کد خبر: ۱۱۶۲۵۱
۲۴ تير ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۸
0
تا چند ‌سال پیش خانه‌های ریز قواره و سوییت‌های کوچک، آخرین راهکار تهرانی‌ها برای خانه‌دارشدن بودند، اما تورم افسارگسیخته در بازار مسکن، حالا تهرانی‌ها را به سمت شهرک‌ها و شهرهای حاشیه رانده است. آخرین گزارش‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که متوسط نرخ هر مترمربع مسکن در تهران به حدود ۳‌میلیون تومان رسیده است.
 پول‌نیوز- مسکن مهر بازار خانه‌های پردیس را هم رونق داده است. خانه‌های پردیس که تا چند ‌سال پیش حداکثر با متری ۶۰۰‌هزارتومان به فروش می‌رسیدند حالا تا متری ۳‌میلیون و ۵۰۰‌هزارتومان هم رکورد زده‌اند. در این منطقه خانه‌های ۲‌میلیارد تومانی فراوان است و نه‌تنها نظر مستاجران را به خود جلب کرده که پناهگاه بسیاری از تهرانی‌های خسته از پایتخت شلوغ و آلوده شده است.

  تا چند ‌سال پیش خانه‌های ریز قواره و سوییت‌های کوچک، آخرین راهکار تهرانی‌ها برای خانه‌دارشدن بودند، اما تورم افسارگسیخته در بازار مسکن، حالا تهرانی‌ها را به سمت شهرک‌ها و شهرهای حاشیه رانده است.  آخرین گزارش‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که متوسط نرخ هر مترمربع مسکن در تهران به حدود ۳‌میلیون تومان رسیده است.

به گزارش شهروند، دیگر خوش‌نشینی و اجاره مسکن هم در این گرانی ملک و آپارتمان صرفه‌اقتصادی ندارد و بیشتر مردم در تلاشند تا راهی برای فرار از هزینه‌های سنگین این حوزه بیایند. فرار از شهر تهران و پناه بردن به حاشیه شهر تنها راه‌حل این سال‌ها بوده اما دریغ که این راه‌حل هم خود دلیلی شد برای گرانی خانه در شهرهای حاشیه‌ای تهران. این روزها، رویای خانه‌دار شدن، بسیاری از مستاجران تهرانی را از نقشه شهری خارج کرده و به سمت شهرها و شهرک‌های حاشیه‌ای کشانده و این درحالی است که فعالان بازار مسکن از افزایش محسوس و انکارناپذیر قیمت مسکن در حاشیه تهران به دنبال استقبال پایتخت‌نشینان خبر می‌دهند. 

مستاجران تهرانی در بنگاه‌های املاک هشتگرد

از مهم‌ترین گزینه‌های مستاجران تهرانی و حتی کرجی‌ها برای خانه‌دار شدن، هشتگرد است. یکی از فعالان بازار مسکن در هشتگرد به «شهروند» می‌گوید: بیشتر مشتریانم مستاجران تهرانی و کرجی هستند. این افراد ترجیح می‌دهند به جای هزینه‌کردن پولشان به‌عنوان رهن خانه در تهران و کرج و کاهش سالانه ارزش دارایی‌شان، شهرک‌های اطراف را برای خرید ملک انتخاب کنند. وی ادامه می‌دهد: حداقل قیمت هر مترمربع آپارتمان در هشتگرد حدود ۷۵۰‌هزار تومان است. به عبارتی مستاجران می‌توانند به راحتی آپارتمان‌های ۱۳۰ تا ۱۴۰ متری را با حداکثر ۱۰۰‌میلیون تومان در این شهرک خریداری کنند. اما با این پول در تهران تنها می‌توان مستاجر بود.

حداکثر قیمت ملک در این شهرک متری یک‌میلیون و ۷۵۰‌هزار تا ۲‌میلیون تومان است. بنگاه‌داران املاک می‌گویند، استقبال تهرانی‌ها از خرید خانه در این منطقه و اجرای طرح مسکن مهر باعث رونق خرید و فروش در هشتگرد شده است، به‌طوری‌که تا ۳‌سال پیش هر متر آپارتمان در هشتگرد تنها ۴۰۰ تا ۵۰۰‌هزار تومان قیمت داشت اما آزادسازی معاملات مسکن مهر و گرایش تهرانی‌ها به هشتگرد باعث شده است در عرض مدت کوتاهی قیمت آپارتمان در این منطقه ۴ تا ۵ برابر شود و به متری ۲‌میلیون تومان نیز برسد. از سوی دیگر مسکن مهر در هشتگرد متری یک تا یک‌میلیون و ۱۰۰‌هزار تومان قیمت دارد. می‌گویند شفاف نبودن معاملات مسکن مهر بسیاری از مشتریان خانه در هشتگرد را می‌ترساند و این افراد ترجیح می‌دهند پولشان را برای آپارتمان‌های کم‌دردسرتر هزینه کنند. 

رباط‌کریم برای ثروتمندان هم جذاب شد

در رباط‌کریم داستان کمی تفاوت دارد. این‌جا علاوه بر مستاجران، بسیاری از خانواده‌های ثروتمند را نیز به خود جذب کرده و بازار خرید خانه‌های ویلایی داغ شده است. کلنگ خوردن اولین مجتمع ورزشی، تفریحی گلف کشور در رباط کریم شم اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها را تحریک کرده است تا نسبت به آینده سرمایه‌گذاری در این منطقه بی‌تفاوت نباشند. در سرزمین گلف ایرانیان هفت دریاچه به وسعت ۳ هکتار ساخته می‌شود و باغ‌های وسیع طراحی شده به سبک ژاپنی، اسپانیایی و انگلیسی، از آن دهکده توریستی پر رفت و آمدی می‌سازد که بر ارزش املاک اطراف آن تأثیر قابل‌توجهی خواهد گذاشت.

در رباط‌کریم هر متر خانه ویلایی درحال‌حاضر بین ۵۰۰ تا ۹۰۰‌هزار تومان قیمت دارد و در قواره‌های ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ متری به فروش می‌رسد. با این حساب گران‌ترین ویلاهای رباط‌کریم بیشتر از یک‌میلیارد تومان قیمت دارند.   علاوه بر خانه‌های ویلایی، بازار خرید و فروش باغچه نیز رونق گرفته است. هر متر باغچه در رباط‌کریم با قیمت ۶۵۰ تا ۷۰۰‌هزارتومان به فروش می‌رسد و قواره بیشتر باغچه‌ها ۱۰۰۰متری است. همچنین حداقل قیمت هر متر آپارتمان در این منطقه یک‌میلیون تومان است و گران‌ترین آپارتمان‌ها به متری بیش از ۲‌میلیون تومان هم می‌رسد. امکانات رفاهی بیشتر و مسافت آن تا دهکده گلف ایرانیان حداکثر قیمت آپارتمان‌های منطقه را تا متری ۲‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان نیز می‌رساند. 

ویلا در پردیس برابر با پنت‌هاوس در زعفرانیه

مسکن مهر بازار خانه‌های پردیس را هم رونق داده است. خانه‌های پردیس که تا چند ‌سال پیش حداکثر با متری ۶۰۰‌هزارتومان به فروش می‌رسیدند حالا تا متری ۳‌میلیون و ۵۰۰‌هزارتومان هم رکورد زده‌اند. در این منطقه خانه‌های ۲‌میلیارد تومانی فراوان است و نه‌تنها نظر مستاجران را به خود جلب کرده که پناهگاه بسیاری از تهرانی‌های خسته از پایتخت شلوغ و آلوده شده است. پردیس نسبت به بسیاری از شهرک‌ها و شهرهای اطراف، مسافت کمتری تا تهران دارد و آب و هوای دل‌انگیزتری. همین کافی است که بازار ملک در این منطقه مشتریان دو طیف مستاجر و خانواده‌های داراتر را به خود جلب کند. بازه قیمتی آپارتمان در پردیس از متری یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان تا ۲میلیون و ۲۰۰‌هزار تومان است. مسکن مهر پردیس با نرخ متری یک‌میلیون و ۷۰۰ تا یک‌میلیون و ۸۰۰‌هزارتومان به فروش می‌رسد و البته متقاضیان زیادی هم دارد. این متقاضیان هم شامل مستاجران و خریداران بازار آزاد می‌شود و هم سایر مالکان مسکن مهر که خانه‌های خود را در سایت‌های دورافتاده‌تر فروخته و خواهان نقل‌مکان به سایت پردیس شده‌اند. 

هر متر خانه ویلایی در پردیس متری یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تا ۳‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان قیمت دارد. قیمت نهایی خانه‌های ویلایی پردیس گاهی همسطح لوکس‌ترین املاک واقع در تهران است. به‌طوری‌که یک ویلای ۱۰۰۰ متری در این منطقه، قیمتی معادل یک پنت‌هاوس ۸۰۰ متری در زعفرانیه دارد. 

آپارتمان ۷۰ متری سلیقه تهرانی‌ها در بومهن

سرازیر شدن مشتریان تهرانی به سمت مناطق حاشیه‌ای باعث شده است که حالا برخلاف ۲‌سال گذشته نتوان آپارتمانی با نرخ کمتر از متری یک‌میلیون تومان در بومهن پیدا کرد. یکی از مشاوران املاک منطقه با مرور خاطرات خود می‌گوید، حدود ۱۵‌سال است که در بومهن ساکن شده‌ام. تا ۸-۷ سال قبل باید التماس می‌کردی تا کسی از تهران در این منطقه ساکن شود یا ملکی خریداری کند. اما با کاهش قدرت خرید مسکن در تهران، ماهانه افراد زیادی از تهران به بومهن می‌آیند تا با خرید خانه در این منطقه، مانع از سقوط ارزش دارایی‌شان شوند. همین موضوع باعث شده است که قیمت هر متر آپارتمان در بومهن تا مرز متری ۲‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تا ۳‌میلیون تومان افزایش داشته باشد. 

فعالان بازار مسکن در بومهن می‌گویند، تهرانی‌های متقاضی خرید آپارتمان در بومهن، بیشتر متراژهای بین ۷۰ تا ۸۰ متر را می‌پسندند.  البته در این میان افرادی هم وجود دارند که به ارزش زمین در بازار مسکن به خوبی واقفند و با وجود برخورداری از آپارتمان شخصی در تهران، خواهان خرید خانه‌های یک طبقه در بومهن هستند. این افراد بیشتر خانه‌های ۱۲۰ تا ۱۵۰ متری را برای خرید انتخاب می‌کنند. 

شهرک اندیشه، محبوب‌ترین انتخاب تهران

درمیان شهرها و شهرک‌های حاشیه‌ای تهران، شهرک اندیشه پرطرفدارترین است. این منطقه که در ۳۰ کیلومتری غرب تهران واقع شده، این‌روزها برخلاف سال‌های گذشته بازار پر رفت‌وآمدی تجربه می‌کند. مشاوران املاک منطقه می‌گویند، تا همین ۵‌سال گذشته بازار مسکن در شهرک اندیشه وضع رکودی بسیار بدی را تجربه می‌کرد اما کاهش قدرت خرید در تهران، متقاضیان مسکن در شهرک اندیشه را به نحو چشمگیری افزایش داده است. یکی از بنگاه‌داران این منطقه به «شهروند» می‌گوید: من در تهران سکونت دارم اما رکود سنگین خرید و فروش در مناطق ۲۲گانه تهران سبب شد که دفتر خود را به شهرک اندیشه منتقل کنم.  این‌جا نسبت به تهران بازار خرید و فروش بهتری دارد و درآمد واسطه‌ها بیشتر است.

به گفته این فعال بازار مسکن، تا چند ‌سال گذشته قیمت هر متر آپارتمان مسکونی در شهرک اندیشه به زحمت به متری ۸۰۰‌هزارتومان می‌رسید اما در فاصله کوتاهی نرخ هر متر آپارتمان در این منطقه تا ۳‌میلیون تومان هم رسیده است.  حداقل قیمت هر متر آپارتمان در شهرک اندیشه یک‌میلیون و ۱۰۰ تا یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزارتومان است. آن‌طور که مشاوران املاک منطقه می‌گویند، اکثر تهرانی‌های متقاضی خرید خانه در شهرک اندیشه بودجه کمی دارند که قسمت اعظم این بودجه با وام‌های بانکی تأمین شده است. این افراد بیشتر خواهان خرید خانه‌های ۴۰ تا ۴۵ متری در شهرک اندیشه هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: