کد خبر: ۱۱۴۷۲۶
۰۸ تير ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۵
0
ليزينگ، قراردادي بين موجر و مستاجر است که طي آن به مستاجر حق استفاده از دارايي معيني داده مي‌شود و در ازاي آن، او نيز متعهد مي‌شود که در دوره‌هاي معيني، مبلغ مشخصي (مال‌الاجاره) را به موجر بدهد، بنابراين هر دارايي را که بتوان خريداري کرد، مي‌توان ليزينگ نمود.
  پول‌نیوز-لیزینگ مسکن طرح جدیدی، که از سوی وزارت راه و شهرسازی مطرح شده، این روزها پشت درهای بسته شواری پول و اعتبار منتظر تاییده است طرحی که اگر متقاضیان بدون تحقیق و تفحص به سمتش بروند ممکن است داروندارشان به فنا رود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ عباس آخوندی سکاندار وزارت راه وشهرسازی بارها از طرح هايي مانند طرح مسکن حمايتي، مسکن اجتماعي، بازار رهن ثانويه و صندوق توسعه مسکن سخن به ميان آورده است، اما تا به امروز هيچ يک از اين طرح ها نه تنها عملي نشده بلکه به نظر مي رسد پس از گذشت يک سال همچنان در حد طرح اوليه باقي مانده باشد.
 
براساس این گزارش، هزینه 45 هزار میلیارد تومانی بر جای مانده از مسکن مهر دولت را دچار نگرانی کرده و به تب وتاب انداخته تا راه حلی برای بحران مسکن پیدا کند و یکی از این راه‌ها لیزینگ مسکن است.
 
در همین راستا، دولت قصد دارد 25 درصد از خانه به دوشان را با اختراع جدیدی به نام لیزینگ مسکن صاحب خانه کند این در حالی است که بسیاری از کارشناسان مسکن این راه حل را سمی مهلک برای بازار مسکن می دانند.
 
جالب است که بدانید اختراع جدید وزارت راه وشهرسازی دولت یازدهم تکراری است واین طرح در دوران وزارت سعيدي کيا بر وزارت مسکن و شهرسازي نيز به عنوان يکي از راه هاي خانه دار شدن متقاضيان مسکن مطرح بود در آن زمان نیز کاری از پیش برده نشد.
 
شاید بسیاری از مستاجران که هر بار نور امیدی برای خانه دارشدن از سوی مسئولان می بینند اما بعد از مدتی امیدشان نا امید می شود ننداند که لیزینگ مسکن چیست؟
 
ليزينگ، قراردادي بين موجر و مستاجر است که طي آن به مستاجر حق استفاده از دارايي معيني داده مي‌شود و در ازاي آن، او نيز متعهد مي‌شود که در دوره‌هاي معيني، مبلغ مشخصي (مال‌الاجاره) را به موجر بدهد، بنابراين هر دارايي را که بتوان خريداري کرد، مي‌توان ليزينگ نمود.
 
بر اساس این گزارش، حسین عبده‌تبریزی، مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی در اردیبهشت ماه از راه‌اندازی طرح لیزینگ مسکن از دو ماه آینده خبر داد و گفت: سقف پرداخت ۵۰‌ میلیون تومان تسهیلات برای خرید مسکن دست اول می‌تواند در وهله نخست مناسب باشد این در حالیست که هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفته است تا به حال هیچ طرحی رسمی به مجلس ارائه نشده است.

وی در ادامه افزود: طرح مسکن لیزینگ در کشور چند ماه پیش مطرح شد اما فقط در قالب یک خبر باقی ماند و خبر دیگری از ادامه آن به گوش نرسیده و تمام دانسته‌هایمان بر اساس اظهارنظر چند ماه قبل و شایعاتی است که درباره این موضوع از اطراف می‌شنویم.   
 
بر اساس این گزارش، شرکت های لیزینگ تا یک سال قبل ورشکستگان اقتصاد ایران بودند و گزارش های تازه بورس تهران هم نشان می‌دهد صنعت لیزینگ ایران در دسته بحران زده ها قرار دارد ولی به نظر می رسد که دولت یازدهم برای نجات صنعت لیزینگ می خواهد مستاجران را آزمایش کند.
 
حتی برخی ها روایت می کنند وام های لیزینگ مسکن تنها برای نجات 30 شرکت لیزینگی کشور راه افتاده است. بد نیست بدانیم حجم فعالیت لیزینگ ها در اقتصاد ایران به طور متوسط یک میلیارد دلار است.   

براساس این گزارش، شيرواني، دبير کل کانون شرکت‌هاي ليزينگ در رابطه با اين طرح با بيان اين که بانک مرکزي موافقت خود را با آن اعلام کرده است، مي گويد: پول‌هايي که از صنعت ليزينگ خارج مي‌شود تورم‌زا نيست و علاوه بر آن  افراد با تامين 20 الي 30 درصد هزينه‌ ملک مي‌توانند صاحب مسکن شوند.
 
* طرح لیزینگ مسکن پشت درهای بسته شواری پول واعتبار
 
 در همین راستا، عبده تبريزي، مشاور مالي وزير راه و شهرسازي از ارسال طرح و نظرات وزارت راه و شهرسازي در رابطه با ليزينگ مسکن به بانک مرکزي خبر داده و گفته است: "سقف تسهيلات در مرحله اول 50 ميليون تومان خواهد بود".

براساس این گزارش، در صورتی که مستاجران  تسهیلات 50 میلیون تومانی برای خرید مسکن دریافت کند و متقاضیان 45 میلیون تومان نیز از بانک مسکن وام دریافت می کنند و در نهایت قدرت خرید آنها به 19 متر خانه در تهران می رسد.

طرح "ليزينگ مسکن" مانند سایر طرح ها پشت درهای بسته شواری پول و اعتبار باقی مانده و بعید است که به این زودی ها نوبت به بررسی آن برسد.

براساس این گزارش، راهکار جدید دولت برای خانه دار شدن مردم موافق و مخالفان بسیاری دارد و برخی آن را راه نجات برای خانه دار شدن می دانند و برخی سمی مهلک برای مستاجران عنوان می کنند.
 
* موافقان ومخالفان لیزینگ چه می گویند؟
 
علی چگینی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌ و شهرسازی با اشاره به اینکه در دنیا و به‌خصوص در کشورهایی مثل ترکیه و آمریکا، نهاد‌هایی وجود دارند که در دو زمینه «ساخت‌وساز» و «مالی اعتباری» همزمان فعالیت می‌کنند، گفت: لیزینگ مسکن در صورت صدور مجوز فعالیت برای آنها، چنانچه حداقل 50درصد از میانگین قیمت آپارتمان در شهری مثل تهران را برای خریداران تامین مالی کنند، در این صورت در مقایسه با قدرت حداکثر 17 درصدی وام فعلی خرید، قادر خواهند بود معادل  3برابر تسهیلات بانکی، به متقاضیان مسکن سرویس اعتباری ارائه کنند.   
 
چگینی در ادامه افزود: اين طرح از يک سو بازار برای توليد کننده فراهم مي کند و از سوي ديگر با شرايطي که در فروش ليزينگي به وجود مي آيد، خريدار هم رغبت بيشتري براي خريد واحد مسکوني خواهد داشت.

وی درادامه تصریح کرد: در صورتي که به صورت قاعده‌مند آن را اجرا کنيم نه تنها اختلالي ايجاد نمي کند ،‌ بلکه مي تواند به افزايش رقابت ميان شرکت ها نيز منجر شود.
 
بر همین اساس، نظر مخالفان این طرح جالب است و آن را بزرگترین ظلم در حق مستاجران می دانند.
 
مجتبی بیگدلی، نائب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن از منتقدان این طرح به شمار می رود. او از تعطیلی صنعت مسکن و ساختمان از دو سال آخر دولت دهم تا به حال می گوید و وضعیت فعلی بازار مسکن را راکد توصیف می کند.
 
وی ضمن ابراز نارضایتی از شرایط فعلی و انتقاد از راه اندازی لیزینک مسکن گفت: این هنر نیست که لیزینگ راه بیندازیم که جیب بانک ها و شرکت های بانکی پر شود.
 
بیگدلی در ادامه اظهار داشت :این کار بزرگ ترین ظلم در حق مردم است به این دلیل که ایران از نظر بهره سود بانکی با سود حدود 20 و 30 درصد جزو کشورهای اول دنیا طبقه بندی می شود که این مسئله به این معنی است که 20 میلیون تومان وام بعد از چند سال 60 میلیون از مردم تحویل گرفته می شود.   
 
رئیس انجمن انبوه سازان در ادامه توضیح داد: باید میزان پرداخت تسهیلات افزایش داشته باشد و به تولید کننده وام با سود تک رقمی تعلق گیرد در غیر این صورت این شیوه ها را تبعیض آمیز می داند که باعث تخریب اقتصاد می شود.

وی در ادامه افزود: طرح لیزینگ مسکن می تواند تاثیر مثبت داشته باشد اما وقتی مسکن در سبد خرید خانوار، گران ترنی محصول با بالاترین نرخ بهره است این موضوع می تواند سر راه تولیدکننده سد ایجاد کند.

و اما ...  
 
لیزینگ مسکن، طرحی  که نتیجه آن از 2 حالت خارج نیست یا به مصادره شدن مال و داروندار متقاضیان می انجامد یا به سند منگوله دار ختم می شود و به نوایی می رسند.  
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.