کد خبر: ۱۱۱۵۹
۰۳ آذر ۱۳۸۸ - ۱۶:۵۲
0
اکثریت اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز نسبت به توقیف موقت روزنامه‌ همشهری اعتراض کرده و خواستار تجدید نظر وزارت ارشاد در این خصوص شدند.
معصومه ابتکار ـ از اعضای دیگر شورای شهر- با تاکید بر این که برای توقیف روزنامه‌ همشهری این آرم و تبلیغ نوعی بهانه محسوب می‌شود گفت: توقیف یک روزنامه‌ به دلیل انتشار یک تصویر در قالب یک آگهی آن هم تصویری که مربوط به ایران نیست کاملا یک بهانه است.

اکثریت اعضای شورای شهر تهران در جلسه امروز نسبت به توقیف موقت روزنامه‌ همشهری اعتراض کرده و خواستار تجدید نظر وزارت ارشاد در این خصوص شدند.

به گزارش مهر احمد مسجد جامعی، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر شهر با انتقاد از توقیف روزنامه همشهری خاطرنشان کرد : روزنامه همشهری یک سرمایه ملی است و توقیف همشهری تنها برخورد با یک روزنامه نیست چرا که این روزنامه یک رسانه پایه است و تجربه روزنامه نگاری بعد از انقلاب اسلامی در همشهری متبلور شده است و مادر همه روزنامه‌های دیگر است.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که بالاترین نوع برخورد با یک رسانه تعطیلی آن است تاکید کرد: در همه نظامها نشریات یکی از ضروریات تامین فضای آزاد اطلاع‌رسانی است و شورا باید در هرگونه محدودیتی که خارج از قانون بوده و آزادیهای اساسی را زیر سوال می‌برد دخالت کند.

عضو فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اضافه کرد: تجربه روزنامه‌نگاری بعد از انقلاب در روزنامه‌ همشهری تبلور یافته و بسیاری از افراد از کنار این روزنامه،‌ رسانه‌های دیگری را به وجود آورده‌اند باید همانند صندوق حمایت از هنرمندان و نویسندگان که در سال گذشته با همکاری شهرداری ایجاد شد صندوقی نیز برای حمایت از روزنامه‌نگاران تشکیل شود.

وی با بیان این که باید مبلغی را برای تاسیس صندوق حمایت از روزنامه‌نگاران در نظر بگیریم ادامه داد: این امر اقدامی جدی از طرف شورای شهر تهران برای حل مشکلات افرادی است که فضاهای کاری آنها حذف می‌شود.

همشهری زندگی 10 هزار نفر را می چرخاند

علیرضا دبیر عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه در چند روز آینده باید پنج هزارمین نسخه روزنامه‌ همشهری منتشر شود افزود: روزنامه‌ همشهری بعد از کیهان و اطلاعات که پیش از انقلاب نیز منتشر می‌شدند و از پرسابقه ترین روزنامه‌های کشور است و نزدیک به 18 سال از آغاز فعالیت آن می‌گذرد.

وی با تاکید بر این که وزیر ارشاد در موضوع توقیف موقت روزنامه همشهری دخیل نبوده است تصریح کرد: روزنامه‌ همشهری روزنامه‌ مدیریت شهری است و برای مدیریت شهری خبرهای آن بسیار موثر و مهم است. در عین حال همشهری یکی از روزنامه‌های خودکفای کشور است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر افزود: با در نظر گرفتن افراد شاغل در چاپخانه و قسمتهای فنی دیگر دو هزار نفر در این مجموعه مشغول به کارند که با خانواده‌هایشان تعداد آنها به بیش از 10 هزار نفر می‌رسد و این تعداد به جز توزیع کنندگان و مسوولان شهرستانهای این روزنامه‌ است.

نحوه برخورد با همشهری صحیح نبود

همچنین مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز با تاکید بر این که عملکرد همشهری در چاپ آرم یکی از فرقه‌های ضاله قابل قبول نیست اضافه کرد: البته نوع برخورد با این موضوع هم صحیح نبوده و انتظار داریم که مسوولان فراتر از این مسایل موجود را هم ببینند‌ در واقع با این نحوه برخورد این فرقه و محل آن به همه معرفی شد.

تعطیل شدن روزنامه‌ها و رسانه‌های منتقد دولت نگران‌کننده است

در ادامه این جلسه معصومه ابتکار ـ از اعضای دیگر شورای شهر- با تاکید بر این که برای توقیف روزنامه‌ همشهری این آرم و تبلیغ نوعی بهانه محسوب می‌شود گفت: توقیف یک روزنامه‌ به دلیل انتشار یک تصویر در قالب یک آگهی آن هم تصویری که مربوط به ایران نیست کاملا یک بهانه است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه برخوردهای دوگانه با مطبوعات فضای اطلاع‌رسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد خاطرنشان کرد: تعطیلی روزنامه‌های سرمایه، اعتماد ملی و فرهنگ آشتی در ماههای اخیر نمونه‌های کمی از نحوه برخورد با اطلاع‌رسانی در جامعه است.

ابتکار اضافه کرد: تعطیل شدن روزنامه‌ها و رسانه‌های منتقد دولت نگران‌کننده است و برخوردهای صورت گرفته با روزنامه‌ همشهری که روزنامه‌ای متعادل در فضای اطلاع‌رسانی است، سوال برانگیز است.

وی خواستار اتخاذ یک موضع قوی از سوی شهردار و شورای شهر تهران در مورد توقیف روزنامه‌ همشهری شد و یادآور شد: باز بودن فضای اطلاع‌رسانی سالم و فضایی که مردم بتوانند در جریان واقعیتها باشند و به اخبار اعتماد کنند بسیار ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر در ادامه جلسه مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران نیز پس از پایان صحبتهای ابتکار خطاب به اعضا تاکید کرد: در جلسه امروز موضوع همشهری مطرح می‌شود و نمی‌توانیم در مورد رسانه‌های دیگر صحبت کنیم.

ابتکار نیز در پاسخ به چمران گفت: ما اعضای شورای شهر تهران هستیم و روزنامه‌ها نیز در شهر تهران برای مردم تهران و در فضای شهری منتشر می‌شوند و باید نسبت به آنها عکس العمل نشان داد.

برخورد با همشهری غیر قانونی است

در این بین رسول خادم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز خاطرنشان کرد: روزنامه‌ همشهری ارگان شورای شهر تهران است و وظیفه شوراست که از آن حمایت کند.

وی یادآور شد: روزنامه‌ همشهری از منابع شهری تامین می‌شود و توسط مدیریت شهری مورد حمایت قرار می‌گیرد و در شرایط توقیف نیز باید نسبت به این شرایط عکس‌العمل نشان دهیم.

خادم با انتقاد از عملکرد هیئت نظارت بر مطبوعات در جریان توقیف موقت روزنامه‌ همشهری اضافه کرد: در مورد نحوه برخورد با روزنامه‌ همشهری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتقاد وارد است.

وی با اشاره به شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که فردی بسیار منتقد است برخورد صورت گرفته با روزنامه‌ همشهری را غیرقانونی خواند و ادامه داد: هنوز تکلیف این روزنامه‌ مشخص نیست و یکی از اعضای هیات نظارت بر مطبوعات رای خود را پس گرفته و در نتیجه تعداد اعضای موافق توقیف روزنامه‌ از اکثریت افتاده است.

وی خاطرنشان کرد: بزرگترین تبلیغ علیه فرقه ضاله نحوه برخورد با روزنامه‌ همشهری است چرا که این نوع برخورد باعث تبلیغ این فرقه شده است.

خادم در پایان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا آگاهانه نسبت به این موضوع برخورد کند و در این رابطه تجدید نظر داشته باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: