کد خبر: ۱۱۱۵۲۳
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۷
0
پول‌نیوز - مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی گفت: در صورتی که دولت بازار ارز را کنترل نکند همه قیمت ها به قبل باز می گردد.

به گزارش گروه اقتصاد کلان پول‌نیوز، حسین عبده تبریزی در همایش تحلیل تاثیرگذارترین تحولات اقتصادی سال 93 با محوریت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و گام نهایی مذاکرات ایران و گروه 5+1 که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: دولت یازدهم در صدد است نرخ تورم را کنترل و کاهش آن را پایدار کند.

وی اظهار داشت: در سالهای 1385 تا 1389 شکاف میان مابه التفاوت نرخ های ارز افزایش یافت و روند استفاده از درامدهای نفتی صعودی شد.

وی با اشاره به افزایش نرخ تورم در سالهای اخیر گفت: یکی از چراغهایی که در این سالها به دنبال افزایش نرخ تورم خاموش شد بودجه دولت بود، زیرا در شرایط رکود دولت کمتر می تواند خرج کند.

وی گفت: در صورتی که دولت می خواست مخارج جاری خود را افزایش دهد می بایست از بانک مرکزی این منابع را تامین می کرد که دولت دست به چنین کاری نزد.

وی با یادآوری این که افزایش نقدینگی در سالهای اخیر باعث رشد پایه پولی در کشور شد، گفت: رشد پایه پولی که در این سالها 10.3 برابر شد یکی از علل شرایط رکود بود.

عبده تبریزی با اشاره به نگرانی نرخ تورم در میان فعالان اقتصادی گفت: تورم همواره درد مزمن اقتصاد ایران است که موجب اخلال در نظام قیمت ها و بی اطمینانی فعالان اقتصادی می شود.

وی میانگین نرخ تورم را در سالهای 1357 تا 1392 معادل 17.8 درصد عنوان کرد و گفت: نرخ تورم 2 سال در این سالها تک رقمی ،34سال دو رقمی ،16سال بالای 20درصد و چهار سال بالای 40درصد بود.

وی بیشترین نرخ تورم را مربوط به سال 1374 معادل 49.4 درصد عنوان کرد و گفت: کمترین نرخ تورم در سال 1364 معادل 6.9 درصد بود و آخرین سال نرخ تورم تک رقمی (9درصد) سال 1369 بود.

عضو شورای عالی بورس گفت: بررسی ها نشان می دهد در سالهای اخیر فقط دو کشور ایران و سوریه در منطقه دارای نرخ تورم نامتعارف بوده اند .

عبده تبریزی در خصوص بازار سرمایه گفت: شاخص بورس در ماه های اخیر نسبت به سال پایه ( 1383) تصور می شد افزایش یافته است ، درحالی که شاخص بورس فقط در شهریور ماه سال 1392 افزایش یافت اما اگر به قیمت ثابت به آن نگاه کنیم ، آنهم بالا نرفت.

وی گفت: هم اکنون سهامداران بانک مسکن که در بورس هستند می خواهند سهمشان را افزایش دهند اما این کالا دارای ریسک است و از دید اقتصاد کلان چیز خوبی نیست.

به گفته مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی بازار طلا در سال گذشته تغییراتی داشت که در جمع منفی بود و کسی سراغ این بازار نمی رود.

مسکن مهر تورم را تشدید کرد

وی با اشاره به طرح مسکن مهر گفت: مسکن مهر مشکلات تورم را در کشور تشدید کرد و در صورتی که دولت جدید نمی آمد 42هزار میلیارد تومان دیگر به این طرح تزریق می شد تا این منابع به 60هزار میلیارد تومان برسد. هم اکنون وزارت راه و شهرسازی باید با فروش برخی از منابع سرمایه ای خود هزینه های این طرح را جبران کند.

به گفته عبده تبریزی بخشی از رشد پایه پولی از سال 2007 میلادی بر عهده مسکن مهر است .

وی اظهار داشت: اقتصاد ایران توانایی ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را دارد. در سه سال اخیر سرمایه گذاری در بخش مسکن شهر تهران نسبت به سال پایه دو برابر شده است.

وی تاکید کرد: در بسیاری از شهرهای کشور بیش از ظرفیت ، مسکن ساخته شده است و یکی از عللی که جریان چرخش پول در کشور کم است تزریق پول به بخش مسکن است که خریداری هم ندارد. پولی آنجا خوابیده که آزاد هم نمی شود.

وی گفت: سالانه به یک میلیون خانه نیاز داریم و این در حالی است که نزدیک به 10 میلیون نفر در بافتهای فرسوده زندگی می کنند. هم اکنون رکود در بخش مسکن مشاهده می شود که در کلانشهرها بسادگی قابل حل نیست.

عبده تبریزی با بیان این که هم اکنون نرخ بازدهی مسکن خوب نیست، گفت: رکود نه تنها از سوی عرضه است بلکه بعد از مدتی به طرف تقاضا هم کشیده می شود.

وی گفت: سال آینده که پروژه های مسکن مهار کاهش می یابد ، دولت با بیکاری بیشتری هم مواجه خواهد شد. بازار مسکن از نوع سرمایه گذاری ادامه می یابد اما اینکه بخرید سود کنید خبری نیست.

وی گفت: با اینکه رکود در بخش مسکن دیده می شود اما سمت و سوی این بخش به سوی املاک ارزان قیمت و مسکن لوکس در منطقه یک تهران است.

اجرای هدفمندی یارانه ها

وی ادامه داد: در چنین شرایطی فاز دوم هدفمندی اجرا شد. برخی از صنایع کشور بازار ندارند .دولت نمی توانست سالانه 124 میلیارد دلار پول سوخت بدهد .

وی توضیح داد: از پیش از انقلاب قیمت بنزین نسبت به قیمت جهانی بالاتر بود، اما در سالهای 1353 و 1354 بنزین را زیر قیمت جهانی می فروختیم.

وی ادامه داد: در سال 1389 قیمت بنزین از 17.5 درصد قیمت جهانی به 40 درصد رسید و این نسبت برای بنزین آزاد بیش از 80 درصد بود.

وی گفت: اما با افزایش قیمت دلار باز قیمت بنزین پایین آمد . باید تلاش کنیم که نظام قیمت ها ، قیمت بنزین را از این که هست کمتر کند.

کارشناس ارشد اقتصادی تاکید کرد در صورتی که قیمت ارز را مدیریت نکنیم همه چیز به قیمت های قبلی باز می گردد. در صورتی که تفاوت نرخ ارز در بازار آزاد و دولتی افزایش یابد رانت اقتصادی افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: هم اکنون دو نرخ 2650 و 3300 تومان به طور تقریبی کنترل می شود و تقریبا خوب است.

وی تاکید کرد: ارز نباید به پس انداز مردم تبدیل شود.نرخ ارز باید زیر سود بانک باشد و در صورتی که ثابت بماند یارانه به خارجی ها داده ایم.

وی تصریح کرد دولت در چند جا باید کار کند، مواظب اجرای هدفمندی باشد، تورم را مهار و نرخ ارز را مدیریت کند.

وی یادآور شد: منابع تهدید برای اقتصاد زیاد است و این نگرانی 5تا 10 سال آینده ادامه دارد. دولت درصدد کنترل مسائل اقتصادی است و بودجه هم در شرایط خوبی است.

وی تاکید کرد: باید با خلق پول ، نظام بانکی را توسعه دهیم .معوقات بانکی نمی تواند گردش مالی ایجاد کند ، بخشی از معوقات در مسکن رفته که قابل فروش نیست .

وی چند راه حل برای وضعیت کنونی اقتصاد کشور مطرح کرد و گفت: راه ساده این است که موضوع تحریم ها حل شود زیرا وضعیت اقتصادی بهتر خواهد شد. بدهی دولت را به اوراق سوددار تبدیل کنیم. دولت نباید به بدهی های خود بی تفاوت باشد .اوراق بهادار می تواند منجر به این شود که آنها را در جایی قرار دهید و از آنها سود دریافت کنید.

وی در پایان تاکید کرد که مشکل اساسی نظام بانکی است و تا زمانی که گرفتاری دولت حل نشود نمی توانیم مسائل کسب و کار را حل کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.