کد خبر: ۱۰۷۰۷
۲۵ آبان ۱۳۸۸ - ۰۸:۲۷
0
در هفته‌اي که گذشت روند قيمتي طلا در بازارهاي جهاني با نوساناتي همراه بود، ولي به طور کلي روندي افزايشي داشت و به رکورد رويايي 3/1123دلار نيز دست يافت.
در هفته‌اي که گذشت روند قيمتي طلا در بازارهاي جهاني با نوساناتي همراه بود، ولي به طور کلي روندي افزايشي داشت و به رکورد رويايي 3/1123دلار نيز دست يافت.

به طوري که در هفته اخير، روند قيمتي طلا از ميانگين 1105‌‌دلار در تاريخ 9 نوامبر، به ميانگين قيمت 75/1118‌‌دلار در تاريخ 13 نوامبر 2009 رسيد.‌اين صعود پياپي طلا در 2 ماه اخير اتفاقي است که در تاريخ معاملات‌اين فلز گرانقيمت بي‌سابقه بوده است.

مهمترين اتفاقاتي که در هفته اخير در بازارهاي جهاني افتاده است و بازار طلا را نيز تحت تاثير خود قرار داده‌است، به شرح ذيل مي باشد: در اوايل هفته گذشته، احتمال کاهش پايدار نرخ برابري‌‌دلار و بحث احتمال حذف‌‌دلار از معاملات بين‌المللي- که مدت‌ها است محافل اقتصادي جهان را به خود مشغول کرده است- بحث جست‌وجوي وسيله پرداخت بين‌المللي جايگزين‌‌دلار دوباره داغ شده است.

به نظر مي‌رسد که در مذاکرات محرمانه‌اي که توسط عربستان سعودي با چين، روسيه، ژاپن و برزيل صورت گرفته است، بر سبدي از وسيله پرداخت‌هاي مختلف به جاي‌‌دلار بحث شده که‌اين سبد، ظاهرا ين ژاپن، يوآن چين، يوروي اتحاديه اروپا و طلا را در بر مي‌گيرد.

انتشار‌ اين خبر موجب شد که بازار طلا تحت تاثير جو رواني ‌اين خبر مثبت قرار گيرد و با افزايشي هيجاني مواجه گردد. همچنين در هفته گذشته، در پي انتشار گزارش وزارت کار آمريکا مبني بر رسيدن نرخ بيکاري‌اين کشور به ميزان بيش از 2/10‌درصد، که در 26 سال گذشته بي‌سابقه بوده است، ارزش‌‌دلار در مقابل يورو و ساير ارزهاي مهم جهان بيش از پيش تضعيف شد.

اين تضعيف ارزش ‌‌دلار در حالي تشديد مي‌شود که اقدام کميته سياست‌هاي مالي فدرال رزرو آمريکا همچنان نرخ بهره بانکي‌اين کشور را در حد صفر باقي نگه داشته است و به همين دليل، بسياري از کشورهاي جهان در حال تبديل ذخاير ارزي خود از‌‌دلار به طلا هستند و تقاضاي فيزيکي براي طلا افزايش يافته است.‌اين مساله نيز افزايش بهاي‌اين فلز گرانقيمت و رکورد شکني مجدد‌اين فلز در بازارهاي جهاني را در بر داشته است.

در همين حال در هفته گذشته به نقل از سايت Bloomberg‌، وزارت بازرگاني آمريکا اعلام کرد که طي ماه سپتامبر، به علت افزايش واردات، ميزان کسري بودجه به مبلغ 5/36‌بيليون‌‌دلار رسيده است که از ميزان مورد پيش‌بيني کارشناسان بيشتر بوده است و نسبت به ماه قبل 21‌درصد رشد نشان مي‌دهد.

انتشار‌اين گزارش که بسيار ضعيف‌تر از انتظارات سرمايه‌گذاران بود‌، موجب شد تا ارزش نرخ برابري‌‌دلار در برابر ارزهاي عمده مانند يورو در هفته گذشته کاهش يابد و به دنبال آن بهاي طلا در بازارهاي جهاني نيز با صعود همراه گشت.‌ اين در حالي است که بر اساس گزارش Reuters بر اساس آخرين تحقيقات انجام شده توسط دانشگاه ميشيگان، شاخص قيمت مصرف کننده از ميزان پيش‌بيني مورد انتظار که 8/71 بود به نرخ 66 رسيد که همچنان تداوم بحران اقتصادي و مالي در‌اين کشور را نشان مي‌دهد و بر همين اساس ارزش نرخ برابري‌‌دلار در برابر ارزهاي عمده جهان تضعيف شد و متعاقبا بهاي طلا روندي افزايشي يافت.

به گزارش سايت marketwatch نيز صعود قيمت طلا به وسيله انتشار اخباري مبني بر‌اينکه کشور ويتنام، محدوديت‌هاي واردات طلا را به‌اين کشور حذف کرده است، تشديد شد و طلا رکوردي جديد در تاريخ معاملات خود به ثبت رساند.

تحليل تکنيکال طلا
با توجه به شواهد موجود در تحليل تکنيکال، به نظر مي‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودي ‌باشد و همچنان طلا در کانالي صعودي به روند افزايشي خود ادامه مي‌دهد، هر چند که احتمال ريزش آن نيز وجود دارد. در هفته گذشته طلا روندي افزايشي داشت. براي هفته معاملاتي‌ آينده‌ اين پيش‌بيني وجود دارد که با احتمال زيادي، طلا در‌اين هفته روندي صعودي داشته باشد که در‌اين صورت قيمت آن با عبور از نزديکترين سطح مقاومتي خود که 1120‌‌دلار است، احتمالا تا سطح قيمتي 1150‌‌دلار يا شايد بالاتر تا مقاومت 1200، نيز افزايش پيدا کندو در غير‌اينصورت چنانچه طلا بخواهد روندي نزولي داشته باشد، در صورت عبور کردن از سطح ساپورتي 1100‌‌دلار است، احتمال‌اينکه قيمت آن تا سطح 1050‌‌دلار نيز کاهش پيدا کند، وجود دارد.

در همين حال باتوجه به اتفاقات اخير و چنانچه اتفاق غير منتظره‌اي رخ ندهد، پيش‌بيني مي‌شود که طلا در‌اين هفته روندي صعودي داشته باشد، هرچند که ممکن است در ‌اين بين با نوساناتي نيز همراه گردد و شواهد موجود در تکنيکال نيز از‌اين پيش‌بيني حمايت مي کند. روند قيمتي طلا در هفته‌اي که گذشت به قرار زير است:

منبع: شركت كارگزاري سي‌ولكس كالا
 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: