کد خبر: ۱۱۰۲۲
۰۱ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۴۰
0
ما در چهار سال گذشته براي نخستين بار بيشترين حضور را در عرصه روابط اقتصادي خارجي داشتيم. در نخستين جلسه‌اي كه هيات دولت نهم با مقام معظم رهبري داشت ايشان بر ضرورت تاثير و تاثر روابط سياسي و اقتصادي تاكيد داشتند كه بايد اين دو حوزه با يكديگر مرتبط باشد. ما اين مساله را به عنوان رويكرد مورد تاكيد مقام معظم رهبري عملياتي كرديم.
تهران امروز: وزیر امور خارجه كشورمان در پاسخ به سوالات تهران امروز برای اولین بار فاش كرد كه انتقادات از وزارت خارجه برای نهی نكردن احمدی‌نژاد از پیام تبریك به اوباما صحیح نیست چراكه اساسا این پیام تبریك حاصل پیشنهاد وزارت امور خارجه بوده است.

این نكته‌ای است كه منوچهر متكی، وزیر امور خارجه كشورمان در مصاحبه اختصاصی با تهران امروز بر آن تاكید و البته به دلایل نگارش چنین نامه‌اي نيز اشاره كرد. مصاحبه منوچهر متكي با تهران امروز در حالي است كه طي ساليان گذشته برخي اصحاب رسانه از مسئولان دولتي انتقاد مي‌كردند كه چرا تنها با رسانه‌هاي خارجي مصاحبه مي‌كنند و فرصتي در اختيار خبرنگاران و رسانه‌هاي داخلي قرار نمي‌دهند؟ اكنون اما به نظر مي‌رسد منوچهر متكي وزير امور خارجه كشورمان تصميم دارد در دوره جديد وزارتش تعامل بيشتري با اصحاب رسانه داشته باشد. شايد مصاحبه با تهران امروز نشانگر رويكرد جديد وزارت خارجه به رسانه‌ها باشد.

بنا بر اين گزارش، وزير امور خارجه دولت‌هاي نهم و دهم با اشاره به عملكرد دستگاه ديپلماسي كشورمان در دوره دولت نهم به تشريح رويكردهاي جديد اين وزارتخانه در دولت دهم پرداخت. منوچهر متكي با اشاره به اميدها و دغدغه‌هايش به عنوان وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران گفت: اميدما به تثبيت دستاوردهايي است كه در دوره اول داشتيم. و دغدغه ما تلاش براي به دست آوردن بخش‌هايي است كه در دوره اول موفق نشديم كه آن‌هم ترجمه ديگري از اميد است.

وي افزود: ما در حوزه سياست خارجي در يك كلام كلي دغدغه نداريم. ما دستگاهي هستيم كه تحولات در منطقه و جهان را در حوزه‌هاي مختلف رصد مي‌كنيم. اطلاعات ما در يك چارچوب كلي پردازش و تحليل مي‌شود. ما تحليل‌هاي خود را به اطلاع مسئولان كشور مي‌رسانيم و پيشنهادهاي خود را براي تصميم‌سازي‌هاي مقتضي ارائه مي‌دهيم.

متكي با اشاره به تعريفش از ديپلماسي اظهار داشت: ديپلماسي يعني خلق ايده‌ها. خلق ايده‌ها گاهي در كنش‌هاست و گاهي در واكنش‌ها. بخش ديگر ديپلماسي‌ شكار فرصت‌هاست. در واقع حاصل نهايي ديپلماسي تدبير و سازماندهي ديدگاه‌هاي خلق شده و توانمندي براي عملياتي كردن آنها با بهره‌گيري از فرصت‌هاي مقتضي است كه به وسيله دستگاه ديپلماسي شكار مي‌شود.

وزير امور خارجه افزود: با چنين نگاهي ما در دنيايي از تحولات سريع قرار داريم. ما در منطقه خود بحران‌هاي مختلفي داريم. اين بحران‌ها بعضا روي ما تاثير مي‌گذارد. ما بايد هم اينها را محاسبه و بررسي كنيم و هم در روند كلي اين تحولات به‌ويژه در جاهايي كه به ما مربوط است، تاثير‌گذار باشيم. نقاط مثبت اين تحولات را تقويت و از آثار تخريبي نقاط منفي جلوگيري كنيم.

متكي با دفاع از عملكرد دستگاه ديپلماسي در چهار سال گذشته گفت: ما در دولت نهم توانستيم بسياري از حرف‌هاي خود را در منطقه جا بيندازيم. حرف‌هاي ما همگي در تحليل مسائل منطقه درست در آمد. ما گفتيم استفاده از زور به نتيجه نخواهد رسيد. گذشت زماني كه زورمداري اساس تصميم‌گيري باشد اما آمريكايي‌ها صرفا به زور تكيه كردند. فلسفه آنها نيز اين بود كه قدرت منشأ حق است و چون ما زور داريم حق با ماست در حالي‌كه از سوي ديگر در صحنه منطقه و جهان خصوصا در حوزه جهان اسلام و كشورهاي در حال توسعه، فلسفه ديگري در حال شكل‌گيري است. آن فلسفه اين است كه حق منشا قدرت است نه اينكه هر كس قدرت دارد حق با اوست.

متكي افزود: ما گفتيم كه زورمداري به نتيجه نمي‌رسد اما آقاي بوش اين منطق را نپذيرفت و بر استفاده از زور پافشاري كرد؛ هشت سال در افغانستان و هفت سال در عراق. با اين حال امروز نه تنها مردم اين كشورها و منطقه بلكه حتي مردم خود آمريكا نيز مي‌گويند زورمداري به نتيجه نخواهد رسيد. براساس همين منطق امروز مي‌گوييم رويكرد نظامي در حل مسائل يمن راه به جايي نخواهد برد. شايد خيلي زود در آينده اين موضوع هم خودش را نشان دهد. بنابراين تثبيت مواضعي كه در دولت نهم مطرح كرديم و برخي از آن به ثمر نشسته و درستي‌اش را اثبات كرده جزو برنامه‌هاي ماست.

وزير امور خارجه با اشاره به رويكردهاي دستگاه ديپلماسي اظهار داشت: ظرفيت‌سازي براي اصلاح طرف‌هايي كه در چهار سال گذشته رويكردهاي نادرستي داشته‌اند از ديگر برنامه‌هاي ماست. اگر اين كشورها چه در مناسبات دو جانبه با ما، چه در مسائل مربوط به منطقه و چه مسائل جهاني اين ظرفيت را پيدا كردند كه آن را آسيب‌شناسي كرده و تصحيح كنند رفتارهاي خود را؛ چه در منطقه و چه در تحولات بين‌المللي نسبت به آنها تغيير مي‌دهيم و به آنها كمك مي‌كنيم.

متكي افزود: اين موضوع چشم‌اندازي ترغيبي و تشويقي براي كساني است كه مواضع نادرست داشتند و چوبش را هم خوردند. اگر آمادگي براي تغيير داشته باشند جمهوري اسلامي ايران آماده كمك به آنهاست. اين موضوع هم درباره اروپا صادق است و هم درباره آمريكا. اين مساله مي‌تواند منشا تحول جديد باشد.

وي در تشريح ديگر رويكردهاي وزارت امور خارجه گفت: نكته مهم ديگري كه براي ما به عنوان اميد و درستي يك راه تعريف شده بحث ديپلماسي اقتصادي است. ما در چهار سال گذشته براي نخستين بار بيشترين حضور را در عرصه روابط اقتصادي خارجي داشتيم. در نخستين جلسه‌اي كه هيات دولت نهم با مقام معظم رهبري داشت ايشان بر ضرورت تاثير و تاثر روابط سياسي و اقتصادي تاكيد داشتند كه بايد اين دو حوزه با يكديگر مرتبط باشد. ما اين مساله را به عنوان رويكرد مورد تاكيد مقام معظم رهبري عملياتي كرديم. چرا كه در فرداي تشكيل دولت نهم، آقاي رئيس‌جمهور مصوبه‌اي پيشنهاد كرد و در دولت به تصويب رسيد كه مطابق آن ارتباط دستگاه ديپلماسي با دستگاه اقتصادي كشور در روابط خارجي تنگاتنگ شود؛ اين براي ما فرصت ايجاد مي‌كند.

وي ادامه داد: ما در چهار سال گذشته توانستيم در بسياري از كشورها بحث روابط اقتصادي را به صورت جدي در دستور كار قرار دهيم. شما در بخشي از اين سفرها بوديد و مشاهده مي‌كرديد كه اساس بسياري از توافقات ما بر بخش‌هاي اقتصادي استوار است. ما ديپلماسي اقتصادي را در دولت دهم سازماندهي شده‌تر پيگيري مي‌كنيم.

ساز و كارهاي آن را در وزارت خارجه تعريف كرديم. در ساختار وزارت خارجه بخش معاونت اقتصادي را داراي مفهوم كرديم، به‌گونه‌اي كه الان همه دستگاه‌هاي اقتصادي كشور مي‌دانند در وزارت خارجه طرف‌شان معاونت اقتصادي است. در گذشته با معاونت‌هاي منطقه‌اي كار مي‌كردند اما الان تنها كانال ارتباطي با دستگاه‌هاي اقتصادي كشور معاونت اقتصادي وزارت خارجه است. نيروهاي اين معاونت را در چند سال گذشته تقويب كرديم و تكميل مي‌كنيم. بخش‌هاي اقتصادي سفارتخانه‌هاي كشورمان را اين معاونت تعيين مي‌كند و براي آنها قبل از اعزام و در طول دوران ماموريت، دوره‌هاي آموزش مي‌گذاريم. همچنين كارشناسان اقتصادي‌مان در سفارتخانه‌هايمان را به روز مي‌كنيم تا به صورت تخصصي با مسائل اقتصادي برخورد كنند و به روز باشند.

وزير امور خارجه به رويكرد ديگر دستگاه ديپلماسي اشاره كرد و گفت: رويكرد ديگر ما دستگاه ديپلماسي است كه روي آن متمركز مي‌شويم. بحث حضور فعال‌تر ما در سازمان‌هاي منطقه‌اي است. ما در چند سال گذشته عضو ناظر شانگهاي شديم و به نظر مي‌رسد در دوره جديد دوستانمان كه اعضاي اصلي شانگهاي هستند رغبت داشته باشند و بخواهند كه ايران نيز عضو اصلي شانگهاي شود. سازمان كشورهاي ساحلي درياي خزر را سامان مناسبي داديم. با ميزباني سران اين كشورها كه آقاي پوتين هم در آن زمان براي اولين‌بار به عنوان رئيس‌جمهور روسيه از جمهوري اسلامي ايران ديدن كرد.

متكي همچنين با اشاره به برگزاري اجلاس وزراي خارجه عدم تعهد در تهران آن‌ را اولين و بزرگ‌ترين اجلاس سياسي سال‌هاي گذشته در تهران خواند و گفت: در چهار سال آينده در برنامه ما هست كه در سال 1391 اجلاس سران عدم تعهد را در تهران برگزار كنيم. از سه ماه پيش كه اجلاس سران در مصر برگزار شد، ايران به عنوان رئيس بعدي به مدت 9 سال عضو تروئيكاي جنبش عدم تعهد شد. از اين طريق ما مي‌توانيم در مناسبات بين‌المللي تاثير‌گذار باشيم.

متكي با اشاره به اعتقاد خود مبني بر اينكه ايران اكنون نقش‌آفرين شده است، گفت: وقتي يك كشوري نقش‌آفريني‌هاي بين‌المللي پيدا مي‌كند، ديگران نيز روي آن حساب ويژه‌اي باز مي‌كنند. ما تقريبا هر روز از زبان كشورهاي مختلف در ملاقات‌هاي مستقيم و اظهارنظرهاي‌شان مي‌شنويم كه از قدرت منطقه‌اي بودن ايران سخن مي‌گويند. اين نشانگر توان كشور و توان جمهوري اسلامي در ظرفيت‌سازي و ايفاي نقش در مسائل منطقه است.

متكي همچنين با اشاره به لزوم تربيت نيروي متخصص در وزارت خارجه گفت: حوزه ديگري كه ما در چهار سال گذشته بيشتر روي آن متمركز شديم، تربيت نيروي متخصص است، لذا دانشكده وزارت امورخارجه فعال شده است. ما در سال‌هاي آينده صدها نفر از نيروهايمان به مرز بازنشستگي مي‌رسند و از گردونه وزارت خارجه خارج مي‌شوند. ما اين نيروها را براي جايگزيني آنان تربيت مي‌كنيم.

وزير خارجه همچنين به تسهيلات دانشكده وزارت خارجه براي ديپلمات‌هاي خارجي اشاره كرد و گفت: به موازات اين كار، ما يك ظرفيت جديدي ايجاد كرديم كه ديپلمات‌هاي خارجي را بتوانيم در ايران آموزش دهيم. در زبان‌هاي انگليسي، عربي و اسپانيولي كلاس‌هاي دانشكده روابط بين‌الملل براي ديپلمات‌هاي خارجي برگزار كرديم و اينها مي‌توانند مدرك كارشناسي و كارشناسي ارشد يا مدارك بالاتر هم اخذ ‌كنند كه اين مساله سبب مي‌شود اينها وقتي بر‌مي‌گردند كشورشان تبديل به يك ايران‌شناس نيز مي‌شوند و مي‌توانند در توسعه روابط جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي ديگر نقش‌آفرين باشند.

وزير امور خارجه همچنين درباره رويكردهاي منطقه‌اي وزارت خارجه نيز گفت: ما در حوزه منطقه‌اي اساس مناسبات‌مان را بر ديپلماسي مبتني بر صميمت و نزديكي هر چه بيشتر با همسايگان و كشورهاي منطقه قرار داده‌ايم. ممكن است كساني وسوسه‌هايي ايجاد كنند اما ديپلماسي صبور ايراني، طراحي مي‌كند، اطلاعات را پردازش مي‌كند و ابرهايي را كه به صورت مصنوعي مي‌خواهند بر روابط سايه بيندازند، دور مي‌كند چراكه ‌داشتن روابط خوب با كشورهاي منطقه منافع قابل توجهي دارد و در فقدان آن حتما همه ضرر مي‌كنند. از اين رو برنامه و تلاش ما براي توسعه اين روابط است. البته اين به آن معنا نيست كه وقتي با يك كشوري روابط داريم حتما در همه مسائل با آنها تفاهم داريم. اين امر پذيرفته شده در دنياست. ما حتي بر سر اختلافات خود نيز توافق مي‌كنيم يعني توافق مي‌كنيم كه درباره فلان موضوع با هم اختلاف ديدگاه و نظر داريم.
بنابراين فكر مي‌كنم كه در چهار سال جديد جمهوري اسلامي ايران ديپلماسي صبورانه‌تري را در عين شفافيت و با تكيه بر مباني و مواضع اصولي خودش به پيش خواهد برد.

وي درباره نامه تبريك رئيس‌جمهور به اوباما و انتقاداتي كه در اين زمينه مي‌شود نيز گفت: اولين جايي كه موضوع نگارش نامه رئيس‌جمهور به اوباما مطرح شد، وزارت خارجه بود. بنابراين وزارت خارجه از ابتداي نوشتن اين نامه در جريان بوده و فكر مي‌كنم كساني كه انتقاد مي‌كنند چرا وزارت خارجه در اين زمينه مشورت لازم را به رئيس‌جمهور نداده از همه واقعيات خبر ندارند.

وي درباره پاسخ ندادن اوباما نيز گفت: آقاي اوباما از دوران فعاليت‌هاي انتخاباتي تلاش كرد متفاوت حرف بزند و رويكردهاي جديدي را مطرح كند. دقيقا براي اوباما به عنوان يك كانديداي رياست‌جمهوري مشخص بود كه راهش متفاوت از پيشينيان خواهد بود. اين را به صراحت بيان كرد و سياست تغيير و تصحيح سياست‌هاي گذشته در قريب به اتفاق نطق‌هايش بود و همه اذعان دارند كه اين رمز پيروزي‌اش بوده است.

متكي ادامه داد: اما براي ما روشن بود كه آقاي اوباما بعد از پيروزي قادر به پيشبرد جدي اين سياست‌ها در همه زمينه‌ها نخواهد بود. به خاطر مقاومت‌هايي كه وجود دارد. به خاطر مشكلاتي كه جريان تندروي جنگ‌طلب موجود در آمريكا ايجاد مي‌كند. به خاطر لابي صهيونيست‌ها، بنابراين من معتقدم كه اتفاقا دستگاه ديپلماسي دولت درك درستي داشت. يعني الان كه هشت ماه از دولت اوباما مي‌گذرد، ما مي‌بينيم كه مقاومت‌ها در برابر او سخت‌تر شده است. او طي اين مدت نتوانسته يك گام عملي براي تحقق شعارهايش بردارد. در چنين شرايطي تشويق و ترغيب اوباما به اينكه قضاوت جهانيان براساس عملكردهايش هست نه حرف‌هايش به نظر ما ديپلماسي درستي بود.

وزير امور خارجه با دفاع جدي از نامه رئيس‌جمهور به اوباما به‌رغم پاسخ ندادن وي گفت: اين ‌يك صف‌شكني جديد بود كه رئيس‌جمهور كشورمان انجام داد. آقاي احمدي‌نژاد ‌براي اولين‌‌بار به انتخاب يك رئيس‌جمهور در آمريكا تبريك گفت. اين تبريك نه براي يك شخص بلكه به خاطر حرف‌هايي مطرح شد كه اوباما مطرح كرده بود. هدف از نگارش اين نامه نيز ترغيب اوباما برای عملیاتی كردن آنها بود. در همین حال ما فكر می‌كنیم برخی از گام‌هایی را كه اوباما برداشت، درستی حرف‌های ما را نشان داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: