کد خبر: ۱۱۱۰۱۰
۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۶
0
وزیر نفت با بیان این که چالشهای درازمدت تامین پایدار و قابل اعتماد انرژی همچنان پابرجاست، اظهار کرد: تلاشهای جهانی برای بهبود وضعیت محیط زیست به اهداف مورد نظر نرسیده است، در مواردی که ذغال سنگ استفاده می شود، سیاستگذاری کشورهای مصرف کننده نه تنها با موارد یادشده همخوانی ندارد بلکه حتی با توانمندی های آلایندگی حاملهای انرژی مورد استفاده آنها نیز در تضاد است.
پول‌نیوز-اتخاذ رویکردهای تحریمی در بازار جهانی انرژی سبب کاهش تنوع منابع تامین کننده انرژی و وابستگی مصرف کنندگان به یک یا چند تولیدکننده عمده می شود.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه، وزیر نفت در چهاردهیمن نشست بین المللی انرژی در مسکو که روز پنجشنبه برگزار شد، ارکان توسعه پایدار ایران را، تضمین امنیت انرژی کشور در طولانی مدت و مشارکت در تامین امنیت انرژی جهان عنوان کرد و افزود: در دوران کنونی، منافع جمعی، پایه و اساس همکاری میان کشورها را تشکیل می دهد و به شکل گیری مفاهیم مثبت از مقوله امنیت انرژی منجر می شود.

وی با اشاره به این که این وضعیت همراه با تعامل سازنده میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، تقویت اطمینان و اعتماد به عنوان بنیان طرحهای مربوط به افزایش ظرفیتها در حوزه انرژی را به دنبال دارد، افزود: به نظر می رسد بکارگیری فناوریهای مدرن برای استخراج منابع غیرمتعارف از قبیل شیل گاز و ذخایر هیدرروکربنی موجود در لایه های عمیق، دغدغه هایی را در ارتباط با امنیت انرژی در کشورهای مشخص، سبب شده است.

تلاشهای بی نتیجه جهان برای بهبود محیط زیست

وزیر نفت با بیان این که چالشهای درازمدت تامین پایدار و قابل اعتماد انرژی همچنان پابرجاست، اظهار کرد: تلاشهای جهانی برای بهبود وضعیت محیط زیست به اهداف مورد نظر نرسیده است، در مواردی که ذغال سنگ استفاده می شود، سیاستگذاری کشورهای مصرف کننده نه تنها با موارد یادشده همخوانی ندارد بلکه حتی با توانمندی های آلایندگی حاملهای انرژی مورد استفاده آنها نیز در تضاد است.

زنگنه ادامه داد: در دوره جدید، قیمتهای بازار انرژی باید تضمینی برای استفاده از سوختهای پاک باشد. قیمت گذاری ذغال سنگ، گازوییل و گاز طبیعی باید منعکس کننده ارزش آنها و نیز ترغیب برای سرمایه گذاری در زمینه تولید سوختهای پاک باشد. در این وضعیت کشورهایی که به استفاده از سوخت های آلاینده ادامه می دهند باید هزینه های پاک کردن محیط زیست را متقبل شوند.

زنگنه با بیان این که به کارگیری اقدامات محدودکننده همچون تحریمهای سیاسی- نفتی، تاثیرات جانبی بر تولید و نیز ذخیره نسبی کشورها داشته است ،تاکید کرد: این اقدامات، به کاهش تنوع منابع تامین نفت و گاز منجر شده و اتکای روزافزون مصرف کنندگان به یک یا دو تولیدکننده عمده را موجب شده است.

وی با اشاره به این که کشورهای مشخصی برای تحمیل اولویتهای خود به دیگران، در کوتاه مدت ابزارهای مرتبط با تحریم را در بخش اقتصادی-فناورانه بازار انرژی به کار می گیرند،افزود: این کشورها سعی می کنند تا به این وسیله توسعه ظرفیت های تولیدی کشورها را نسبت به ذخایر موجود آنها مسدود کنند.

وزیر نفت تاکید کرد: این روند ضمن تشدید انحصارگری در حوزه انرژی، هزینه های بالایی را به جامعه جهانی به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته تحمیل می کند.

ایران دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز جهان

وزیر نفت به ظرفیت های تولید نفت و گاز در کشور اشاره کرد و گفت: ایران با مجموع ۴۰۰ میلیارد بشکه ذخیره نفت و گاز متشکل از ۳۴ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و ۱۵۷ میلیارد بشکه نفت خام بزرگ ترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارد. بر این اساس، ایران به طور جدی به دنبال کسب موقعیتی متناسب با ذخایر نفت و گاز خود در میدان‌های بین المللی است.

وی با بیان این که با این نگاه نه تنها اهداف اقتصادی کشورمان محقق می شود، بلکه متنوع کردن تامین کنندگان انرژی به عنوان یکی از نیازهای ضروری عصر جدید نیز تحقق می یابد،افزود: ایران در حال توسعه اقتصادی است و در این فرآیند با مشکل بهره وری پایین در حوزه انرژی مواجه است. بخشی از این مشکل در قیمت گذاری داخلی حامل های انرژی ریشه دارد که اقداماتی برای بهبود این وضعیت و تغییر آن در دست اجراست.

زنگنه با اشاره به این که بخش دیگری از مشکل بهره وری پایین انرژی در ایران به استفاده از فناوریها برمی گردد، تصریح کرد: در این زمینه ایران نیازمند به روزسازی است. براین اساس همکاری در حوزه های خاصی مانند آموزش، تبادل نظر، افزایش بهره وری در بخش انرژی و بهبود وضعیت زیست محیطی از ضروریات است.

وزیر نفت اظهار کرد:نشست بین المللی انرژی می تواند به مانند کاتالیزوز عمل کند و افقهای جدیدی را در زمینه همکاری میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی بگشاید که نقش شان در افزایش امنیت انرژی بسیار مهم است.

برنامه های اولویت دار وزارت نفت

وی در بخشی از سخنانش در چهاردهمین نشست بین المللی انرژی به برنامه های اولویت دار وزارت نفت اشاره کرد و افزود ارتقای کیفیت تولید نفت و گاز، به روزسازی صنایع پالایشگاهی، کاهش سرعت مصرف انرژی و نیز سطح دی اکسید کرین و دیگر آلاینده ها از طریق بهینه سازی مصرف انرژی از جمله برنامه های اولویت دار وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر نفت، راه منطقی بهینه سازی مصرف را در بهبود بهره وری انرژی دانست و گفت: همکاری های بین المللی برای تسهیل دسترسی به فناوری های مدرن ضمن کمک به کاهش سرعت مصرف انرژی، توانمندی های صادراتی ایران در این بخش را افزایش می دهد که آن نیز به نوبه خود به تقویت امنیت انرژی جهان منجر می شود.

وی با بیان این که با وجود تحریمها و موانع ایجاد شده در سال های اخیر، سبد انرژی در ایران متشکل از ۳۰ درصد محصولات نفتی مایع و ۷۰ درصد گاز طبیعی است، تصریح کرد: به طور متوسط ۸۷ درصد مردم ایران تحت پوشش شبکه گازرسانی هستند که این رقم در شهرها به ۹۸ درصد می رسد.

زنگنه با اشاره به این آمارها اظهار داشت: ایران یکی از کم آلاینده ترین سبدهای انرژی در جهان را دارد.

وی ادامه داد: ایران همچنین طرحهای جدی در زمینه بکارگیری فناوری های به روز در بخش حمل و نقل اجرا کرده است. در این راستا تاکنون حدود دو هزار ایستگاه سی ان جی در سرتاسر کشور به بیش از سه میلیون دستگاه خودرو خدمات می دهند و مصرف روزانه گاز در آنها به حدود ۲۰ میلیون مترمکعب می رسد.

زنگنه با اشاره به این که در دنیای امروز توسعه اقتصادی، انرژی و محیط زیست به شکلی کارکردی به هم تنیده شده اند، تصریح کرد: هر گونه دستکاری در یکی از این عوامل بر دیگران تاثیر منفی خواهد گذاشت و چنین فرآیندی هیچ برنده ای ندارد.

چهاردهمین نشست بین المللی انرژی در سطح وزارتی و با عنوان جغرافیای جدید انرژی و آینده امنیت آن روز پنجشنبه با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان و هیات همراه وی در مسکو آغاز به کار کرد.

در این نشست دو روزه بیش از 200 تن از مقام های ارشد از 50 کشور جهان و 15 سازمان بین المللی تغییر توازن در مصرف انرژی را بررسی می کنند.

بررسی تغییر مسیرهای انرژی و نیز دخالت دادن رویکردهای سیاسی در بازار جهانی انرژی از جمله چالش هایی است که شرکت کنندگان در این نشست دو روزه درباره آن تبادل نظر می کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.