کد خبر: ۱۱۶۶۱
۱۷ آذر ۱۳۸۸ - ۱۱:۱۴
0
اكنون ايران با كشور هايي چون پاكستان ، افغانستان ، تركمنستان ، آذربايجان ، ارمنستان ، تركيه و عراق تبادل برق دارد. با توجه به علاقمندي كشورهاي ديگر ايران همچنين به دنبال ايجاد ارتباط و تبادل برق با كشورهاي حوزه خليج فارس و روسيه است.
به گزارش پول نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت نیرو ، در جهانی كه بشر به دهكده جهاني و كاهش فاصله ها و گسترش ارتباطات مي انديشد، هر صنعتي از منظر خود به اين موضوع مي نگرد و به دنبال بهره برداري از آن است.

در اين ميان صنعت برق نيز به عنوان موتور توسعه هر كشور، در پي بهره گيري از فرصت هاي استثنايي است.

بي شك برقراري هر ارتباطي لوازمي دارد كه مهمترين آن ايجاد جو تفاهم و حسن نيت است. در اين ميان ايجاد ارتباط با صنايع برق ديگر كشورها نيز جدا از اين قانون نيست.
در زمان حاضر همه كشورها به دنبال كاهش مصرف انرژي و افزايش بهره وري آن هستند زيرا ناگفته پيداست كه منابع انرژي به ويژه منابع سوخت هاي فسيلي محدود و تمام شدني است اما اين نياز هاي بشر است كه هر روز بيش از پيش افزايش مي يابد.

صنعتگران و دولتمردان در هر بخش براي افزايش بهره وري و كاهش مصرف سوخت و انرژي راهكارهايي را ارایه مي دهند اما در بخش برق يكي از اين راهكارها افزايش تبادل برق ميان كشورها است.

تبادل برق با کشورهای همسایه از جمله ضرورت های فنی شبکه بزرگي مانند ايران است زيرا با توجه به گستردگي اين شبكه نياز به تامين برق در آن و سرمايه گذاري هرچه بيشتر براي توليد اين نوع انرژي بيشتر به چشم مي خورد.

ايران در زمان حاضر بزرگترین شبکه برق منطقه را در اختيار دارد و جزو 20 كشور نخست جهان در گستردگي شبكه هاي برق است. همين امر نقطه قوت ايران براي ايجاد علاقمندي ميان كشورهاي همسايه در گسترش ارتباطات و تبادل برق با ايران محسوب مي شود. ارتباط ميان شبكه هاي برق مي تواند در انواع مختلفي مانند ترانزيت يا سوآپ و تبادل باشد.

در زمان حاضر ارتباط شبكه برق ايران با كشورهاي همسايه بيشتر به صورت تبادل است اما در مواردي از ترانزيت از هم بهره مي برد.
اكنون ايران با كشورهايي چون پاكستان، افغانستان، تركمنستان، آذربايجان، ارمنستان، تركيه و عراق تبادل برق دارد.

با توجه به علاقمندي كشورهاي ديگر، ايران همچنين به دنبال ايجاد ارتباط و تبادل برق با كشورهاي حوزه خليج فارس و روسيه است.
تبادل برق با توجه به ارتباط اختلاف فصل پرباري شبكه برق ايران با كشورهاي همسايه صورت مي گيرد.

عوامل متعددی نظیر تفاوت در نوع مصارف حامل های انرژی، تفاوت در استفاده از برق به عنوان عامل گرمایش، تفاوت آب و هوا و نیز اختلاف افق و زمان های پیک بار موثر است.
در زمان حاضر با توجه به اين كه فصل پيك در كشورهاي استقلال يافته نوار مرزی شمال كشور زمستان و در كشور ما تابستان است، تبادل به اين ترتيب انجام مي شود.
برهمين اساس کشورهای یادشده در فصل زمستان گیرنده برق ما هستند و در مقابل در فصل تابستان، ما گیرنده برق از این کشورها هستیم، همینطور به علت اختلاف افق با همسایه های شرقی و غربی، با تبادل برق با این کشورها فرصت مناسبی برای اصلاح ضریب بار و کاهش پیک مصرف برق کشور ایجاد می شود.

در زمان حاضر، حجم کل داد و ستد و تبادل برق میان ایران و کشورهای همسایه کمتر از ۲ درصد توان تولید ظرفیت عملی کشور است.

يادآور مي شود كه بخشي از همكاري برقي ايران با كشورهاي همسایه به طريق ترانزيت برق است.

برهمين اساس ايران بخشي از برق ترکمنستان را از طريق شبكه خود به تركيه ترانزيت مي كند.

صرفه جویی در سرمایه‌گذاری و کاهش اعطای اعتبارات زیاد به توسعه صنعت برق، از جمله مزاياي تبادل برق با کشورهای همسابه به شمار مي رود.

بنابراین مبادله انرژی الکتریکی بین ایران و کشورهای همسایه نیاز به سرمایه‌گذاری های سنگین را برای احداث نیروگاه هایی که پیک بار را تامین کنند، تا حدی کاهش می‌دهد. افزون بر آن، خرید برق در ساعات پیک با توجه به اینکه انرژی ساعات پیک گرانتر تمام می‌شود، مقرون به صرفه است.

از دیگر مزایایی که اتصال الکتریکی ایران را به کشورهای همسایه سبب می‌شود افزایش ضریب اطمینان شبکه است. به طور حتم خرید یا تبادل انرژی برق با کشورهای همجوار سبب قدرت تولید و ذخیره مناسب برای بالابردن ضریب اطمینان شبکه سراسری می‌شود.

در همان حال صادرات و تبادل انرژی ایران با کشورهای همسایه باعث تقویت نقش ایران به عنوان فراهم کننده بستر تجارت انرژی برق در منطقه غرب آسیا می‌شود و از طرف دیگر ارتباط شبکه‌های الکتریکی در کشورهای منطقه باعث پایداری و اطمینان بیشتر شبکه‌های برق در منطقه می‌شود.

مبادله انرژی الکتریکی ایران با کشورهای همجوار، افزون بر اینکه مزایای فنی - اقتصادی برای این کشورها دربر دارد سبب ایجاد اشتغال هرچه بیشتر، صدور خدمات مهندسی، صدور کالا و تجهیزات برقی به کشورهای مختلف می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: