کد خبر: ۱۱۶۷۲۰
۳۰ تير ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶
0
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری گفت: نرسیدن توافق نهایی ایران با 5+1 در این دوره، نه تنها خبر منفی برای اقتصاد کشور و بازار نیست بلکه کاملاً مثبت و در جهت رونق و ثبات بازار تعریف می شود.
پول‌نیوز - دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری گفت: باید آرامش بر کل فضای اقتصادی کشور حاکم شود و از تلاطم های هیجانی جلوگیری کرد، بنابراین نرسیدن توافق نهایی ایران با 5+1 در این دوره، نه تنها خبر منفی برای اقتصاد کشور و بازار نیست بلکه کاملاً مثبت و در جهت رونق و ثبات بازار تعریف می شود.

به گزارش گروه بورس پول‌نیوز، بهروز خدارحمی افزود: در اینکه سمت و سوی مذاکرات مثبت است کسی شک ندارد اما طولانی شدن این فرایند و پیشرفت کند آن نه تنها غیرطبیعی نیست بلکه کاملاً طبیعی و منطقی است چون در این مذاکرات باید راجع به حوزه های مختلف محل اختلاف طرفین بحث و گفتگو شود تا پس از جمع بندی نوبت به نگارش توافق نامه برسد.

حاکمیت عقل بر احساس

وی با بیان اینکه طولانی شدن فرآیند توافق خبر خوبی برای بازار بود، اظهار داشت: حاصل نشدن این توافق در این بازه زمانی، بازار را از حالت هیجانی خارج کرد و انتظار اتفاقات خلق الساعه جای خودش را به رفتار منطقی داد و همین امر به مرور به بازار ثبات می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به اندازه کافی اخبار خوب در سطح بین المل از قراردادهای نفتی بین المللی گرفته تا تعاملات شرکت های خارجی از بیمه وکشتیرانی و سایر حوزه های مختلف به اندازه کافی وجود دارد و فقط و فقط هیجان امضا قرارداد مانع این می شود که این اخبار خوب و مثبت اثر خود را روی بازار بگذارد.

این مقام مسوول با تأکید بر این نکته که برخی افراد منتظر این هستند که با یک امضا خوشحال شوند با یک امضا نشدن ناراحت شوند، گفت: این برداشت از سرمایه گذاری در بازار سرمایه به شدت برداشت اشتباهی است چون آنچه در این دوره اتفاق افتاد بهترین اتفاق برای بازار سرمایه بود.

خدارحمی توضیح داد: این روند حاکی از این است که باید آرامش بر کل فضای اقتصادی کشور حاکم شود و جلوگیری از تلاطم هم در جهت مثبت هم در جهت منفی معنی می دهد بنابراین نرسیدن توافق ایران با 5+1 در این دوره نه تنها خبر منفی برای اقتصاد کشور و بازار نیست بلکه کاملاً مثبت و در جهت رونق و ثبات بازار تعریف می شود.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری تأکید کرد: حصول تفاهم نامه باید در کل فضای کشور اثر خودش را به طور یکسان بگذارد.

لزوم توجه به دارایی های مالی

وی به بزرگترین مشکلی که این روزها بازار را تحت تأثیر خود قرار داده، اشاره کرد و گفت: بزرگترین مشکلی که این روزها گریبان اقتصاد کشور را گرفته و در سطوح مختلف دولت و مجلس برای رفع آن تلاش می شود، خروج از رکود است و دغدغه مسئولان و مدیران اقتصاد کشور است که با تدوین لایحه و انجام برنامه ریزی به خروج صنایع از رکود کمک کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بورس اگر قرار است چشم انداز و دورنمای اقتصاد کلان کشور باشد قطعاً بدون تأثیر از فضای اقتصادی کشور نخواهد بود بنابراین وقتی دولت تصمیم برای مهار تورم گرفته است، مهار تورم به رکود دامن می زند و مانع رشد و بازدهی مطلوب در صنایع می شود.

خدارحمی گفت: خروج از بحران نقدینگی که بخشی از آن نیز در بازار سرمایه وارد شده بود منجر به تدوین سیاست های انقباضی شد، بنابراین برای خروج از این شرایط تأمل بیشتری لازم است که رونق به کشور باز گردد.

این مقام مسوول به نکته قابل تأمل دیگری اشاره کرده و گفت: توجه اغلب مسوولان به رکود و خروج غیر تورمی از رکود و حتی حمایت از بازار سرمایه جلب شده اما نکته قابل تأمل این است که توجه مسئولان در این خصوص بیشتر معطوف به دارایی های فیزیکی است و در حال حاضر دارایی مالی مورد توجه آنها نیست.

وی توضیح داد: در بین مسوولان بلافاصله وقتی صحبت از صنعت خودرو می شود همه با اشتیاق فراوان از آن صحبت می کنند و به دنبال کالبدشکافی مسائل و مشکلات آن می روند اما درباره یک لایه عقب تر که مختص دارایی های مالی که در بازار سرمایه در حال معامله است، صحبتی نمی شود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه با یک فاصله مؤخری این توجه به بازار ثانویه در حال شکل گیری است، گفت: باید هرچه سریعتر توجه مسوولان به این موضوع جلب شود که علاوه بر دارایی فیزیکی و مشهود که قابل لمس و درک است بازار دارایی مالی که بسترساز فعالیت صنایع و تأمین مالی آنها است نیز باید با دید بهتر مورد پیگیری قرار بگیرد و دغدغه صنایع در بازار ثانویه برطرف شود.

حمایت عملی جای حمایت شعاری

خدارحمی درباره راهکار رونق در بازار سرمایه نوک پیکان را به سمت دولت نشانه گرفت و گفت: در یکی دو ماه گذشته به اندازه کافی توجهات نهادهای ذیربط دولتی و مجلس به بازار سرمایه با برگزاری جلسات مشترک و غیرمشترک شکل گرفته و بسیاری از راهکارها مطرح و بخش زیادی از سوءبرداشت ها اصلاح و تا حد زیادی درک مشترکی نسبت به بازار سرمایه حاصل شده است.

وی ادامه داد: دولت و مجلس در این چند ماه درباره بازار سرمایه صحبت های بسیاری کردند و گاه در جهت حمایت از بازار سرمایه شعارهای مشترکی داده اند و حتی در یکی دوماه گذشته اثر حرف ها و مصاحبه های خود را در بازار سرمایه به وضوح دیده اند.

خدارحمی گفت: هم اکنون بازار سرمایه برای حمایت شدن از طرف مسوولان نیاز به حمایت در سطوح عملی دارد و تا وقتی که حمایت مسئولان از بازار به صورت عملی نمود عینی پیدا نکند، دیگر هیچ جلسه مشترک و غیر مشترک و هیچ خبر خوش و غیرخوشی در این بازار اثرگذار نخواهد بود و درنهایت بازار سرمایه راه خودش را از مسوولان جدا می کند و به سمتی می رود که خود تعیین می کند.

این مقام مسوول با تأکید بر اینکه هم اکنون بازار سرمایه منتظر اقدام عملی مسوولان است، گفت: اگر مجلس و دولت در صدد حمایت از بازار سرمایه و بازار دارایی های مالی است باید تصمیمات شان از حرف به روی کاغذ آورده شود و با مصوبه ها و دستور العمل ها و پشتیبان های لازم چگونگی این حمایتها را به منصه ظهور برسانند.

خدارحمی خاطرنشان کرد: بازار منتظر نتیجه عملی اقدامات مسوولان است که به عنوان مثال وزارتخانه های مختلف اقتصاد، نفت و صنعت، معدن و تجارت و حتی بانک مرکزی چطور می خواهند به بازار سرمایه کمک کنند.

وی افزود: آنچه این روزها در بازار زیاد است حرف و شایعه است و اگر دولت و سایر ارکان به دنبال کمک به بازار سرمایه هستند و بازار را جز اولویت های اقتصادی می شمارند باید این را بدانند تأثیری که این روزها بازار می گیرد فقط از رفتار عملی مسوولان و مدیران اقتصادی کشور است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: