کد خبر: ۱۱۸۱۱۲
۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۳
0
معاون نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیا اینکه از بودجه ۲۱۱ هزار میلیارد تومانی ۱۷۰ هزار میلیارد آن سهم حقوق و دستمزد کارمندان است، گفت: افزایش قیمت خودرو با اذن دولت نبود.

 محمدباقر نوبخت با حضور در برنامه این هفته پایش به ارائه توضیحاتی درباره بسته خروج غیرتورمی از رکود و سایر اقدامات و برنامه‌های اقتصادی دولت پرداخت.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه انشاالله در سال 93 اقتصاد ایران را از رشد منفی بیرون می آوریم و یک رونق نسبی به اقتصاد خواهیم داد، اظهارداشت: می توانیم به کار آفرینان قول بدهیم که با کمک آنها در جهت خدمت به مردم شاهد رشد اقتصادی باشیم . از همه بینندگان خواهش می کنم اگر موارد را سال گذشته وعده دادم و عملی نشده و یا باید عملی شود به من تذکر بدهند.

به گزارش فارس، وی در پاسخ به این سوال مجری که رئوس بسته سیاستی چیست، گفت: تورم یکی از مشکلات محسوس اقتصاد ما در سال گذشته بود که با تدابیر انجام شده برای مهار نرخ فزاینده تورم توانستیم امروز به اعدادی برسیم که به نسبت سال گذشته خیلی بهتر است. اما به این وضعیت قانع نیستیم. ما با بیان اینکه نرخ تورم کاهش پیدا کرده خودمان را در جایگاهی قرار ندادیم که بگوییم قیمت ها کاهش پیدا کرده است. قیمت ها بالا رفته ولی این افزایش کمتر از حد سال گذشته است . امیدواریم روزی این قیمت ها را تعدیل کنیم.

 

لزوم تامین منابع لازم برای فعال شدن ظرفیت های خالی تولید

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه رکود یک شرایطی است که همه می دانند اقتصاد ظرفیت هایش به تمام معنا و با همه امکانات کامل نیست، گفت: یعنی  ظرفیت وجود دارد ولی تولید به اندازه ظرفیت صورت نمی گیرد. این وضعیت دو دلیل می تواند داشته باشد یکی اینکه اساسا منابع لازم در اختیار تولید کنندگان نیست که بتوانند تولیدشان را بیشتر کنند و دیگر اینکه اگر منابع و تولید داشته باشند تقاضایی در بازار وجود ندارد .

به گفته وی، در حال حاضر شنیده می شود که مشکل واحدهای تولیدی این است که سرمایه در گردش ندارند. می خواهند فعالیت کنند اما سرمایه کافی وجود ندارد و بانک ها کمک نمی کنند. این دسته از مسائل معطوف به این است که منابع لازم تامین نشده تا بخش خالی مانده از ظرفیت تولید بتواند فعال شود.

نوبخت ادامه داد: در بخشی دیگر باز شنیده می شود که تولیدات انباشته شده و استفاده نمی شود. به هر حال این هم یک واقعیت است که تولید کننده وقتی ببیند تقاضای موثری در بازار وجود ندارد انگیزه خود را برای تولید از دست می دهد. باید بتوانیم این دو دلیل مهم برای راکد ماندن اقتصادمان که اصطلاحا گفته می شود رکود در اقتصاد حاکم را حل کنیم.

 

لزوم ایجاد انگیزه در تولید کنندگان

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه اگر قرار است تولید انجام شود پس باید یک سری سیاست هایی داشته باشیم که به ما کمک کند تا منابع لازم برای تولید را فراهم کنیم و در اختیار تولید کنندگان قرار دهیم تصریح کرد: از آن سو تقاضای موثر را در جامعه تقویت کنیم که تقاضا برای تولیدات وجود داشته باشد تا تولید کننده انگیزه ای برای تولید داشته باشد. تصمیم گرفتیم تا چهار کار را بر اساس مبانی علمی و حقایق موجود در اقتصاد کشورمان را انجام بدهیم .

وی افزود:‌ مجموعه سیاست های اقتصادی اولین کاری است که باید در سطح کلان انجام بدهیم .محصول این سیاست ها باید افزایش منابع مالی برای تولید، ترغیب و تحریک تقاضا به منظور خرید کالاهایی که باید تولید شود. فضای کسب و کار را باید در بخش اقتصاد مهیا کنیم که بخش غیر دولتی ترغیب شود منابع خودش را بیاورد  تا به جهت مناسب بودن فضای کسب و کار امر تولید به انجام برسد.

 

لزوم تعیین بخش پیشران سرمایه گذاری برای جذب منابع

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه  وقتی فضای کسب و کار مهیا شد باید بدانیم بخش منابع مالی برای تولید را از چه شیوه هایی تامین کنیم، بیان داشت: یک سری از کارهای ما معطوف به روش های خلق منبع است تا منبع مالی را برای تولید فراهم کنیم بخش پیشران سرمایه گذاری برای جذب منابع باید مشخص شود. اتفاقا در حالیکه اقتصادمان با رکود تورمی همراه است چون می خواهیم برای خروج از رکود فعالیت کنیم  باید یک سری سیاست های انبساطی داشته باشیم و پول تزریق کنیم .

 

تزریق پول  در برخی مواقع  تشدید کننده تورم است

به گفته نوبخت، وقتی جامعه دچار تورم است این سیاست های تورمی (انبساطی) باعث تشدید تورم می شود. یعنی ما با یک مشکل و بیماری در اقتصادمان مواجه هستیم که آن دارویی را که برای مهار در نظر گرفتیم بر مسئله دیگری اثر منفی می گذارد و باز هم آن را خراب تر می کند. باید بدانیم در کدام بخش ها سیاست های انبساطی را اعمال کنیم و مشخص کنیم در چه بخش هایی پول بیشتر و در چه بخش هایی نیز پول کمتر تزریق کنیم .

 

سخنگوی دولت تاکید کرد: بخش هایی که برای تزریق پول اولویت دارند در حقیقت بخش های پیشران ما محسوب می شود. وقتی آنها به خوبی راه اندازی شوند بخش های دیگر را نیز به دنبال خود جذب می کنند.

 

کسب اجازه از مجلس و تایید قوه مقننه برای اجرای بسته سیاستی

معاون رئیس جمهور با اعلام این خبر که مجموعه سیاست های اقتصادی را در قالب یک بسته سیاستی که دارای 174 بند سیاسی است تقسیم کردیم، عنوان کرد:‌ برای اعمال 174 بندی اصلا نیاز نیست که از جایی مصوبه بگیریم و خود دستگاه‌ها باید با یک بخشنامه اقدام کنند. تعدادی از سیاست های ما به این معطوف می شود که هیات وزیران باید این مصوبه و مجوز را بدهد و این مصوبات را مشخص کردیم که کدام یک از آن ها را باید هیات وزیران اجازه بدهد. اما به جز این مسائل ما به اجازه مجلس هم نیاز داریم و باید قوانین مزاحم را تغییر بدهیم.

 

یکشنبه آینده لایحه به مجلس می رود

وی یادآور شد: برخی از احکام و اجازه های قانونی را باید در اختیار دستگاه ها قرار دهیم که سیاست اعمال شود. بنابراین نیازمند تهیه لایحه هستیم تا مجوزها را از مجلس اخذ کنیم. امروز لایحه ها را کامل کردیم و  تا روز یک شنبه دو لایحه با قید یک فوریت به مجلس ارائه می دهیم. یکی از این دو لایحه مربوط به رفع موانع تولید است .

 

اصلاح نظام بودجه ریزی

نوبخت با اشاره به اینکه سال گذشته قول دادیم بودجه را به وقت به مجلس بدهیم و این کار را انجام دادیم، گفت: برای امسال قول دادیم که هم بودجه را به وقت پرداخت کنیم و هم نظام بودجه ریزی را اصلاح کنیم. هر سال بین 50 تا 60 تبصره به مجلس می دهیم و قرار شده تا تبصره های تکراری را جدا کرده و یکجا به صورت قانون به تصویب برسانیم که نمایندگان هنگام رسیدگی به بودجه وقتشان را به مسائل اساسی معطوف کنند. به همین دلیل به مجلس قول دادیم که در جهت اصلاح نظام این تبصره های تکراری را به صورت یک لایحه تقدیم کنیم که این کار را انجام دادیم.

 

همکاری نمایندگان برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم

معاون نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه حدود 6 تبصره داریم که به صورت ماده قانونی است و برای اینکه آنها را به قانون تنظیم برخی از مقرارت مالی کشور الحاق کنیم کارهای را انجام داده ایم، تصریح کرد: از قوه مقننه و نمایندگان مجلس که از قبل آمادگی خود را در جهت حل مشکل اقتصاد و معیشت مردم اعلام کردند تشکر می کنم. اصلا با مجلس چالش نداریم و احساس می کنیم مجلس هم به اندازه ما و حتی بیشتر نگران اقتصاد و مردم است . امیدواریم در این شرایط تحریم با اتکال به خدا و اتکا به منابع داخلی خودمان بتوانیم پیش برویم. نمایندگان چون می دانند با توجه به تاکید مقام معظم رهبری باید با تکیه به اقتصاد داخلی خود عمل کنیم پس ابزارهای لازم را در اختیارمان قرار می دهند.

 

همکاری مجلس در تصویب لوایح به منظور خروج از رکود و رونق اقتصادی

وی با اشاره به اینکه  پیش بینی می شود نمایندگان در تصویب فوریت و لوایح در کوتاهترین زمان به ما کمک کنند تا بتوانیم سریعتر آثار خروج از رکود و رونق اقتصادی را شاهد باشیم، بیان داشت: اکنون رشد اقتصادی منفی است و نشان دهنده رکود است. اگر از رشد منفی بودن خارج شویم و سیاست های عملی و اقداماتی که در نظر گرفتیم تا از رکود خارج شویم آن وقت می توانیم در سال 93 رشد اقتصادی مثبت داشته باشیم و کسب و کار رونق می گیرد .

 

جلو بودن دولت از پیش بینی تورم و رشد تورم

به گفته نوبخت ،  برای سال 92 دولت 35 درصد تورم را در نظر گرفت که خوشبختانه به 15 درصد رسید. برای سال 93 رشد تورم را 25 درصد اعلام کردیم که اکنون زیر 25 درصد است . بخش قابل توجهی از مسائل به این معطوف است که منابع لازم برای کار سرمایه  گذاری در کشور فراهم شود.

 

سرمایه  گذاری 41 هزار میلیارد تومانی برای طرح های عمرانی در سالجاری

معاون نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه 41 هزار میلیارد تومان در سال 93 برای طرح های عمرانی سرمایه گذاری می کنیم افزود: سال 91 کل اعتبارات عمرانی که پردخت شد حدود 13.8 هزار میلیارد تومان بود. در سال گذشته با توجه به انقباضی کردن بودجه، سطح 210 هزار میلیارد تومان را به 170 میلیارد تومان کاهش دادیم. بیش از 23 هزار میلیارد تومان را به پیمانکاران پرداخت کردیم که 21 هزار میلیارد به صورت نقد و دو هزار میلیارد تومان نیز در قالب اوراق مشارکت بود. فقط روز 28 اسفندماه سال گذشته چهار هزار و 810 میلیارد تومان برای پیمانکاران فرستادیم و خیلی هم تشکر کردند.

 

به گفته نوبخت،  سال 93 را با تزریق 10 هزار میلیارد تومان در طرح های عمرانی شروع  کردیم . از این 41 هزار میلیارد تومان، دو هزار و 100 میلیارد تومان را توزیع کردیم. همچنین هفت هزار میلیارد تومان مبلغ فوق را طی چند روز اخیر پرداخت می کنیم. مجوز سه هزار میلیارد تومان از دارایی های مالی که اوراق مشارکت است را نیز پیش بینی کردیم.به طور کلی بیش از 12 هزار میلیارد تومان هر ماه پول به پیمانکاران و برای کارهای عمرانی پرداخت می شود.

 

ضعف حضور بخش های غیر دولتی در بسته اقتصادی

به گزارش فارس در ادامه اسداله عسگر اولادی صادر کننده نمونه در تماسی تلفنی در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه بسته رکودی چه تاثیر بر صادرات دارد گفت: از ارائه این بسته خوشحال بوده و آن را حائز اهمیت می دانم. بسته از هر نظر و چارچوب خوب است. چگونگی اجرا سختی هایی دارد.در قسمت صادرات و حضور بخش های دولتی ضعف هایی را می بینم که قطعا در خلال دستورالعمل و آیین نامه ها اصلاح می شود. در حوزه صادرات کمتر اشاره شده  که اهداف و برنامه ها چیست. رئیس جمهور اشاره کرد که ما باید به صادرات 70 میلیارد دلار در دو سال برسیم. بله این هدف است ولی نقشه راهی که برای آن می خواهیم در بسته سیاستی روشن نیست. البته اشاراتی دارد.

وی تاکید کرد :‌در سالجاری پیش بینی ما این است که اگر رونق را در 6 ماه دوم سال به کسب و کار بیاوریم عدد را در همین امسال به مجموع 47 هزار دلار در صادرات انرژی و سنتی منهای نفت و گاز برسانیم. هدف گیری ما درست  است ولی نیاز به یک نقشه راه دارد .

 

پایین آوردن تورم نباید با ادامه رکود توأم باشد

عسگراولادی افزود:‌ اگر بخواهیم تورم را با ادامه رکود پایین بیاوریم آن وقت دچار شکست هایی می شویم که ممکن است در بعضی بازارها ورشکستگی هایی به وجود بیاورد. ما نباید برنامه رونق را با مسئله پایین آوردن تورم در ادامه رکود توأم کنیم. اگر تا پایان سال رشد اقتصادی را از منفی دو درصد به صفر یا یک برسانیم بسیار وضعیت خوب خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه درباره حضور بخش خصوصی در دولت یازدهم این امید را داشتیم که 80 درصد اقتصاد دولتی را کاهش بدهیم، تصریح کرد: در دولت های گذشته همواره بین 80 تا 85 درصد و گاهی تا 75 درصد بوده است. دولت روحانی این قول را ما داد که 80 درصد را به 70 درصد کاهش دهد. اگر ما بتوانیم تا پایان برنامه ششم، اقتصاد دولتی را به مرز 50 درصد برسانیم توفیق بزرگی است و ما به دنبال این کاهش درصد هستیم.

 

اقتصاد دولتی در هیچ کجای دنیا نتیجه بخش نیست

این صادرکننده نمونه با بیان اینکه ما با اقتصاد دولتی در هیچ کجای دنیا نتیجه نگرفتیم ادامه داد: چین بخش خصوصی را رشد داده و حاکمیت را حفظ کرده است. تقاضای ما از دولت این است که عاملیت را کنار گذاشته ولی حاکمیت را نگه دارد. اجرا شدن مسائلی که در بسته سیاستی پیش بینی شده نیاز به وحدت بین وزارت و ایثار و قبول کردن دارد.

در ادامه برنامه نوبخت در پاسخ به این اظهارات گفت: دولت اراده بر این دارد که با مشارکت مردم نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی عمل کند. بنابراین باید بخش قابل توجهی از اقتصاد که هنوز در دست دولت است با واسپاری به بخش غیر دولتی زمینه مشارکت را فراهم کند . یکی از مواردی که در بخش پیشران می تواند موثر باشد صادرات غیر نفتی است. این توان وجود دارد که اگر تامین منابع مالی انجام شود و فضای کسب و کارمعطوف به تولید برای صادرات باشد می توانیم زمینه اشتغال را بیشتر کنیم و انگیزه را برای بخش هایی که تقاضا اشباع است را داشته باشد.

 

صنعت و معدن یکی از بخش های پیشران کشور

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه یک بخش قابل توجه بسته به مجموعه سیاست هایی که می تواند به ما کمک کند تا صادرات غیر نفتی را افزایش دهیم مربوط می شود، بیان داشت: یکی از بخش های پیشران ما صنعت و معدن است که به حد کافی سیاست های مناسب در بسته برای آن وجود دارد. برای تامین منابع اصلا به دنبال فروش نفت نیستیم. البته صندوق توسعه ملی به نوعی از منابع لازم از فروش نفت استفاده می کند .

 

وی یادآور شد: باید قبول کنیم که یکی از درآمدهای کشور فروش نفت است. اگر دولت همیشه در بودجه از آن استفاده کند آن وقت انتقادها درست است. وقتی بخش خصوصی اجازه دارد از منابعی که متعلق به ملت است استفاده کند ما نیز امسال در ورود به صندوق سه درصد افزایش داشتیم.

 

بسته سیاستی و نظام کشور کمونیستی نیست/ ما اقتصاد مختلط داریم

نوبخت با اشاره به اینکه دولت را از سه درصد منابع ملی محروم کردیم و آن را در اختیار صندوق قرار دادیم تا به بخش خصوصی بدهد و در بخش صنعت و معدن استفاده شود، عنوان کرد:‌ 10 درصد از منابع صندوق صرفا برای فعال کردن صنعت در دست بخش خصوصی است . بسته سیاستی و نظامی که ما در پیش گرفتیم کمونیستی نیست. ما اقتصاد مختلط را بر اساس قانون سیاست های اصل 44 داریم.

معاون نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهار داشت: سیاست های اصل 44 تمام تلاشش این است که اقتصاد را از دولت بگیرد و به دست مردم بدهد. بنابراین قطعا کمونیست، سوسیالیست و لیبرال نیستیم. این اقتصادها همانطور که گفته شد با شکست مواجه شد.

 

به خروج از رکود امیدواریم

به گفته سخنگوی دولت، برای ورود به تولید تلاشمان این است که با بهبود فضای کسب و کار از ظرفیتی که در بخش غیردولتی وجود دارد به نحو مطلوب استفاده کنیم و با بهبود فضای کسب و کار و ثبات در اقتصاد و خوشبینی فعالان، به خروج از رکود تا سال آینده بسیار امیدوار هستیم. اگر فکر شود دولت با منابع محدودش مشکل اشتغال همه فارغ التحصیلان را از طریق استخدام حل کند به نفع کشور نیست. از 211 هزار میلیارد تومان منابعی که در سالجاری به دست می آوریم فقط قرار شده که 41 هزار میلیارد تومانش صرف کارهای اساسی و عمرانی شود. بقیه این مبلغ فقط برای پرداخت حقوق و دستمزد است . حالا اگر این 41 هزار میلیارد تومان را برای پرداخت حقوق اختصاص دهیم آیا مشکل کشور حل می شود؟ پس باید بپذیریم که مشکل اشتغال را با بخش تولید و غیر دولتی حل کنیم.

 

نیروی انسانی در بخش دولتی بیش از نیاز است

نوبخت گفت:‌ با توجه به اینکه  اکنون میزان نیروی انسانی در بخش دولتی بیشتر از نیاز ماست هر مقدار از کسانی که کارهای قانونی استخدامشان انجام شده با وجود این مازاد نیاز بودن نیروها استخدامشان می کنیم و به نظر دولت قبلی احترام می گذاریم . بخش ناظران گندم که 10 هزار نفر هستند و به سازمان برنامه ریزی مراجعه کردند نیز برای حل مشکلشان به دستگاه های استانی ابلاغ کردیم تا قبل از پایان سال اکثرشان استخدام شوند چون حق قانونی شان است. بنابراین آنچه که طبق قانون بود را انجام می دهیم. ما برای اشتغال جوانان که حق هم دارند باید فضای کسب و کار را آماده کنیم. اصلا این بسته که می خواهد کشور را از رکود خارج کند نیروی انسانی را بعنوان بخشی از ظرفیت های کسب و کار که فعال نیستند فعال خواهیم کرد.

 

در ادامه برنامه محمد رجالی تولید کننده صنعتی در پاسخ به این سوال مجری که در مورد بسته برای خروج از رکود چه نظری دارید؟، بیان داشت: از دولت یازدهم که به فکر افتاده تا از رکود خارج شود تشکر می کنیم چون در دو دولت قبلی فقط فکر این بودند که وارد رکود شویم و همه چیز تعطیل شود. خوشبختانه دولت یازدهم نظرش بر خلاف دولت های قبل دلش می خواهد ایجاد اشتغال کند.

 

تعامل با دنیا و تامین خوراک مالی نفت

وی افزود:‌ به نظر من برای خروج از رکود دو عامل اصلی ارزی است که اگر به آنها توجه بشود به نفع کشور است. اولین عامل این است که با دنیا تعامل کنیم. تا زمانی که ما با دنیا تعامل نداریم هیچ اتفاق خاصی نمی افتد تعامل با دنیا حداقلش این است که نفت ما چون نیاز به خوراک دارد و 500 میلیارد دلار مورد نیازش تامین می شود و مقداری از صنعت نفت را مقداری برای نسل های آینده نگه داریم. اگر بخواهیم صنایع پتروشیمی که جزء صنایع مادر است را توسعه بدهیم باید با دنیا تعامل کنیم.

رجالی تاکید کرد:‌ پیشنهاد من به دولت این است که مالیات بر صنعت را برداریم و کشور را با مالیات بر ارزش افزوده به خوبی می توانیم اداره کنیم. دولت باید اجازه بدهد ما در بیمه های اجتماعی اختیار انتخاب داشته باشیم. چرا باید با یک تا دو هزار کارگر فقط بیمه های اجتماعی ایران در ماه چند میلیارد تومان از ما پول بگیرد و خدماتش برای ما صفر باشد.

این تولید کننده عنوان کرد:‌ باید به ما اجازه بدهید در بیمه های اجتماعی مختار باشیم و خودمان انتخاب کنیم. صنعت را واقعا به بخش خصوصی واگذار کنید. اگر قرار است بخش خصوصی را تقویت کنید و حقیقتا به آن بها بدهید.

 

پافشاری بر صنایع برای تعامل سنجیده با دنیا

نوبخت نیز در ادامه اظهارداشت: ما فقط به یک بسته بسنده نکردیم. از همان روزهای نخست بحث تعامل سازنده با دنیا را هم مدنظر قرار دادیم. در حال حاضر با پافشاری بر صنایع دولت در حال تلاش هستیم تا یک تعامل سنجیده با دنیا برقرار کنیم. به جای قهر و پشت کردن و فحش دادن با منطق پای میز مذاکره می نشینیم و به همه دنیا می رسانیم که ملت ایران با فرهنگ بوده و هر آنچه که مطرح می کند در چارچوب حقوق بین المللش است و به خوبی داریم پیش می رویم. الآن منتظر نماندیم که بحث تعامل ما با دنیا حل شود و بعد از رکود خارج شویم . ما همواره بر امکانات داخلی و ظرفیت داخلی تأکید می کنیم. حتی اگر روابط در کوتاه مدت هم اصلاح نشد ما فعالیت هایمان را برای تقلیل تورم و افزایش نرخ رشد ادامه خواهیم داد.

وی در پاسخ به این سوال مجری که برای انتخاب سازمان بیمه گر چه صحبتی دارید گفت: از وزیر تعاون می خواهم این مسائل را در یک برنامه دیگر پایش تشریح کند.

 

اختصاص 187 میلیارد تومانی برای کمیته امداد و بهزیستی

نوبخت در جواب به سوال مجری مبنی بر اینکه یارانه فقط میان جامعه هدف توزیع شود و درباره مسکن مهر چه اقداماتی صورت گرفت گفت: اکنون غیر از آنچه قانون به ما اجازه داد و به تمام کسانی که اعلام کردند نیازمند هستند و یارانه پرداخت می کنیم معطوف شدیم به خانوارهای کم درآمدی که تحت پوشش کمیته حضرت امام و بهزیستی هستند. حداقل همین ماه گذشته بیش از 187 میلیارد تومان فقط برای حمایت قضایی این دو نهاد و افراد تحت پوشش که بعنوان کم درآمد به ثبت رسیده اند اختصاص دادیم. یعنی غیر از اقدام مان برای این دو نهاد هم سبد کالای ویژه می دهیم.

به گفته وی،  برای تامین مسکن مهر بیش از 40 هزار میلیارد تومان مستقیم از پول پرفشار بانک مرکزی استفاده کردیم که بخشی از افزایش پایه پولی موجود هم معطوف به آن بود مسکن مهر را ادامه می دهیم .

 

تخصیص بیش از 800 هزار میلیارد تومان برای زیربناهای مسکن مهر

نوبخت افزود:‌ به معاونت برنامه ریزی تکلیف شد که بیش از 800 هزار میلیارد تومان فقط برای اینکه زیربناهای واحدها را آماده کنیم و برای تأمین آب و برق دولت از منابع خودش هزینه می کند تا به مردم فشار وارد نشود. واحدهای باقی مانده را تکمیل و تحویل می دهیم. از منابع دولتی و خزانه عمومی هم کمک می کنیم .

 

همچنین در ادامه برنامه جلال پور نایب رئیس اتاق ایران و به نمایندگی از بخش کشاورزی گفت: بسته یک کار خوب، علمی و کارشناسی است  و خیلی خوب است که به صورت مکتوب و برای نظرخواهی به مردم اعلام شده است.هر چه مطالعه کردم به کوچک سازی دولت و کم کردن هزینه ها و بردن بودجه به سمت کارهای عمرانی که کمک کند تا مقداری از رکود خارج شویم چندان پرداخته نشده است.

 

بخش کشاورزی در بسته سیاستی کمرنگ است

وی تاکید کرد:‌ بخش کشاورزی را بسیار کمرنگ دیدم در بسته امروز بخش کشاورزی و زیست محیطی مساله اصلی کشور است. مساله آب، محیط زیست انتظارمان بود به صورت جدی در بسته دیده می شود. بعضی از نگاه سرعتی برای خروج چیزهایی که در بسته دیدیم رکود دارد ولی منهای خروج از رکود نیاز است به بعضی از بخشها توجه شود مثل مسائل زیست محیطی که در هر بسته ای باید به مسائل آن پرداخته شود ولی نگاهی به آن نشده است.

جلال پور با بیان اینکه مساله آب بسیار حیاتی است،‌ گفت: باید یک بخش کاملی در بسته برای آن دیده می شد که دیده نشد. بودجه هایی که برای خروج از بحران آب لازم است باید اولویت ما باشد. همین امروز باید بحث آب در کنار خروج از رکورد و حتی زودتر از آن مدیریت شود. مثلا در ارومیه گفتیم از 45 هزار چاهی که در ارومیه است باید 30 هزار تای آن توسط دولت خریداری شود و اینها بودجه می خواهد.

این فعال بخش کشاورزی عنوان کرد:‌ در بخش کشاورزی انتظار داشتیم بیشتر به کشاورزی و روستا پرداخته شود. 22 در صد از اشتغال و 12 درصد از تولید ناخالص در بخش کشاورزی است و حتما به عنوان نگاه جدی به خروج از رکورد و مکانیزه کردن باغاتی که ارزآور هستند و سایر مسائل ضمن اینکه ارتباطی به خروج از رکورد ندارد فعلا باید به آنها توجه کرد و وقت دیگر توجه کردن خوب نیست نگاه پررنگ تری در بخش کشاورزی بیاید.

نوبخت در پاسخ به این اظهارات خاطر نشان کرد:‌ این بسته یک برنامه جامع برای توسعه کشور نیستکه همه چیز را در آن دیده باشیم ما اصلا این ادعا را نداریم این یک برنامه کوتاه مدت و مساله محور است روی دو نکته مهم اشاره می کند؟ اول اینکه چگونه می تواند منابع لازم را برای تولید تامین کند؟ چطور می توانیم تقاضای موثر و لازم در جهتی که تولیدکنندگان برای آنها فراهم شوند از این منابع استفاده کنند در اختیار قرار دهیم. برای تحقیق دو مورد 4 کار انجام دادیم. اولین کار اینکه چطور سیاست ها را تنظیم کنیم؟ دوم بهبود کسب و کار داشته باشیم؟ و سوم اینکه بخش های پیشران و منابع را تامین کنیم.

وی افزود: از این بسته آنچه انتظار داریم این است که یک حرکتی به اقتصاد در گل نشسته ما بدهد و به جای رشد صنفی رشد مثبت داشته باشیم و اشتغالزایی را نیز افزایش دهیم که افزایش تولید اشتغالزایی هم افزایش خواهد داشت .

 

اگر نیاز باشد درهای واردات خودرو را بازتر می کنیم

 

در ادامه برنامه اظهارات نوبخت درباره تکدر رئیس جمهور از افزایش قیمت خودرو در شورای رقابت بازپخش شد.

 

نوبخت با تاکید براینکه نگاه دولت این است که از هیچ افزایش قیمتی استقبال نکند، گفت: ما هم انتظارمان این است که مردم از خودروی با کیفیت استفاده کنند. اما در خارج دولت دستگاهی با اختیاراتی که دارد نسبت به افزایش قیمت اقدام می کند،در اینجا دولت نمی تواند دخالت کند. شرکت های خودروسازی دولتی نسیتند بنابراین دولت در قیمت گذاری خودروها نقش ندارد و شورای رقابت سازو کارهای تعیین قیمت ها را بیان می کند .

 

وی به اعلام نظر دولت به شورای رقابت اشاره و تصریح کرد: انتظار داشتیم شورای رقابت واقعیت های اقتصادی را در نظر بگیرد و نسبت به افزایش اقدام نکند، ما نظرمان را در این رابطه گفتیم.

 

نوبخت ادامه داد: اما کاری که می توانستیم بکنیم که اینها توجیه نکنند با این دلایل مجبوریم قیمت ها را بالا ببریم به همین خاطر به خودروسازها ارز ارزان دادیم تا توجیه اقتصادی کمتری برای افزایش قیمت خودرو داشته باشند.

 

معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه خودروسازها با اذن دولت قیمت خودرو را افزایش ندادند، تصریح کرد: بسیار صادقانه نگاه و سیاست دولت را گفتیم، سیاست دولت بر افزایش هیچ کالایی بخصوص خودرو نیست. هنوز خود من بعنوان ایرانی فکر می کنم که می شود خودرو با کیفیت بهتر و قیمت ارزانتر توزیع شود. خودروسازها بدانند ما دست را خیلی برای واردات باز نگذاشتیم که البته اگر نیاز باشد این کار را می کنیم.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: