کد خبر: ۱۰۶۴۶
۲۴ آبان ۱۳۸۸ - ۰۸:۵۷
0
شايد تصور بالا رفتن حجم عرضه نسبت به تقاضاي واقعي در بازار مسكن پايتخت به عنوان شهري كه بيشترين تقاضاي صاحب‌خانه شدن را دارد، سخت و غيرقابل باور باشد؛ اما اكنون «اشباع تهران از مسكن» فراتر از تصور و به واقعيت پيوسته است.
عرضه 60 هزار واحد جديد طي 4 ماه به بازار مسكن پايتخت
بازار مسكن تهران اشباع شد

اين اشباع موقتي و كاذب است
رييس انجمن انبوه‌سازان تهران: در حال حاضر 25 هزار واحد مسكوني نوساز بدون مشتري مانده است
شايد تصور بالا رفتن حجم عرضه نسبت به تقاضاي واقعي در بازار مسكن پايتخت به عنوان شهري كه بيشترين تقاضاي صاحب‌خانه شدن را دارد، سخت و غيرقابل باور باشد؛ اما اكنون «اشباع تهران از مسكن» فراتر از تصور و به واقعيت پيوسته است.

بازار مسكن در تهران به «اشباع كاذب» دچار شده است به‌طوري‌كه در 4 ماه اول امسال حجم عرضه واحدهاي مسكوني جديد و تكميل شده، به 3/1 برابر حجم تقاضاي ناشي از ازدواج رسيده و اين نوع نابرابري كه بعد از سال‌ها در پايتخت بوجود آمده، باعث شده در حال حاضر 25هزار واحد مسكوني روي دست سازنده‌هاي تهراني بدون مشتري باقي بماند.

اما سبقت عرضه از تقاضاي مسكن در شهر تهران به اعتقاد فعالان ساختماني موقتي و كاذب است چون ركورد صدور پروانه‌هاي ساختماني در سال 86 از يك سو و شرايط ركودي حال حاضر از سوي ديگر باعث شده هم تعداد واحدهاي تكميل‌شده در سال جاري افزايش پيدا كند و هم اينكه تعداد خريداران واقعي به دليل انتظار براي كاهش بيشتر قيمت، افت كند.

اين در حالي است كه در يكي دو سال آينده تهران مجددا با كمبود مسكن روبه‌رو مي‌شود، بخصوص اينكه صدور پروانه‌ ساخت در سال جاري 60درصد افت كرده و آثار سوء آن، در سال‌هاي 89 و 90 خودش را نشان خواهد داد. برابر جديدترين آماري كه دفتر صدور پروانه ساختماني و پايان‌كار شهرداري تهران منتشر كرده، در 4 ماه اول امسال براي 5ميليون و 343هزار و 637 متر مربع بناي مسكوني، پايان‌كار صادر شده است كه با احتساب ميانگين 90 متر مربع مساحت براي هر واحد مسكوني، 59هزار و 373 واحد جديد در اين مدت به بازار مسكن تهران عرضه شده است.

اين حجم عرضه مسكن در شهر تهران در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 10 درصد رشد داشته است. در مقابل عرضه نزديك به 60هزار واحد مسكوني به بازار تهران، تقاضاي جديد در حد 45هزار نفر بوده است. برابر آمارهاي رسمي در سال 86، 120هزار ازدواج در تهران ثبت شد كه با احتساب 5/6درصد نرخ رشد سالانه در ازدواج‌هاي شهر تهران، ميزان ازدواج‌ در پايتخت طي4 ماه اول سال جاري به 45هزار مورد رسيده است كه اگر فرض شود همه اين زوج‌ها براي خريد مسكن به بازار مراجعه كرده‌اند باز به اندازه 15هزار واحد مسكوني، بازار كشش قبول خريدار داشته است.

هرچند بازار مسكن تهران فقط وابسته به تقاضاي جديد نيست و به‌طور قطع، حجم زيادي تقاضاي انباشت شده از سال‌هاي قبل وجود دارد؛ اما آماري كه رييس انجمن انبوه‌سازان تهران اعلام كرده، نشان مي‌دهد كه در ماه‌هاي اخير مجموع تقاضاي «انباشت و جديد» كمتر از عرضه مسكن بوده است.

ايرج رهبر در اين باره به دنياي اقتصاد گفت: درحال حاضر 25هزار واحد مسكوني نوساز در تهران بدون مشتري وجود دارد كه سازنده‌ها به دلايل مختلفي همچون نبود نقدينگي در بازار، رخوت و ركود و انتظار مردم از كاهش بيشتر قيمت‌ها نتوانسته‌اند واحدها را به فروش برسانند. رهبر در عين حال تصريح كرد: نبود خريدار براي اين تعداد واحد مسكوني به معني حل مشكل مسكن در تهران نيست بلكه به معني عدم تعادل در بازار مسكن است كه باعث مي‌شود در برخي سال‌ها به‌رغم وجود تقاضاي واقعي، ميل به خريد مسكن آنقدر پايين بيايد كه عرضه به ظاهر بالاتر از حجم تقاضا قرار بگيرد.

وي افزود: در حال حاضر متقاضيان واقعي در بازار پنهان شده‌اند و منتظر هستند شرايط براي خريد فراهم شود آن وقت است كه دوباره بحران مسكن به وجود خواهد آمد. به گزارش دنياي اقتصاد، آنچه باعث شده در حال حاضر بازار مسكن تهران اشباع از واحد شود، نظام غيرحرفه‌اي ساخت‌وساز در كل كشور است. بيش‌از 50درصد از سازنده‌هاي فعلي غيرحرفه‌اي هستند كه اين گروه به محض رويت علائم رونق و افزايش قيمت، وارد ميدان مي‌شوند و شروع به ساخت مي‌كنند.

اين ساختمان‌ها معمولا بعد از دوسال به پايان مي‌رسد و درست در زماني كه بازار مسكن وارد ركود مي‌شود و خريد و فروش‌ها به شدت افت مي‌كند، واحدهاي جديد و نوساز آماده تحويل هستند؛ اما نظام حرفه‌اي ساخت و ساز تاكيد مي‌كند كه سازنده‌ها بايد در فصل ركود ساخت‌وساز كنند تا واحدها همزمان با ورود بازار مسكن به فضاي رونق و احتمالا افزايش قيمت‌، آماده عرضه شود.

در اين حالت عرضه واحدها مي‌تواند بازار رونق گرفته را حتي از گراني و افزايش قيمت مصون نگه دارد؛ ضمن اينكه در حالت رونق، خريدار براي واحدها وجود دارد. آنچه در سال‌هاي 86 تا 88 در بازار ساختماني اتفاق افتاده، درست منطبق بر نظام غيرحرفه‌اي ساخت و‌ ساز بوده است، به‌طوري‌كه در سال 86 كه اوج رونق معاملات بوده و سازنده‌ها افزايش روزانه و حتي ساعتي قيمت‌ها را شاهد بودند به بازار ساخت‌وساز هجوم آورده و صدور پروانه در آن سال، بيش‌از 50 درصد رشد كرد. اما در سال‌جاري كه ركود به‌وجود آمده و كاهش 20 تا 30درصدي قيمت به‌وجود آمده، صدور پروانه ساختماني نيز 60درصد كاهش پيدا كرده است.

طبق آمارهاي دفتر صدور پروانه ساختماني شهرداري تهران، در 4 ماه اول سال 87، براي 4ميليون و 949هزار و 856 متر مربع بناي مسكوني پايان كار صادر شده است كه با احتساب ميانگين 90 مترمربع مساحت براي هر واحد، در اين مدت 54هزار و 998 واحد مسكوني به بازار تهران عرضه شده است. اين رقم نسبت به عرضه 59هزار واحدي در 4 ماه اول سال 88، حاكي از رشد 8درصدي توليد مسكن در سال جاري است.

20 هزار معامله در مقابل 60 هزار عرضه
اشباع بازار مسكن تهران را سامانه رهگيري معاملات مسكن نيز به نوعي تاييد مي‌كند. طبق اطلاعات دريافتي از اين سامانه، در نيمه اول امسال، 19هزار و 672 قرارداد خريد و فروش مسكن از طريق تنظيم در مبايعه‌نامه‌ها، در بنگاه‌هاي مسكن شهر تهران به ثبت رسيده است. اين حجم معامله در مقابل عرضه 60هزار واحد مسكوني جديد نشان مي‌دهد، 40هزار واحد مسكوني در پايتخت منتظر مشتري است كه احتمال دارد در ماه‌هاي آينده با استقبال خريداران واقعي روبه‌رو شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: