کد خبر: ۱۱۰۶۹۵
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۱
0
رئيس اتاق بازرگانی اسلووني در ادامه اطلاعات كلي از اقتصاد كشور خود ارائه كرد. طبق گفته‌هاي وي روابط ايران و اسلووني در زمينه لجستيك از طريق بندر كوپر در سطح خوبي دنبال مي‌شود. اين كشور داراي 48 ميليارد دلار توليد ناخالص داخلي است كه بر پايه سرانه، 30 هزار دلار به ازاي هر نفر برآورد مي‌شود.
پول‌نیوز-رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: موافقت‌نامه اجتناب از ماليات مضاعف بين ايران و اسلوونی به امضا رسیده است که می تواند رونق بخش روابط تجاری دو کشور باشد.

به گزارش مهر، غلامحسين شافعي در دیدار با هیات تجاری اسلوانی گفت: اسلوونی امسال دهمين سالی است که به اتحادیه اروپا پیوسته است و در طول همين سال‌ها، روند خوبي در بخش خصوصي اين كشور و حضور آن‌در اقتصاد اسلووني را شاهد هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به مذاكرات گذشته دو کشور ايران و اسلوونی، افزود: امضاي موافقت‌نامه اجتناب از ماليات مضاعف بين ايران و اسلووني نتيجه مذاكرات گذشته دو كشور است، ضمن اینکه شوراي مشترك بين دو كشور تشكيل شده است.

وی تصریح کرد: امروز، متناسب با شرايط جديد به وجود آمده در ديپلماسي بين‌المللي ايران، امكان احياي روابط و توافقات گذشته دو کشور مهيا است؛ ضمن اینکه فرصت به وجود آمده براي سرمايه‌گذاران و فعالان بخش خصوصي ايران و اسلووني مغتنم است.

به اعتقاد شافعی، تجار ايراني از همكاري اقتصادي با تجار اسلووني خاطرات خوبي دارند كه همين مسئله به بهبود و احياي روابط كمك مي‌كند. در حقيقت حضور اين هيأت در ايران به حرکت های آينده دو كشور شتاب مي‌بخشد. این در شرایطی است که امروز اسلووني به عنوان اقتصاد موفق و باثبات در اروپا شناخته مي‌شود و به دليل موقعيت استراتژيك خود مي‌تواند دروازه‌اي به اين قاره در نظر گرفته شود.

وی اظهار داشت: حمل و نقل و ترانزيت به عنوان يكي از ظرفيت‌هاي همكاري مشترك ايران و اسلووني است که البته بحران جهاني و تحريم‌هاي عليه ايران موانعی را طی سالهای گذشته بر سر راه توسعه روابط دو کشور بوجود آورده است.

به گفته شافعی، طبق آن‌چه كه از زمان آغاز به كار دولت جديد و تغييرات در گفتمان اقتصادي و بين‌المللي ايران به وجود آمده است، اميدواري درخصوص گسترش و احياي مناسبات تجاري با ساير كشورهاي جهان بيشتر شده است.

شافعي اقتصاد ايران در منطقه را تاثيرگذار ارزيابي و تشريح كرد: آن‌هايي كه با ايران در ارتباط هستند اين كشور را به داخل مرزهاي آن محدود نمي‌كنند بلكه در ارتباط با ايران مي‌توان به بازاري شامل 250 ميليون نفر دسترسي پيدا كرد؛ چراکه ايران حضور قدرتمندي در منطقه قفقاز، آسياي مركزي، عراق و افغانستان دارد.

در ادامه این دیدار، وبر، رئيس پارلمان اسلووني محور اين سفر را ارتقاي روابط تجاري و ديدار با فعالان بخش خصوصي ايران معرفي و تصريح كرد: همكاري با ايران به دليل نقش و جايگاهي كه در اقتصاد منطقه دارد، براي اسلووني بسيار مهم است.

وي همكاري‌هاي گذشته اسلووني با گروه دوستي ايران و اسلووني در مجلس را تأكيد و اشاره كرد: اين‌كه احياي روابط گذشته از مسير اقتصاد آغاز شده است مي‌تواند نويدبخش باشد.

وبر پيوستن اسلووني به اتحاديه اروپا را يك مزيت بزرگ براي اين كشور دانست و توضيح داد: با اين اقدام محدوديت‌هاي گمركي حذف شده و روند رشد اقتصادي اسلووني سرعت گرفته است. فرآيند پيوستن به اتحاديه اروپا با سرعت خوبي دنبال شد ولي به دليل بروز بحران اقتصاد جهاني، خصوصي‌سازي در اين كشور با اختلال مواجه گرديد. بنا‌بر‌اين در حال حاضر در پي حل موانع و مشكلات در اين حوزه هستيم.

رئيس پارلمان اسلووني ادامه داد: به هنگام بحران اقتصادي، شركت‌ها از دريافت وام و سرمايه‌گذاري محروم شدند. بنا‌بر‌اين در اين زمان مسؤوليت سختي براي حل و احياي بانك‌ها بر عهده داريم و به ناچار وام‌ها را به بانك‌ها داديم تا حركت بانك‌ها سرعت بخشيده شود و بتوانند به سرمايه‌گذاري بخش خصوصي كمك كنند.

به گفته وی، اقتصاد اسلوونی به صادرات وابسته است و علي‌رغم 2 ميليون جمعيتي كه دارد از موقعيت جغرافيايي مناسبي برخوردار بوده كه در برقراري روابط و همكاري با ساير كشورها تأثير بسزايي دارد. 70درصد توليد ناخاص داخلي اين كشور از طريق صادرات تأمين مي‌شود.

وبر با بيان اين مطلب كه ايران با 15 كشور همسايه است و اين مي‌تواند دليل خوبي براي توسعه همكاري‌هاي مشترك با ايران به حساب آيد، تصريح كرد: اين نشست با هدف ارتقاي روابط اقتصادي بين بخش‌هاي خصوصي و شناخت از فرصت‌ها و آشنايي با طرح‌ها و پروژه‌هاي در دست اجراي دو طرف برگزار شده است.

وي خاطرنشان ساخت: اسلووني براي مقابله با آثار ناشي از بحران جهاني سرمايه‌گذاراي بسياري كرده است پس اطمينان خاطر داشته باشيد كه همكاري ايران و اسلووني براي تجار و ملت ايران سود خواهد داشت.

طبق گفته‌ رئیس پارلمان اسلووني ثبات بانکها، فاينانس پروژه‌ها و سرمايه‌گذاري در ساير اقتصادها جزء اولويت‌هاي اين كشور است. براساس پيش‌بيني سازمان‌هاي بين‌المللي، كشور اسلووني در سال جاري 8/0 درصد رشد اقتصادي را تجربه خواهد كرد.

وي ارتباط ايران از طريق بندر كوپر در اسلووني با ساير كشورهاي اروپايي را ميسر دانست و عنوان كرد: در گذشته تفاهم‌نامه‌اي مبني بر ايجاد يك خط كشتيراني بين بندر كوپر و بندرعباس به امضا رسيده است كه بايد اجرايي شود و از اين طريق، مناسبات دو كشور وارد دور جديدي گردد.

همچنین سامو خيبار ميليچ، رئيس اتاق بازرگاني اسلووني نيز با ابراز اميدواري از افزايش سطح مناسبات دو كشور گفت: بايد بتوانيم روابط تجاري ايران و اسلووني را تا 3 برابر امروز افزايش دهيم.

وي تصريح كرد: اسلووني در قلب اروپا قرار گرفته كه فرصت خوبي براي اين كشور در زمينه مناسبات اقتصادي و سرمايه‌گذاري مشترك به شمار مي‌آيد. در واقع از شعاع 500 متري پايتخت اين كشور با بازاري بالغ بر 100 ميليون نفر روبه‌رو هستيم كه بدون محدوديت گمركي مي‌توانيم با آن‌ها فعاليت مشترك تجاري داشته باشيم.

ميليچ اقتصاد اسلووني را يك اقتصاد بين‌المللي ارزيابي و تأكيد كرد: اين كشور به ايران براي دسترسي به بازار كل اروپا كمك خواهد كرد. اتاق اسلووني و اتاق ايران در گذشته تفاهم‌نامه‌اي را امضا كردند كه طبق آن مي‌توانيم همه گونه اطلاعات مورد نياز تجار ايراني را در مورد كل اقتصاد اسلووني در اختيارشان قرار دهيم.

رئيس اتاق بازرگانی اسلووني در ادامه اطلاعات كلي از اقتصاد كشور خود ارائه كرد. طبق گفته‌هاي وي روابط ايران و اسلووني در زمينه لجستيك از طريق بندر كوپر در سطح خوبي دنبال مي‌شود. اين كشور داراي 48 ميليارد دلار توليد ناخالص داخلي است كه بر پايه سرانه، 30 هزار دلار به ازاي هر نفر برآورد مي‌شود.

به گفته وی، اسلووني در كنار صادرات، واردات بالايي نيز دارد تا آن‌جا كه در فروشگاه‌هاي اين كشور بيش از توليدات داخلي، محصولات وارداتي به چشم مي‌خورد. در حال حاضر اين كشور با 60 هزار شركت فعال كه به ازاي در كارمند خود نزديك به 500هزار دلار ارزش افزوده توليد كرده‌اند، شانزدهمين اقتصاد توسعه يافته اروپا شناخته مي‌شود.

میلیچ، اين كشور از نظر كشاورزي ضعيف بوده و بيش از نيمي از نيازهاي كشاورزي خود را وارد مي‌كند. هم‌چنين نزديك به 2600 شركت در زمينه ICT فعال هستند كه مي‌توانند در اين زمينه همكاري‌هاي خوبي با ايران داشته باشند. ضمن اینکه صادرات اسلووني به ايران در حال حاضر شامل محصولات دارويي، الكترو موتور، شيشه، قطعات خودرو، لوازم خانگي و كاغذ مي‌شود؛ بنابراین شناخت بیشتر به تعمیق روابط می انجامد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: