کد خبر: ۱۱۰۹۳۶
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۶
0
رستگار گفت: کارشناسان آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت قرار است، بررسی کنند که آیا کیفیت محصولات سلامت در سطح بازار به حد کیفیت آنها در کارخانه ها می رسد یا در بازار بر روی این محصولات تقلب انجام می شود؟
پول‌نیوز -مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هرچند کنترل آب های لوله کشی و بسته بندی از اقدامات روتین (معمول) این وزارتخانه به شمار می آید اما با توجه به کمبود آب بوی‍ژه در تابستان، آب لوله کشی و بسته بندی تهران بررسی می شود.

به گزارش ایرنا، دکتر «حسین رستگار» روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: در زمان های کمبود آب، ممکن است آب چاه به آب های لوله کشی اضافه شود که در این راستا باید از سلامت آب، مطمئن شد.

وی ادامه داد: بررسی آب های لوله کشی و بسته بندی فقط به تهران محدود نمی شود و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور نیز می توانند با همکاری معاونت بهداشتی، آب های لوله کشی و بسته بندی منطقه خود را بررسی کنند.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: بررسی آب لوله کشی و بسته بندی موجود در تهران با همکاری معاونت بهداشتی و آزمایشگاه مرجع غذا و دارو آغاز شده و نتایج این بررسی تا آخر تابستان اعلام می شود.

به گزارش ایرنا، رستگار در حاشیه این نشست، فیلمی کوتاه از آب لوله کشی (احتمالا آب تهران) را که در گوشی همراه یکی از خبرنگاران بود، مشاهده کرد.

در این فیلم، یک لیوان آب توسط دستگاهی بررسی و آلودگی های آن بعد از دقایقی قابل مشاهده می شود. البته بعد از قابل رویت شدن آلودگی آب، در خصوص یک نوع دستگاه تصفیه آب نیز تبلیغ شد.

رستگار پس از مشاهده این فیلم کوتاه گفت: ممکن است این فیلم برای تبلیغ آن دستگاه تصفیه آب ساخته شده باشد و برای صحت و سقم آن باید بررسی بیشتری انجام داد.

** تشکیل دبیرخانه طرح کلان آلاینده های مواد غذایی


وی درمورد آلاینده های مواد غذایی و محیط زیست نیز خاطرنشان کرد که این موضوع زیر نظر شورای عطف است، اما دبیرخانه طرح کلان آلاینده های مواد غذایی و محیط زیست تشکیل شده که وزارت بهداشت مجری این طرح معرفی شده است.

رستگار درمورد آلاینده های مواد غذایی نظری نداد اما ابراز امیداری کرد که این موضوع در قالب نشست خبری، جداگانه ای با حضور سایر نمایندگان دستگاه های مربوطه اعلام شود.

** کره حیوانی بهتر از کره گیاهی است


مدیر کل آزمایشگاه های مرجع غذا و دارو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه میزان ترانس کره حیوانی نسبت به کره گیاهی کمتر است، به هموطنان توصیه کرد که بیشتر از کره حیوانی استفاده کنند.

وی درمورد میزان ترانس کره حیوانی به خبرنگاران گفت، که این موضوع را بهتر است از کارشناسان پرسید اما روی هم رفته کیفیت کره حیوانی بهتر از کره گیاهی است.

** محصولات مربوط به سلامت در بازار بررسی می شود


مدیر کل آزمایشگاه های مرجع غذا و دارو از اجرای طرح بررسی نمونه های محصولات مربوط به سلامت از جمله غذا در سطح بازار تحت عنوان «پی ام اس» (نظارت در سطح عرضه) برای سال جاری خبر داد.

رستگار گفت: کارشناسان آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت قرار است، بررسی کنند که آیا کیفیت محصولات سلامت در سطح بازار به حد کیفیت آنها در کارخانه ها می رسد یا در بازار بر روی این محصولات تقلب انجام می شود؟

** آزمایشگاه های کارخانه های داروسازی رتبه بندی می شوند


وی گفت: یکی از برنامه های آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت برای سال جاری، رتبه بندی آزمایشگاه های کارخانه های داروسازی است که قرار است 30 اردیبهشت ماه در انستیتو پاستور رتبه های این آزمایشگاه ها اعلام شود.

رستگار همچنین افزود: اکنون 150 آزمایشگاه خصوصی در سطح کشور، محصولات سلامت را کنترل می کنند که آنها را نیز رتبه بندی کرده و قرار است رتبه های آنها را اعلام کنیم.

** نمره 97 سازمان بهداشت جهانی به آزمایشگاه واکسن ایران


مدیرکل آزمایشگاه های مرجع غذا و دارو گفت: سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) آزمایشگاه واکسن ایران را به عنوان آزمایشگاه رفرانس (مرجع) خاورمیانه معرفی کرده و به این آزمایشگاه نمره 97 از 100 داده است.

رستگار افزود: درمورد آزمایشگاه رفرانس دارو نیز تاییدیه مشروط از این سازمان جهانی دریافت کرده ایم اما 90 درصد کارهای تاییدیه نهایی انجام شده است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع غذا و دارو درمورد رفرانس بودن آزمایشگاه های زیتون و پسته نیز گفت: اکنون آزمایشگاه زیتون قرار است طی برنامه ای به عنوان آزمایشگاه رفرانس منطقه معرفی شود و همچنین آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو به همراه آزمایشگاه مرجع در کرمان و رفسنجان برای پسته های صادراتی تاییدیه اتحادیه اروپا را دریافت کرده است.

وی مرجع بودن آزمایشگاه های سازمان غذا ودارو را برای تایید صادرات محصولات سلامت محور کشورهای منطقه و همچنین آموزش به کارشناسان منطقه، از موفقیت های جمهوری اسلامی ایران در خصوص غذا و دارو عنوان کرد.

** توزیع مکمل ها فقط در داروخانه ها

وی به مکمل های غذایی نیز اشاره کرد که اکنون برخی عطاری ها و حتی بقالی ها نیز عرضه کننده آنها هستند.

رستگار با بیان اینکه این مکمل ها فقط باید در داروخانه ها توزیع شود، گفت: داروخانه ها تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کنند اما به عنوان مثال مغازه هایی که مکمل ها را عرضه می کنند، دیگر تحت نظر وزارت بهداشت نیستند و زیر نظر صنف خود فعالیت می کنند.

وی افزود: برخی باشگاه های بدن سازی نیز مکمل هایی را بین ورزشکاران توزیع می کنند که باید توزیع آنها از طریق داروخانه ها انجام شود.

رستگار گفت: خیلی از مکمل ها به صورت قاچاق وارد کشور می شود و برخی نیز فقط در مناطق آزاد هستند و اجازه ورود به کشور را ندارد.

** داروهای لاغری و تاثیر منفی بر روی مغز


مدیرکل آزمایشگاه های مرجع غذا و دارو گفت: برخی داروهای لاغری بر روی عملکرد مغز تاثیر منفی می گذارد و ممکن است بخش اشتهای مغز را کور کنند، اما بر روی بخش های دیگر مغز نیز تاثیر می گذارند و فرد در دراز مدت به عوارضی همچون افسردگی و حتی جنون دچار می شود.

وی به برخی تزریقات برای آب کردن چربی ها نیز اشاره کرد و افزود: مواد حاوی این آمپول ها از هورمون رشد گرفته شده و آن را به قسمت چربی بدن تزریق می کنند تا آب شود غافل از اینکه آنچه (مثلا هورمون رشد) را که خارج از کارکردش استفاده کنند، به بدن ضرر می رساند.

** محصولات غیرمجاز را بررسی نمی کنیم


وی محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی را که از طریق ماهواره ها تبلیغ می شود مورد تایید سازمان غذا و دارو ندانست و گفت: این محصولات از آنجا که از مبادی غیر رسمی وارد کشور می شود، معلوم نیست شرایط حمل و نقل این محصولات چگونه صورت می پذیرد!

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع غذا و دارو ادامه داد: درمورد این فرآورده ها باید اذعان داشت که نمی دانیم آیا این محصولات در محل استانداردی تولید و آیا در شرایط مناسبی حمل و نقل می شود؟

وی افزود: برخی از این محصولات به عنوان نمونه در دمای غیر مناسب از جمله 50 درجه کشور امارات وارد ایران می شود که بر روی کیفیت محصول تاثیر منفی می گذارد.

رستگار گفت: بررسی محصولات ماهواره ای از اقدامات روتین آزمایشگاه های مرجع نیست و آنها را بررسی نمی کنیم، اما اگر نیروی انتظامی و یا دستگاه های مربوطه آنها را به ما ارجاع کنند، این محصولات مورد بررسی قرار می گیرند.

** تقلب در شیر و ماست بررسی شد

وی به یک نوع تقلب در شیر و ماست تولید شده برخی کارخانه ها اشاره کرد که اخیرا این کارخانه ها در این محصولات از روغن گیاهی استفاده کرده بودند.

رستگار گفت: روغن گیاهی را در برخی فرآورده های غذایی بر اساس استاندارد استفاده می کنند، اما استفاده از این نوع روغن در شیر و ماست نباید صورت گیرد.

وی در عین حال وجود این تقلب در برخی کارخانه ها را در حد محدود اعلام کرد و به مردم اطمینان داد که نگران نباشند.

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع غذا و دارو درمورد کیفیت گوشت های وارداتی نیز گفت: گوشت ها زیر نظر دامپزشکی هستند و وزارت بهداشت فقط فرآورده های گوشتی را بررسی می کند.

وی بررسی روانگردان ها، متادون و الکل را از دیگر مواردی عنوان کرد که دستگاه هایی همچون ناجا، گمرک و قوه قضاییه به آزمایشگاه های مرجع ارسال می کنند تا مورد بررسی قرار گیرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: