتبار برنامه ای دارند مبنی بر این که حجم تسهیلات را از 45 میلیون به حدود 80 تا 90 میلیون افزایش دهند که این موضوع باعث شد تا قیمت اوراق افزایش پیدا کند؛ چون افراد در صورت داشتن این اوراق بجای 45 میلیون تومان می توانستند 80 تا 90 میلیون تومان وام بگیرند بنابراین این موضوع باعث رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن شد.

در سنوات گذشته همواره عرضه این اوراق از تقاضا بیشتر بود به صورتی که در سال 90 ماهانه حدود 220 میلیارد تومان تقاضا وجود داشت، در حالی که این روزها عرضه این اوراق به حدود 400 میلیارد تومان هم رسیده است.

بانک مسکن تقریبا حدود 400 میلیارد تومان وام جدید را به صورت ماهانه وارد فرابورس می کند که مورد معامله قرار می گیرد اما از دی ماه گذشته تاکنون مقدار متوسط تقاضای این اوراق در فرابورس به حدود 600 میلیارد تومان رسیده است؛ بنابراین افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس شده است.

طرحی که بانک مسکن برای عرضه اوراق دارد و از شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی مجوز آن را گرفته، شیوه‌ای است که به سپرده‌گذاری وابسته است.
در چند ماه گذشته افزایش سپرده گذاری در بانک مسکن اتفاق افتاده اما این میزان جزئی بوده و وامهایی که به صورت بانک مسکن به صورت ماهانه داده شده از 300 میلیارد تومان به 400 میلیارد به صورت ماهانه افزایش یافته است.

با تشکیل صندوق های سرمایه گذاری منابعی در بازار سرمایه جمع آوری شود و این پول‌ها در بانک مسکن سپرده گذاری شده و از محل اوراقی که به این سپرده ها تلعق می گیرد حجم عرضه در بازار در ماههای آینده افزایش پیدا کند و پیش بینی می شود با این اتفاق قیمت اوراق تسهیلات مسکن کاهش محسوسی پیدا کند.

کسانی که قصد خرید خانه را دارند و می خواهند از این تسهیلات استفاده کنند پس از معامله خانه در بنگاههای معاملاتی و دریافت کد رهگیری می توانند برای تشکیل پرونده به هر یک از شعب بانک مسکن مراجعه کنند که هر 1400 شعبه این بانک، به شبکه فرابورس متصل هستند و در خود شعبه هم می توانند اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن را خریداری کنند و بغیر از شعب بانک مسکن توسط کارگزاران عضو فرابورس ایران نیز می توانند این اوراق را خریداری کنند.

مقدار این اوراق می تواند متناسب با وام درخواستی متقاضیان باشد و بانک مسکن این اوراق را در پرونده متقاضی ثبت و ضبط می‌کند تا بقیه مراحل انجام شود.

استفاده از این اوراق مهلت 2 ساله دارد که بانک مسکن در شرایط خاص می تواند در دو نوبت 6 ماهه آن را تمدید کند و تاکنون نزدیک به هزار میلیارد تومان از این اوراق تمدید شده است.

با توجه به این که عرضه و تقاضا قیمت اوراق تسهیلات مسکن را تعیین می کند و نرخ آن تابع پارامترهای ویژه خود است، بنابراین پیش بینی دقیقی در این رابطه نمی توان داشت اما می توان برای تعادل قیمت این اوراق در فرابورس بر عوامل موثر بر قیمت تاثیر گذاشت. مثلا طرف عرضه را تحریک کرد و حجم عرضه را افزایش داد که اقداماتی توسط شرکت فرابورس در این رابطه در حال انجام است.

بازار امتیاز تسهیلات اوراق مسکن در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت بین یک تا 4.6 درصد بود و نرخ هر ورقه امتیاز تسهیلات مسکن آذر 90 به 905 هزار و 84 ریال رسید.

در روزهای اخیر شاهد رشد بین یک تا 4.6 درصدی قیمت بود و نرخ هر ورقه امتیاز تسهیلات مسکن آذر 90 به 905 هزار و 84 ریال رسید.

در روزهای اخیر مبادلات فرابورس بالغ بر 73.6 میلیون اوراق به ارزش 528.3 میلیارد ریال ثبت شد و شاخص فرابورس با رشد 0.18 درصدی به 792.72 واحد رسید.

بر این اساس در روزهای  گذشته  مدیران بانک مرکزی، وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان بورس، فرابورس ایران و بانک مسکن، برای کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن جلسه ای ویژه برگزار کردند و قرار شد جزئیات تصمیمات این کارگروه به زودی اعلام شود.

هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه با معامله 15.9 میلیون سهم به ارزش 73.1 میلیارد ریال از بیشترین حجم معاملات برخوردار بود.

شرکت تامین سرمایه امید قصد دارد، در پی مدل موفقیت آمیز بازار گردانی امید 1 اوراق مشارکت گل گهر، بازارگردانی اوراق مشارکت گهر زمین را در قالب مدل بازار گردانی امید 2 اجرا کند.

در این طرح، بازار گردان متعهد می شود تا با حفظ دامنه مظنه های از پیش تعیین شده سود مازادی را برای دارندگان اوراق ایجاد نماید.

مبلغ کل اوراق منتشره 500 میلیارد ریال، دامنه نوسان 10 درصد و دامنه مظنه حداکثر یک درصد تعیین شده است.


همچنین هنکل پاک وش، سرمایه گذاری اعتلا البرز، گسترش سرمایه گذاری ایرانیان و افرانت نسبت به سایر شرکت ها بیشترین رشد قیمت را به خود اختصاص دادند. بیشترین کاهش قیمت هم متعلق به ساختمان اصفهان، مجتمع معادن مس تکنار و پتروشیمی ممسنی بود.

از سوی دیگر در بازار اوراق با درآمد ثابت، معامله 31 هزار و 500 اوراق اجاره مسکن بیشترین حجم را داشت.

همچنین در بازار صندوق های قابل معامله ETF، همچون روز های اخیر خرید و فروش 44 هزار و 762 واحد صندوق سرمایه گذاری اطلس از بیشترین حجم معاملات برخوردار شد.


شرکت تامین سرمایه امید قصد دارد، در پی مدل موفقیت آمیز بازار گردانی امید 1 اوراق مشارکت گل گهر، بازارگردانی اوراق مشارکت گهر زمین را در قالب مدل بازار گردانی امید 2 اجرا کند.

در این طرح، بازار گردان متعهد می شود تا با حفظ دامنه مظنه های از پیش تعیین شده سود مازادی را برای دارندگان اوراق ایجاد نماید.

مبلغ کل اوراق منتشره 500 میلیارد ریال، دامنه نوسان 10 درصد و دامنه مظنه حداکثر یک درصد تعیین شده است.

در روش جدید حداقل سفارش انباشته 10 هزار ورقه و حداقل معاملات روزانه 20 درصد کل اوراق، معادل 100 میلیارد ریال اعلام شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: