کد خبر: ۱۱۱۳۸۵
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۴
0
سیب زمینی کاران قصرشیرینی از ارزانی قیمت این محصول در هنگام برداشت گلایه دارند و معتقدند این امر باعث شده تا کشاورزان نتوانند هزینه تولید این محصول را نیز از محل فروش سیب زمینی بدست آورند.
پول‌نیوز - پیش بینی می شود از 569 هکتار اراضی زیر کشت سیب زمینی در شهرستان قصرشیرین، بیش از هشت هزار تن محصول برداشت شود، ولی بهای اندک فروش در مزرعه و تفاوت بسیار تا بازار، سیب زمینی کاران را متضرر کرده است.

به گزارش ایرنا، سیب زمینی کاران قصرشیرینی از ارزانی قیمت این محصول در هنگام برداشت گلایه دارند و معتقدند این امر باعث شده تا کشاورزان نتوانند هزینه تولید این محصول را نیز از محل فروش سیب زمینی بدست آورند.

این افراد خواستار حمایت مسوولان و متولیان امر برای برون رفت از این مشکل در آینده شده و می گویند: ادامه این روند و نبود حمایت و دخالت مسوولان موجب کاهش سطح زیرکشت این محصول در آینده خواهد شد.

اکنون قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی در بازار 20 تا 25 هزار رالو است در حالیکه سیب زمینی کاران محصول خود را با قیمت هرکیلوگرم 9هزار تا 10 هزار رالش، بسته به نوع کیفیت سیب زمینی تولیدی در مزارع می فروشند.

در سال های گذشته به دلیل گرانی انواع نهاده ها، کود شیمیایی و بذر، تعادل بازار به سبب کاشت سیب زمینی در این شهرستان به هم خورده و سبب شده سیب زمینی کاران سودی بابت کاشت این محصول نبرند لذا بدنبال کشت جایگزین باشند.

یکی از سیب زمینی کاران روستای سید خلیل قصرشیرین با ابراز ناراحتی از وضعیت خرید این محصول که دسترنج زحمات او و خانواده اش در یکسال زراعی است، گفت: دو هکتار زمین خود را به کشت سیب زمینی رقم ˈآرینداˈ اختصاص دادم و با توجه به افزایش قیمت نهاده های کشاورزی و هزینه برداشت، قیمت تولید هر کیلوگرم سیب برایم 35 هزار راله تمام شده ولی باید به کمتر از یک سوم آن را بفروشم.

ˈبیژن قنبریˈ از دیگر مشکلات امسال محصول سیب زمینی در قصرشیرین را افت شدید و ناگهانی دما در فروردین امسال اعلام کرد و افزود: این عامل باعث شد عملکرد تولید محصول در هر هکتار با 10 تن کاهش همراه شود.

این کشاورز، نبود سردخانه نگهداری و انبار ذخیره محصول، قوانین دست و پاگیر بانک ها در ارایه تسهیلات کشاورزی خرید ادوات کشاورزی بمنظور کاشت و برداشت مکانیزه، نامناسب بودن میزان خسارت پرداختی از سوی بیمه محصولات کشاورزی، و نیز نبود حمایت مسوولان از صادرات این محصول به عراق را با هدف جلوگیری از کاهش قیمت و متضرر شدن کشاورزان، از دیگر مشکلات سیب زمینی کاران بیان کرد.

ˈسید بهمن محمودیانˈ دیگر سیب زمینی کار قصرشیرینی، با ناراحتی به خبرنگار ایرنا گفت: سه هکتار از اراضی کشاورزی ام را به کشت سیب زمینی اختصاص دادم اما بخشی از آن به دلیل سرما زدگی از بین رفت و اینک با کاهش شدید عملکرد، درآمد حاصله حتی جوابگوی هزینه ها نیز نیست.

وی با بیان اینکه با استفاده از سموم شیمیایی و کود می توان از هر هکتار اراضی 35 تا 40 تن محصول برداشت کرد، افزود: بدلیل نداشتن توان مالی، از کود و سموم کمتری استفاده کردم و همین موضوع باعث شد تا نتوانم از هر هکتار بیش از پنج تن سیب زمینی برداشت کنم.

محمودیان از مهمترین مشکلات خود را در کاشت سیب زمینی، گرانی نهاده های کشاورزی، بذر و سموم و همچنین نبود پشتیبانی مسوولان جهاد کشاورزی در تثبیت قیمت خرید این محصول از کشاورزان بمنظور ممانعت از ورود دلالان و جلوگیری از ضرر و زیان سیب زمینی کاران اعلام کرد.

وی همچنین خواستار حمایت مسوولان و متولیان بیمه محصولات کشاورزی برای جبران خسارت ناشی از سرمازدگی این محصول شد و گفت:محصول سیب زمینی امسال بخاطر سرمازدگی دچار افت شدید تولید شد.

ˈمحسن قنبریˈ دیگر سیب زمینی کار قصرشیرین نیز با تایید گفته های همکارانش،مهمترین مشکلات را قوانین دست و پا گیر بانک ها در پرداخت تسهیلات برای خرید ادوات کشاورزی و همچنین نبود حمایت مسوولان از صادرات سیب زمینی به عراق، و تامین نشدن نهاده ها و بذر مصرفی کشاورزان با نرخ یارانه ای بیان کرد.

ˈمحمدرضا خبرهˈ دیگر کشاورز سیب زمینی کار روستای سید خلیل نیز با ابراز گلایه از نبود حمایت مسوولان، تامین سوخت موتور پمپ آب، نبود جاده دسترسی مناسب به اراضی کشاورزی، سخت گیری بانک ها برای پرداخت تسهیلات و نبود سیستم نگهداری محصول با هدف فروش در زمان مناسب تر، را از مشکلات مهم سیب زمینی کاران قصرشیرینی ذکرکرد.

این کشاورزان برای عملیات برداشت روزانه به ازای هر کارگر 300 هزار رالو دستمزد پرداخت می کنند ضمن اینکه برای حمل محصول سیب زمینی به بازار نیز 600 هزار رالف هزینه حمل و نقل می پردازند.

در هر هکتار از اراضی سیب زمینی روزانه 15 کارگر مشغول برداشت محصول هستند بنابراین یک کشاورز باید روزانه در مجموع به این تعداد کارگر، چهار میلیون و 500 هزار رالر دستمزد و حداقل سه میلیون رالگ نیز کرایه حمل و نقل بپردازد که با توجه به قیمت ارزان خرید این محصول، سود چندانی نصیب کشاورز نمی شود.

کارشناس جهاد کشاورزی قصرشیرین در خصوص مشکلات سیب زمینی کاران می گوید: آزادسازی قیمت سموم و کودهای شیمیایی، بذر و نهاده ها باعث شده تا برخی کشاورزان که بضاعت مالی چندانی ندارند نسبت به تقویت محصولات خود اقدام نکنند و از مقدار کمتری کود استفاده کنند که این امر، کاهش عملکرد محصول تولیدی را بدنبال دارد.

ˈمراد محمودیانˈ افزود: در خصوص سرما زدگی بخشی از اراضی زیرکشت سیب زمینی در فروردین امسال، گزارش ها و برآورد خسارت در حال بررسی است و پیگیری لازم در راستای پرداخت خسارت به کشاورزان از طریق بیمه محصولات کشاورزی انجام خواهد شد.

وی گفت:در قصرشیرین متاسفانه انبار و سردخانه ذخیره محصولات کشاورزی وجود ندارد و این از مشکلاتی است که در راستای ذخیره سازی محصولات کشاورزی و باغی با آن روبه رو هستیم.

محمودیان می گوید: صادرات محصول سیب زمینی به عراق هم اینک انجام نمی شود ولی در صورت فراهم شدن شرایط صادرات محصول سیب زمینی، از کشاورزان پشیتبانی لازم خواهد شد تا بازار فروش خارجی این محصول ایجاد، و دست دلالان و سودجویان کوتاه شود.

وی گفت: مکاتبات لازم در زمینه تامین سوخت مورد نیاز موتور پمپ کشاورزان، با امور آب و شرکت پخش فرآورده های نفتی صورت گرفته و در این زمینه مشکلی وجود ندارد و جهاد کشاورزی نیز آمادگی واگذاری تسهیلات بانکی بالای یک میلیارد رالث به کشاورزان برای خرید ادوات و تجهیزات مکانیزاسیون دارد.

وی با تایید کاهش نرخ خرید سیب زمینی از کشاورزان افزود: این موضوع باعث شده کشاورزان سود کمتری عایدشان شود و در نتیجه سال های آینده تمایل زیادی به کشت این محصول نشان ندهند.

در سال زراعی جاری 569 هکتار از اراضی شهرستان مرزی قصرشیرین به کشت سیب زمینی اختصاص یافته است؛ میانگین عملکرد تولید سیب زمینی در هر هکتار اراضی کشاورزی این شهرستان 14 تن است.

مهمترین ارقام سیب زمینی این شهرستان ˈˈآریندا، سانتهˈ است و عملیات برداشت محصول سیب زمینی اواخر اردیبهشت آغاز و تا پایان خرداد ادامه خواهد داشت.

سیب زمینی یکی از محصولات کشاورزی است که در صورت مساعد بودن شرایط محیطی در هوای آزاد و در فصل بهار کشت می شود.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه 25 هزار نفر جمعیت دارد و دارای 29 هزار و 188هکتار اراضی کشاورزی و باغ است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.