کد خبر: ۱۱۵۶۹۲
۱۸ تير ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۷
0
در سال های اخیر مدیران و همچنین متخصصان منابع انسانی، همواره عدم وجود مرجعی برای ارزیابی حقوق و مقایسه آن با دستمزدهای رایج کشور را از مشکلات ساختاری بازار کار ایران برشمرده اند.
پول‌نیوز - نتایج ارزیابی حقوق و دستمزد متخصصان و مدیران در 23 گروه شغلی نشان می دهد زنان 23 درصد کمتر از مردان در شرایط برابر دستمزد دریافت می کنند.

در این بررسی که در سایت www.IranTalent.com ارائه شده تأثیر نوع شرکت، تحصیلات و نوع دانشگاه بر دریافتی شاغلان ارزیابی شده است.

این گزارش نتیجه ارزیابی دستمزد ماهانه 29 هزار نفر از جامعه متخصصان کشور در بهمن ماه سال 92 بوده و هدف آن آگاهی کارفرمایان، مدیران و کارشناسان از میزان حقوق و دستمزدهای رایج در گروههای شغلی مختلف است.

براساس این گزارش، در سال های اخیر مدیران و همچنین متخصصان منابع انسانی، همواره عدم وجود مرجعی برای ارزیابی حقوق و مقایسه آن با دستمزدهای رایج کشور را از مشکلات ساختاری بازار کار ایران برشمرده اند.

عدم شفافیت سطح دستمزدها برای کارفرمایان مشکلاتی همچون از دست دادن نیروهای توانمند و در نتیجه آن تحمیل هزینه های قابل توجه به سازمان، پرداخت خارج از عرف و یا در مواردی نارضایتی کارکنان را به همراه می آورد.

تفاوت دستمزد براساس جنسیت

طبق آمار به دست آمده متوسط دریافتی زنان در سمت های مشابه نسبت به مردان 23 درصد کمتر است.

تفاوت دستمزدها در رشته های مدیر خرید، مهندس عمران، مدیر منابع انسانی، سرپرست امور دفتری، مهندس شیمی، صنایع غذایی، مدیر مالی، منشی و مسئول دفتر، مدیر فروش، رئیس حسابداری، کارشناس برنامه ریزی، مهندس برق، کارشناس برق، برنامه نویس، سرپرست فروش، کارشناس فروش، حسابدار، مسئول خرید و پژوهشگر بررسی شده است.

بیشترین تفاوت دستمزد در رشته مدیر خرید و کمترین تفاوت در رشته پژوهشگری است.

در این بررسی هفت هزار و 237 نفر مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

تفاوت دستمزد براساس نوع دانشگاه دولتی و آزاد

نتایج این بررسی نشان می دهد که دریافتی فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی به طور متوسط 17 درصد بالاتر از فارغ التحصیلان دانشگاههای آزاد است.

بیشترین تفاوت در رشته های کارشناسی نرم افزار حدود 40 درصد و کمترین در رشته کارشناس حسابداری برابر با 10درصد است.

همچنین در رشته های مهندس مکانیک، سرپرست دفتر فنی عمران، کارشناس منابع انسانی، مدیر منابع انسانی، مدیر مالی،مدیر فروش، مهندس برق، مهندس صنایع و سرپرست خرید بین 17 تا 32 درصد تفاوت دستمزد مشاهده می شود.

در این بررسی 6 هزار و 42 نفر مورد بررسی قرار گرفته اند.

تفاوت دستمزد در شرکتهای خارجی با عرف بازار

دریافتی ماهانه در شرکت های خارجی فعال در ایران به طور متوسط 33 درصد بالاتر از عرف بازار است و در بعضی سمت ها، متوسط این اختلاف به 50 درصد نیز می رسد.

تفاوت دستمزد به تفکیک رشته ها مختلف نشان می دهد این تفاوت برای سرپرست فروش 33، رییس حسابداری 25، مدیر فروش32، منشی 33 و مدیر مالی 38 درصد است.

تعداد جامعه آماری در بررسی یادشده چهار هزار و 445 نفر بوده است.

تفاوت دستمزد براساس مدارک تحصیلی

نتایج نشان می دهد دریافتی افراد با تحصیلات مدرک کارشناسی ارشد به طور متوسط 17 درصد بالاتر از افراد با تحصیلات کارشناسی است.

تفاوت دستمزد کارشناسان ارشد به کارشناسان در رشته های کارشناس تحقیق و توسعه 33، تحلیلگر30، کارشناس کنترل کیفیت27، برنامه نویس وب25،مدیر مالی22، مهندس برق20، مهندس مکانیک 15، سرپرست فروش14، حسابدار10، مسئول دفتر10، کارشناس دفتر فنی 9، مدیر منابع انسانی 8، کارشناس فروش و مدیر کنترل پروژه صفر درصد است.

در این بررسی هشت هزار و پنج نفر مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

افزایش حقوق سالانه

متوسط افزایش درآمد در سال 92 در شرکت های دولتی 20 درصد و در شرکت های خصوصی 23 درصد بوده است و تنها درصد کمی از افراد افزایش درآمدی بالاتر از نرخ تورم را تجربه کرده اند.

براساس نتایج این بررسی شرکت های دولتی هفت تا 42 درصد، شرکتهای خصوصی هفت تا 50 درصد و شرکت های خارجی 6 تا 50 درصد افزایش دستمزد داشته اند.

جامعه آماری در این بررسی پنج هزار و 986 نفر بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: