کد خبر: ۱۰۷۴۱
۲۵ آبان ۱۳۸۸ - ۱۱:۳۱
0
بازار مسکن پس از مدت‌ها رکود ظاهراً تکانی خورده و در برخی نقاط شنیده شده که قیمت مسکن افزایش یافته است هرچند مسئولان امر این مسئله را تأیید نکرده‌اند و بازار مسکن را همچنان به سمت کاهش قیمت خانه ترسیم کرده‌اند با این حال گشت‌وگذار در بازار مسکن نشان می‌دهد حرکت‌هایی در جهت رونق بازار در حال انجام است و نسبت به گذشته خرید و فروش خانه کمی افزایش یافته است
خبر _بازار مسکن پس از مدت‌ها رکود ظاهراً تکانی خورده و در برخی نقاط شنیده شده که قیمت مسکن افزایش یافته است هرچند مسئولان امر این مسئله را تأیید نکرده‌اند و بازار مسکن را همچنان به سمت کاهش قیمت خانه ترسیم کرده‌اند با این حال گشت‌وگذار در بازار مسکن نشان می‌دهد حرکت‌هایی در جهت رونق بازار در حال انجام است و نسبت به گذشته خرید و فروش خانه کمی افزایش یافته است حتی برخی مشاوران املاک و کارشناسان بخش مسکن این مسئله را تأیید می‌کنند که بازار به سمت رونق گام‌هایی برداشته و معاملاتی انجام می‌گیرد البته تا به آن اندازه نیست که بتوان این تغییر قیمتی را حس کرد اما ممکن است در آینده نزدیک این اتفاق بیفتد و جهش قیمت خانه رخ دهد چراکه دولت برای رکود اقدام عاجلی انجام نداده است. اما رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور هر گونه افزایش قیمت مسکن را تکذیب و اعلام کرد که برخی می‌خواهند از این فضا سوءاستفاده کنند. با نتیجه به اینکه موضوع هدفمندسازی یارانه‌ها مطرح است آنها می‌خواهند نشان دهند که این امر بر روی بازار مسکن تأثیر گذاشته است و سبب گرانی خانه شده در حالی که تا این طرح بخواهد اجرا شود زمان می‌برد و به این زودی تأثیر‌گذار نیست و به جرأت خبر افزایش قیمت خانه را تکذیب می‌کنم.

مصطفی قلی‌خسروی می‌گوید: یک عده محدود که در زمینه خرید‌وفروش خانه دچار زیان شده‌اند سعی دارند شایعه درست کنند که قیمت خانه گران شده است و این امر از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها ناشی می‌شود.

وی افزود: این تصور درست نیست خیلی مانده تا این طرح اجرا شود و تأثیر بگذارد معتقدم این افراد به دنبال منافع شخصی خودشان هستند تا با متشنج کردن بازار به نفع خود از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. در شرایط فعلی بازار مسکن در حالت ثبات است و قیمت‌ها به کف رسیده است و نشانی از افزایش قیمت‌ها نیست.

خسروی ادامه داد: دولت در حال‌حاضر به طور جدی به دنبال کاهش قیمت‌ها‌ست و رئیس‌جمهور همان‌طور که تأکیده کرده است نگذاشته قیمت مسکن افزایش یابد و این را می‌توان در بازار به خوبی حس کرد. از طرفی بنده همین شب گذشته در فرمانیه خانه‌ای را متری 3‌میلیون و 200 هزار تومان معامله کردم که سال گذشته در حدود متری 7 میلیون تومان بود و فروشنده آن افسوس می‌خورد که چرا سال گذشته خانه خود را نفروخته است.

وی گفت: من تا به امروز در هیچ نقطه‌ای از کشور گزارشی دریافت نکرده‌ام که قیمت ملک افزایش یافته است این حرفها شایعه است تا برخی به اهداف پلید خود برسند. دیگر مردم آگاه هستند و جنس گران نمی‌خرند. من همین چند روز پیش با برخی مشاوران املاک حرف می‌زدم آنها می‌گفتند افرادی که حتی توانایی خرید خانه دارند تا فروشنده قیمت را پایین‌تر نیاورد پای میز معامله نمی‌آیند.

وی افزود: دولت اقدامات خوبی انجام و همه چیز در دست دولت است و همان‌طور که رئیس دولت تأکید کرده اجازه نمی‌دهد خانه گران شود و نباید مردم به شایعات توجه کنند.

این مسائل از سوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در حالی مطرح می‌شود کما‌ل‌الدین ترابی مشاور املاک در گفت‌وگو با خبر می‌گوید: حرکت‌هایی در جهت رونق بازار در روزهای اخیر دیده می‌شود و به نظر می‌رسد بازار در حال تکان خوردن است. اما هنوز به شکلی در نیامده که بتوان این تغییر قیمت و یا افزایش نرخ‌ها را حس کرد.

وی افزود: باید کمی صبر کرد که در چند روز آینده چه اتفاقی در بازار مسکن رخ خواهد داد آیا واقعاً این بازار در جهت بهبود است و یا اینکه قرار است شوک تازه‌ای به این بازار وارد شود؟ لذا نباید عجول بود چراکه هر حرکتی در این بازار سبب می‌شود مردم هجوم بیاورند و با جهش ناگهانی قیمت مسکن مواجه شویم.

ترابی ادامه داد: در شرایط فعلی تعداد معاملات افزایش یافته و معامله کوچک در حال انجام است که تا حدودی علایم رونق بازار را دارد که به هرشکل با افزایش قیمت‌ها مواجه می‌شود و نمی‌توان این مسئله را انکار کرد.

این گفته‌ها در حالی است که بیت‌الله ستاریان کارشناس مسکن و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز تغییر در بازار مسکن را تأیید می‌کند و می‌گوید: ظاهراً خرید و فروش در بازار مسکن در روزهای اخیر بیش از گذشته است و حرکت‌هایی در این زمینه دیده شده البته هنوز خودش را به شکل آشکار نشان نداده است. اما ممکن است بی‌توجهی مسئولان به رکود بازار مسکن سبب شود با هجوم مردم به سمت خرید خانه به شکل ناگهانی قیمت خانه جهش یابد و این موضوع در این بازار غیرقابل پیش‌بینی بعید به نظر نمی‌رسد که با فاجعه قیمت‌ها مواجه شویم.

وی با تأکید براینکه موضوع مسکن امری فرابخشی است گفت: همه دستگاهها باید به فکر راه نجات باشند در شرایط فعلی اقتصاد کشور دچار بیماری است و باید برای آن فکری کرد. برنامه‌ای به طور مشخص ندارد که قرار است در این زمینه چه کار کند. اگر قرار است هدفمندسازی یارانه‌ها اجرا شود باید مشخص شود چقدر از یارانه‌های نقدی سهم بخش مسکن است و اصلاً مکانیزیم دولت در بازر مسکن چیست متأسفانه فقط یکسری شعار به مردم وعده داده شده ودر عمل خبری از آن نیست.

وی درباره وعده وزیر تعاون که روز گذشته اعلام کرد که برخی از پروژه‌ها هم‌اکنون با متری 230‌هزار تومان قرارداد ساخت منعقد کرده‌اند که مردم می‌توانند با 18 میلیون تومان صاحب مسکن شوند تصریح کرد: این امر امکان‌پذیر نیست مگر اینکه این خانه‌ها تنها سرپناه باشند چراکه نه با متری 230 هزار تومان هیچ امکاناتی نمی‌توان برا‌ی خانه درنظر گرفت. آن خانه نه سیستم گرمایشی دارد نه سرمایشی و به طور طبع‌ کیفیت ساخت آن نیز بسیار پایین است که نمی‌توان به آن خانه اطلاق کرد. بیشتر یک نوع شعار است که به عمل نمی‌رسد.

با این حال گذشته از اینکه خبر افزایش قیمت خانه صحت دارد یا خیر. باید دید دولت برای ساماندهی این بازار چه چاره‌اندیشی کرده است وگرنه کارشناسان امر بارها تأکید کرده‌اند که به زودی افزایش دوباره قیمت مسکن دیگر فرصتی برای جبران نخواهد داد و امروز علایم و نشانه‌های آن در بازار دید کارشناسان بخش مسکن به یقین اعلام کرده‌اند که بازار مسکن تا پایان امسال در رکود باقی می‌ماند اما دولت باید برای این مسئله چاره‌اندیشی کند وگرنه افزایش دوباره قیمت مسکن دیگر فرصتی برای جبران نخواهد داد.‌
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: