کد خبر: ۱۱۶۰۸۶
۲۲ تير ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۳
0
پارکبان ها به مثابه زورگیرانی عمل می کنند که فکر می کنند تمام خیابان حتی پارکینگ خانه های شهروندان و ادارات دولتی و خصوصی هم ملک شخصی آنان است و آن ها حق دارند تحکم کنند.
پول‌نیوز-به طور میانگین هر 500 هزار خودرو 15 تا 35 دقیقه وقت صرف می کنند تا جای پارک پیدا کنند و ما در تهران جهت رفع کاستی 120 تا 600 هزار پارک خودرو، نیازمند پارکینگ های طبقاتی غیر همسطح هستیم.

امروزه در زندگی مدرن و شهر نشینی و ماشینی شدن زندگی ها باعث شده است که استرس، شلوغی و به تبع آن مشکلات دیگر اجتماعی  و .... ظاهر شود. امروزه خودرو ها مهمترین وسایل حمل و نقل شهر هستند که این موجود دوپا را تا حد امکان سریعتر و زودتر به سرمنزل مقصود خود می رسانند. اما این خودروها نیاز به جایی جهت ایستادن دارند تا هم جاده و مسیر را شلوغ نکنند و هم رفت و آمد را دچار اختلال نکنند، و جای پارک یکی از مهمترین و چالشی ترین موضوعات شهر نشینی و زندگی ماشینی است که نیازمند مداقه و تامل بیشتری است.

به گزارش عصر خبر، استان تهران به عنوان پایتخت کشور 80 میلیونی ایران با مساحتی بیش از  20 هزار کیلومتر مربع و شهر تهران با 10 میلیو ن نفر جمعیت و 700 کیلومتر مربع وسعت جز کلان شهرهای مهم کشور محسوب می شود که جابجایی بیش از 2 میلیون مسافر شهری نیازمند وجود مدیریت سیستم حمل و نقل است. اما امروزه خودروها با سرنشینان خود به سفرهای داخل شهر نسبت به وسایل حمل و نقل عمومی ترجیح داده شده اند و نتیجه این شده است که شهر شلوغ و معابر پر از ماشینهای مختلف در مدل، رنگ و شکل های مختلف باشد که باعث شلوغی هر چه بیشتر شهر شده است و محل عبور مسافران پیاده را با مشکلات مواجه کرده است.

به طور میانگین در 500 هزار خودرو 15 تا 35 دقیقه وقت صرف می کنند تا جای پارک پیدا کنندو عمده آن ها به علت شلوغی معابر و خیابان ها و حتی کوچه ها به سختی ماشین خود را در محل دور دستی پارک می کنند و فرسنگ ها پیاده روی کنند تا به محل کار خود برسند. در این پروسه طولانی اگر با پارکبان ها مواجه شوند که مشکلات و دردسرهای مربوط به خود را دارد و مستلزم پرداخت هزینه ای است.

پارکبان ها به مثابه زورگیرانی عمل می کنند که فکر می کنند تمام خیابان حتی پارکینگ خانه های شهروندان و ادارات دولتی و خصوصی هم ملک شخصی آنان است و آن ها حق دارند تحکم کنند. آن ها تا می توانند با شهروندان از سر مذاکره برای کسب درآمد وارد می شوند و این موضوع به معضلات خرد شهر افزوده است.

در شرایطی که در آینده شاید خودرو هم مثل سیمکارت و موبایل شود و زیر پای هر شهروند یک ماشین باشد (اکنون به ازای هر 8 شهروند 1 نفر ماشین دارد) کمبود جای پارک معضلی جدی است. ضمنا در شرایط کنونی در زندگی شهری بین 120 تا 600 هزار جای پارک کم است و این یعنی یک مشکل بزرگ در مدیریت زندگی روزانه شهروندان، مدیریت شهری و مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهروندان.

گاهی اوقات هم وقتی شهروندان جای پارک پیدا نمی کنند مجبورند مقداری پول به برخی واسطه ها بدهند تا آن ها برایشان جای پارک باز کنند. یعنی شما برای زمینی که تقریبا مشاع است یک پول بدهی و برای ماشینت جا باز کنی.

این واقعا مضحک و درد آور است و نیازمند بررسی از طریق معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و همچنین مشارکت شورای شهر برای رفع معضل است. شاید اکنون چندان به چشم نیاید اما در آینده یقینا دچار مشکلات جدی خواهیم شد.

شهروندی که یک خودرو در خانواده 5 نفری خود دارد به ما گفت: همیشه زمانی که به مکانهای شلوغ می روم جای پارک نیست. مثلا شما همین مسیر گلدیس و خیابان های اطراف و اکناف آن را نگاه کنید. افتضاح است مگر این همه هم ماشین می شود. آیا نباید شماره گذاری ماشین مدیریت شود . اگر این کار جدی دنبال نشود آینده ترافیک شهری تاریک است. هر خیابانی که می روی پر از ماشین است و جا برای سوزن انداختن هم نیست ضمنا برخی حاشیه خیابان ها را حریم شخصی خود کرده اند و نمی توانیم پارک کنیم.

از او پرسیدیم که چقدر طول می کشد که ماشینت را پارک کنی؟ اصلا جای پارک برایت وجود دارد؟ که پاسخ داد: من به سختی برای ماشینم جای پارک پیدا می کنم ، به طور متوسط 5 تا 30 دقیقه طول می کشد تا یک جای 3 متری برای پارک پیدا کنم. ضمنا اگر خیلی راننده خوبی باشی در این حد می توانی مناسب پارک کنی وگرنه که هیچ.

شهروند تهرانی در خصوص اینکه گاهی  سر پار ک کردن دعوا، جر و بحث و حتی کتک کاری می شود گفت : ممکن است در جایی پارک کنی که فرد بر روی آن مغازه داشته باشد و شما مجبوری جای پارکت را تغییر دهی. اگر جر و بحث کنی باید دعوا کنی و این خود مشکلات جانبی به همراه دارد که نمی ارزد این کار را انجام دهی.

سیما 28 ساله گفت: من یک 207 دارم ، هر بار که می خواهم جای پارک پیدا کنم کلافه می شوم چرا یک پارکینگ بزرگ برای هر منطقه در نظر گرفته نمی شود؟  اگر پارکینگ طبقاتی احداث شود بسیاری از مشکلات حل می شود. ماشین بیچاره من همیشه استرس پارک شدن دارد.

با توجه به شرایط بغرنج پارکینگ ها در تهران علاوه بر کمبود پارکینگ بیشبود دریافت وجه از شهروندان هم مزید بر علت شده است. ضمنا جای پارک فروشی یکی از مشاغل کاذب و پر در آمد در تهران تبدیل شده است.

اما در تهران جهت رفع کاستی 120 تا 600 هزار پارک خودرو نیازمند پارکینگ های طبقاتی غیر همسطح هستیم ، ضمنا طرح عریض سازی معابر و کوچه های فرعی و همچنین ایجاد پارکیینگ های ناحیه ای و منطقه ای بزرگ از دیگر نیاز های شهروندان تهرانی جهت مدیریت ترافیک و پارک خودروهاست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: