کد خبر: ۱۱۱۳۵۲
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۸:۰۰
۵
روند نظام بانکی در جهان به سمت عملیات غیر حضوری مبتنی بر وب و موبایل است و امروزه هر موبایلی یک شعبه بانک است و لذا نیازی به گسترش بیش از اندازه شعبات فیزیکی نیست.
پول نیوز - موسسه اعتباری عسکریه ، امروز میزبان مدیران مسوول تعدادی از سایت های خبری پربیننده کشور بود تا دیداری صمیمی بین اصحاب رسانه و مدیرعامل و مسوولان عسکریه در هفته روابط عمومی شکل گیرد. این دیدار به همت مدیر روابط عمومی این موسسه تدارک دیده شده بود و تنها دیدار مدیران رسانه ها با یک مجموعه اعتباری در چنین سطحی، در طول سال های اخیر بود.

عسکریه یگانه موسسه اعتباری رسمی کشور است که مدیریت عالی آن بر عهده یک روحانی است که بیش از 2 دهه است فعالیت بانکی می کند.

حجه الاسلام سید امین جوادی در اظهاراتی که در این دیدار بیان داشت و نیز در هنگام پاسخگویی به سوالات مدیران رسانه ها ، نشان داد که نه فقط به عنوان یک روحانی که حدود یک دهه درس خارج فقه خوانده بر علوم حوزوی مسلط است ، بلکه در قامت یک کارشناس دنیا دیده بانکی بر جزئیات نظام بانکداری نوین آشنایی و تسلط دارد؛ مخصوصاً هنگامی که جزئیات فقهی سود علی الحساب بانکی را تشریح کرد و در پاسخ به سوال یکی از حاضران درباره برنامه موسسه برای گسترش شعباتش ، پاسخ پیشرویی داد مبنی بر این که روند نظام بانکی در جهان به سمت عملیات غیر حضوری مبتنی بر وب و موبایل است و امروزه هر موبایلی یک شعبه بانک است و لذا نیازی به گسترش بیش از اندازه شعبات فیزیکی نیست.

نکته جالب توجه در سخنان مدیرعامل موسسه اعتباری عسکریه ، ماجراهای نام موسسه در خارج از ایران بود. به گفته جوادی ، چون عسکریه در لغت ، معنای نظامی را تداعی می کند ، در خارج از ایران تصور می رود که این موسسه وابسته به نهادهای نظامی ایران است و لذا مشکلاتی برای فعالیتش پیش می آید. یک بار هم فیلمی در آمریکا با موضوع تروریسم ساختند و در آن از این موسسه به عنوان بانک حامی فعالیت های تروریستی نام بردند و برای اثبات ادعای عجیب شان هم به نام آن استناد نمودند. جالب آن که سازندگان آمریکایی این فیلم ، از حجه الاسلام جوادی تحت عنوان "ژنرال جوادی" نام بردند!

با توجه به این وضعیت ، قرار شده نام موسسه در آینده ای نزدیک تغییر یابد. "توس" نامی است که به عنوان یکی از کاندیداها در موسسه مطرح است اما در این نشست، مدیرعامل عسکریه اعلام کرد که برای تغییر نام موسسه از نظر عموم مردم استفاده خواهد شد و به زودی فراخوان پیشنهاد نام مطرح می شود تا یک نام زیبا و فراگیر برای آن انتخاب شود.

از نکات دیگری که در این نشست مطرح شد و برای اکثریت حاضران جالب بود این که موسسه عسکریه ، اولین موسسه در نظام بانکی ایران بوده که کامپیوتر را وارد سیستم بانکی کرده و شبکه نرم افزاری بانکی را ایجاد کرده است.
به گفته جوادی ، در موسسه عسکریه تا کنون هیچ گونه مشکلی مانند سوء استفاده مالی یا اختلاس وجود نداشته است. تنها موردی که به اموال موسسه آسیب رسیده ، مربوط به یک سرقت مسلحانه بوده که علیه یکی از شعبات رخ داد و چون تمام اموال و دارایی های موسسه بیمه است ، خسارت وارده از طریق بیمه جبران شد.
وی از برنامه موسسه برای افزایش سرمایه از 3 هزارمیلیارد ریال به بیش از 10 هزار میلیارد ریال خبر داد و گفت: امیدواریم با فضای خردمندانه ای که هم اکنون بر سیستم بانکی حاکم شده ، این اتفاق به زودی رخ دهد.

در این نشست ، حجه الاسلام امیر رضا خلیلی ، مدیر روابط عمومی عسکریه نیز ضمن گرامیداشت هفته روابط عمومی ، با تأکید بر لزوم تعامل کاری بین موسسه و رسانه ها ، بر آمادگی موسسه اعتباری عسکریه برای همکاری پر رنگ تر با رسانه ها و به ویژه رسانه های اینترنتی تأکید کرد و گفت: یکی از موضوعاتی که موسسه بر آن اهتمام ویژه دارد این است که تبلیغات آن باید مبتنی بر اصول اخلاقی باشد تا ضمن معرفی موسسه ، مفاهیم اخلاقی مبتنی بر کرامت انسانی نیز نشر و رواج یابد.

خلیلی به عنوان مثال به تیزرهای تلویزیونی این موسسه اشاره کرد و گفت: در این تیزرها داستان های کوتاهی روایت می شوند تا مفاهیم اخلاقی مانند تواضع ، زود قضاوت نکردن و نظایر این ها با بیان جذاب هنری به مخاطب منتقل شوند و در کنار آن، موسسه معرفی شود.

وی با اشاره به این که هنوز در جامعه مفاهیم بانکداری اسلامی آن طور که باید و شاید جا نیفتاده اعلام کرد: موسسه اعتباری عسکریه ، در این زمینه پیشقدم شده و مدیرعامل آن ، در برنامه های تلویزیونی این مفاهیم را با زبانی ساده برای مردم شرح می دهند و این آمادگی وجود دارد که از طریق رسانه های اینترنتی هم چنین رویکرد دنبال شود.

حجه الاسلام خلیلی از نشست امروز به عنوان سرآغاز فصل نوینی از تعاملات رسانه ای موسسه عسکریه یاد کرد و ابراز امیدواری نمود که این موسسه و رسانه ها بتوانند با همکاری همدیگر ، گامی برای اعتلای روز افزون میهن اسلامی مان بردارند.

تاریخچه­ موسسه اعتباری عسکریه

مؤسسه اعتباري عسكريه در سال 1366 با نام صندوق قرض الحسنه عسكريه و در شب ولادت با سعادت امام حسن عسكري (ع) فعاليت خود را آغاز نمود.

 و در سال 1373 با شكل گرفتن وزارت تعاون به عنوان اولين تعاوني اعتبار آزاد در سطح كشور مجوز فعاليت خود را از وزارت تعاون اخذ نمود و پس از آن حوزه عمليات خود را به سراسر كشور گسترش داد.  و همزمان پيگيري هاي لازم را جهت اخذ مجوز فعاليت تحت عنوان مؤسسه اعتباري عسكريه از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران آغاز نمود به طوري كه در زمان رياست كلي مرحوم دكتر نور بخش دستور ايشان به مرحوم دكتر زرين قلم در جهت تسريع صدور مجوز ابلاغ شده است.

در سال 1385 توافق نامه اي بين هيأت مديره مؤسسه و بانك مركزي براي تبديل تعاوني اعتبار عسكريه به مؤسسه اعتباري امضا شد كه در نهايت اين توافق نامه منجر به صدور موافقت اصولي بانك مركزي گرديد و سپس مؤسسه با فراهم آوردن اسناد و مدارك مورد نياز و اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتداي سال 1390 جهت تأمين سرمايه مورد نياز و تبديل شدن به سهامي عام، اقدام به  پذيره نويسي سهام نمود كه پس از اتمام مراحل پذيره نويسي، و بررسي و تائيد بانك مركزي و سازمان بورس و اوراق بهادار در مورخه 1390/04/12 نزد اداره كل ثبت شركت ها به عنوان مؤسسه اعتباري سهامي عام به شماره 360747 ثبت و تغييرات آن در روزنامه رسمي درج گرديد و پس از آن نام مؤسسه با شماره 10840 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسيد و سهام مؤسسه نيز در شركت فرا بورس ايران مورد معامله قرار گرفته و در حال حاضر نيز معاملات آن در حال انجام مي باشد.

با عنايت به اينكه شوراي پول و اعتبار در مورخ 1389/10/20 اساسنامه مؤسسه را به تائيد نهائي رسانده و اعلام نمودند كه مجوز فعاليت نيز صادر خواهد شد ولي پس از رفت و آمدهاي مكرر و فراز و نشيب هاي به وجود آمده در ساير مؤسسات اعتباري و برخي بانك هاي خصوصي مقرر گرديد اداره مبارزه با پولشوئي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، آورده سهامداران را مورد بررسي و تائيد قرار دهد كه پروسه مذكور قريب يكسال به طول انجاميد و پس از تائيد اداره مبارزه با پولشوئي مقرر گرديد مجوز فعاليت صادر گردد وليكن به دليل طولاني شدن پروسه بررسي، شوراي پول و اعتبار، سرمايه مورد نياز جهت فعاليت مؤسسات اعتباري را به سه هزار ميليارد ريال افزايش داد و هم زمان نيز بانك مركزي موضوع صدور مجوز را منوط به افزايش سرمايه به سه هزار ميليارد ريال ابلاغ نمود، هيأت مديره پس از برگزاري مجمع فوق العاده و انجام تشريفات قانوني مصوبه افزايش سرمايه را از مجمع عمومي فوق العاده اخذ و پس از آن اقدامات لازم را در اين خصوص به انجام رساند و در مورخ 1392/10/07 مبلغ سرمايه از طريق پذيره نويسي با استفاده از حق تقدم تأمين گرديد و مكاتبات لازم با بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و سازمان بورس و اوراق بهادار و اداره كل ثبت شركت ها جهت بررسي و صدور مجوز و ثبت سرمايه انجام گرديده است.    


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۵
نظرات بینندگان
نازنین خرسند ابراهیمی
Iran, Islamic Republic of
03:59 - 1394/04/10
طوس
صدیقه چناری
Iran, Islamic Republic of
19:54 - 1394/04/11
سلام تغییر نام "بانک عدل ایران" ویا" بانک عدالت ملی " به نظر من قشنگ می باشد امیدوارم مورد رضایت واقع شود
سیده لیلا میری
Iran, Islamic Republic of
20:33 - 1394/04/12
با سلام
برای من خیلی جالب بود که واسه تغییر نام از عموم مردم دعوت کردین که یک نام پیشنهاد بدن چون با این کار به سلیقه. و نظر سایر عموم احترام گذاشتید
ممنون
سیده صدیقه موسوی کیا
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1394/04/15
مدائن و به آفرین
سوال
Iran, Islamic Republic of
19:15 - 1394/10/26
سلام
نتیجه نهایی انتخاب نام کی اعلام میشه
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.