کد خبر: ۱۱۴۰۳۳
۰۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۶
0
رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: بنزین در سال 83 مشمول استاندارد اجباری شد و این استاندارد در سال 87 تجدیدنظر و نتیجه آن تدوین استاندارد یورو 4 برای بنزین بود، ضمن اینکه از آذر سال 84 تفاهمی میان موسسه استاندارد و وزارت نفت صورت گرفت تا کنترل کیفیت بنزین از سوی وزارت نفت صورت گیرد و سازمان ملی استاندارد بر آن نظارت داشته باشد که تا سال 90 نیز این رویه ادامه یافت.
 پول‌نیوز-رئیس سازمان ملی استاندارد از تدوین ضوابط جدید استاندارد خودرو خبر داد و در خصوص کیفیت بنزین نیز گفت: تا پایان تیرماه آزمایشگاه مجهزی در بندرعباس راه اندازی خواهد شد که در آن، سازمان ملی استاندارد تست کیفیت بنزین را انجام خواهد داد.

به گزارش مهر، نیره پیروز بخت در نشست خبری امروز خود از راه اندازی آزمایشگاه مجهزی در بندرعباس به منظور تست کیفیت بنزین تا پایان تیرماه خبر داد و گفت: سازمان ملی استاندارد آمادگی دارد تا چنانچه دولت تشخیص دهد به جهت حفظ سلامت مردم کنترل کیفیت بنزین را انجام دهد و در این رابطه با وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: بنزین در سال 83 مشمول استاندارد اجباری شد و این استاندارد در سال 87 تجدیدنظر و نتیجه آن تدوین استاندارد یورو 4 برای بنزین بود، ضمن اینکه از آذر سال 84 تفاهمی میان موسسه استاندارد و وزارت نفت صورت گرفت تا کنترل کیفیت بنزین از سوی وزارت نفت صورت گیرد و سازمان ملی استاندارد بر آن نظارت داشته باشد که تا سال 90 نیز این رویه ادامه یافت.

پیروزبخت تصریح کرد: در این سالها نتایج آزمایشات وزارت نفت از سوی سازمان ملی استاندارد کنترل می شد یا خود این سازمان نیز به صورت رندوم چک‌هایی را صورت می داد اما در قانون بودجه سال 91 کار کنترل کیفیت بنزین و نظارت بر رعایت کیفیت و استانداردهای عرضه فرآورده های نفتی تولید داخل از سوی بخش خصوصی و دولتی به وزارت نفت سپرده شد که متاسفانه سازمان ملی استاندارد از گردونه نظارت حذف شد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر، در سال 88 و 89 مصوبه ای از سوی دولت در اختیار سازمان ملی استاندارد قرار گرفت تا بتواند با پشتیبانی وزارت نفت آزمایشگاه کنترل کیفیت بنزین را در استان هرمزگان راه اندازی کند در حالی که علی رغم واردات دستگاه‌های مجهز برای این کار اما وزارت نفت آن دستگاه‌ها را در اختیار سازمان ملی استاندارد قرار نداد و به همین دلیل در ابتدای سال 92 اعتراض شدیدی از سوی سازمان ملی استاندارد به مسئولان وقت وزارت نفت صورت گرفت که این آزمایشگاه راه اندازی شده و دستگاهها به این سازمان ارائه شود.

به گفته پیروزبخت، هم اکنون با رفع نواقص این دستگاه‌ها در حال تجهیز آزمایشگاه هستیم و تا پایان تیرماه آمادگی داریم تا تست کنترل کیفیت بنزین را صورت دهیم، ضمن اینکه اگر دولت مصوب کند کار کنترل کیفیت بنزین به سازمان ملی استاندارد سپرده شود و در شورای عالی استاندارد نیز این پیشنهاد را ارائه خواهیم داد.

وی در پاسخ به این انتقاد که وزارت نفت توانایی تست بنزین یورو 4 را ندارد، تاکید کرد: تست بنزین کار سختی نیست و استانداردهای یورو 2 و یورو4 نیز قابلیت تست دارند، ضمن اینکه این امکان وجود دارد که بتوانیم در کشورهایی که آزمایشگاه‌هایی با استاندارد 17025دارند، می توانیم استاندارد بنزین را بسنجیم و بنزین مورد مناقشه را به این کشورها ارسال و نتایج آن را با گزارشات خود تطبیق دهیم.

پیروزبخت در پاسخ به سئوال مهر مبنی بر نقش سازمان ملی استاندارد در سنجش کیفیت فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت گفت: در مقررات قبلی شورای رقابت بنا بر این بود که کیفیت خودرو با استعلام از سازمان ملی استاندارد و محیط زیست در فرمول قیمت‌گذاری لحاظ شود اما متاسفانه در تصمیم اخیر شورای رقابت و تعیین فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو استعلام از شرکت بازرسی کیفیت خودرو صورت گرفته است در حالی که این شرکت یکی از شرکت‌های مورد تایید سازمان ملی استاندارد برای کنترل کیفیت خودرو است و بنابراین در حال پیگیری هستیم تا استعلام برای قیمت‌گذاری خودرو و لحاظ کردن شاخص کیفیت در قیمت‌گذاری از سوی سازمان ملی استاندارد صورت گیرد.

وی در پاسخ به سئوال دیگر مهر مبنی بر بازنگری در استانداردهای خودرو نیز خاطرنشان کرد: در گذشته انتقاداتی از سوی رئیس قبلی سازمان ملی استاندارد صورت گرفته بود مبنی بر اینکه خودروسازان با رایزنی با دولت برخی استانداردهای اجباری و درخواست‌های سازمان ملی استاندارد را دور می زنند که این اعتراض کاملا به جا بود، چرا که مواردی همچون ایربگ که از استانداردهای اساسی و مورد نیاز برای ایمنی مردم است نباید مصوبه دولت داشته باشد و خودروسازان باید به صورت داوطلبانه این کار را انجام دهند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: رویکرد نوین سازمان ملی استاندارد این است که کیفیت کالاها در واحدهای تولیدی به گونه ای رعایت شود که از برخوردهای انفعالی تولیدکنندگان خودداری شود، ضمن اینکه از ظرفیت‌های قانون حمایت از مصرف کننده نیز استفاده کافی صورت گیرد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه اظهار داشت: بازنگری در استانداردهای خودرو در حال انجام است و در حال حاضر تعامل مناسبی با وزارت صنعت معدن و تجارت صورت گرفته است و در ستاد سیاست‌گذاری خودرو مشکلات دو بار در ماه بررسی می شود و در عین حال رویکرد وزارت صنعت نیز ارتقای کیفیت خودرو است.

وی اظهار داشت: در مورد خودرو دو کار در حال انجام است که اصلاح و بازنگری استانداردهای مرتبط با خودرو و اصلاح و بازنگری فرآیندهای تایید نوع خودرو نیز در حال انجام است.

پیروزبخت ادامه داد: تا پایان امسال آزمایشگاه‌هایی که مورد تایید سازمان ملی استاندارد هستند باید نواقص خود را تکمیل کنند.

وی در پاسخ به سئوال مهر ادامه داد: استانداردهای مرتبط با خودرو در 4 حوزه در حال تجدیدنظر است به نحوی که زمانی که بحث اتوبوس‌ها و مشکلات مرتبط با آنها پیش‌آمد سازمان ملی استاندارد تصمیم گرفت تا در استانداردهای اتوبوس را از منظر استحکام سقف و ستون تجدید نظر کند که این استاندارد جدید از ابتدای خردادماه اجباری است و امیدواریم خودروسازان با درخواست های خود آن را عقب نیندازند.

پیروزبخت اظهار داشت: بازنگری بعدی در تعداد و محل چکش‌های اضطراری در خودروها است، ضمن اینکه استاندارد محل استقرار باتری و نیز استقرار باک سوخت خودروها نیز بازنگری شده است.

وی خاطرنشان کرد: آمادگی داریم تا شرکت‌های بازرسی باتجربه را تایید صلاحیت کرده تا اتوبوس‌ها را چک کنند و چنانچه نقایصی وجود دارد به پایانه ها اجازه ورود اتوبوس‌ها به جاده ها را ندهند.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان برنامه ریزی شده تا در رابطه با چند کالای مهم که مردم در ماه رمضان نیاز دارند، کنترل های لازم صورت گیرد که نمونه آنها پنیر، شیر، شکر، جعبه های مقوایی زولبیا و بامیه و خرما است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: