کد خبر: ۱۱۶۳۸۶
۲۵ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۹
0
شیوه های رفتاری برای کاربران بخش کشاورزی می تواند در نرخ های کاربردی آبیاری و زمان بندی اعمال شود، اما تغییرات در رفتار مصرف آب بدون اصلاح تجهیزات موجود نیز امکان پذیر است.

پول‌نیوز، مازیار دانیالی - بخش کشاورزی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب شیرین در جهان محسوب می شود که به گفته سازمان ملل سهمی بیش از 70 درصدی در برداشت آب شیرین دارد.

بر همین اساس، استفاده از شیوه های مدیریت و حفاظت از آب در بخش کشاورزی می تواند نقش قابل توجهی در کاهش مصرف مایع حیات جهان ایفا کند. از جمله اقدام هایی که کاربران بخش کشاورزی می توانند در این زمینه انجام دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیوه های مهندسی

آبیاری

شیوه های آبیاری با هدف صرفه جویی آب در بخش کشاورزی را می توان به سه دسته تقسیم کرد: اقدام هایی که در زمین کشاورزی به کار گرفته می شوند، راهبردهای مدیریت آب و اصلاح سیستم. شیوه های به کار گرفته شده در زمین های کشاورزی تکنیک هایی هستند که آب را در زمین کشاورزی حفظ کرده، توزیع آب را با بهره وری بیشتری در سراسر زمین کشاورزی انجام داده و یا حفظ رطوبت خاک را موجب می شوند. اقدام هایی که در زمین کشاورزی اجرایی می شوند به طور معمول چندان پر هزینه نیستند.

راهبردهای مدیریت شامل نظارت بر شرایط خاک و آب و جمع آوری اطلاعات در زمینه استفاده از آب و بهره وری می شود. اطلاعات کسب شده به تصمیم گیری درباره زمان بندی کاربردها و یا ارتقا بهره وری سیستم آبیاری کمک می کنند. از متدهای به کار گرفته شده در این زمینه می توان به اندازه گیری بارش، تعیین رطوبت خاک، بررسی بهره وری مکش گیاه و برنامه ریزی آبیاری اشاره کرد.

اصلاحات سیستم نیازمند ایجاد تغییرات در سیستم آبیاری موجود و یا جایگزینی آن با یک سیستم جدید است. از آن جایی که اصلاح سیستم شامل خرید تجهیزات می شود به طور معمول نسبت به شیوه های زمین کشاورزی و راهبردهای مدیریت پر هزینه تر است. از اصلاحات سیستم معمول می توان به اضافه کردن قطره چکان به یک سیستم آبیاری محوری مرکزی، به روز رسانی خوب با یک پمپ کوچکتر، راه اندازی آبیاری موجی و ساخت یک سیستم بازیابی فرود آب اشاره کرد.

استفاده مجدد از آب و بازیافت

آبیاری کشاورزی سهم قابل توجهی از تقاضای کلی برای آب در سطح جهان را به خود اختصاص داده است. با در نظر گرفتن این حقیقت، مزایای چشمگیر حفاظت آب را می توان از طریق استفاده مجدد از آب و یا آب بازیافتی شاهد بود. استفاده مجدد از آب شامل استفاده از فاضلاب و یا آب بازیافتی از کاربردی دیگر برای کاربردی دیگر می شود. از سوی دیگر، بازیافت آب شامل استفاده مجدد از آب برای کاربردی مشابه با آن چه که در ابتدا مورد استفاده قرار گرفته محسوب می شود.

پیشتر، استفاده مجدد از آب در سطح گسترده در مناطق روستایی کاربرد داشته و همچنین در مناطقی که زمین های کشاورزی نزدیک به مناطق شهری هستند نیز به کار گرفته می شود زیرا به راحتی می تواند با کاربردهای شهری استفاده مجدد از آب ترکیب شود.

شیوه های رفتاری

شیوه های رفتاری شامل تغییر عادات مصرف آب به منظور دستیابی به بهره وری هرچه بیشتر در این زمینه می شود. شیوه های رفتاری برای کاربران بخش کشاورزی می تواند در نرخ های کاربردی آبیاری و زمان بندی اعمال شود، اما تغییرات در رفتار مصرف آب بدون اصلاح تجهیزات موجود نیز امکان پذیر است.

به عنوان مثال، برنامه ریزی آبیاری بهتر می تواند به طور موثر کاهش مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری یک محصول را موجب شود. انتخاب های دقیق در نرخ های کاربردی آبیاری و زمان بندی به کشاورزان در حفظ بازدهی محصول با میزان آب مصرفی کمتر کمک می کند. در اتخاذ تصمیمات برنامه ریزی، باید به موارد زیر توجه شود:

نوسان در میزان بارش و میزان تقاضای آب محصول

ظرفیت ذخیره آب محدود بسیاری از خاک های آبیاری شده

ظرفیت پمپاژ محدود سیستم های آبیاری

هزینه های در حال افزایش پمپاژ در نتیجه هزینه های بالاتر انرژی

اطلاعات دقیق درباره میزان آب مورد نیاز یک محصول نیازمند کسب اطلاعات درباره تابش خورشید و دیگر متغیرهای آب و هوایی است که می توان آنها را از ایستگاه های آب و هوایی محلی دریافت کرد. روش دیگری که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد بهبود برنامه ریزی آبیاری و نتیجه قوی در بازدهی با استفاده از تجهیزاتی مانند بلوک های مقاومت، مکش سنج ها، و پروب های نوترونی به منظور نظارت بر شرایط رطوبت خاک برای کمک به تعیین زمان آبیاری است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: