کد خبر: ۱۱۶۶۹۴
۳۰ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۱
0
کارآمدترین روش های مدیریت منابع آب اغلب منصفانه ترین و عادلانه ترین آنها نیستند. بازارها ممکن است وظیفه خود در بهره وری مصرف منابع طبیعی را به خوبی انجام دهند اما آب تنها یک منبع طبیعی نبوده بلکه به عنوان یک حق انسانی در نظر گرفته می شود.

پول‌نیوز، مازیار دانیالی - بحران آب جدی تر از هر زمان دیگری به نظر می رسد. بر همین اساس، اقداماتی باید برای رسیدگی به تنش آبی در هر دو طرف معادله یعنی عرضه و تقاضا اتخاذ شوند. پاسخ بخش تقاضا به تنش آبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

حفاظت - از آب کمتری استفاده کنید. پیشرفت های فناوری می توانند به طور قابل توجهی بهره وری مصرف آب را از طریق به حداقل رساندن فاضلاب و بازیافت افزایش دهند. استفاده اشخاص، مزارع و صنایع از این فناوری ها به طور معمول نیازمند مشوق هایی در قالب قیمت ها، قوانین و هنجارهای جامعه به منظور تحت تاثیر قرار دادن تغییر رفتاری است.

تخصیص مجدد - توزیع آب به صورت متفاوت صورت بگیرد. تحقق اهداف این بخش نیز با استفاده از تکنیک های مشابه با بخش حفاظت مانند فناوری همراه با مشوق و افزودن وظیفه مدیریت رقابت امکان پذیر است.

توجه به جمعیت شناسی - مدیریت رشد جمیعت هم از نظر تعداد کل و هم مکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بزرگترین رشد جمیعت پیش بینی شده در قرن حاضر در مناطقی با تنش آبی بالا رخ خواهد داد. بی تردید، تامین آب برای هفت میلیارد نفر چالش برانگیز بوده اما برای نه میلیارد نفر ممکن است امکان پذیر نباشد.

پاسخ بخش عرضه می تواند شامل موارد زیر باشد:

یافتن منابع جدید آب شیرین - از پیشرفت های فناوری در نمکزدایی آب اقیانوس تا روش های جدید برای جمع آوری آب باران را شامل می شود.

برداشت آب شیرین بیشتر از منابع موجود - ارتقا تجهیزات و دانش مورد نیاز برای استخراج آب تجدیدپذیر در مکان هایی که امکان پذیر است. کمبود آب در برخی موارد نه به واسطه در دسترس نبودن آن بلکه به واسطه زیرساخت های آسیب دیده و یا ناموجود مانند لوله ها و تاسیسات ذخیره شکل می گیرد.

رسیدگی به تغییرات آب و هوایی برای حفظ و حفاظت از چرخه آب که آب شیرین تولید می کند - این بخش توجه به سلامت کره زمین و سیستم هایی که آن را حفظ می کنند را شامل می شود.

تسهیل جریان های آب مجازی - مدیریت سیاست های تجاری بین کشورها و سیاست های کشاورزی در کشورها برای تشویق انتقال آب از طریق کالاهای قابل معامله را شامل می شود.

بهترین راه حل ها برای واکنش به تنش آبی ترکیبی از روش های خرد و کلان را شامل خواهد شد. همانند هر راه حل دیگر مرتبط با رفتار انسان، تغییر در مقیاس بزرگ در نتیجه انتخاب های شخصی جمعی شکل می گیرد. تصمیمات افراد و خانواده ها اثر قابل توجهی بر خود آنها خواهد داشت. حفاظت و کاهش مصرف آب در بهداشت شخصی، پخت و پز، ساخت و ساز و ... به کاهش تنش آبی کمک خواهند کرد.

بخش کلان یا سیستمیک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این به معنای توجه به حکومت، امور مالی، فناوری، سرمایه گذاری، تجارت و سیاست انرژی است.

برای مقابله با تنش آبی بهره وری و برابری باید متعادل شود. کارآمدترین روش های مدیریت منابع آب اغلب منصفانه ترین و عادلانه ترین آنها نیستند. بازارها ممکن است وظیفه خود در بهره وری مصرف منابع طبیعی را به خوبی انجام دهند اما آب تنها یک منبع طبیعی نبوده بلکه به عنوان یک حق انسانی در نظر گرفته می شود. این به معنای یافتن روش هایی برای تامین آب برای افرادی است که بیشترین نیاز را به آن دارند حتی اگر روندی پر هزینه و دشوار باشد. هنگامی که موارد مصرف آب اولویت بندی می شوند همه حوزه های باید در نظر گرفته شوند.

بهترین راه حل ها نیازهای آبی کوتاه و بلند مدت را در نظر می گیرند. بسیاری از تلاش ها برای افزایش منابع آب فعلی کاملا به معنای محروم کردن نسل های آینده از دسترسی به مایع حیات در نتیجه آسیب های زیست محیطی وارده از سوی این تلاش ها است. زندگی با توجه به آن چه در اختیار داریم نیازمند برداشت آب شیرین با نرخ هایی متناسب است که اجازه احیای طبیعی را می دهند.

در این میان، فناوری می تواند همانند یک شمشیر دو لبه در مقابله با تنش آبی عمل کند. به کارگیری فناوری مهندسی و علوم در بخش آب شناسی منافع قابل توجهی را به همراه داشته است:

·         شیوه های تصفیه آب جان میلیون ها نفر را طی قرن گذشته نجات داده است.

·         در دسترس بودن آب سالم در خانه ها و بهبود بهداشت، انقلابی در کیفیت زندگی انسان در بسیاری از نقاط جهان رقم زده است.

·         محصولات کشاورزی و تکنیک های آبیاری امکان رشد و پروش مواد غذایی در بیابان را نیز فراهم کرده اند.

·         نوآوری های اطلاعات و ارتباطات، مدیریت آب در مقیاس بزرگ در زمان واقعی را امکان پذیر کرده اند.

با این وجود، فناوری بهتر، مصرف آب به شیوه های ناپایدار و در حجم های زیاد را نیز تسهیل کرده است:

·         راحتی اغلب سبک زندگی با مصرف آب بالا و ایجاد فاضلاب بیشتر را تشویق می کند.  

·         حفاری های غیر مجاز، منابع آب زیرزمینی را تحت تاثیر قرار داده اند.

·         فناوری های سبز مانند زیست سوخت ها نرخ های ضعیف محصول نهایی به میزان آب مصرفی را موجب شده اند.

·     واحدهای نمکزدایی اختلال در زیست بوم های اقیانوسی را موجب شده، پس مانده های پر هزینه برای محیط زیست تولید کرده و نیازمند مقادیر زیادی انرژی هستند.

رسیدگی به تنش آبی نیازمند هزینه های سنگینی است. تنها برای تحقق اهداف توسعه هزاره در زمینه آب آشامیدنی سالم و بهداشت مناسب برای همه تا سال 2015 انتظار می رود هزینه 10 میلیارد دلاری سالانه نیاز باشد. بر همین اساس، کاهش و صرفه جویی در مصرف آب برای عبور سلامت از این بحران جهانی اهمیت ویژه ای دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: