کد خبر: ۱۱۵۱۲۱
۱۲ تير ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۲
0
سخنگوی دولت با بیان این که بالغ بر 20 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری و توسعه در سال جاری استفاده خواهد شد، ادامه داد: البته این رقم در اختیار دولت نیست.
پول‌نیوز - محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت گفت: برنامه ویژه ای برای اشتغال در دولت تدوین شده است که آن را برای سال های 93 و 94 اجرا می کنیم.

به گزارش گروه باقتصاد کلان پول‌نیوز، وی در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش تورم نقطه به نقطه و کنترل تورم سالانه افزود: اینها سیاست های موفقی بود که قطعا محصول تصادف نبود بلکه نتیجه سیاست های درست پولی- مالی و به ویژه تعادل بودجه ای بود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه برنامه های دولت روی مقوله خروج از رکود و دستیابی به رونق اقتصادی متمرکز است، اظهار داشت: بخش صنعت و معدن از جمله بخش هایی است که می تواند به تحقق اهداف دولت در این زمینه کمک کند.

سخنگوی دولت اظهار امیدواری کرد که به یاری پروردگار با هم اندیشی و هم فکری بین اعضای دولت و تعاملی که بین قوا وجود دارد، اقتصاد کشور از رکود خارج شود و در آینده شاهد رشد اقتصادی باشیم.

استمرار یارانه شیر

سخنگوی دولت هم چنین درباره چرایی افزایش قیمت شیر گفت: با توجه به نقش شیر در سلامت جامعه دولت یازدهم در سال 1392 بیش از 300 میلیارد تومان یارانه برای ثابت ماندن قیمت شیر تصویب کرد.

نوبخت با بیان این که سازمان مدیریت و برنامه ریزی این مبلغ را پرداخت کرده است، افزود: در سال 1393 هم دولت تصویب کرد که به شیر یارانه اختصاص دهد تا قیمت شیر افزایش نیابد.

وی ادامه داد: این که صنایع لبنی خواستند بر اساس فراورده هایی که ایجاد کرده اند و ارزش افزوده اقداماتی انجام دهند، مشمول یارانه نخواهد بود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شیر مشمول یارانه است و ما مقید به پرداخت آن هستیم.

برنامه های کوتاه و میان مدت برای خروج از رکود

نوبخت هم چنین در پاسخ به این سوال که برنامه های دولت برای خروج از رکود چیست؟ گفت: خروج از رکود نیازمند سرمایه گذاری است از این رو در بودجه سال 1393، 41 هزار میلیارد تومان از منابع عمومی در طرح های عمرانی سرمایه گذاری می شود.

وی افزود: علاوه بر آن بیش از 90 هزار میلیارد تومان از طریق شرکت های دولتی به طرح های توسعه ای اختصاص خواهیم داد. بیش از 35 هزار میلیارد دلار از منابع فاینانس برای سرمایه گذاری عمدتا طرح های زیر بنایی برخوردار خواهیم شد

سخنگوی دولت با بیان این که بالغ بر 20 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری و توسعه در سال جاری استفاده خواهد شد، ادامه داد: البته این رقم در اختیار دولت نیست؛ دولت در سال 93 نسبت به سال 1392 از منابع درآمدهای نفتی کمتر برخوردار است و حدود 29 درصد کمتر استفاده می کند.

نوبخت توضیح داد: دولت این رقم را در اختیار صندوق توسعه ملی قرار می دهد تا بخش خصوصی و غیر دولتی از آن استفاده کنند.

وی هم چنین به برنامه میان مدت هم برای خروج از رکود اشاره کرد و گفت: در سال 93 و 94 برنامه ای برای اشتغال هم تعریف کرده ایم و برای سال های 95 تا 99 هم در برنامه ششم برنامه ریزی خواهیم کرد.

سخنگوی دولت با اظهار امیدواری از تداوم کاهش نرخ تورم، گفت: امیدواریم همان طور که در 10 ماه گذشته نرخ تورم نقطه به نقطه از 44 درصد با بیش از 30 واحد درصد به 14.7 درصد در خرداد ماه رسیده است بتوانیم نرخ تورم سالانه را هم بیش از این کاهش دهیم.

نوبخت با تاکید بر این که رسیدن به این محصول تصادفی نبوده است، خاطر نشان کرد: قطعا سیاست های سنجیده و به ویژه سیاست های درست پولی و مالی و به ویژه تعادل بودجه ای عامل دستیابی به این موفقیت بوده است و امیدواریم با تعامل و همفکری همه بخش ها بتوانیم خبرهای خوبی برای رشد مثبت اقتصادی ارایه کنیم.

تدوام یارانه خانوارهای نیازمند متقاضی

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این گفت و گوی خبری درباره اتمام مهلت تعیین دهک های واجد شرایط دریافت یارانه توضیح داد: در تبصره 21 بند "و" هیچ ضرب الاجلی برای دولت در این ارتباط تعیین نشده است.

نوبخت افزود: در این تبصره بیان شده است که یارانه نقدی باید به خانوار های نیازمند داده شود. دولت هم در این راستا اعلام کرد که خانواده هایی که نیازمند دریافت یارانه هستند ثبت نام کنند و آنهایی که ثبت نام کردند مدعی هستند که نیازمند یارانه هستند.

وی ادامه داد: با توجه به پایگاه های اطلاعاتی از همان ابتدا شروع به بررسی های لازم برای تعیین دهک ها کردیم؛ البته خیلی مقتضی و مناسب ندیدیم که مدام بیان کنیم که قراراست یارانه یک سری از افراد غیر نیازمند حذف شود چراکه به محض این که چنین سخنی را بیان کنیم، افراد کم درآمد دچار استرس می شوند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما در حال حاضر از منابعی که حاصل افزایش قیمت های حامل انرژی و همچنین 11 هزار و 300 میلیارد تومانی که قانون اجازه داده که از خزانه برداشت کنیم، برای پرداخت نقدی یارانه ها استفاده می کنیم البته در کنار پرداخت نقدی یارانه ها، طرح تحول سلامت را اجرا کرده ایم.

نوبخت تاکید کرد: همان طور که از ابتدا گفته بودیم دولت در صدد نیست که از محل افزایش قیمت حامل های انرژی برای دولت و کسری بودجه، منابعی را بیافریند، بلکه ما قصد داریم از این محل و خزانه دولت به آن میزان که قانون اجازه داده برای ارایه خدمات به مردم همچون خدمات درمانی استفاده کنیم.

وی خاطر نشان کرد که دولت فعالیت های خود را در این راستا در چارچوب قانون انجام داده وبه پیش می برد.

حساسیت دولت به نوسانات بازار

سخنگوی دولت هم چنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که گفته شده در روزهای اخیر تعدادی از اعضای اقتصادی دولت با مسوولان بورس و فعالان در این عرصه دیدار و گفت وگو داشتند و طی چند روز اخیر نیز شاهد این بودیم که بورس بعد از یک رکود رشد پیدا کرده است، گفت: بورس یک بازار مالی است که مردم در آن نقش دارند، اما دولت در هیچ موردی به صرف این که رقابت وجود دارد نمی تواند خود را نسبت به نوساناتی که در بازار وجود دارد کنار بکشد نه در بازار ارز، نه در بازار سرمایه و بورس.

نوبخت افزود: این بازارها در شرایط عادی با مکانیزم بازار عمل می کنند و اگر مکانیزم به هم خورد باید سیاست های پولی و مالی مناسب اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: در بازار بورس شاهد نوساناتی بودیم و این انتظار وجود داشت که مسوولان اقتصادی وارد شوند و با مسوولان مربوطه همفکری کنند و نظرات خود را بدهند و این کار انجام شد و پیشنهادات مسئولان اقتصادی برای رفع موانع موجود و همچنین افزایش رشد شاخص های بورس بیان شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: