September 2020 20 / يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۱۷۱۴۶
۰۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۰
0
پول‌نیوز - معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی ایران گفت: در ﺳﺎل 2011، در ﺳﻄﺢ ﺟﻬﺎن ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺑﺮای ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻳﻚ ﻣﻴﻠﻴﻮن دﻻر ارزش اﻓﺰوده ﺣﺪود 115 ﺗﻦ ﻣﻌﺎدل ﻧﻔﺖ ﺧﺎم اﻧﺮژی ﻣﺼﺮف ﺷﺪه، در حالی که اﻳﻦ رﻗﻢ در اﻳﺮان ﺑﻴﺶ از 1.5 ﺑﺮاﺑﺮ ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺟﻬﺎﻧﻲ اﺳﺖ.

به گزارش گروه انرژی پول‌نیوز، امیر دودابی نژاد در خصوص وضعیت شاخص بهره وری انرژی در ایران نسبت به سایر نقاط دنیا، افزود: شاخص کلان مورد استفاده برای مقایسه بهره‏وری انرژی، شدت انرژی است.

وی ادامه داد: برای یکسان سازی، شاخص تولید ناخالص داخلی کشورها را براساس یک ارز بین‏المللی مثل دلار محاسبه می‏کنند و در این تبدیل از دو روش نرخ اسمی ارز یا برابری قدرت خرید استفاده می شود.

معاون سازمان بهره وری انرژی ایران اظهار داشت: اﻳﺮان از ﻟﺤﺎظ ﻣﺼﺮف اﻧﺮژی ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻛﺎﻻﻫﺎ و ﺧﺪﻣﺎت وﺿﻌﻴﺖ ﻣﻄﻠﻮﺑﻲ ﻧﺪاﺷﺘﻪ و ﺟﺰ ﻛﺸﻮرﻫﺎی ﺑﺎ ﺷﺪت اﻧﺮژی ﺑﺴﻴﺎر ﺑﺎﻻ ﻣﺤﺴﻮب ﻣﻲﺷﻮد و ﺷﺪت ﻣﺼﺮف ﻧﻬﺎﻳﻲ اﻧﺮژی در ﻛﺸﻮر ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ در ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﺑﺎ ﻛﺸﻮرﻫﺎی نفتخیز ﺑﺴﻴﺎر ﺑﺎﻻﺗﺮ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ، ﺑﻠﻜﻪ از ﺑﺮﺧﻲ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻧﻈﻴﺮ ﺧﺎورﻣﻴﺎﻧﻪ ﻧﻴﺰ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﺳﺖ.

دودابی نژاد با بیان آنکه اگر از روش نرخ اسمی ارز استفاده کنیم شاخص شدت انرژی ما حدود 4 برابر متوسط جهانی خواهد بود، گفت: بخش های خانگی، تجاری و عمومی کشور 36 درصد، حمل و نقل 26 و صنعت 24 درصد از مصرف کل انرژی را به خود اختصاص داده‏اند.

وی افزود: ارزیابی‏ها نشان می‏دهد بیشترین شکاف و فاصله مربوط به بخش‏های تجاری، اداری، عمومی که عمدتا به مصرف ساختمان و بخش حمل و نقل می رسد. برآوردهای ما نشان می‏دهد که مصرف انرژی ساختمان‏های ما بسیار بیشتر از متوسط جهانی است.

معاون سازمان بهره وری ایران درباره نقش قیمت انرژی در ارتقا بهره وری انرژی نیز خاطرنشان کرد: قیمت، یک عامل مهم در اقتصاد است که مهمترین نقش آن علامت‏دهی به بازارها برای رسیدن به تعادل است و قیمت نقش مهمی در ایجاد کارایی اقتصادی بازی می کند.

دودابی نژاد گفت: براساس قیمت نسبی نهاده‏ها یا کالاها در خصوص تخصیص نهاده‏ها برای تولید یا ترکیب کالاهای مصرفی، تصمیم گرفته می شود، حال اگر قیمت نسبی حامل‏های انرژی به دلایلی درست تعیین نشود به بازارها علامت غلط داده شده و در نتیجه تخصیص بهینه منابع انجام نمی‏شود.

وی افزود: در حال حاضر متوسط قیمت فروش هر کیلووات ساعت برق در کشور کمتر از هزینه تمام شده تولید، بدون احتساب سوخت است و با احتساب بهای سوخت یارانه‏ای قیمت فروش حدود یک سوم هزینه تمام شده است.

معاون سازمان بهره وری انرژی به ایرنا گفت: از طرفی با احتساب ارزش سوخت براساس قیمت فوب خلیج فارس هزینه تمام شده به کمتر از یک چهاردهم هزینه تمام شده می‏رسد و نکته مهم دیگر این است که در این قیمت‏ها هزینه‏های اجتماعی ناشی از انتشار آلاینده‏ها لحاظ نشده است.

دودابی نژاد افزود: طبیعی است که این قیمت بسیار پایین‏تر از قیمت واقعی، با علامت‏دهی نادرست انگیزه لازم برای مصرف بهینه نمی‏دهد.

وی همچنین اضافه کرد: مقایسه قیمت های برق در طول سالهای گذشته نشان می‏دهد قیمت واقعی هر کیلووات ساعت برق در طول سالهای 74 تا 83 با افزایش متناسب تعرفه با نرخ تورم تقریبا ثابت مانده اما در طول سال‏های بعد از آن تا مقطع هدفمندی یارانه‏ها هر ساله کاهش یافته و در سال 90، به سطحی در حدود قیمت واقعی سالهای 74 تا 83 رسیده است.

معاون سازمان بهره وری ایران یادآور شد که کاهش کاذب قیمت واقعی برق و بالتبع آن کاهش سهم نسبی هزینه در سبد هزینه مصرف‏کننده یا تولید کننده، با علامت دهی غلط، مردم و بنگاهها را به مصرف بیشتر و غیر بهینه هدایت می‏‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: