چگونگی رتبه‌بندی اقتصادهای ملی از نظر جریان‌های فرامرزی
کد خبر: ۱۱۱۲۵۶
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۹
0
سهم رو به افزایشی از فعالیت اقتصادی جهان شامل جریان های فرا مرزی می شود. اما جریان های فرا مرزی در میان فعالیت ها، بخش ها و کشورها تغییر کرده است.

پول‌نیوز، مازیار دانیالی - سهم رو به افزایشی از فعالیت اقتصادی جهان شامل جریان های فرا مرزی می شود. اما اقتصاد جهان تا چه میزان به هم پیوسته است؟ جریان های فرا مرزی در میان فعالیت ها، بخش ها و کشورها چگونه تغییر کرده است؟  از نظر جریان های فرا مرزی یا ارتباط متقابل چگونه رتبه بندی می شوند؟

به گزارش گروه بین‌الملل پول‌نیوز، گزارش جدید موسسه جهانی مک کینزی با تجزیه و تحلیل جریان های ورودی و جریان های خروجی کالاها، خدمات، امور مالی، مردم و داده ها و ارتباطات 195 کشور طی 20 سال گذشته به این پرسش ها رسیدگی کرده است. داده های کلی و نمونه های کوچک ارتباط تنگاتر جهان را با جریان های فرا مرزی در حال افزایش از نظر مقیاس و پیچیدگی که تعداد کشورها و شرکت کنندگان بیشتری را شامل می شوند، تایید کرده اند. به رغم انقباض چشمگیر در بازه زمانی 2007 تا 2009 که ناشی از رکود عمیق جهانی بود، ارزش ترکیبی جریان های مالی و تجاری در کالاها و خدمات سهمی 36 درصدی از تولید ناخالص داخلی جهانی در سال 2012 داشته که یک و نیم برابر بیشتر از آمار سال 1980 است.

همچنین، این گزارش دسترسی و آزادی بیشتر جریان های جهانی به عنوان منبع قابل توجه رشد اقتصادی برای کشورها و در مجموع کل جهان را تایید کرده است. به طور کلی، بنابر تخمین پژوهش اخیر، جریان های جهانی سالانه سهمی 15 تا 25 درصدی در رشد جهانی داشته و کشورهای به هم پیوسته تر 40 درصد بیشتر از کشورهای کم تر به هم پیوسته از مزایای رشد برخوردار شده اند. این مساله با نظریه های اقتصادی سازگار است: ارتباط متقابل و به هم پیوستگی از طریق افزایش بهره وری به واسطه تخصص، مقیاس، رقابت و نوآوری موجب تقویت رشد می شود.

جریان های فرا مرزی کالاها، شامل کالاهای اساسی، بزرگترین گروه باقی مانده و طی یک دهه گذشته رشد 11 درصدی سالانه را تجربه کرده است. در حال حاضر، بیش از 35 درصد کالاها از مرزهای ملی عبور می کنند. جریان های فرا مرزی خدمات نیز به سطوح پیش از رکود بازگشته و از سال 2002 رشد 10 درصدی سالانه را شاهد بوده است. با این وجود، اگرچه خدمات سهمی تقریبا دو سومی از تولید ناخالی داخلی جهان دارد، جریان های فرا مرزی خدمات کمتر از یک چهارم جریان های کالاها است.

جریان های فرا مرزی امور مالی همچنان 70 درصد کمتر از دوران اوج خود پیش از رکود هستند اما حتی با توجه به شرایط فعلی آنها سهمی بیش از یک سوم کل امور مالی جهانی را به خود اختصاص داده اند. در مقابل، جریان فرا مرزی مردم که با درصد افرادی که خارج از کشور زادگاه خود زندگی می کنند اندازه گیری می شود، کوچک بوده و از سال 1980 رشدی 2.7 درصدی داشته است. اما جریان های فرا مرزی مردم برای اهداف کوتاه مدت - گردشگری، سفرهای کاری، و تحصیلات - طی یک دهه گذشته رشد 3.5 تا 4.8 درصدی سالانه داشته است.

جریان های فرا مرزی داده ها و ارتباطات رشدی انفجارگونه داشته و از سال 2005 توسعه بیش از 50 درصدی سالانه را تجربه کرده است. مدت زمان تماس های تلفنی بین المللی دو برابر شده، و ترافیک اینترنت فرا مرزی به میزان 1800 درصد افزایش داشته است. جریان های مهاجرت با سهم افزایش جمعیت جهان همگام نبوده اما در نتیجه دیجیتالی شدن، مردم به هم پیوستگی بیشتری نسبت به گذشته دارند.

دیجیتالی شدن، جریان های تجاری فرا مرزی را به سه شیوه تغییر داده است: ایجاد کالاها و خدمات دیجیتال مانند بخش سرگرمی و محصولات تولید شده توسط چاپگرهای سه بعدی؛ آن چه که به اصطلاح "لفافه های دیجیتال" نامیده می شود که شامل دستگاه های ردیابی برای جریان های فیزیکی می شود؛ و پلت فرم های فروش دیجیتال مانند ای بی و علی بابا.

شاخص ارتباط متقابل جهانی گزارش مک کینزی هم اندازه جریان های جهانی یک کشور نسبت به تولید ناخالص داخلی و هم سهم کلی آن از جریان های جهانی را در نظر گرفته است. این شاخص نشان می دهد آلمان، هنگ کنگ و آمریکا به ترتیب جایگاه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند. به رغم صادرات قوی، کره جنوبی و ژاپن در میان 85 کشور به ترتیب جایگاه های بیستم و بیست و یکم را کسب کرده اند زیرا در زمینه مهاجرت و ترافیک اینترنت فرا مرزی عقب تر هستند. چین جایگاه بیست و پنجم را در اختیار دارد که دارای موتور صادرات قوی و جریان های ورودی سرمایه بزرگ است اما در زمینه جریان های مردمی و داده رتبه های پایینی دارد.

به طور کلی اقتصادهای نوظهور در مقایسه با اقتصادهای توسعه یافته رتبه پایین تری داشته اما برخی از بازارهای نوظهور مانند مراکش، هند، برزیل و چین جایگاه خود را به طور چشمگیری از اواسط دهه 1990 ارتقا داده اند. در حال حاضر، بازارهای نوظهور سهمی حدود 38 درصدی از جریان های جهانی به خود اختصاص داده اند که نسبت به سال 1990 سه برابر شده است. همچنین، اقتصادهای نوظهور 40 درصد از تولید جهانی را به خود اختصاص داده و منزلگاه 80 درصد از جمعیت جهان هستند اما سهم آنها در ترافیک اینترنت فرا مرزی تنها 24 درصد است.

در شرایطی که منافع اقتصادی ارتباط متقابل قابل توجه محسوب شده اما چالش های موجود در این زمینه نیز همین گونه هستند. اگر منافع جهانی شدن به طور گسترده به اشتراک گذاشته نشود، حمایت سیاسی برای آزادی و دسترسی بیشتر به جریان های جهانی و منافع اقتصادی که این جریان ها ایجاد می کنند، کاهش خواهند یافت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.