کد خبر: ۱۱۶۷۵۴
۳۰ تير ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۳
0
بانک مرکزی در این بخشنامه آورده است: احتراماً، همان‌گونه که استحضار دارند حسب مصوبات قانونی برخی از تسهیلات اعطایی به طیفی از اقشار جامعه مشمول پرداخت یارانه سود تسهیلات توسط دولت می‌شود. نظر به ابهامات موجود و سؤالات مطروحه برخی بانک‌ها در خصوص نحوه محاسبه یارانه سود تسهیلات، مراتب مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً موضوع در هفتمین جلسه مورخ 27 / 3 / 93 کمیسیون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباری مطرح و به شرح ذیل به تصویب رسید:
 پول‌نیوز-بانک مرکزی در بخشنامه‌ای خطاب به مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری نحوه محاسبه یارانه سود تسهیلات در عقود مشارکتی را ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی در این بخشنامه آورده است: احتراماً، همان‌گونه که استحضار دارند حسب مصوبات قانونی برخی از تسهیلات اعطایی به طیفی از اقشار جامعه مشمول پرداخت یارانه سود تسهیلات توسط دولت می‌شود. نظر به ابهامات موجود و سؤالات مطروحه برخی بانک‌ها در خصوص نحوه محاسبه یارانه سود تسهیلات، مراتب مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً موضوع در هفتمین جلسه مورخ 27 / 3 / 93 کمیسیون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباری مطرح و به شرح ذیل به تصویب رسید:

الف- نحوه محاسبه یارانه سود (سود سهم دولت) در عقود مشارکتی:

از آنجا که در عقود مشارکتی، نرخ سود مورد انتظار، صرفاً مبنایی جهت اخذ تصمیم در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش مشارکت بانک در طرح پیشنهادی متقاضی است، به گونه‌ای که سهم سود بانک از سود پیش‌بینی شده موضوع مشارکت، از حداقل سود مورد انتظار تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار نباید کمتر باشد و در خاتمه طرح نیز، صرف‌نظر از آن چه پیشتر به عنوان نرخ مبنا (نرخ سود مورد انتظار) تعیین شده است، سهم بانک از ارزش افزوده طرح متناسب با درصد سود توافق و تعیین شده در قرارداد، محاسبه می‌شود.

از این رو قاعدتاً یارانه سود تسهیلات نیز در عقود مشارکتی، صرفاً در خاتمه قرارداد قابل محاسبه بوده و از پروژه‌ای به پروژه دیگر بسته به بازده طرح متفاوت می‌باشد. بر همین اساس فرمول محاسبه یارانه سود (سود سهم دولت) در تسهیلات بانکی، به شرح ذیل خواهد بود:

اجزای فرمول فوق به شرح ذیل محاسبه می‌شود‌:

Eb=E*Rb

r مساوی با R تقسیم بر N

پارامترهای مورد استفاده در فرمول‌های فوق‌الذکر به شرح ذیل تعریف می‌شود:

یارانه تسهیلات مشارکتی: S

سهم بانک از ارزش افزوده پروژه: Eb

آورده بانک: Cb

ارزش روز پروژه: V

قیمت تمام شده طرح: C

سود مشارکت (ارزش افزوده پروژه): E

درصد/ نسبت سهم بانک از سود پروژه: Rb

نرخ یارانه (نرخ سود سهم دولت): rg

نرخ سود سهم متقاضی به موجب مفاد مصوبه هیأت دولت/ وزیران: ra

نرخ بازده پروژه در طی دوره مشارکت: R

نرخ بازده سالانه پروژه (نرخ سود تسهیلات مشارکتی): r

دوره مشارکت به سال: N

ب- نحوه محاسبه یارانه سود (سود سهم دولت) در عقود مبادله‌ای:

در تسهیلات مبادله‌ای، نرخ سود سهم مشتری را در فرمول «نحوه محاسبه اقساط در عقود با بازدهی معین، مصوب شورای پول و اعتبار» (موضوع بخشنامه شماره م ب/ 1521 مورخ 18 / 4 / 86 منظور کرده و پس از محاسبه سود و اقساط مشتری، بر اساس نرخ سود سهم دولت و به مأخذ مانده تسهیلات، سود سهم دولت را تعیین می‌نماییم.

شایان ذکر است در مواردی که تسهیلات مشارکت‌ مدنی به فروش اقساطی تبدیل می‌شود نحوه محاسبه مبلغ تسهیلات فروش اقساطی به شرح ذیل خواهد بود:

مبلغ تسهیلات فروش اقساطی در خاتمه قرارداد مشارکت مدنی، از مجموع «آورده بانک» و «سهم بانک از سود پروژه پس از کسر یارانه سود» حاصل می‌شود.

بانک مرکزی در خاتمه تأکید کرده است: این بخشنامه از تاریخ صدور، لازم‌الاجرا و جایگزین بخشنامه شماره 88608/91 مورخ 8 / 4 / 91 این بانک می‌شود. از این رو، خواهشمند است دستور فرمایند مراتب به قید تسریع، به همه واحدهای ذیربط ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: