پول‌نیوز - 20 نفر از فعالان بازار سرمایه متشکل از سازمان بورس، کانون نهادهای سرمایه گذاری و کارگزاران با معاون سازمان مالیاتی برای بررسی راهکار معافیت نهادهای مالی و کارگزاران از تکالیف مالیاتی دور هم جمع شدند که در نهایت تفاهم نامه ضمنی برای معافیت نهادهای مالی و کارگزاران از این تکالیف انجام گرفت.

به گزارش گروه بورس پول‌نیوز، بهروز خدارحمی، دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری با بیان این مطلب گفت: در جلسه ای که فعالان بازار سرمایه با معاون سازمان مالیاتی داشتند دغدغه های چند ساله آنها با نماینده سازمان مالیاتی کشور مطرح و زمینه مناسبی برای رفع این مشکلات فراهم شد.

وی درباره برخی از مشکلاتی که نهادهای مالی با سازمان مالیاتی دارند، اظهار داشت: مسأله مهم بین ارکان بازار سرمایه با سازمان مالیاتی روان سازی ارتباط طرفین است.

خدارحمی افزود: پیش از این نهادهای سرمایه گذاری یا کارگزارن باید گزارش معاملاتی که به نیابت خریدارانشان انجام می دادند را در قالب گزارش های ماهانه و ادواری در اختیار سازمان مالیاتی قرار می دادند.

وی ادامه داد: طی این جلسه با بیان اینکه تمام ریز معاملات شرکت های کارگزاری و نهادهای مالی در بورس اوراق و بورس کالا از دو کانال شرکت سپرده گذاری و بوس کالا می گذرد، راهکارهای مناسب برون رفت از فرآیند قدیمی گزارش دهی شاخه ای مورد بررسی قرار گرفت.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در این جلسه تلاش شد به درستی این موضوع برای معاون سازمان مالیاتی کشور تبیین شود که شرکت سپرده گذاری و بورس کالا می توانند به عنوان نماینده 120 کارگزار تمام آنچه که سازمان مالیاتی به آن نیاز دارد را در اختیار آنها قرار دهند.

خدارحمی درباره راهکار مطرح شده توضیح داد و گفت: اینگونه تصمیم گرفته شد که کارگروهی متشکل از کانون نهادهای سرمایه گذاری و کارگزاران، شرکت سپرده گذاری، بورس کالا با نماینده یا نمایندگانی از سازمان مالیاتی کشور برگزار شود که این فرآیند به صورت روشن و کامل توضیح داده شود تا سازمان مالیاتی به چگونگی این فرآیند اشراف پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: وقتی برای سازمان مالیاتی روشن شود که تمام معاملات در بورس اوراق و بورس کالا از کانال شرکت سپرده گذاری و بورس کالا انجام می گیرد قطعاً برای جلوگیری از هدر رفت زمان و هزینه و روان سازی فعالیت های جاری خود از این پیشنهاد و راهکار استقبال می کنند.

خدارحمی با بیان اینکه ارسال گزارش های جداگانه از طرف نهادهای مالی و کارگزاران با خطای انسانی نیز مواجه است، اظهار داشت: با شکل گیری مثلث ارتباطی سازمان مالیاتی، شرکت سپرده گذاری و بورس کالا، این امکان فراهم می شود که بقیه کارگزاری ها و نهادهای سرمایه گذاری از ارسال دوباره و چنده باره گزارش به سازمان مالیاتی معاف شوند.

دبیر کانون نهاد سرمایه گذاری درباره زمان قطعی به نتیجه رسیدن این مذاکرات گفت: در این جلسه تفاهم ضمنی بین ما و سازمان مالیاتی شکل گرفت اما برای رسیدن این تفاهم نامه به یک بخش نامه اجرایی، همچنان نیاز به برگزاری یکی دو جلسه کارشناسی دیگر است تا سازمان مالیاتی نیز همچون ما به اطمینان در خصوص دیتا مستر سپرده گذاری و بورس کالا برسد.
وی در پایان گفتگو با سنا با بیان اینکه این جلسات کارشناسی زمان بر نیست، گفت: روشن شدن ساز و کار ثبت معاملات در سپرده گذاری و بورس کالا برای  سازمان مالیاتی می تواند نقش بسزایی در انعقاد تفاهم نامه فوق ایجاد کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: