March 2020 29 / يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹
سر خط خبر ها
کد خبر: ۱۱۶۸۰۸
۳۱ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۲
0
به تازگی نیز، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مهلت یک ماهه مجلس به دولت برای ارزیابی منابع هدفمندی و اجرای صحیح قانون خبر داده و گفته: کسری 7000 میلیاردی حتمی است.
  پول‌نیوز-چالش حذف یارانه بگیران پردرآمد همچنان برای دولت مسئله ساز است هر چند دولتی ها می گویند ابزارهای مناسبی برای شناسایی پردرآمدها دارند و از آن استفاده کرده اند. با وجود اظهارات مسئولان اقتصادی کشور مبنی بر انجام عملیات شناسایی پردرآمدها، هیچ یک از این ابزارها هنوز رونمایی نشده اند.

به گزارش پارسینه، آنچه مسلم است نه کمپین ˈنه به یارانه نقدیˈ و درخواست نخبگان جامعه از مردم، نه اظهارات دولتی ها و نه تهدید آنها مبنی بر جریمه نقدی شدن یارانه بگیرهای پر درآمد موثر واقع نشده اند.

در این میان هر چند ˈعلی طیب نیاˈ وزیر اقتصاد در همان روزهای آغاز ثبت نام برای یارانه نقدی، قاطعانه در صحن علنی مجلس از شناسایی 10 میلیون نفر از افراد پردرآمد خبر داده بود که در صورت ثبت نام برای دریافت یارانه، توسط دولت حذف خواهند شد اما بعد از آن مواضع خود را تغییر داد.

او در پاسخ به این سوال که راستی آزمایی ثبت نام کنندگان برای دریافت یارانه نقدی در گام دوم اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها چه زمانی انجام می شود، گفت : ˈمبنای دولت خوداظهاری مردم است و دولت به مردم اطمینان دارد.ˈ

چند هفته پیش نیز معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور اعلام کرد: فقط در ماه گذشته 25 هزار نفر دیگر به سایت رفاهی مراجعه کرده و انصراف خود را از یارانه نقدی اعلام کرده اند.

وی در مورد این که دولت قرار بود برای شناسایی متقاضیان نیازمند راست آزمایی انجام دهد، گفت: از همان زمانی که ثبت نام ها انجام شد این کار را آغاز کرده ایم و با توجه به پایگاه های اطلاعاتی که در اختیار داریم اطلاعات ثبت شده را تطبیق می دهیم تا بر اساس مستندات یارانه به افراد متقاضی نیازمند تعلق بگیرد.

دولت در برنامه دیگری وزارت کار را مامور کرد تا از طریق اطلاعات درآمدی ارائه شده برای فازدوم هدفمندی یارانه ها، لیست جدید مشمولان دریافت بسته های غذایی را با درآمد حداکثر یک میلیون تومان مشخص کند که می توان گفت کارگران، زنان سرپرست خانوار، ساکنان مناطق محروم و مرزی و روستائیان و ... در لیست دوم قرار گیرند.

به تازگی نیز، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مهلت یک ماهه مجلس به دولت برای ارزیابی منابع هدفمندی و اجرای صحیح قانون خبر داده و گفته: کسری 7000 میلیاردی حتمی است.

غلامرضا تاجگردون، با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد در مورد حذف افراد پردر آمد از دریافت یارانه نقدی گفت: اظهارات ایشان به معنای اظهار نظر دولت نیست.

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نوبخت در کمیسیون بودجه اعلام کرد که سیاست دولت بر این است که با روشی آرام اجرای قانون هدفمندی را جلو ببرد. دولت آماری از تعداد پر در آمد ها برای حذف آن ها ندارد این ادعای 10 میلیون هم از اظهارات آقای طیب نیا است اما دولت تلاش دارد که روند حذف پر در آمدها را با احتیاط انجام دهد.

تاجگردون تاکید کرد: دولت برای اجرای قانون هدفمندی کسری اعتبار دارد در جلسه با نوبخت هم بر این امر تاکید شد، نتیجه گیری جلسه این بود که یک ماه دیگر هم مجلس به دولت برای اجرای این قانون فرصت دهد.

وی ادامه داد: دولت معتقد است باید منابع قانون هدفمندی به روز تر شود زیرا هنوز قیمت های جدید خودش را نشان نداده است و مردم هنوز از سوخت 400 تومانی استفاده می کنند. مقرر شد یک ماه دیگر ارزیابی مجددی از منابع هدفمندی داشته باشیم و بعد تصمیم گیری کنیم.

این سخنان اما در حالی است که هنوز معلوم نیست دولتی ها از چه طریقی می خواهند به شناسایی پر درامدها و کم درآمدها بپردازند چرا که بسیاری از کارگران و زنان سرپرست خانوار هستند که نه بیمه ای دارند و نه فیش حقوقی و نه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.

باید منتظر ماند و دید دولتی ها در این خصوص چگونه عمل خواهند کرد و نتیجه چه خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

«ایران خودرو» و افزایش سرمایه ۲ هزار درصدی

مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به افزایش سرمایه ثبت شده ایران‌خودرو رای مثبت داد.
سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

سود ۵۰ تومانی برای سهامداران «وسپه»

۵ اسفند، مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه با حضور مدیرعامل و بیش از ۸۰ درصد سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

سود 93 تومانی در جیب سهامداران «شیران»

پول نیوز - مجمع عمومی سالانه عادی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: