کد خبر: ۱۱۰۷۷۳
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۹
0
سهم صنایع پتروشیمی ایران در بازار جهانی از ۱.۱ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۴/۲ درصد در پایان سال ۱۳۹۱ رسیده است و بر این اساس سهم صنایع پتروشیمی ایران در بازار جهانی ۱۱۸ درصد رشد داشته است.
 پول‌نیوز-سهم صنایع پتروشیمی ایران در بازار جهانی از ۱.۱ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۴/۲ درصد در پایان سال ۱۳۹۱ رسیده است و بر این اساس سهم صنایع پتروشیمی ایران در بازار جهانی ۱۱۸ درصد رشد داشته است.

به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، هم‌اکنون محصولات پتروشیمی ایران به 60 کشور مختلف صادر می‌شوند؛ به گونه‌ای که شبه قاره هند 13 درصد، آسیای جنوب شرقی 23 درصد، چین 22 درصد، خاور دور 18 درصد، کشورهای اروپایی 5 درصد و خاورمیانه 19 درصد از سهم صادرات ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

 نقش بانک توسعه صادرات در عرصه تامین مالی محصولات پتروشیمی نگاه بانک توسعه صادرات بعنوان تنها بانک تخصصی حامی صادرات در کشور به صنایع پتروشیمی با توجه به ارزآوری مستقیم آن و تولید بیش از نیاز داخلی به منظور صادرات این محصولات، متفاوت است چرا که مزیت های نسبی و رقابتی خاص این صنایع می تواند سهم خوبی را در این حوزه از آن کشور کند.

در حال حاضر 17 درصد گاز دنیا در اختیار ایران است و پتانسیل تامین حداقل یک سوم نیاز پتروشیمی جهان را داراست. بانک توسعه صادرات با درک صحیحی از این واقعیات که مزیت هایی چون خوراک ارزان،موقعیت خاص جغرافیایی کشور ، نیروی انسانی متخصص و دانش فنی آن را دوچندان می سازد، با جذب مشتریان این بخش از صنایع کشور در جهت توسعه این صنعت عظیم و رو به رشد گام بر می دارد.

از آنجایی که صنایع پتروشیمی دارای ارزش افزوده بالایی در بخش های سرمایه و اشتغال هستند، بانک توسعه صادرات با اهتمام به تامین مالی این پروژه ها ضمن توجه به صنایع بالادستی این صنعت به صنایع پایین دستی نیز توجه ویژه ای دارد.

 بررسی ها نشان می دهد از مجموع پروژه های تامین مالی شده توسط بانک توسعه صادرات 20 درصد توسعه ای و 80 درصد ایجادی هستند.

 درتقسیم بندی این نوع طرح ها، پروژه های توسعه ای دارای ریسک کمتر و پروژه های ایجادی دارای ریسک بیشتری هستند چرا که بازدهی آنها مشخص نیست.  بانک توسعه صادرات باتوجه به رسالت خود یعنی حمایت از صادرات غیرنفتی بدون توجه به بحث سودآوری که هدف اکثر قریب به اتفاق موسسات مالی است، سهم زیادی در تامین مالی پروژه های ایجادی به رغم ریسک بالای آن داشته است.

بانک توسعه صادرات درارائه تسهیلات به صنایع پتروشیمی بالغ بر 75 درصد سرمایه طرحهای مصوب را تامین مالی می کند.

روشهای تامین مالی صادرات صنایع پتروشیمی
روشهای تامین مالی صادرات این صنایع در بانک توسعه صادرات در قالب عقود اسلامی است و به شیوه های کوتاه مدت و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی انجام می پذیرد. در این حوزه از صادرات،  بازرگانان از عقود مشارکتی و تولیدکنندگان از عقود مبادله ای استفاده می کنند. آنچه در ذیل می آید برخی از پروژه های در دست اجرا و یا عملیاتی شده صنایع پتروشیمی است که توسط بانک توسعه صادرات حمایت شده است:.

پتروشیمی کرمانشاه
بانک توسعه صادرات ایران به شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه به منظور تولید سالیانه یک میلیون تن اوره و آمونیاک، 240 میلیون یورو تسهیلات می دهد.

این مبلغ از محل منابع صندوق توسعه ملی به عاملیت این بانک با هدف توسعه فاز دوم شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه تامین خواهد شد.با تامین مالی بانک توسعه صادرات این شرکت قادر خواهد بود سالیانه نزدیک به 700 هزارتن اوره تولید کند که بالغ بر 250 میلیون دلار در سال ارزش صادراتی خواهد داشت.

پیش بینی می شود در مرحله بهره برداری از فاز دوم این شرکت به طور مستقیم هزار نفر مشغول به کار شوند و اشتغال هزاران نفر نیز در بخش های کشاورزی، حمل و نقل و ...به صورت غیر مستقیم میسر شود.
شعبه مجری این طرح شعبه بانک توسعه صادرات در استان کرمانشاه است و باتوجه به رقم تسهیلات 240 میلیون یورویی مصوب شده، اولین طرح توسعه ای با این حجم تامین مالی دربانک توسعه صادرات محسوب می شود.
نزدیک به 90 درصد اوره برای تولید کود شیمیایی و مابقی آن در سایر صنایع شیمیایی از جمله چسب و رزین به کار می رود.

پتروشیمی گچساران
عاملیت بانک توسعه صادرات در ارائه تسهیلات 220 میلیون یورویی برای احداث پتروشیمی گچساران، تولید یک میلیون تن اتیلن در سال را در پی دارد. اتیلنی که در پتروشیمی گچساران تولید می شود خوراک سه واحد پایین دستی پتروشیمی ممسنی، دهدشت و کازرون را که تولید کننده پلی اتیلن سنگین هستند، تامین خوراک می کند.

پرداخت تسهیلات به پتروشیمی گچساران به طور سندیکایی انجام می شود و علاوه بربانک توسعه صادرات بانک تجارت نیز بنا دارد پرداخت 70 میلیون یورو از مجموع 220 میلیون یورو را تقبل نماید.

اشتغال زایی این پروژه در طی دوره ساخت حدود سه الی چهار هزارنفر خواهد بود و پس از بهره برداری 500 نفر به طور مستقیم در این واحد و چندین هزار نفر در واحدهای پایین دستی آن مشغول به کارمی شوند.

از این پروژه بعنوان طرحی ارزآور و اشتغال زا یاد می شود و با اختصاص این میزان تسهیلات بانک توسعه صادرات، روند اجرای این طرح مهم صنعتی شتاب چشمگیری خواهد یافت.
اتیلین در تولید انواع پلی اتیلین ها استفاده می شود و 70 درصد محصولات پلیمری که در ساخت ظروف پلاستیکی، لوازم الکترونیکی وصوتی تصویری، قطعات خودرو، بسته بندی مواد غذایی و مصالح ساختمانی به کار می روند از پلی اتیلن ها هستند.

پتروشیمی کردستان
سالانه بیش از 300 هزار تن پلی اتیلن در پتروشیمی کردستان تولید می شود. پتروشیمی کردستان در شش کیلومتری شهر سنندج و در زمینی به مساحت 130 هکتار احداث شده است.
کل اعتبارات ارزی پروژه به مبلغ 215 میلیون یورو است که بانک توسعه صادرات 110 میلیون یورو از آن را تامین مالی کرده و مابقی این رقم با مشارکت بانک های ملت و تجارت تامین شده است.
همچنین رقم اعتبارات ریالی تامین مالی شده از سوی بانک توسعه صادرات در این طرح 650 میلیارد ریال است.
این شرکت زمینه اشتغال 500نفر به طور مستقیم را فراهم خواهد ساخت و 50درصد از تولیدات آن برای مصارف داخلی و بقیه صادر خواهد شد.

پتروشیمی بوشهر
با عاملیت بانک توسعه صادرات ایران پروژه دو میلیارد یورویی شرکت پتروشیمی بوشهر اجرایی خواهد شد.
منطقه اجرایی پروژه یاد شده عسلویه است و برای تولید محصولات الفینی، پلی الفینی، متانول، اتیلن گلایکول ها و اسید استیک خواهد بود.

با تامین مالی بانک توسعه صادرات این شرکت قادر خواهد بود سالانه  300 هزارتن اسید استیک، یک میلیون و 650 هزار تن متانول، یک میلیون تن اتیلین، 300 هزار تن پلی اتیلن خطی و 554 هزار تن اتیلن گلایکول تولید کند.

ارزش صادراتی محصولات تولید شده در شرکت پتروشیمی بوشهر 2.5 میلیارد دلار در سال برآورد می شود و اشتغال زایی مستقیم این پروژه بالغ بر یک هزار و 500 نفر است.
محصولات تولیدی پروژه پتروشیمی بوشهر در صنایع شیمیایی، دارویی، پزشکی، لوازم خانگی و سوخت به کار می رود.
شعبه مجری این طرح شعبه مرکزی بانک توسعه صادرات است و محصولات تولیدی این پروژه از طریق اسکله های موجود در کشور صادر می گردد.

پتروشیمی اردبیل
مجتمع پتروشیمی اردبیل با ظرفیت تولید روزانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن اوره و ۶۰۰ هزار تن آمونیاک به مساحت ۵۳ هکتار در کیلومتر ۱۷ جاده اردبیل به خلخال قرار دارد.
کل رقم این پروژه 550 میلیون دلار است که 150 میلیون دلار آن توسط بانک توسعه صادرات از محل صندوق توسعه ملی تامین می شود.

پتروشیمی سلمان فارسی
مجتمع پتروشیمی سلمان فارسی به منظور تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن پروپیلن تا پایان سال ۹۴ در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر به بهره برداری می رسد.
به منظور تأمین زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی و تأمین خوراک واحدهای تولید پلی پروپیلن، فنل، اکریلونیتریل و ... مجتمع جدید پتروشیمی در ماهشهر در حال احداث است.
عاملیت بانک توسعه صادرات در این پروژه به میزان 200 میلیون یورو و از محل صندوق توسعه ملی انجام خواهد شد
 اشتغال زایی این پروژه در مرحله بهره برداری 500 نفر و در مرحله ساخت و ساز به سه الی چهار هزار نفر خواهد رسید.

سخن آخر
تنوع محصولات پتروشیمی می‌تواند حلقه‌های مفقوده صنایع بیشماری را تکمیل کند و بدون شک توسعه صنایع وابسته این صنعت نیز در تامین کالاهای مصرفی و رفع نیازهای صنایع داخلی کشورمان نقش بسزایی ایفا می‌کنند.
یکی از محورهای برنامه عملیاتی بانک توسعه صادرات در سال 93 مساعدت و کمک به شرکت های دانش بنیان عرصه صنعت است که بی تردید مجموعه صنایع پتروشیمی از آن بی بهره نخواهند ماند.

خواص خوب و منحصر به فرد فرآورده های پتروشیمی در صنایع دارویی ، خودروسازی ، پزشکی ، مهندسی ، لوازم خانگی و تجهیزات هواپیمایی و توانمندی متخصصان ایرانی در به ظهور رسانی قابلیت متعدد این صنعت مجموعه همکاران بانک توسعه صادرات را برای مساعدت به صادرکنندگان به منظور کسب جایگاه مناسب در عرصه پتروشیمی جهان، تشویق می کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.