پول‌نیوز - مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات از آمادگی این صندوق برای همکاری بیشتر با بانک های خصوصی در جهت توسعه تامین مالی صادرات خبر داد و گفت: این موضوع از طریق فعال سازی خطوط اعتبار خریدار به کشورهای وارد کننده کالا و خدمات از ایران به پشتوانه ضمانتنامه های صندوق صورت می گیرد.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، طاهر شه حامد در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری های دو جانبه بانک ایران زمین و صندوق ضمانت صادرات ایران تصریح کرد: این دوازدهمین تفاهم نامه صندوق با بانک های تامین مالی کننده است و امیدواریم با ابزارهای بسیار مناسب بیمه ای و تضمینی چه در مرحله قبل از حمل و چه در مرحله بعد از حمل مجموعه صندوق با کمک بانک ها بتواند نقش خود را در تامین مالی صادرات به شکل بهتری ایفاء کند.

وی با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص الزام بانک ها به اعمال تخفیفات ویژه 2 درصدی برای اعطاء تسهیلات ریالی و یک درصدی برای اعطاء تسهیلات ارزی به صادر کنندگان با پوشش صندوق ضمانت صادرات ایران، اظهار داشت: مزیتی دوجانبه برای بانکهای عامل به لحاظ کاهش ریسک بروز مطالبات معوق و همچنین نرخ مناسبتر اخذ تسهیلات برای صادر کنندگان در این خصوص وجود دارد.

شه حامد افزود: از سوی دیگر بانک ها با اتکاء به اعتبارسنجی دقیق صندوق می توانند تمام هزینه ها و مشکلات اعتبارسنجی، ترهین و اخذ وثایق را به صندوق واگذار کنند و ریسک عدم وصول مطالبات خود را به صفر برسانند.

وی اضافه کرد: از این رو ضمن مناسب بودن مصوبه مذکور، بانک های تامین مالی کننده می توانند با بررسی دقیق موضوع هزینه - فایده همکاری با صندوق تخفیفات بیشتری را برای نرخ کامزد تسهیلات در نظر بگیرند و مطمئنا با ظرفیت های بسیار مناسبی که در بانک های خصوصی وجود دارد، تعیین نرخ مناسبتر برای تسهیلات صادراتی می تواند آنها را در جلب سپرده های شرکت های بزرگ صادراتی ترغیب کند.

مدیر عامل بانک ایران زمین نیز در این نشست گفت: بانک ها علاوه بر ملاحظات اقتصادی و نگاه بنگاهی به مجموعه خود، باید در عرصه صادرات و تامین مالی صادرات نگرش ملی داشته باشند.

سید کمال سید علی افزود: در صورت رونق صادرات بسیاری از نتایج مثبت از جمله کمک به رفع مشکل اشتغال و پیشرفت اقتصادی حاصل می شود و بانک ها نیز باید نقش ملی خود را در این عرصه ایفاء کنند.

وی با اشاره به رشد صادرات غیر نفتی کشور و تراز مناسب تجاری و نزدیک شدن رقم صادرات به واردات اظهار داشت: همکاری بانک ها با صندوق در تامین مالی صادرات و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی و صادراتی، به پشتوانه ضمانت نامه های اعتباری صندوق قطعا نقش تاثیر گذاری در بهبود تراز تجاری خواهد داشت.

سید علی با معتبر برشمردن فرآیند اعتبار سنجی مشتریان در صندوق افزود: بانک ایران زمین آمادگی دارد نسبت به تامین مالی صادر کنندگان تا سقف اعتباری تعیین شده در صندوق ضمانت صادرات اقدام کند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد در نتیجه این همکاری، در آینده نزدیک سهم 15 الی 20 درصدی از پرتفوی تسهیلات اعطایی این بانک به مقوله صادرات اختصاص یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: