کد خبر: ۱۱۷۰۱۰
۰۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۶
0
جهانگیری همچنین در این ابلاغیه ها از این 7 دستگاه اجرایی خواست چنانچه در تهیه برنامه ها و یا انجام اقدامات، هر دستگاه نیاز به وضع بخشنامه‌، مقررات و یا قوانین داشته باشد، پیشنهاد لازم تهیه و ارائه شود.
  پول‌نیوز- معاون اول رئیس جمهور در نامه هایی جداگانه، سیاست های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری را به ۷ دستگاه اجرایی مرتبط ابلاغ کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، اسحاق جهانگیری در این نامه ها كه به 5 وزارتخانه و دو معاونت رئیس جمهور ابلاغ شده، ضمن اشاره به سیاست های مرتبط با هر دستگاه از آنان خواست در صورت نیاز ضمن جلب همكاری و مشاركت دستگاه های دیگر، برنامه ها، اقدامات و پیشنهادات خود را به صورت دقیق، شفاف، با زمانبندی و شاخص های ارزیابی برای اجرایی نمودن سیاست ها تهیه و احصاء نمایند.

در نامه های معاون اول رئیس جمهور به وزرای كشور، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و معاون اجرایی رئیس جمهور، بر لزوم ارسال برنامه تدوین شده به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور جهت تلفیق و نیز بهره برداری در تدوین برنامه ششم توسعه ظرف مدت حداكثر 2 ماه تاكید شده است.

جهانگیری همچنین در این ابلاغیه ها از این 7 دستگاه اجرایی خواست چنانچه در تهیه برنامه ها و یا انجام اقدامات، هر دستگاه نیاز به وضع بخشنامه‌، مقررات و یا قوانین داشته باشد، پیشنهاد لازم تهیه و ارائه شود.

بر اساس ابلاغیه های معاون اول رئیس جمهور، سیاست های مرتبط با هر دستگاه اجرایی بدین شرح است:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

الف- ترویج و نهادینه سازی سبك زندگی اسلامی- ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبك زندگی غربی.
دستگاه‌های همکار: وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت وسازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

ب- فرهنگ سازی برای احترام و تكریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تامین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز وكار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب.
دستگاه‌های همکار: وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی:

الف- ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی.
دستگاه های همكار: وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی

ب- اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به ویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه ای هزینه های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و موسسات حمایتی ذی ربط.
دستگاه های همكار: وزارتخانه های ورزش و جوانان، تعاون، وزارت كار و رفاه اجتماعی،آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری

ج- ارتقاء امید به زندگی ، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، به ویژه اعتیاد ، سوانح ، آلودگی های زیست محیطی و بیماریها.
دستگاه های همكار: وزارت خانه‌های تعاون، كار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی، سازمان حفاظت
محیط زیست و معاونت امورزنان و خانواده ریاست جمهوری

وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی:

توانمندسازی جمعیت در سن كار با فرهنگ سازی و اصلاح، تقویت و سازگار كردن نظامات تربیتی و آموزش‌های عمومی،كارآفرینی، فنی - حرفه‌ای و تخصصی با نیازهای جامعه و استعدادها و علایق آنان در جهت ایجاد اشتغال موثر و مولد
دستگاه های همكار: وزارتخانه های تعاون،كار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت

وزارت كشور:

الف- حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی وكم تراكم و ایجاد مراكز جدید جمعیتی بویژه در جزایر و سواحل خلیج فارس و دریای عمان از طریق توسعه شبكه‌های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای كسب وكار با درآمد كافی.
دستگاه های همكار: وزارتخانه های راه و شهر سازی ، جهاد کشاورزی و نیرو

ب- مدیرت مهاجرت به داخل و خارج هماهنگ با سیاستهای كلی جمعیت با تدوین و اجرای ساز و كارهای مناسب.
دستگاه های همكار:وزارتخانه های امور خارجه و تعاون ،کار و رفاه اجتماعی

ج- تقویت مولفه های هویت بخش ملی (ایرانی، اسلامی، انقلابی) و ارتقاء وفاق وهمگرایی اجتماعی در پهنه سرزمینی بویژه درمیان مرزنشینان، و ایرانیان خارج از كشور.
دستگاه های همكار: وزارتخانه های کشور و فرهنگ وارشاد اسلامی، معاونت اجرایی رییس جمهور و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

وزارت آموزش و پرورش:

«تحكیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تكمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت كانون و فرزند پروری و با تأكید بر آموزش مهارتهای زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره‌ای بر مبنای فرهنگ و ارزش‌های اسلامی- ایرانی و توسعه و تقویت نظام تأمین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشكی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری»

دستگاه‌های همكار: وزارتخانه‌های علوم،تحقیقات وفناوری، تعاون،کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور:

الف- رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشكیل خانواده و افزایش فرزند،كاهش سن ازدواج و حمایت از زوجهای جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و كارآمد.
دستگاه‌های همكار: وزارتخانه‌های ورزش و جوانان، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، آموزش وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری

ب- باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، متناسب با ظرفیت زیستی با تأكید بر تأمین آب با هدف توزیع متعادل و كاهش فشار جمعیتی.

ج- رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد كمی و كیفی با ایجاد ساز وكار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی توسعه انسانی و انجام پژوهش‌های جمعیتی و توسعه انسانی.
دستگاه های همكار: وزارتخانه‌های کشور، راه و شهر سازی، جهاد کشاورزی، نیرو و صنعت، معدن و تجارت

معاونت اجرایی رئیس جمهور:

«تشویق ایرانیان خارج از كشور برای حضور و سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان »
دستگاه همكار: وزارت امور اقتصادی و دارایی

گفتنی است معاون اول رییس جمهور همچنین در ابلاغیه های ارسالی از دستگاههای اجرایی خواست برای تحقق سیاستهای كلی جمعیت به شرح ذیل عمل نمایند:

۱- حسب تشخیص دستگاه مسئول، سایر دستگاه ها جهت همكاری دعوت شوند.

۲- برنامه ها، اقدامات و پیشنهادات مرتبط در قالب سیاستهای كلی جمعیت از سوی دستگاه مسئول با همكاری سایر دستگاهها به صورت دقیق، شفاف، با زمانبندی و شاخص های ارزیابی برای اجرایی نمودن سیاست ها تهیه و احصاء گردد.

۳- حداكثر ظرف مدت 2 ماه نسبت به ارسال برنامه تدوین شده به معاونت محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور جهت تلفیق و نیز بهره برداری در تدوین برنامه ششم توسعه و یك نسخه به دفتر اینجانب اقدام گردد.

۴- چنانچه درتهیه برنامه ها ویا انجام اقدامات، هر دستگاه نیاز به وضع بخشنامه‌، مقررات و یا قوانین داشته باشد، پیشنهاد لازم تهیه و ارائه شود.

۵- لازم است گزارش اقدامات آن دستگاه در راستای اجرایی نمودن سیاستهای کلی جمعیت را مطابق برنامه‌های مصوب در مقاطع شش ماهه به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و اینجانب ارسال فرمایید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: