کد خبر: ۱۱۴۰۷۵
۰۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۸
0
وی افزود: فهرست دوم تفاهم نامه سازمان‌های بیمه گر و وزارت بهداشت جهت پوشش بیمه‌ای داروها برای تیرماه در حال آماده شدن است، گفت: این فهرست حدود 100 قلم دارو را شامل می‌شود که به فهرست قبلی اضافه خواهد شد. به این ترتیب در چارچوب اعتبارات افزایش حمایت‌ها را از بیماران خواهیم داشت. عمدتا تمرکز ما نیز بر روی بیماران صعب‌العلاج و مزمن است.
 پول‌نیوز-معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو به تشریح آخرین وضعیت پوشش بیمه ای داروها پرداخت و گفت: فهرست دوم داروهای تحت پوشش بیمه ها نیز آماده شده است.

به گزارش مهر، دکتر رسول دیناروند در حاشیه گردهمایی معاونین دارو و مدیران تجهیزات پزشکی دانشگاههای علوم پزشکی که روز یکشنبه در محل انستیتو پاستور برگزار شد، درباره تفاهمنامه وزارت بهداشت با سازمانهای بیمه‌گر جهت پوشش بیمه‌ای اقلام دارویی بیماران مزمن و صعب العلاج گفت: تفاهم نامه نخست امسال اجرایی شده است. البته اصلاحاتی در جهت رفاه حال بیماران و حمایت از آنها پیش بینی شده است. این تفاهم نامه حدود 276 قلم دارو را شامل شده است البته مشکلاتی در این زمینه به وجود آمده بود که برطرف شده و حدود یک ماه است که این تفاهم نامه اجرایی شده است.

وی افزود: فهرست دوم تفاهم نامه سازمان‌های بیمه گر و وزارت بهداشت جهت پوشش بیمه‌ای داروها برای تیرماه در حال آماده شدن است، گفت: این فهرست حدود 100 قلم دارو را شامل می‌شود که به فهرست قبلی اضافه خواهد شد. به این ترتیب در چارچوب اعتبارات افزایش حمایت‌ها را از بیماران خواهیم داشت. عمدتا تمرکز ما نیز بر روی بیماران صعب‌العلاج و مزمن است.

دیناروند در پاسخ به سئوالی درباره افزایش قیمت برخی داروهای بیماران سرطانی گفت: تعداد داروهای سرطانی که در تفاهم نامه وزارت بهداشت و بیمه‌ها جهت پوشش‌های بیمه‌ای و حمایتی وجود ندارد، بسیار کم و انگشت شمار است. در مورد افزایش قیمت‌ها خط قرمز ما داروهای فهرست رسمی کشور است. برخی پزشکان خارج از فهرست رسمی کشور و به صورت تک نسخه‌ای دارو تجویز می‌کنند این چنین تجویزهایی حمایت نمی‌شوند.

وی درباره چگونگی برخورد با تجویزهای پزشکانی که خارج از فهرست دارویی رسمی کشور نسخه می‌کنند، گفت: در این زمینه بخشهای متعددی از جمله سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان نقش دارند. باید سازوکاری پیدا کنیم که داروهای خارج از فهرست توسط پزشکان تجویز نشوند. برنامه توسعه پنجم تجویز این داروها را منع کرده بود البته آن مبنای قانونی هنوز هم وجود دارد اما گاهی صحبت‌هایی مبنی بر نیاز بیمار به این داروها مطرح می‌شود.

دیناروند در این باره افزود: حدود 20 سال گذشته فرآیند تک نسخه ای در کشور رسمیت یافت و این روند خارج از وزارت بهداشت تصمیم گیری شده بود. این موضوع در طول 20 سال گذشته با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده است. تعداد داروهای تک نسخه‌ای 500 قلم بود که البته برخی از آنها به فهرست رسمی داروهای کشور وارد شده‌اند. در مجموع تعهد سازمان‌های بیمه گر و وزارت بهداشت مربوط به داروهای رسمی کشور است. حتی در کشورهای پیشرفته هم که مانند ایران داروهای بیماران خاص‌شان رایگان است، داروهای تک نسخه‌ای با هزینه خود بیمار تامین می‌شود. اعتبارات دولت محدود است و نمی‌توان چنین داروهایی را حمایت کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد اظهارات مطرح شده مبنی بر کمبود داروی بیماران هموفیلی گفت: هیچ کمبودی در زمینه داروهای بیماران هموفیلی نداریم و داروهای این بیماران به طور کامل تامین شده است.

وی درباره اظهارات مطرح در زمینه افزایش قیمت و همچنین کمبود داروهای بیماران تالاسمی گفت: هرگاه در تالاسمی از کمبود و کمی صحبت می‌شود، بی تردید این مباحث مربوط به داروهای وارداتی این بیماران است. در داروهای تولید داخل تالاسمی مشکلی وجود ندارد اما متاسفانه استقبال بیماران از این داروها کم است. در حد توان برای تامین سهمیه تولید داخل و وارداتی داروهای خوراکی و تزریقی این بیماران در سال 93 برنامه ریزی کرده‌ایم. به طوریکه سال گذشته در جهت تامین 5.5 میلیون ویال برای این بیماران هزینه شده بود که این رقم در سال جاری به 10 میلیون ویال افزایش یافته است. همچنین تامین نوع خوراکی داروی این بیماران نیز دو برابر شده است.

دیناروند ضمن تاکید بر سیاست‌ حمایت از تولید داخل و اقتصاد مقاومتی افزود: وزارت بهداشت در چارچوب حمایت از تولید داخل و همچنین اقتصاد مقاومتی، در نظر دارد که واردات داروها را کاهش دهد. با نظر وزیر بهداشت مقرر شد که این طرح با تاخیر آغاز شود تا به دنبال آغاز طرح تحول سلامت فشاری متوجه بیماران نشود. به این منظور جلساتی را با مسئولان انجمن‌های حامی بیماران برگزار می‌کنیم تا بتدریج بتوانیم در سال 93 وابستگی به داروهای خارجی را کمتر کنیم. انتظار آن است که جامعه پزشکی و بیماران نیز در این زمینه از خود انعطاف نشان دهند. البته در جایی که به واردات نیاز باشد بی تردید وزارت بهداشت آنرا نادیده نخواهد گرفت.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین در پاسخ به سوالی درباره سرانه مصرف آنتی بیوتیک در کشور گفت: در میان موارد دارویی که در ایران مصرف می‌شود تنها گروهی که میانگین مصرف ایران از کشورهای اروپایی بیشتر است، مربوط به آنتی بیوتیک‌هاست که این امر نشان می‌دهد مصرف کشور در زمینه آنتی بیوتیک‌ها زیاد و غیرمنطقی است و از این جهت که مقاومت‌های میکروبی را افزایش می‌دهد، جای نگرانی دارد.

دیناروند افزود: حتی آن دسته از آنتی بیوتیکهایی هم که به عنوان تیر آخر در درمان محسوب می‌شوند، دچار گرفتاریهای مقاومت میکروبی شده‌اند. در برخی آنتی بیوتیکهای پرمصرف نیز شاهدیم که 40 تا 50 درصد مقاومت میکروبی در آنها ایجاد شده است. اگر داروخانه‌ای نسبت به ارائه بدون نسخه آنتی بیوتیک اقدام کند، بی تردید تخلف است.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره تجهیزات پزشکی قاچاق در بیمارستانهای دولتی نیز گفت: متاسفانه گاهی مشاهده می‌شود که وسایل قاچاق حتی به بیمارستانهای دولتی هم راه یافته است این موضوع قابل قبول نیست. بیمارستانها موظفند وسایلشان را از منابع مجاز تامین کنند. متاسفانه مباحث مربوط به قاچاق در حوزه تجهیزات پزشکی حتی از دارو بیشتر است. به این منظور برنامه ریزیهای لازم صورت گرفته است.

دیناروند در پاسخ به سئوالی درباره آلودگی برنج ها نیز گفت: اقدامات سازمان غذا و دارو درباره سلامت برنج ها در سال 93 تاثیر بسیار زیادی بر ارتقای سلامت این ماده غذایی خواهد داشت. حدود یک سوم نیاز کشور به برنج از خارج تامین می‌شود. به این منظور ضوابط فنی سختگیرانه‌تری را لحاظ کرده‌ایم به این ترتیب محموله‌هایی که شاید سال گذشته به کشور وارد می‌شدند امسال اگر با همان استانداردها بخواهند از مرزهای کشور رد شوند، امکان ورود به کشور را نخواهند داشت. بنابراین وارد کنندگان موظفند بخش واردات برنج را از منابع با کیفیت بالاتر تامین کنند. در این زمینه جلساتی با مسئولان مربوطه در کشورهای مختلف به ویژه هند داشته‌ایم. همچنین قرار است نمایندگانی از این کشورها با هماهنگی وزارت امور خارجه به ایران بیایند. ما از سخت گیری برای افزایش کیفیت برنج عقب نشینی نخواهیم کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: همچنین به تولید کنندگان داخلی برنج نیز فرصتی داده شده که محصولاتشان را شناسنامه دار کنند تا به این ترتیب محصولات فله‌ای به بازار عرضه نشود.

وی در پاسخ به سئوالی درباره کاهش صادارت میوه ایران به کشورهای اروپایی و منطقه به دلیل بالا بودن سموم در آنها گفت: در این زمینه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی داشتیم که این امر را تکذیب و عنوان کردند که میزان صادرات این محصولات به خارج از کشور افزایش داشته است. در مجموع به دنبال طرحی اجرایی با وزارت جهاد کشاورزی در جهت کاهش سموم و کود در محصولات هستیم. سیاست وزارت بهداشت کاهش مصرف سموم و استفاده از سموم در حد مجاز پایه است.

دیناروند گفت: متاسفانه قاچاق برخی سموم پرخطر به کشور را شاهد هستیم. مطالعات سال گذشته نشان داد که در برخی محصولات کشاورزی از سمومی استفاده شده که حتی مجوز ورود به کشور را نداشته‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: