کد خبر: ۱۱۱۳۸۹
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۳
0
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: در سال 84 یا 85 واحد سونگون آغاز به کارکرد و با توجه به راه اندازی معدن و کارخانه میدوک در سال 83 و همچنین افزایش تولید در سرچشمه به واسطه راه اندازی ذوب خاتون آباد، ظرفیت تولید مس محتوا به 260 هزار تن رسید، با این توضیح که تولید واقعی در سال 84 حدود 180 هزار تن بود.البته در گام بعدی و در سال های 85 و 86 از پتانسیل موجود استفاده شد و میزان تولید افزایش یافت.
 پول‌نیوز -مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه ظرفیت تولید مس در سال آینده به 280 هزار تن، سال 95 به 300 هزار تن، سال 96 به 350 هزار تن و در سال 97 به 380 تا 400 هزار تن خواهد رسید؛ گفت: با راه اندازی طرح توسعه فاز 2 سونگون و طرح توسعه فاز 2 سرچشمه در سال جاری، میزان 300 هزار تن به ظرفیت تولید کنسانتره مس کشور افزوده می شود.

احمد مراد علیزاده در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در گذشته تولید مس به لحاظ مقداری کمتر از 200 هزار تن بود، اما از نظر ظرفیت تجهیزات نصب شده و توسعه آن، امکان تولید 260 هزار تن مس خالص فراهم شده بود، این در حالی است که در گذشته تنها منبع تولید مس در ایران، مس سرچشمه بود که البته علاوه بر آن، معدن سونگون نیز آماده سازی و کارخانه آن برای تولید کنسانتره مس نصب شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: در سال 84 یا 85 واحد سونگون آغاز به کارکرد و با توجه به راه اندازی معدن و کارخانه میدوک در سال 83  و همچنین افزایش تولید در سرچشمه به واسطه راه اندازی ذوب خاتون آباد، ظرفیت تولید مس محتوا به 260 هزار تن رسید، با این توضیح که تولید واقعی در سال 84  حدود 180 هزار تن بود.البته در گام بعدی و در سال های 85 و 86 از پتانسیل موجود استفاده شد و میزان تولید افزایش یافت.

وی تصریح کرد: به دلیل تغییرات پی در پی مدیران شرکت مس، عملا فرصت بازنگری و طراحی مجدد برای مدیران و تیم های مدیریتی فراهم نشد و فرآیند توسعه از لحاظ اجرایی مغفول ماند.حتی در سال های 89  و 90 با وجود اینکه اجرای طرح های توسعه آغاز شد، اما اولویت بندی خاصی برای اجرای این طرح ها در نظر گرفته نشد.بنابراین اگر امروز هم تولید در همان حدود 200 هزارتن مانده به این علت بوده که اجرای همه طرح های توسعه همزمان و بدون اولویت بندی آغاز شده بود.

به گفته علیزاده، در شش ماه اخیر، بازنگری مشخص و مستمری بر روی طرح های سودآور و پربازده انجام شده، به طوری که طرح های با ارزش افزوده بالاتر اجرا شود؛ این در حالی است که ایجاد کارخانه های تغلیظ و تولید کنسانتره نسبت به بقیه طرح ها بازدهی بالاتری دارد، چراکه با فرآوری خاک نیم درصد و رساندن عیار آن به 25 درصد، 40 تا 50 برابر ارزش اقتصادی ایجاد می شود.

جزئیات افزایش 300 هزار تنی تولید کنسانتره مس

به گفته علیزاده، امسال با راه اندازی طرح توسعه فاز 2 سونگون و طرح توسعه فاز 2 سرچشمه، میزان 300 هزار تن به ظرفیت تولید کنسانتره مس کشور افزوده می شود که معادل 70 هزار تن مس خالص محتوا خواهد بود؛ بنابراین با افتتاح این دو طرح در سال جاری، این ظرفیت طی دو سال آینده تکمیل می شود و هر دو کارخانه در نیمه دوم امسال در استان های آذربایجان شرقی و کرمان آماده افتتاح خواهند بود.

وی در خصوص اتمام طرح های نیمه تمام در این بخش نیز خاطرنشان کرد: امسال دو طرح بزرگ در صنعت مس اجرا می شود و بر اساس یک برنامه مشخص که متعهد به اجرای آن شده ایم، ظرفیت تولید مس خالص تا سال 97 را به 380 تا 400 هزار تن می رسانیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: بررسی ها از سال 74 به بعد نشانگر این است که پتانسیل تولید مس در کشور حدود 400 هزار تن مس خالص است که البته این به معنای آن نیست که امکان دستیابی به مقادیر بیشتر وجود ندارد، بلکه تولیدات بالاتر از 400 هزار تن بستگی به اکتشافات دارد که به طور مستمر در حال انجام است و نتایج آن به تدریج آشکار می شود.

وی اظهار داشت: در سیستان و بلوچستان نیز وعده داده ایم که معدن مس چهل کوره را تا پایان سال آینده راه اندازی کنیم که سالانه  16 هزار تن کنسانتره معادل 5000 تن مس محتوا، تولید خواهد کرد؛ البته باید به این نکته نیز توجه داشت که به هر حال این معدن شاید در کوتاه مدت تاثیر اقتصادی چندانی برای شرکت مس نداشته باشد، اما تاثیر اقتصادی و اجتماعی مناسبی در این استان دارد و یکی از مسوولیت های اجتماعی شرکت ملی مس هم رسیدگی به این طرح ها است.

ظرفیت تولید مس در سال 97 به 400 هزار تن می رسد

علیزاده با بیان اینکه اعتبار صنعت مس به اعتماد ذینفعان آن بستگی دارد؛ خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های ما این است که از اجرای پروژه های کم بازده و کم اثر جلوگیری کنیم و این وعده را می دهیم که هر سال شاهد رشد ظرفیت تولید مس محتوا در شرکت ملی مس ایران خواهیم بود، به طوری که بر اساس تعهدی که داده ایم ظرفیت تولید در سال آینده به 280 هزار تن، سال 95 به 300 هزار تن، سال 96 به 350 هزار تن و در سال 97 به 380 تا 400 هزار تن خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: در بحث تسهیل صادرات با توجه به اقدامات صورت گرفته، موانع و مشکلات به حداقل ممکن رسیده است؛ البته در کنار افزایش تولید درصددیم پژوهشگاه صنعت مس را ایجاد کنیم تا با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی به تجاری سازی طرح های پژوهشی کمک کند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، یکی از برنامه های مهمی که در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی دنبال می شود، موضوع استفاده از قابلیت های داخلی کشور در بخش معدن و بویژه در صنعت مس است که بر این اساس برنامه ای برای آماده سازی و به فعلیت رساندن معادن کوچک تدوین شده که در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش معدن نقش بسزایی دارد.

وی اظهار داشت: از آنجا که معادن کوچک به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارند و بخش های خصوصی کوچک قادر به تامین این منابع نیستند و در عین حال در حوزه اکتشافات هم قدرت ریسک بالایی ندارند، برای کاهش این ریسک ها یک هماهنگی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، شرکت ملی مس، بانک ها و صندوق بیمه معادن در حال انجام است و با توجه به توافق پنج جانبه ای که صورت خواهد گرفت، اسناد و مدارک لازم آن دسته از معادن کوچکی که کار اکتشافات اولیه در آنها انجام شده، پس از بررسی اولیه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه، در اختیار شرکت مس قرار می گیرد و واحد اکتشافات شرکت مس طراحی لازم را بر عهده می گیرد و همزمان صندوق بیمه معادن کار بیمه را انجام می دهد.

علیزاده خاطرنشان کرد: اگر در بررسی های اولیه معدن مذکور دارای قابلیت لازم بود، برای طراحی کارخانه، اختیار تعیین مهندس مشاور با همکاری مس یا به انتخاب خودشان از بخش خصوصی فراهم می شود؛ ضمن اینکه همزمان قرارداد خرید محصول منعقد و با این کار پول بانک هم تضمین خواهد شد.

وی افزود: حتی با بانک ها در حال هماهنگی هستیم تا فرمتی برای قراردادها تهیه شود که بانک به تضمین لازم جهت پرداخت اقساط برسد؛ در این میان این امکان نیز وجود دارد که  اگر روال به طور منطقی پیش برود، طی شش سال آینده بتوان حدود 150 تا 200 هزار تن کنسانتره مس از بخش خصوصی خریداری کرد و این در شرایطی است که سرمایه گذاری این کار توسط مردم و بخش خصوصی انجام می شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.