October 2020 28 / چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۱۵۹۶۲
۲۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۱
0
صندوق بین المللی پول بخشی از گزارش جدید خود با عنوان "اصلاحات یارانه در خاورمیانه و شمال آفریقا؛ پیشرفت اخیر و چالش پیش رو" را به برنامه هدفمندی یارانه‌ها در ایران اختصاص داد و موفقیت‌ها و پیامدهای این اصلاحات را مورد توجه قرار داد.
  پول‌نیوز-صندوق بین المللی پول بخشی از گزارش جدید خود با عنوان "اصلاحات یارانه در خاورمیانه و شمال آفریقا؛ پیشرفت اخیر و چالش پیش رو" را به برنامه هدفمندی یارانه‌ها در ایران اختصاص داد و موفقیت‌ها و پیامدهای این اصلاحات را مورد توجه قرار داد.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش صندوق، اجرای برنامه هدفمندی یارانه‌ها در ایران پس از یک تبلیغات گسترده به منظور آگاهی دادن به مردم در مورد هزینه‌های رو به رشد قیمت‌های اندک انرژی و مزایای حاصل از اصلاحات آن آغاز شد با اینهمه به نظر می‌رسد پس از اجرای این برنامه دولت اطلاعات کافی در مورد اجرای این برنامه و نتایج اصلاحات برای مردم فراهم نکرد.

طبق گزارش صندوق، اصلاحات هدفمندی یارانه‌ها در ایران یکی از بلندپروازترین تلاش‌ها برای اصلاح یارانه‌ها در یک کشور صادرکننده انرژی به شمار می‌رود. این اصلاحات از نظر ابعاد، تدارک و پیامدهای احتمالی در تاریخ اقتصادی ایران کم سابقه بوده است. هدف اولیه این اصلاحات حذف یارانه‌های آشکار برای انرژی و محصولات دیگر بوده است که برآورد می‌شود بدون احتساب مالیات، برابر با 13 درصد تولید ناخالص داخلی بوده‌اند.

هدف از این اصلاحات تغییر قیمت‌های نسبی داخلی برای محصولات انرژی و هماهنگ کردن بیشتر آنها با قیمت‌های بین المللی در ظرف مدت پنج سال، کاهش آلودگی و کمک به تبدیل ایران به یک اقتصاد بازار رقابتی‌تر بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است: در این اصلاحات تلاش شد پرداخت پول نقد به خانواده‌ها جایگزین یارانه‌های قیمت مستقیم شود و همچنین کمک مستقیم به بنگاه‌های اقتصادی به منظور تطبیق راحت‌تر آنها با ساختار قیمت جدید و همچنین کمک به دولت برای تسهیل پرداخت هزینه‌های انرژی بالاتر در نظر گرفته شد.

در مرحله نخست این اصلاحات، مقامات قیمت‌های همه محصولات بزرگ نفتی و گاز طبیعی و همچنین برق، آب و نان را افزایش دادند و افزایش قیمت بین چهار تا 20 برابر رسید. هدف از این برنامه استفاده از درآمد حاصل از این افزایش قیمت‌ها برای پرداخت یارانه نقدی به خانواده‌ها و جبران افزایش قیمت بود. بعلاوه بنا شد بنگاه‌ها وام‌های یارانه ای را برای بکارگیری فناوری‌های جدید و مقرون به صرفه دریافت کنند و خطوط اعتباری تاثیر افزایش قیمت انرژی بر محصولاتشان را جبران کنند. پرداخت نقدی یارانه توزیع درآمد را بهبود می‌بخشید زیرا خانواده‌های کم درآمد که مصرف انرژی محدودی داشتند از قیمت‌های انرژی یارانه ای سود کمتری می‌بردند. بعلاوه با گشایش حساب‌های بانکی برای دریافت یارانه نقدی دسترسی مالی نیز افزایش پیدا می‌کرد.

بر اساس این گزارش، پس از یک شروع آرام در دسامبر سال 2010 مرحله دوم اصلاحات که شامل دور جدیدی از افزایش قیمت‌ها بود به دنبال وخامت اوضاع اقتصادی و افزایش مشکلات اجرای طرح به اواسط سال 2012 به تعویق افتاد. رشد اقتصادی پس از اجرای مرحله نخست اصلاح یارانه‌ها کند شده و تورم شتاب پیدا کرد.

صندوق بین المللی پول در این گزارش نوشت: اصلاح هدفمند یارانه‌ها که قرار بود از نظر مالی خنثی باشد، با مشکلات ناتراز نقدینگی روبرو شد زیرا سهم بزرگی از درآمد پیش بینی شده از افزایش قیمت انرژی محقق نشد و این درآمد از یارانه‌هایی که قرار بود به خانواده‌ها تعلق بگیرد، کمتر شد. از سوی دیگر تشدید تحریم‌های بین المللی و سقوط شدید نرخ ارز منجر به معکوس شدن پیشرفت‌های حاصله و تعویق اصلاحات شد.

در ادامه این گزارش خاطرنشان شده که موفقیت اولیه این اصلاحات مصرف محصولات یارانه ای را کاهش داد و توزیع درآمد بهبود یافته به دلیل افزایش شدید تورم در نبود سیاست‌های اقتصاد کلان حمایتی تحلیل رفت.

مصرف محصولات یارانه ای کاهش یافت. مصرف داخلی سوخت‌های مایع حدود 3 درصد در سال 2011 در مقایسه با سال 2009 کاهش یافت که عمدتا در نتیجه کاهش مصرف بنزین و سوخت نفتی بود. مصرف گاز طبیعی همچنان رو به رشد بود اما رشد آن به میزان قابل توجهی کند شد. همچنین رشد مصرف برق نیز دو درصد در سال 2011 کاهش یافت و به کندترین روند در یک دهه گذشته رسید. مصرف گندم که یکی از کالاهای اساسی هدف گرفته شده در اصلاحات یارانه بود نیز در سال 2011 برای نخستین بار در یک دهه گذشته کاهش یافت و افزایش قیمت آن، قاچاق آرد به کشورهای همسایه را به میزان قابل توجهی کاهش داد اما با وجود واکنش مثبت اولیه به تغییرات قیمت، رشد مصرف محصولات یارانه ای در سال 2012 احیا شد زیرا افزایش قیمت تحت مرحله دوم اصلاح یارانه معلق شده و قیمت‌های انرژی بدون تغییر مانده و تورم و درآمد اسمی افزایش یافت. بعضی شاخص‌ها نشان می‌دهد که کثرت انرژی به مدت کوتاهی در مرحله نخست اصلاحات کاهش یافت.

پرداخت نقدی مستقیم به خانوارها توزیع درآمد را بهبود بخشید. نرخ فقر حدود پنج درصد در سه ماه اول اجرای این برنامه کاهش یافت. پرداخت یارانه ماهانه 445 هزار ریال (برابر با 45 دلار آمریکا) برای هر شخص درآمد بسیاری از خانواده‌های بزرگ و فقیر را دو برابر کرد و درآمد سرانه خانواده‌های فقیر را به دو دلار در روز رساند. اگرچه هیچ آمار رسمی وجود ندارد اما رشد منفی اقتصاد، افزایش سریع تورم و کاهش ارزش واقعی حقوق‌ها و پرداخت‌های نقدی یارانه از سال 2012، بر پیشرفت حاصل شده از توزیع درآمد تاثیر نامطلوب گذاشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: