کد خبر: ۱۱۵۳۹
۱۴ آذر ۱۳۸۸ - ۱۴:۲۲
0
سه قلم میوه خارجی از ترکیه وارد ایرن شد تا فستیوال میوه‌های وارداتی تکمیل شود.
خبرآنلاین_37 روز بیشتر از سفر هیات بلند پایه سیاسی،اقتصادی ترکیه به ایران نمی گذرد که واردات مرکبات از این کشور به عنوان نخستین دستاورد مذاکرات اقتصادی با ترک ها کلید می خورد.

در فصلی که به فصل مرکبات در ایران مشهور است و وفور میوه هایی همچون پرتقال،نارنگی و گریپ فوروت در داخل و در عین حال عدم خرید از سوی توزیع کنندگان میوه به دلیل نبود نقدینگی،داد کشاورزان را هم در آورده است،ایران از ترکیه سه قلم میوه،از خانواده مرکبات وارد کرده است."پرتقال"،"گلابی" و "گریپ فوروت"،سه قلم میوه هایی هستند که در آستانه فصل زمستان از "مرز بازرگان" که به مرز مشترک ایران و ترکیه مشهور است به کشور وارد شده است.

هنوز مشخص نیست ثبت سفارش واردات مرکبات از سوی بخش خصوصی صورت گرفته است یا بخش دولتی،اما بر اساس اعلام گمرک بازرگان،ثبت سفارش میوه های وارداتی برای تنظیم بازار در آستانه شب چله،صورت می گیرد تا قیمت میوه با واردات به نوعی کنترل شود.واردات میوه از ترکیه در حالی صورت می گیرد که در فصل تابستان سال جاری نیز که هندوانه در کشور برداشت می شد،هندوانه از کشور ترکیه وارد ایران شد.

تناقض در گفتار و رفتار
مقام های وزارت بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان دو نهاد تصمیم گیر در خصوص واردات میوه و مرکبات هنوز درباره واردات مرکبات از ترکیه اظهار نظری نکرده اند،این در حالیست که 10 روز پیش از این مدیرکل دفتر امور میوه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود که "نیازی به واردات پرتقال نداریم ."

آقارضا فتوحی با بیان اینکه تولید مرکبات امسال چهار میلیون و500 هزار تن است، افزود:تولید مرکبات امسال به خصوص در استان مازندران بیش از سال گذشته و از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار است.مدیرکل دفتر امور میوه وزارت جهاد کشاورزی به صراحت اعلام کرده بود که اعتقاد ما بر این است که تولید مرکبات کشور کامل و کافی است و امسال نیازی به واردات در بحث پرتقال نداریم.

فتوحی در پاسخ به این موضوع که نگرانی‌هایی برای تولید‌کنندگان به دلیل واردات مرکبات وجود دارد، گفته بود:«دولت به دنبال ایجاد تعرفه برای واردات است که میوه وارد کشور نشود و تنها درصورت نیاز محصولات کشاورزی به کشور وارد شوند و البته در زمان برداشت محصولی وارد کشور نشود، ما نیز انتظار داریم که این واردات حداقل در زمان برداشت محصول انجام نشود. »

کشاورزان در حال رها کردن باغ‌های خود هستند
این درحالیست که چندی پیش عنایت‌الله بیابانی،رییس هیات مدیره اتحادیه باغداران مرکبات در گفت‌وگو با با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به اینکه سال‌های گذشته در زمان شکوفه دادن باغ‌های مرکبات محصول را روی خرید پیش‌خرید می‌کردند، گفته بود:«متاسفانه امسال با وجود اینکه محصول با کیفیت و مرغوبی نیز تولید شده ولی تاکنون باغات مرکبات دست نخورده باقی مانده است. »

وی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بازار مرکبات، به واردات بی‌رویه این محصولات اشاره کرده و گفته بود:«واردات بی‌رویه‌ای که در گذشته انجام شده و همچنان نیز ادامه دارد باعث شده که در حال حاضر باغات مرکبات دست نخورده باقی مانده و باغداران مرکبات در نگرانی و دلزدگی به سر ببرند و این دل‌زدگی به جایی رسیده که مردم در حال رها کردن باغ‌های خود هستند. »

نایب رییس خانه کشاورز ادامه داد:«متاسفانه نبود برنامه مشخص برای بازار باعث می‌شود در زمانی که ذخیره‌سازان‌ مرکبات را از باغدار خریداری کرده‌اند، مرکبات نامرغوب وارداتی به بازار تزریق می‌شود درحالی که این مرکبات تاریخ تولید گذشته است و مجبور هستند آن را به عنوان یک محصول تازه وارد بازار کنند. »

بیابانی با اشاره به اینکه ثباتی در بازار مرکبات نیست،افزود:«اگر تولیدکننده بخواهد محصول خود را نگهداری کند به دلیل نداشتن قدرت کارگری برای جمع‌آوری، بسته‌بندی و سورت و افزایش قابلیت نگهداری محصول، ناگزیر است که محصول خود را در معرض حوادثی همچون باران، طوفان و سیل قرار دهد که در نتیجه محصولش مورد تهدید قرار می‌گیرد. »

آیا می‌خواهید کشاورزان را به خاک ذلت بکشانید؟!
اما در یکی از آخرین اعتراض های جدی به واردات بی رویه میوه های خارجی،در اواسط آبان ماه سال جاری امام‌جمعه بابل با انتقادشدید ازواردات برخی محصولات کشاورزی گفته بود:« تنها منبع درآمد این کشاورزان همین مصولات برنج و مرکبات است و باید توجه ویژه‌ای به این قشر شود،آیا می‌خواهید این کشاورزان را به خاک ذلت بکشانید؟!.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در خصوص واردات میوه گفته بود:« مشکلات فروش پرتقال و نارنگی نیز بر برنج افزوده شده است، چرا که با واردات پرتقال مراکشی و نارنگی از برخی کشورها به مقدار زیاد، دیگر جایی برای فروش محصولات داخلی باقی نمی‌ماند. باید واردات محصولات خارجی را کاهش دهید و کمی به فکر تولیدات داخلی که کشاورزان با هزاران زحمت آن را به‌دست می‌آورند باشید تا این زحمتکشان قدرتمندانه در عرصه کشاورزی فعالیت کنند. »

موز و پرتقال در صدر میوه‌های وارداتی
اما بر اساس اعلام رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران از میان میوه‌های وارداتی قابل مشاهده در بازارهای کشور تنها دو قلم میوه پرتقال و موز جزو 100 قلم عمده واردات به ایران هستند که در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه از نظر ارزش به ترتیب 219 و 42 درصد افزایش داشته‌اند.از میان میوه‌های خارجی که این روزها در بازارهای کشور بیشتر مشاهده می‌شوند تنها دو قلم میوه پرتقال و موز جزو 100 قلم عمده واردات به ایران هستند.

بر این اساس در پنج ماهه اول امسال92 هزار و یک صدتن پرتقال به ارزش 47 میلیون و 700 هزار دلار وارد کشور شده که قیمت متوسط آن کیلیویی 50 سنت معادل 500 تومان است. این محصول در پنج ماهه سال 87 هم به میزان 36 هزار و 300 تن به ارزش 14 میلیون و 900 هزار دلار وارد کشور شده بود که متوسط قیمت آن کیلویی 40 سنت معادل حدود 400 تومان بود.

در پنج ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته میزان واردات پرتقال از نظر وزن 153.70 درصد و از نظر ارزش 219.61 درصد افزایش داشته است. همچنین در این مدت 265 هزار و 900 تن موز به ارزش 123 میلیون و 700 هزار دلار وارد کشور شده که قیمت متوسط آن کیلویی50 سنت معادل 500 تومان است.

این میزان در مدت مشابه سال گذشته 266 هزار و 200 تن به ارزش 86 میلیون و 800 هزار دلار و متوسط قیمت آن کیلویی 30 سنت معادل 300 تومان بود. به این ترتیب میزان واردات میوه موز در پنج ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته از نظر وزن 0.11 درصد کاهش و از نظر ارزش 42.49 درصد افزایش داشته است.

افزایش حجم واردات میوه و مرکبات از ترکیه در شرایطی است که در سال 2008 واردات ایران از ترکیه با 50 درصد رشد نسبت به سال 2007 به رقم یک میلیارد و 800 میلیون دلار رسید و صادرات ایران به ترکیه نیز در همین مدت با حدود 25 درصد رشد بدون احتساب نفت و گاز به رقم 505 میلیون دلار افزایش یافته است و هم اکنون ایران هفتمین کشور عمده صادر کننده و دوازدهمین کشور وارد کننده از ترکیه است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: