نسبت به ميانگين 40 سال گذشته در كشور؛
کد خبر: ۱۱۴۳۵
۱۱ آذر ۱۳۸۸ - ۱۲:۵۹
0
بارش نزولات جوي كشور در سال آبي امسال نسبت به ميانگين 40 سال گذشته افزايش 12 درصدي را نشان مي دهد.
بارش نزولات جوي كشور در سال آبي امسال نسبت به ميانگين 40 سال گذشته افزايش 12 درصدي را نشان مي دهد.

به گزارش پول نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو، بررسي هاي شركت مديريت منابع آب ايران در اين زمينه نشانگر آن است كه ميزان نزولات جوي در ميانگين 40 سال گذشته در اين مدت (67 روز ابتدايي امسال) 33 ميلي متر بوده است .

اين در حالي است كه اين ميزان در همين مدت مشابه در سال آبي 89-88 و سال آبي گذشته 37 ميلي متر بوده است. اين ميزان حاكي از افزايش 12 درصدي ميزان بارندگي در مقايسه با 40 سال گذشته دارد.

برپايه اين گزارش ميزان بارش ها نسبت به مدت مشابه سال آبي گذشته نيز تغييري را نشان نمي دهد .

بر این مبنا بيشترين بارش نسبت به سال گذشته در حوضه دریاچه اروميه با 97 ميليمتر بارندگي و كمترين بارش را در حوضه آبريز مرزي شرق با يك ميليمتر بارندگي شاهد بوديم.
اين آمارها از حوضه هاي آبريز مرزي شرقي، سرخس، درياي خزر، درياچه اروميه، خليج فارس و درياي عمان و فلات مركزي به دست آمده است.

ياداور مي شود، به طور کلی منطقه ای که تمام رواناب ناشی از بارش در آن منطقه را آبراه یک رودخانه، دریاچه ، باتلاق یا توده های آب دیگر دریافت می کند، حوضه آبریز می خوانند. با توجه به نحوه زهکشی رودخانه ها و برای سهولت مطالعه منابع آب ، کشور ایران به 6 حوضه آبریز اصلی تقسیم شده است.

حوضه آبریز دریای خزر شامل منطقه ای در شمال ایران است که تمام رودخانه های آن به طرف دریای خزر جریان دارند. این حوضه با وسعت حدود 177 هزار کیلومتر مربع نزدیک به 11 درصد سطح کشور را می پوشاند.

حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان نيز شامل مناطق جنوب، غرب و جنوب غربی ایران است. همه رودخانه های جاری در اين حوضه آبريز به خلیج فارس و دریای عمان می ریزند. این حوضه با وسعت حدود 430 هزار کیلومتر مربع بیش از 26 درصد سطح کشور را می پوشاند.

براين اساس حوضه آبریز دریاچه ارومیه نيز منطقه کوچکی در شمال غربی ایران را در برمي گيرد که رودخانه های آن به دریاچه ارومیه می ریزند. وسعت این حوضه حدود 52 هزار کیلومتر مربع و حدود 3 درصد مساحت کل کشور است.

حوضه فلات مرکزی ایران محدوده کوه های البرز در شمال ، زاگرس در غرب و جنوب و کوه های مشرق ایران را شامل مي شود. تمام رودخانه هایی که در این حوضه جریان دارند به دریاچه ها، باتلاق ها و کویرهای بسته داخلی مانند دریاچه نمک،کویر سیرجان یا باتلاق گاوخونی منتهی می شود. این حوضه با وسعت 831 هزار کیلومتر مربع بیش از نیمی از سطح کشور را در برگرفته است.

همچنين حوضه آبریز هامون نيز در شرق کشور گسترش دارد و رودخانه های آن به سمت دریاچه هامون ، هریرود یا دریاچه ها و باتلاق های نزدیک مرز افغانستان و پاکستان جریان دارد. این حوضه با وسعت حدود 106 هزار کیلومتر مربع شامل 6.5 درصد سطح کشور است.

در نهايت حوضه آبریز سرخس منطقه ای است در شمال شرقی کشور که آب های جاری در آن به صحرای قره قوم در خاک ترکمنستان منتهی می شود. این حوضه با وسعت حدود 44 هزارکیلومترمربع بیش از 2.5 درصد سطح کشور را می پوشاند.
این حوضه ها به زیرحوضه های کوچکتری تقسیم می شود
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: