کد خبر: ۱۱۶۷۱
۱۷ آذر ۱۳۸۸ - ۱۱:۴۷
0
پرونده سالوانو در سال1967چیزی حدود 17 هزار دلار آب خورد ؛ که عمده آن پرداخت غرامت به سه کودک آسیب دیده بود . او از مقامش خلع شد و به حبس ابد محکوم گردید اگرچه 2ماه پس از زندانی شدنش در زندان ایالتی خودکشی کرد.
خبرآنلاين نوشت:کلیسا ی کاتولیک ایرلند پرونده های مربوط به 30 سال سواستفاده های جنسی کشیشهای ایرلندی از کودکان و یا رابطه جنسی کشیش ها با راهبه ها را عمدا مسکوت گذاشته.

اگرچه پاپ بندیکت شانزدهم فروردین ماه امسال طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از حقوق بشر دفاع کرد و عنوان نمود تلاش کرده تا گامهای بی سابقه ای برای جبران سوء استفاده جنسی کشیشهای کاتولیک آمریکایی نسبت به کودکان بردارد؛ با اینهمه بنظر می رسد اوضاع خراب تر از آن است که با سخنرانی و وعظ مقامات واتیکان ، کارها به سامان برسد.

واتیکان برای قرن ها روی خباثت عده ای از کشیشهایش سرپوش می گذاشت. و این نادیده انگاشتن ها باعث می شد خائنین و جنایتکارانی که کودک آزاری و سواستفاده جنسی از راهبه ها ؛ اصلی ترین کار زندگی شان شده بود و محل این اقدامات شیطانی را کلیسای محل خدمت خود قرار می دادند در کمال آرامش به اعمال شیطانی خود ادامه دهند.

پاپ در سخنرانی اش اعلام کرد که 4 دهه است که امور کلیسا شفافیت تام و تمام پیدا کرده و این روند به گسترش خدمات کلیسا مساعدت می کند.اما با افتضاحی که کلیسای کاتولیک ایرلند اخیرا بالا آورده بنظر می رسد این شفافیت آنقدرها هم اعمال نشده است. شفافیتی که هرگز خود کلیسا آغازگرش نبوده است و اگر "رنه ویلیمز " نبود شاید بازهم این لاپوشانی ها ادامه می یافت.

افشاگری های "رنه ویلیمز " در رابطه با سواستفاده جنسی یک کشیش از نوه دختری او ؛ سرآغازی بود بر این مهم که مقامات کلیسای کاتولیک ،بیش از این خود را از پرونده های رسوایی جنسی کشیشها دور نگه نداشته و چاره ای جز پذیرفتن مسئولیت این اقدامات شیطانی نداشته باشند.از شهامت و پشتکار این مادربزرگ نیویورکی که پرونده سواستفاده جنسی کشیش کلیسای ولینگتون در محله متوسط نشین برانکس از نوه دختری اش را ،تا رسیدن به نتیجه قطعی پیگیری کرد ؛ 40 سال می گذرد.

پیش از این و در حقیقت کلیسای کاتولیک عمدتا چنین پرونده هایی را اگرچه در سکوت کامل دنبال می کرد و کشیش خلافکار را عزل می نمود اما رسانه ای شدن و پذیرفتن مسئولیت این اقدامات شیطانی چیزی نبود که واتیکان خواهانش باشد. به قول معروف رنه ویلیمز تمام رفتارهای جنسی خلاف شرع و عرف کشیش مائورو سالوانو را روی داریه ریخت و داستان نگون بختی نوه اش را به مطبوعات کشانید و آنقدر مدارک مستدل و محکمه پسند ارائه کرد که دیگر واتیکان چاره ای جز پذیرش پرونده سالوانو و پیگیری اش نداشت. مدارکی که بشدت تکان دهنده بودند.

قضیه از این قرار بوده که هنری 14 ساله پس از از دست دادن تمامی خانواده اش در سانحه تصادف قطار ؛ برای ادامه زندگی نزد مادربزرگش می رود . او که بشدت افسرده شده بوده به دامان کلیسا پناه می برد و با معرفی مادربزرگش به عنوان خادم دوم کلیسای ولینگتون مشغول به کار می شود. مائورو هم که داستان هنری بیچاره را می دانسته ابتدا اعتمادش را جلب می کند و سپس چهارماه تمام به سواستفاده از او می پردازد. تا اینکه یکروز رنه متوجه می شود ؛ هنری در بیرون از کلیسا وخارج از محله خودشان نیز کشیش سالوانو را می بیند و پیگیری این راز کوچک از سوی مادربزرگ وظیفه شناس منجر به کشف راز کثیف و بسیار بزرگی می شود.

اینکه نه تنها هنری بلکه یک پسر 12 ساله سیاهپوست و یک دختر 13 ساله نیز در یک میخانه قدیمی در محله هارلم مدام به دیدن این کشیش می روند. و این دو کودک نیز دقیقا شرایط خانوادگی مشابهی با هنری داشته و پدرو مادر و تمامی اعضای خانواده شان را از دست داده بودند. رنه که در آن زمان معلم دبیرستان بوده به همراه 2 همکارش ؛ سرزده به آن محل ترسناک می روند و آقای کشیش را بدام می اندازند.در تمام این چهار ماه سالوانو بشدت این کودکان را شکنجه روحی و جسمی کرده بود و به آنها القا کرده بود اگر کسی از راز آنها باخبر شود ؛ نه تنها کسی باورشان نمی کند بلکه به جرم تهمت زدن به یک خادم کلیسا حبس و مجازات خواهند شد...

پرونده سالوانو در سال1967چیزی حدود 17 هزار دلار آب خورد ؛ که عمده آن پرداخت غرامت به سه کودک آسیب دیده بود . او از مقامش خلع شد و به حبس ابد محکوم گردید اگرچه 2ماه پس از زندانی شدنش در زندان ایالتی خودکشی کرد.

حالا حدود 40 سال از آن زمان می گذرد و اگرچه واتیکان دیگر درهایش را گشوده و مسئولیت پذیر شده اما این روند به تنهایی هرگز کافی نبوده است و چرا؟ چون در این 4 دهه بیش از 55 هزار پرونده کودک آزاری و سواستفاده جنسی کشیشان مفتوح شده که حدود شش هزار تای آن به انشای رای ختم گردیده . و فقط سال گذشته مقامات واتیکان مبلغ 615 میلیون دلار هزینه رسوایی کشیشهای خود کردند. 80 میلیون دلار برای مداوا و درمان برای قربانیان ؛ و مابقی برای پیگیری پرونده های کشیش ها هزینه شده بوده .

پیش از این از ایرلندی ها و کشیش های ایرلندی به عنوان مقید ترین افراد به کلیسای کاتولیک یاد می شد. اما مدتی است که پرونده های کشیش های خلافکار ایرلندی نیز بدجوری موی دماغ پاپ بندیکت شانزدهم شده است.

از این روست که اسقف "شان برادی" سراسقف کلیساهای کاتولیک ایرلند و اسقف "متیو مارتین" اسقف ارشد دوبلین پایتخت این کشور در روزهای پایانی این هفته به دیدار پاپ خواهند رفت تا بلکه مساعدت اورا در این رسوایی جدید همراه داشته باشند.

این کلیسا پرونده هایی مربوط به 30 سال گذشته دارد که عمده ی آنها یا مرتبط با سواستفاده های جنسی کشیشهای ایرلندی از کودکان است و یا به رابطه جنسی کشیش ها با راهبه ها ی کلیساهای کاتولیک ایرلند می پردازد. و تعداد شاکی ها چیزی حدود 1200 نفر تخمین زده می شود که دست برقضا در این میان این افراد 34 راهبه هم دیده می شود . کسانیکه با زور و با تهدید از سوی کشیش ها مجبور به برقراری رابطه جنسی با آنان شده اند.

در این میان آنچه مهم تر از هرچیز جلوه گری می کند لاپوشانی کلیسای کاتولیک ایرلند و تحرکات وسیعش بر کتمان حقایق بوده است . در یک خبر غیر رسمی که بسیار سریع هم تکذیب شد به نقل از رئیس حوزه ارتباطات واتیکان در باره پرونده کشیشهای ایرلندی گفته شده بود که در واقع اگرچه تمام پرونده ها کامل بوده اما سه سال آزگار است که کلیسای کاتولیک ایرلند از هیچ کوششی برای رد گم کردن دریغ نورزیده است. و تازه در ژوئن امسال آنها اولین گزارش را به صورت حضوری به پاپ تقدیم کردند. و حالا هم تقاضای مساعدت دارند. جلسه ای که باعث شد پاپ هفته آخر این ماه را در بحرانی ترین شرایط روحی سرکند...

از سوی دیگر در 2 هفته پایانی اکتبر و هم چنین در ماه نوامبر ، هم اسقف مارتین و هم اسقف برادی با حضور در رسانه ها و حتی شرکت در برنامه های تلویزیونی زنده آنهم از شبکه ملی آن کشور مدام به عذرخواهی پرداخته اند و به آسیب دیدگان و قربانیان و خانواده هایشان اطمینان داده اند که با جدیت پرونده ها دنبال خواهد شد و خلافکاران در لباس کشیشی ، به مجازات خواهند رسید.

باید دید مساعدت پاپ برای حل بحران رسوایی کلیسای کاتولیک ایرلند ؛ بعنوان یکی از فعالترین و خوشنام ترین اعضا ی کلیساهای کاتولیک جهان چگونه به انجام می رسد؟ او بازهم و فقط به شدت این گونه رفتارهای کشیش های نانجیب را محکوم می کند و یا اینکه دست به اقدامات ثمربخش دیگری خواهد زد؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: