کد خبر: ۱۱۱۴۳
۰۳ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۳۰
0
وي حق انحصاري وتو را ريشه ناامني در جهان دانست و اظهارداشت: ايران از حضور دائم كشورهاي مستقل به خصوص برزيل در شوراي امنيت سازمان ملل متحد استقبال مي كند.
در گفتگوي 3 ساعته احمدي‌نژاد و داسيلوا پيشنهاد شد كه در 5 سال آينده حجم مبادلات ايران و برزيل به سقف 25 ميليارد دلار برسد.

به گزارش "پرچم" به نقل از دفتر امور رسانه‌هاي رياست‌جمهوري، آيين استقبال رسمي از رئيس جمهوري اسلامي ايران با حضور لوئيس بي‌ناسيولولا داسيلوا رييس جمهور برزيل در محل وزرات امور خارجه اين كشور برگزار شد و محمود احمدي نژاد و هيات همراه مورد استقبال رسمي رييس جمهور برزيل قرار گرفتند.

مذاكرات دو جانبه، امضاء اسناد، ملاقات با روساي مجلس سنا و نمايندگان، سخنراني در دانشگاه برزيليا، مصاحبه مطبوعاتي، مصاحبه با شبكه تلويزيوني برزيل و ديدار با ايرانيان مقيم از جمله برنامه‌هاي رييس‌جمهور در جريان سفر يك روزه به برزيل بوده است.

روساي جمهور دو كشور بلافاصله پس از پايان مراسم استقبال رسمي در نشست خصوصي مهم‌ترين مسايل دو جانبه و مورد علاقه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

* گفتگوي 3 ساعته احمدي نژاد و داسيلوا

روساي جمهور ايران و برزيل بر ضرورت پي‌ريزي همكاري‌هاي وسيع و گسترده بين دو كشور در همه عرصه‌ها به ويژه صنعت، تجارت، انرژي، فناوري و معدن تاكيد كردند.

محمود احمدي‌نژاد و لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا در نشست خصوصي كه بيش از 3 ساعت به طول انجاميد؛ با اشاره به علائق مشترك دو كشور تصريح كردند: هيچ‌گونه مانعي براي رشد و ارتقاء روابط دوجانبه و بين‌المللي طرفين وجود ندارد.

در اين نشست پيشنهاد شد كه در 5 سال آينده حجم مبادلات ايران و برزيل به سقف 25 ميليارد دلار برسد.

همچنين مقرر شد وزراي مربوطه نسبت به پيگيري توافقات امضاء شده بين دو كشور اقدام نمايند.

* تاكيد احمدي نژاد و داسيلوا بر ضرورت همكاري ايران و برزيل براي ايجاد نظام‌هاي نوين جهاني

روساي جمهوري اسلامي ايران و برزيل با تاكيد بر ضرورت طراحي مدل جديد براي اداره جهان و زندگي سعادتمند تصريح كردند: ملت ها و كشورهاي جهان از جمله ايران و برزيل بايد در راستاي تدوين و ايجاد نظام هاي نوين جهاني براي برپايي عدالت، صلح و تعالي و سعادت بشريت تلاش كنند .

محمود احمدي نژاد و لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا پس از بيش از 3 ساعت گفتگوي خصوصي درباره گسترش روابط تهران - برازيليا و مهمترين مسايل منطقه اي و جهاني، در نشست خبري به تشريح توافقات و دستاوردهاي مذاكرات خود پرداختند و اظهارداشتند: سازمان ملل متحد به دليل ناتواني در رفع مسايل و مشكلات جهان به اصلاحات عميق و گسترده به خصوص در شوراي امنيت نياز دارد تا بتواند پاسخگوي نيازهاي امروز باشد.

روساي جمهوري اسلامي ايران و برزيل با بيان اينكه جهان با چالش هاي جدي مواجه و تغييرات قطعي است خاطرنشان كردند: نظام هاي كنوني جهان قادر به حل بحران ها به ويژه در زمينه اقتصاد نيستند و همكاري كشورها براي اداره جهان و رفع مشكلات ضروري است.

احمدي نژاد و لولا داسيلوا دورنماي روابط تهران و برازيليا در عرصه هاي مختلف را بسيار خوب و روشن دانستند و تاكيد كردند: بايد از همه ظرفيت هاي فراوان موجود براي گسترش و افزايش مناسبات و همكاري هاي جمهوري اسلامي ايران و برزيل استفاده كرد.

رييس جمهوري اسلامي ايران در نشست خبري مشترك با رييس جمهور برزيل، از استقبال بسيار خوب لولا داسيلوا، دولت و ملت برزيل قدرداني كرد و گفت: موافقت نامه هاي امضا شده ميان دو كشور راه را براي آينده شكوفا در روابط جمهوري اسلامي ايران و برزيل هموار مي كند.

احمدي نژاد سفر به برزيل را مقدمه جهش بزرگ در روابط دو كشور بر شمرد و تصريح كرد: امروز معلوم شد فاصله تهران تا برازيليا به اندازه يك اراده و برزيل حلقه ارتباط مناسب ميان ايران و آمريكاي لاتين است.

رييس جمهوري اسلامي ايران با بيان اينكه ايران و برزيل دو كشور مهم و اثرگذار در دو منطقه حساس جهان هستند تاكيد كرد: ايران و برزيل به دليل پيشينه غني فرهنگي و انساني و نگاه مشترك به روابط بين الملل مي توانند در طراحي و اجراي نظام هاي عادلانه آينده در جهان نقش فعال داشته باشند.

وي حق انحصاري وتو را ريشه ناامني در جهان دانست و اظهارداشت: ايران از حضور دائم كشورهاي مستقل به خصوص برزيل در شوراي امنيت سازمان ملل متحد استقبال مي كند.

رييس جمهوري اسلامي ايران خاطرنشان كرد: تهران و برازيليا بر حل همه مسايل جهان از طريق گفتگو و عدالت و رفع تجاوزگري و اشغال و جهاني عاري از سلاح هاي كشتار جمعي به خصوص سلاح اتمي تاكيد دارند.

لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا رييس جمهور برزيل نيز در اين نشست خبري ، با تاكيد بر اينكه ايران و برزيل دو كشور مهم و بزرگ و داراي مدل توسعه اي مشابه هستند، تصريح كرد: روابط تهران - برازيليا مستحكم و با اهداف بزرگ خواهد بود.

رييس جمهور برزيل با اشاره به بحران اقتصادي و نظم جهاني اظهارداشت: نظام هاي كنوني جهان قادر به حل بحران ها نيستند و دولت ها بايد براي رفع مشكلات همكاري كنند.

لولا داسيلوا با بيان اينكه تلاش براي ايجاد جهاني سرشار از صلح و ثبات ضروري است گفت: برزيل از ايجاد كشور مستقل فلسطيني حمايت مي كند.

رييس جمهور برزيل همچنين بر آمادگي برزيل براي توسعه و تعميق مناسبات و همكاري ها با جمهوري اسلامي ايران در زمينه هاي مختلف تاكيد كرد.

* امضاي 13 سند همكاري ميان ايران و برزيل

مراسم امضاي سيزده سند همكاري ميان جمهوري اسلامي ايران و برزيل در حضور محمود احمدي نژاد و لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا و در راستاي گسترش روزافزون روابط تهران و برازيليا برگزار شد.
در سفر رييس جمهوري اسلامي ايران به برزيل 13 سند در زمينه همكاري هاي بازرگاني، انرژي، بانكي، علوم و فناوري، كشاورزي، تجارت و بازرگاني ، لغو رواديد ، دانشگاهي، بورس ، آژانس خبرگزاري، ورزشي، سينمايي و برنامه اجراي موافقت نامه فرهنگي امضا شد.

بر اساس اين گزارش، سند همكاري اتاق بازرگاني دو كشور، سند همكاري هاي انرژي، سند همكاري هاي بانك مركزي دو كشورو سند همكاري در زمينه علوم و فناوري به امضاي مسوولان و مقامات ايران و برزيل رسيد.

سند تحقيقات كشاورزي، سند تجارت و بازرگاني، سند لغو رواديد و برنامه اجراي موافقت نامه فرهنگي از ديگر اسناد همكاري ميان دو كشور است كه در حضور روساي جمهوري اسلامي ايران و برزيل امضا شد.

توافقنامه هاي همكاري دانشگاهي، بورس، آژانس خبرگزاري، ورزشي و سينمايي از ديگر اسناد امضا شده ميان مسوولان ايراني و برزيلي است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: