کد خبر: ۱۱۱۵۶۱
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۴
0
سخنگوی دولت اظهار داشت: فرآیند تهیه و تنظیم برنامه ششم از فردا اول خردادماه آغاز خواهد شد و ما می‌توانیم تا 15 شهریورماه سال 94 مصوبه نهایی این لایحه را که عمدتا در سال 93 تنظیم می‌شود به عنوان مصوبه داشته باشیم و بودجه سال 95 را براساس لایحه برنامه ششم تهیه کنیم.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز پس از پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران به تشریح مباحث و مصوبات مطرح شده در جلسه امروز قوه مجریه پرداخت و گفت: مسئله‌ای که در جلسه امروز دولت مطرح شد، اجرای ماده اول قانون برنامه پنجم در خصوص لایحه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است که باید مبنای برنامه ششم قرار گیرد.

به گزارش تسنیم، نوبخت افزود: با توجه به اینکه سال آینده، سال پایانی برنامه پنجم است بنابراین باید لایحه برنامه ششم طی سال جاری به تصویب برسد. در این خصوص کمیسیون فرهنگی موظف شد نسبت به پیش‌نویسی که از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی به عنوان لایحه به هیئت وزیران تصویب شده در کمیسیون نهایی کند و پس از تصویب به مجلس محترم ارسال کند.

سخنگوی دولت اظهار داشت: فرآیند تهیه و تنظیم برنامه ششم از فردا اول خردادماه آغاز خواهد شد و ما می‌توانیم تا 15 شهریورماه سال 94 مصوبه نهایی این لایحه را که عمدتا در سال 93 تنظیم می‌شود به عنوان مصوبه داشته باشیم و بودجه سال 95 را براساس لایحه برنامه ششم تهیه کنیم.

نوبخت با بیان اینکه لایحه برنامه ششم را در وقت مقرر به مجلس تقدیم خواهیم کرد، اظهار داشت: احکام ستاد برنامه امروز صادر شده و از فردا کار تهیه و تنظیم برنامه ششم در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور به انجام خواهد رسید.

وی با اشاره به مدلی که برای تهیه برنامه ششم در نظر گرفته شده است، گفت: براساس این مدل همه ظرفیت‌ها و نهادهایی که می‌توانند در امر برنامه ششم نظری داشته باشند در این الگو این امکان را خواهند داشت که بتوانند در فرآیند تهیه و تنظیم برنامه ششم مشارکت داشته باشند.


ظرف هفته‌های گذشته 23 هزار نفر از دریافت یارانه نقدی انصراف داده‌اند

سخنگوی دولت با بیان اینکه برنامه ششم با یک نوآوری نسبت به برنامه پنجم، تهیه خواهد شد، اضافه کرد: از شکل برنامه پنجم و برنامه‌های قبلی آسیب‌شناسی انجام شده و برنامه ششم را از تجارب برنامه‌های قبلی استفاده خواهیم کرد.

نوبخت ادمه داد: خوشبختانه یکی از مواردی که در برنامه تحول سلامت تعریف شده، بیمه کردن افراد فاقد بیمه بوده و باید به اطلاع برسانم تا به امروز بیش از 4 میلیون نفر از کسانی که فاقد دفترچه بیمه بودند به رایگان برای آنها دفترچه بیمه صادر شده است.

وی با بیان اینکه ظرف هفته‌های گذشته 23 هزار نفر مجددا به سایت مراجعه کرده و از دریافت یارانه نقدی اعلام انصراف داده‌اند، گفت: به نظر می‌رسد با مشخص شدن نحوه هزینه کردن منابع حاصل از انصراف و اینکه این منابع به خزانه دولت نمی‌رود بلکه در بیمارستان‌ها صرف ارزان کردن هزینه درمان انسان‌های نیازمندی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، می‌شود، این 23 هزار نفر همکاری بیشتری با دولت نشان دادند.


برنامه‌ جامع بهره‌وری در حال تهیه است

سخنگوی دولت ادامه داد: من همین امروز به سخنگوی هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام می‌کنم، خانم نجفیان حتما با شما خبرنگاران مصاحبه داشته باشد.

نوبخت با بیان اینکه در قانون برنامه پنجم یک سوم از رشد متوسط سالانه 8 درصدی باید از طریق افزایش بهره‌وری حاصل شود، خاطرنشان کرد: باید برنامه‌ جامع بهره‌وری ایجاد شود. خوشبختانه این برنامه الان تهیه شده و ما در مراحل تصویب این برنامه هستیم که براساس آن بتوانیم آموزش‌های لازم را به همه دستگاه‌ها ارائه کنیم تا در چارچوب این برنامه افزایش بهره‌وری حاصل شود.

وی در خصوص لیست بدهکاران بانکی، با اشاره به اینکه لیستی که از سوی دولت ارائه شده برگرفته از گزارشاتی است که از نظام بانکی تهیه شده است، اظهار داشت: مستند ما گزارشی است که بانک‌ها داده‌اند. بنابراین باید هماهنگی را وزیر محترم دادگستری فراهم کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: وزیر محترم دادگستری یکی از وظایف و ماموریت‌هایشان هماهنگ کردن بین قوه قضائیه و دولت است. انشاءالله ایشان کارشان را به انجام می‌رسانند و این تغایر برطرف خواهد شد. مطبوعاتی کردن این موضوع می‌تواند جایگزین بهتری داشته باشد. به هر صورت نماینده قوه قضائیه با نماینده دولت بنشینند و این لیست را مشخص کنند.


دولت با افزایش قیمت خودرو مخالف است

نوبخت با تاکید بر اینکه دولت مدعی مبارزه با مفاسد اقتصادی است و ستاد مبارزه با مفاسد در دولت تشکیل می‌شود، تصریح کرد: مطمئناً به هر میزان که بدهی‌ها تادیه شود، دولت از منابع آن استفاده می‌کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با افزایش قیمت خودرو، توضیح داد: همان‌طور که قبلا دولت و شورای رقابت نیز اعلام کردند، دولت با افزایش قیمت خودرو مخالف است و شورای رقابت نیز هر افزایش قیمتی را تکذیب می‌کند.

وی در خصوص مانع تراشی‌های دولت آمریکا در دادن ویزا به حمید ابوطالبی به عنوان سفیر جدید ایران در سازمان ملل و اینکه آیا فرد دیگری به عنوان جایگزین وی معرفی خواهد شد؟ اظهار داشت: دولت کار غیرمتعارف دولت آمریکا را تایید نکرده و به این کار معترض است.


ابوطالبی معاون سیاسی نهاد ریاست‌جمهوری است

نوبخت افزود: دولت از طریق همه مجاری قانونی برای اینکه این رویه خلاف قانون دولت آمریکا تغییر کند در حال پیگیری موضوع تا حصول نتیجه نهایی است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ابوطالبی معاون سیاسی نهاد ریاست‌جمهوری است و همچنان وظایف خود را تا استقرار در محل ماموریت ادامه خواهد داد.

وی در خصوص اقدام دولت در زمینه اجرایی شدن سیاست‌های ابلاغ‌ شده جمعیت از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: با توجه به اینکه اجرای سیاست‌های کلی ابلاغ‌ شده نیازمند بسترهای قانونی است، ما سیاست‌‌های ابلاغ‌ شده جمعیت و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را در لایحه برنامه ششم خواهیم دید.

نوبخت در رابطه با پرداخت نشدن وام ازدواج از سوی بانک‌ها، خاطرنشان کرد: جناب آقای دکتر سیف توضیحات لازم در این باره را می‌دهند. البته در سال جاری پرداخت وام به متقاضیان با قوت ادامه پیدا می‌کند و افراد متقاضی این وام را دریافت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه تعدادی از اعضای دولت و وزرا در شورای پول و اعتبار حضور دارند، افزود: از این‌رو ما می‌توانیم برخی نواقص را برطرف کنیم.


اعطای رانت از سوی دولت به افراد تکذیب می‌شود

خبرنگاری از سخنگوی دولت سوال کرد که «آیا تمام شدن زمان مأموریت خانم اشتون مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا تأثیری در روند مذاکرات دارد یا خیر؟» گفت: اراده‌ای که از سوی 6 کشور صورت می‌گیرد، اظهار آن در کلام خانم اشتون است و این تغییرات تأثیری در مذاکرات ندارد.

سخنگوی دولت درباره اعطای وام به ایران از سوی بانک جهانی، تاکید کرد: ما هنوز هیچ تقاضایی برای استفاده از تسهیلات بانک جهانی نداشته‌ایم.

نوبخت پیرامون اقدام بانک‌ها برای وصول مطالبات خود، پاسخ داد: بانک‌ها باید از همه ابزارها برای استیفای حقوق بانکی استفاده کنند و همه وام‌های منجر به وصول مطالبات را طی کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره رانت 650 میلیون یورویی که توسط یکی از نمایندگان مردم تهران در مجلس بیان شده و با واکنش تعدادی از نمایندگان مواجه شد، گفت: پس از طرح این مسئله در کمیسیون‌های اقتصادی مجلس، وزیر صنعت نیز به صورت مکتوب به ریاست مجلس جواب این ابهام‌ها را داده است.

وی افزود: مسئله اعطای رانت از سوی دولت به افراد تکذیب می‌شود. امروز از وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت خواستیم که در این زمینه اقدام کند و پاسخ سؤالات را دراختیار رسانه‌ها قرار دهد.
نوبخت اضافه کرد: اگر قرار باشد ادعایی در خصوص رانت صورت گیرد، از سوی دولت خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: مسئله‌ای که واردات نهاده‌های دامی توسط یک شرکت و به صورت انحصاری صورت می‌گرفت در گذشته نیز بوده و اینکه شرکتی می‌تواند بدون دریافت ارز این نهاده‌ها را تامین کند، خوب است.


در مواردی که صدا و سیما در راستای مأموریتش به درستی عمل کرده، تقدیر کرده‌ایم

سخنگوی دولت با اشاره به موضع‌گیری یکی از نمایندگان مردم تهران پیرامون رانت 650 میلیون یورویی، افزود: من به تقوا و حسن نظر نماینده‌ای که این مسئله را مطرح کرده، شک ندارم، اما از وی خواهش می‌کنم که اگر احساس می‌کند رانتی صورت گرفته، مضایقه نکرده و آن را به قوه قضائیه ارائه دهند. نمی‌شود کسی خود را هم مدعی و هم قاضی بداند.

وی ادامه داد: نمی‌توان یک‌ طرفه برخی مطالب را مطرح کرد. امروز وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش می‌دهد و می‌بینید در این مسئله تخلف نشده است.

نوبخت پیرامون پاسخ‌هایی که در این زمینه در کمیسیون‌های مجلس ارائه شد، این پاسخ‌ها را روشن عنوان کرد و گفت: اگر در کمیسیون نمایندگان به نکته‌ای بربخورند، باب استیضاح و سؤال از وزراء مفتوح است و حتماً درباره آن عمل خواهد شد.

موضع‌گیری اخیر سرلشکر فیروزآبادی سوال دیگر یکی از خبرنگاران از سخنگوی دولت بود که نوبخت پاسخ داد: باید از سرلشکر فیروزآبادی به دلیل این موضع حق‌طلبانه‌شان به عنوان نماینده دولت تقدیر کنم. این سردار رشید و فهیم هرگاه که ارکان نظام به دفاع نیاز داشت از آن دفاع کرده و این نگاه ایشان نیز به صورت مصلحانه بوده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و اینکه این پرونده چه مراحلی را طی می‌کند؟ خاطرنشان کرد: این پرونده در اختیار قوه قضائیه است و آنها این مسئله را دنبال می‌کنند.

نوبخت در خصوص اینکه اخیرا انتقاداتی از سوی نحوه عملکرد صداوسیما در زمینه هدفمندی یارانه‌ها مطرح شده است و دولت چه دیدگاهی در خصوص تعامل و همکاری رسانه ملی با دولت دارد؟ اظهار داشت: به دفعات در مواردی که صدا و سیما در راستای مأموریت خود به درستی عمل کرده، تقدیر کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه هر از گاهی هم برخی موارد مشاهده شده و آن را با صراحت به مسئولان صدا و سیما انتقال داد‌ه‌ایم، افزود: البته در کل ارزیابی صفر تا صدی یک مجموعه کار درستی نیست. از این‌رو ما نسبت به سازمان صدا و سیما با همین موضع رفتار کرده‌ایم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.